Kathy

Kathy https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233146/bmid_kathy-233146.jpg 4 132 132

Mladou ženu Kathy žijící ve spokojeném smíšeném manželství s šumavským Němcem čekají na konci války zásadní rozhodnutí. Co pro ni bude v neklidných dobách důležitější? Manželský slib? Národnost? Odvaha? Čest? Barvitá novela Kathy inspirovaná skutečným příběhem si klade spolu s hrdinkou právě tyto otázky a zároveň nechává na čtenáři, aby na ně zkusil odpovědět i on sám. Svižný styl knihy nezapře dlouholetou novinářskou praxi autora a novela tak připomíná strhující reportáž, která bez potíží udrží čtenářovu pozornost od první stránky až po závěrečnou pasáž.... celý text

Jirinamac
13.01.2021 5 z 5

Život Kateřiny Zahradníkové provdané Schwarzové je popsaný na pár stránkách. Češka provdaná za Němce, jak žila před válkou, průběh odsunu po válce, rozdělení rodin a příděl bytů pro ty, kteří mohli zůstat. Knížku je možné stáhnout zdarma, tak se může dostat k více lidem.

veronika5179
02.01.2021 3 z 5

Surová jednohubka, která připomíná Vyhnání Gerty Snirch, taková její poloviční sestřička. Bohužel té surovosti, strohosti a odstupu bylo na můj vkus až příliš.

jitka7326
14.09.2020 4 z 5

Krátké, silné a smutné.

xolee
27.08.2020 5 z 5

Krátké čtení o velmi silném příběhu Kateřiny. Až mě mrzí, že knížka byla tak krátká, ale asi by ztratila své kouzlo a drama. Ukazuje smutnou realitu smíšených rodin/ Němců v Čechách po válce. Čtení mi přivodilo velice smíšené a zvláštní pocity o této době, kdy xx knížek vypráví příběhy obětÍ války, ale životy obyčejných lidí už nikdo nepřipomene, ačkoliv jejich životy také nebyli tak obyčejné.

mataaskorice
19.07.2020 5 z 5

Až naturalisticky surový příběh drsného života Kateřiny. Život se s ní nemazlil, o tom, jak krutý může být, se přesvědčila už jako dítě. Skákání v čase mně osobně nijak nevadilo, naopak - myslím, že díky tomu lze některé pasáže vyšperkovat, časové skoky taky dokážou podtrhnout nebo prohloubit jinou část. Zajímavý styl psaní, takové filmové střihy: minulost - střih - dialog - střih - minulost - střih - úvaha... Vše v jednom celku. Kniha, byť útlá, reflektuje řadu problémů let válečných a poválečných: sympatie s režimem a fanatismus, jasná selekce lidí podle národnostní příslušnosti, absolutní bezpáteřnost některých lidí, kteří měli jistou moc (třeba jen nad hrstkou jiných) nebo zdroje (nábytek, potraviny), využití kritických okamžiků k vlastnímu prospěchu (rabovaní během náletů) . Kathy je hlavně ale manželkou a matkou. Byla jí za války a chce jí být dál. V důsledku poválečných změn stojí ale před vážným rozhodnutím, které má ovlivnit budoucí život všech, které má ráda, i jí samotné. Je mi zle, když si uvědomím, že tohle byla realita nejen hrdinky Kateřiny... Čtení krátké, strhující, poučné.

rodak
21.06.2020 4 z 5

Určitě silný příběh, zasloužil by větší románový rozsah

petrarka72
15.06.2020 5 z 5

Surová a podmanivá jednohubka. První setkání s autorem - a šťastné. Ženský osud v německo-českých střetech.

Kniho.mol.ka
09.05.2020 5 z 5

"Kateřina jde dolů po schodech, upadl jí šátek. Ohýbá se pro něj. Chce se jí plakat. Už to neumí."
Opět skvělý Štifter.
Kniha nemusí mít stovky stran, aby vás zasáhla. Tohle bylo hodně pochmurné čtení. Kathy, Kateřina, není jen postava z knihy, je to životní příběh babičky Jana Štiftera. Jedná se o zcela reálný osud jedné ženy, která se "provinila" tím, že si vzala Němce a po válce za to byla trestána. Příběh jedné z mnoha. Nevinní viníci.

Anna27
19.07.2019 5 z 5

Stručné, jednoduché věty. Žádné přikrášlování, kniha se čte svižně. Reálně popsáno, jak to tehdy "fungovalo". Příběh se odehrával v Českých Budějovicích, takže přínosné dozvědět se o tomhle městu více z dob 2. sv. v.

zupri
12.07.2019 5 z 5

Stručné, jasné, výstižné a poučné... za mě skvělé!

Pavlusa007
08.04.2019 5 z 5

Jednoduché věty, které bez příkras nebo naopak zbytečných emocí popisují část života jedné statečné ženy.

rozarada
08.03.2019 4 z 5

Přečteno společně s Café Groll během dvou dnů, jsou to jednohubky, dobře se čtou. Jelikož mám Budějovice ráda a trochu je i znám, oba příběhy mě bavily.Líbí se mi, jak každý příběh odkazuje na nějakou další událost, místo nebo postavu z jiné knihy (včetně sběratele sněhu). Jen tak dál, těším se na další příběhy.

vlkcz
07.03.2019 3 z 5

Průměr. Od začátku jsem měl pocit, že čtu Vyhnání Gerty Schnirch v expres formě. Oceňuji, že je zpracován reálný příběh, kterých bylo podobných spousta.
Osobně ale dávám přednost Tučkové.

majanka
06.03.2019 4 z 5

Rýchle, ale smutné čítanie. O to smutnejšie, že časť príbehu sa odohráva aj po vojne. Výborne spracovaná postava silnej Kathy.

amaenium
23.01.2019 3 z 5

Kraťoučké čtení o silných ranách osudu. Příběh Kathy byl zajímavý a dozvěděla jsem se z časových skolů důležité okamžiky jejího života, ale kdyby kniha byla delší, vůbec bych se nezlobila. Často jsem se pak v časových skocích ztrácela, hlavně ze začátku, ke konci už to bylo lepší.

brabofka
09.11.2018 5 z 5

Velice zajímavý námět. Hodně podobné Gertě Snirch o K.T. i když útlejší a kratší. Myslím, že by nebylo od věci kdyby autor celý námět více rozpracoval a posunul osudy hrdinky až do dnešní doby.

Janinnka
28.10.2018 2 z 5

Smutný příběh z mého města v období války. Jen škoda, že byl tak krátký. Dalo by se z toho vytěžit mnohem víc...

Marčullkas
14.10.2018

Bravurně vystihl život mé prababičky,která byla němka. Směla nakonec zůstat, ale za jakých podmínek?!
Silné ženy to byly!! S pokorou přečteno a opět nenacházím slov.

sneli
13.08.2018 5 z 5

Geniální autorský styl, který v (současné) české literatuře nemá obdoby.

ZiPur
09.03.2018 5 z 5

Obyčejný život žitý ve vykloubené době.