Vláda emigrantů: Duben–listopad 1945

Vláda emigrantů: Duben–listopad 1945 https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102115/bmid_vlada-emigrantu-duben-listopad-1945-65242ac2444fd.png 2 4 3

Konec 2. světové války v Evropě v květnu 1945 znamenal složité období přeměny tzv. Protektorátu Čechy a Morava, „samostatného“ Slovenského štátu, pohraničí uloupeného Německem i Maďarskem a bez Podkarpatské Rusi, kterou si zabral SSSR, v jednotnou republiku v předválečné podobě. To byl také hlavní úkol nové vlády, složené převážně z emigrantů a jmenované ještě v průběhu bojů v Košicích. Byl to úkol, jaký neměl žádný jiný evropský kabinet. Jak se s ním československá vláda vyrovnala po svém návratu do Prahy, jak řešila nelehké ekonomické, politické, morální a další úkoly v rozjitřené poválečné době, včetně vnitřního boje o moc ve vládě samé, jaké protichůdné tlaky působily v zemi, do které se vraceli lidé vyhnaní válkou z domů…? Nejen odpovědi na tyto otázky nalezne čtenář v nové knize renomovaného autora literatury faktu.... celý text

dearkiki
15.04.2020 4 z 5

Byl to vážně boj vůle tuhle knihu dočíst, ale jsem ráda, že jsem ji neodložila předčasně. Je to vcelku zajímavý náhled do činnosti poválečné vlády, kdy skrze její zápisy si můžeme připomínat dobové události. Čtenář si může udělat obrázek o charakteru jednotlivých ministrů a vcítit se do různých mocenských tlaků zvenčí, kterým vláda čelila a mnohdy i ochotně podléhala.

hnatlubo
20.04.2017 2 z 5

Kniha se sice hůře čte, přesto je cenným dokumentem o naší poválečné historii

Psaran
10.02.2017 2 z 5

Knihu jsem nedočetl, tak mé hodnocení nemusí být příliš objektivní. Kniha postupuje téměř striktně podle jednotlivých zasedání vlády, popisuje stanoviska ministrů, takže není moc záživná. Často se nakousně nějaký problém, který museli ministři řešit, ale ten problém není následně příliš popsán a analyzován. Po několika desítkách stránek jsem knihu odložil.