Srdce bestie

Jeden z nejintenzivnějších textů nositelky Nobelovy ceny za literaturu, kterou si u nás čtenáři oblíbili. Autorka se vrací do Rumunska za vlády Nicolae Ceauseska, kde všemocná tajná policie špicluje každého, kde se strach stal každodenní realitou a kde je zatraceně těžké žít život podle vlastních představ.

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/96436/srdce-bestie-sBi-96436.jpg 3.520
Vydáno, Mladá fronta

Herztier, 1994

Kniha Srdce bestie

fojtikjirik
03.09.2017

Autorčin zvláštní a neobvyklý styl psaní mi dával pořádně zabrat, četba byla poměrně náročná, do třicáté stránky jsem si dokonce myslel, že kniha bude pouze souborem krátkých úvah. Nakonec ovšem z moře neustále se opakujících myšlenek přece jen vzešel složitý příběh z těžké doby.

-Pečivo-
28.07.2017

Když mi bylo 27, dal jsem Čaučesku a odstěhoval se do země kde hraje fotbal Herta, i Müller. Hrdinka knihy naopak dala Čaurumunsku protože tam vládnul Čaučesku a odstěhovala se do stejný země jako já. A navíc to napsala Herta Müller! Cože?? Ano, zamotaný jak Olda Kaiser v sobotu nad ránem v křoví, ale nebojte se dává to smysl.

Nevím nic o rumunských menšinách, ani žádný detaily o krutovládě komoušů v Rumunsku. Já vlastně ani nevim, jak se správně píše ten magor Čaučesku. To všechno ale ví Herta (teď mě napadá, že Charles Manson možná nemyslel Helter Skelter, ale Herta Pelta a přivolal tím o 50 let později tak apokalypsu do českého fotbalu!) a o tom taky je Srdce bestie. Což je sice doslovný překlad originálu "Herztier", ale poetika originálního názvu odešla s Peltou. Srdce bestie zní jak album, který by spolu natočili Kryštof a Aleš Brichta. Samozřejmě jsem správnej Čech, takže se mi to sice nelíbí, ale žádnej lepší návrh nemám.

Hlavní hrdinka téhle knihy je Němka žijící v Rumunsku, která studuje aby byla překladatelka z němčiny a zároveň se schází se třema klucíma a všichni se spolu věnují intelektuálním aktivitám ve stínu společnosti. Ne, neprcaj spolu. Ani jednou. Ne, taky to nechápu.

Režim přijde brzy na to, že se tajně scházejí a i když nedělaj nic špatného začne šikana, která vyústí v nějaký sebevraždy a pár útěků ze země. Místy se mi velmi zamlouvalo, jak autorka píše, jako například zde vztah babička/vnučka:

"Tereze všechno smrdí. Květák smrdí, hrách a fazole smrdí, játra, jehněčí a králík smrdí. A já ji na to vždycky říkám, tvoje díra v zadku smrdí." Babka-burn level 9.

Místy se mi to ale nezamlouvalo a tak když všechny tyto ingredience hodím do hrnce, tak z toho mám pěkných 6 gulášů z deseti a toho už se člověk docela slušně nají.

dearkiki
25.11.2014

Knížky Herty Müllerové jsem si velmi zamilovala. Jsou pro mně nečekaně objeveným, vzácným pokladem. Po Nížinách a Cestovním pasu, je Srdce bestie třetí autorčinou knihou, kterou jsem přečetla...pěkně jednu za druhou, protože se mi vůbec nechce opustit tenhle zvláštní styl, ačkoli to opravdu není lehké ani veselé čtení.
Jak se dalo čekat, i tenhle příběh je drsný a syrový, plný sledování, udávání a sebevražd, vypráví o totalitě, ale také o nevšedním přátelství a lásce, o závislosti a strachu a touze po svobodě.
Pokud bych měla srovnávat s předchozími knihami, zapůsobilo na mne Srdce bestie zatím nejsilněji. Ale ještě mně čeká Rozhoupaný dech.

pietroaretino
09.05.2014

" Muži se potáceli a pořvávali na sebe, než si prázdné lahve rozmlátili o hlavu. Krváceli. Když na zem vypadl zub, smáli se, jakoby někdo ztratil knoflík. Jeden z nich se sehnul, zub sebral a hodil ho do své sklenice.Protože to nosí štěstí, putoval zub ze sklenice do sklenice. Každý ho chtěl. .............. Když následující den vystřízlivěli, chodili parkem sami, aby se dali dohromady. Rty jim chlastem naběhly. Koutky úst natržené. Obezřetně kladli nohy do trávy a v mysli znovu přemílali každé slovo, které v chlastu zařvali. Dětinsky poposedávali v prolukách paměti a přebírali předešlý den. Báli se, že v putyce vyřvávali něco, co zavánělo politikou. Věděli, že číšníci všechno hlásí. "

aktak1203
22.11.2013

Kdyby šla dát půl hvězdička, ještě bych ji přidala. Musím říct, že tato kniha pro mě byla celkem oříšek. Je to těžké čtení o zlé době komunismu a díky mnoha metaforám jsem se těžko orientovala v ději. Vyprávění mi přišlo dost neosobní, ale pravdou je, že kniha přináší důležité svědectví ze života obyčejných lidí za doby Ceausescova komunistického teroru a stojí za přečtení.

valentýna
14.11.2013

Tak tahle kniha mě zklamala, mám pocit, že snad jen autorka ví co tímto dílem chtěla říct, situace v zemi za vlády Ceauseska není dokonale ba vůbec popsaná, spíš se jedná o myšlenky a pocity několika postav, které se dokola opakují ....