Kathy

Koupit

Mladou ženu Kathy žijící ve spokojeném smíšeném manželství s šumavským Němcem čekají na konci války zásadní rozhodnutí. Co pro ni bude v neklidných dobách důležitější? Manželský slib? Národnost? Odvaha? Čest? Barvitá novela Kathy inspirovaná skutečným příběhem si klade spolu s hrdinkou právě tyto otázky a zároveň nechává na čtenáři, aby na ně zkusil odpovědět i on sám. Svižný styl knihy nezapře dlouholetou novinářskou praxi autora a novela tak připomíná strhující reportáž, která bez potíží udrží čtenářovu pozornost od první stránky až po závěrečnou pasáž....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233146/kathy-233146.jpg 3.965
Novely, Literatura česká
Vydáno, Pikador Books

Kniha Kathy

Acamar

Silný příběh jednoho konkrétního člověka, bezmocně semletého v soukolí poválečného vypořádávání se s německou menšinou. Další Gerta Snirch s variací Sophiiny volby navíc. Akorát tak nějak telegraficky, jako načrtnutá skica, třeba pro pozdější románové zpracování. Stejně telegraficky hole působí i "jazyk" novely, což bude pro někoho stylistický klad, ale já si musím naordinovat nějakou knihu se spoustou rozvinutých košatých souvětí.

Jirinamac

Život Kateřiny Zahradníkové provdané Schwarzové je popsaný na pár stránkách. Češka provdaná za Němce, jak žila před válkou, průběh odsunu po válce, rozdělení rodin a příděl bytů pro ty, kteří mohli zůstat. Knížku je možné stáhnout zdarma, tak se může dostat k více lidem.

veronika5179

Surová jednohubka, která připomíná Vyhnání Gerty Snirch, taková její poloviční sestřička. Bohužel té surovosti, strohosti a odstupu bylo na můj vkus až příliš.

jitka7326
14.09.2020

Krátké, silné a smutné.

xolee
27.08.2020

Krátké čtení o velmi silném příběhu Kateřiny. Až mě mrzí, že knížka byla tak krátká, ale asi by ztratila své kouzlo a drama. Ukazuje smutnou realitu smíšených rodin/ Němců v Čechách po válce. Čtení mi přivodilo velice smíšené a zvláštní pocity o této době, kdy xx knížek vypráví příběhy obětÍ války, ale životy obyčejných lidí už nikdo nepřipomene, ačkoliv jejich životy také nebyli tak obyčejné.

mataaskorice
19.07.2020

Až naturalisticky surový příběh drsného života Kateřiny. Život se s ní nemazlil, o tom, jak krutý může být, se přesvědčila už jako dítě. Skákání v čase mně osobně nijak nevadilo, naopak - myslím, že díky tomu lze některé pasáže vyšperkovat, časové skoky taky dokážou podtrhnout nebo prohloubit jinou část. Zajímavý styl psaní, takové filmové střihy: minulost - střih - dialog - střih - minulost - střih - úvaha... Vše v jednom celku. Kniha, byť útlá, reflektuje řadu problémů let válečných a poválečných: sympatie s režimem a fanatismus, jasná selekce lidí podle národnostní příslušnosti, absolutní bezpáteřnost některých lidí, kteří měli jistou moc (třeba jen nad hrstkou jiných) nebo zdroje (nábytek, potraviny), využití kritických okamžiků k vlastnímu prospěchu (rabovaní během náletů) . Kathy je hlavně ale manželkou a matkou. Byla jí za války a chce jí být dál. V důsledku poválečných změn stojí ale před vážným rozhodnutím, které má ovlivnit budoucí život všech, které má ráda, i jí samotné. Je mi zle, když si uvědomím, že tohle byla realita nejen hrdinky Kateřiny... Čtení krátké, strhující, poučné.

rodak
21.06.2020

Určitě silný příběh, zasloužil by větší románový rozsah

petrarka72
15.06.2020

Surová a podmanivá jednohubka. První setkání s autorem - a šťastné. Ženský osud v německo-českých střetech.