Berlínská past

Detektivka z nacistického Německa. Německo, podzim 1944. K Berlínu, který je z velké části v troskách, se pomalu, ale jistě blíží Rudá armáda; kdo má možnost, pokouší se zachránit si kůži, jak se dá. V této situaci dostává úspěšný policejní vyšetřovatel Hans Kalterer za úkol vypátrat v berlínských ulicích sériového vraha, o němž se policisté domnívají, že se pachatel dopouští zločinů z politických důvodů. Jak se však brzy ukáže, za vraždami skutečně stojí uprchlý vězeň z koncentračního tábora, který má řadu důvodů se mstít. V tomto v mnoha směrech nekonvenčním kriminálním příběhu je zločincem oběť nacistického teroru, zatímco vyšetřovatelem policista třetí říše s krví na rukou. Napětí nepramení z pátrání po vrahovi, nýbrž z postupného odhalování jeho minulosti, přičemž o nečekané zvraty není nouze. Stranou nezůstává ani otázka viny či neviny běžných Němců, z nichž většina, na rozdíl od velení, ke konci války už zcela vystřízlivěla z jakýchkoliv iluzí. Zejména pro přesvědčivě a přesně vylíčení apokalyptické atmosféry Berlína z konce války se autorům románu, původním povoláním historikům, dostalo obrovského uznání německé kritiky i čtenářů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262965/berlinska-past-heJ-262965.jpg 460
Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Garamond

Wer übrig bleibt, hat Recht, 2012

Kniha Berlínská past

dearkiki
30.04.2020

Ze začátku mně to moc nebavilo, protože se velmi rychle střídaly pohledy dvou hlavních aktérů a bylo to trochu nepřehledné. Ale jak se začaly odhalovat další a další souvislosti a vše dostávalo jasnější obrysy, začetla jsem se a nemohla se od knihy vůbec odtrhnout. Zapůsobilo na mne hlavně velmi realisticky popsané prostředí bombardovaného města. Musela to být nervy drásající zkušenost, trávit den za dnem a noc za nocí očekáváním další zkázy. No a pak... to zakončení příběhu bylo vážně geniální.

MaxQ
24.02.2020

Ze začátku dobré, příběh se svižně odvíjí, ale někde před polovinou to těžce sedne na zadek a už to nevstane. Ve finále jsem ani nebyl moc zvědavý, jak to vlastně dopadne. Motivace hlavních postav nebyla příliš uvěřitelná, tak snad jen ty reálie doby pádu Berlína mi daly něco nového.

Lumír23
24.01.2020

Tato kniha se mi líbila hodně moc, sice je zde popsán režim nacistický, ale ten systém přežití figur u korýtek, tak ten známe moc dobře z doby nedávné/dnešní, ono je jedno jaký režim zrovna frčí. Dosazovat si do příběhu může člověk různá jména, různé funkce, různá období... Stále aktuální, asi tedy jiný, nekonečný příběh.

ber-tram
15.03.2019

Úsečnější kapitoly odklepávají mezi pronásledovatelem a pronásledovaným svižné tempo. Každý paralelně vláčí rozbombardovanými ruinami Berlína závaží hnusné minulosti, která věští tušenou budoucnost. Ani jednomu se nedá závidět, ani jednomu fandit. Ruce zákona smrdí cizí krví, ruce mstitele mordují pro osobní satisfakci.
Dejte si líbit přehledný a deprimující vhled do zašmodrchaných osudů na sklonku války. 14/19

trudoš
31.01.2019

Berlínská past, i přes svou nespornou temnou atmosféru a poměrně rozporuplné postavy, paradoxně postrádá jakýkoliv prvek napětí. Je tu padouch, co vlastně ani moc zločinec není, vzhledem k tomu, že jeho motivace jsou vesměs lidské. A pak je tu dobou kovaný nácek, který mu má být v patách, ale víc než nějaké pronásledování řeší vlastní problémy. Nemluvě o faktu, že veškeré aktivnější vyšetřování mu kazí spojenci, co za humny vystrkují flintičky. Spíš mi to celé přišlo jako románová obžaloba fašismu (či totalismu, vyberte si), do které se autoři pokusili namotnovat detektivku, ale jen proto, aby měl děj kam směřovat a v závěru se mohli aktéři sejít a konfrontovat. Jenže v rámci německého šáhnutí do svědomí román vlastně nic nového nepřináší. Co se mi ovšem líbilo, byl morálně nejednoznačný a dosti realistický konec, jež přitom nijak nepřikrášluje charaktery jednotlivých hrdinů. Zklamal mě naopak nevyužitý potenciál zápletky, protože těch tři sta šedesát stran šlo uhrát o dost zajímavěji.

Jíťa512
18.01.2018

Skvělá kniha, od které jsem se nemohla utrhnout.

Inozuka
25.11.2017

Kniha o vině, trestu a spravedlnosti. Ale také o i ideálech, jejich rozpadu a o svědomí. Originál se dá doslovně přeložit jako "Ten, kdo zbude, má pravdu" ... volně "Kdo se směje naposledy, ten se směje nejlépe". Což plně odpovídá vyznění románu. Kniha se čte jedním dechem, vykreslení Berlína podzimu 1944 - dubna 1945 vcelku přesné, zápletka zajímavá, nicméně asi v půlce začnete tušit, jak že to celé asi bylo. Ale postupně se to stává podružným, důležité je morální dilema, které se na pozadí vyšetřování skrývá. Tu jednu hvězdičku nakonec ubírám jen kvůli jedné věci, která v celém příběhu nesedí: tetování.

claudiecarmen
01.06.2017

Excelentní čtení. Vřele doporučuji.