Deník 1938–1945

V roce 1938, kdy si Helga začala deník psát, jí bylo devět let. Spolu s rodiči prožívala první příkoří, kterých se Židé v protektorátu dočkali, a jen bezmocně přihlížela postupným deportacím svých kamarádů, spolužáků i příbuzných. Roku 1941 se Weissovi dostali do Terezína, kde žili společně až do otcovy deportace do Osvětimi v roce 1944. Dva dny po jeho nuceném odjezdu byly do transportu zařazeny i Helga s matkou. Školní sešit, do kterého Helga po celé ty roky tužkou zapisovala děsivý vývoj událostí i své pocity, zazdil její strýc do jedné z terezínských zdí. Helžin tatínek byl v Osvětimi zavražděn, ale Helga i její maminka jako zázrakem přežily pobyt v Osvětimi, Freibergu a Mauthausenu i náročnou cestu zpátky domů do Prahy. Helze je patnáct a půl, když do deníku dopisuje své zážitky od odjezdu z Terezína. Je jednou z mála Židů, kteří se do Prahy vrátili a i po válce ve městě zůstali....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136438/big_denik-1938-1945-Oef-136438.jpg 4.5258
Literatura faktu, Válečné, Historie

Vydáno: , Jota

Deník 1938-1945, 2012

Kniha Deník 1938–1945

cornetka

Neskutečný příběh s dobrým koncem. Můj obdiv patří všem, kdo tohle hrozné období přežil a ještě o něm dokáže napsat.

hop65

Lidský osud, osud jedné rodiny, osud celé generace židovských obyvatel Československa ve zhuštěné podobě. Ve velmi emotivním deníku malého děvčátka, které poznává svět z té nejhorší stránky. Rozum zůstává stát nad zvěrstvy v té době páchanými i nad tím, že v podstatě za ně nebyl nikdy nikdo potrestán.

limruska
19.06.2021

Opravdu emotivní, deník, který byl zazděn v Terezíně, aby pak mohl být doplněn o další prožitá muka a pak se dostal do našich rukou. Děkuji za tu možnost. Číst něčí minulost z této doby je pro mě větším přínosem než otevřít knihu historie. I když se snažím si to vždycky představit, tak to prostě v tom popisovaném měřítku nejde. Je to za hranicí toho, v čem žijeme teď. Něco tak příšerného se nedá.... S úctou jim všem, kteří to v té době museli prožít ...

Jirinamac
05.05.2021

Díky popularitě deníčků, které si holčičky v té době psaly, se dozvídáme jejich neradostné příběhy. Žádné bezstarostné dětství, ale doba strachu a utrpení, co musely ty děti zažívat a kolik se jich už nikdy nevrátilo domů.

petr.trep
04.02.2021

Autentické deníky dětí jsou velmi cenný pramen k dalšímu bádání. Děkuji za jeho vydání.

petr5421
04.02.2021

Velmi pěkný autentický deník!

Lena79
02.02.2021

Knihu jsem před několika lety odložila jako nedočtenou. Nyní asi uzrála doba, abych si svědectví těch hrůz dočetla. Zajímavý pohled dětskýma očima. Je dobře, že se deník podařilo uchovat, aby později mohl podat svědectví o životě v ghettu.

Knihomolka506
22.01.2021

"Z pravěku "
Knihu jsem dostala od kamarádky, protože věděla o mém zájmu v oblasti druhé světové. Příběh židovské dívky, která to neměla v životě zrovna lehké jsme začaly číst spolu a zbytek jsem potom přečetla sama za zbytek dne.
Ke knize - silný příběh malé holky ,která se zdá být úplně obyčejná, ale není to tak. Je Židovka stejně jako mnoho dalších lidí v té době. zákazy a veřejné ponižování kvůli její rasy je pro tak malou holku něco nepochopitelného. Hlavně později, když jede s celou rodinou transportem někam na východ... co se tam hodně lidem stane je asi všem jasné. Krásný, ale krutý a autentický příběh psaný dětskýma očima, které takhle vnímají válku.

Mengeleho děvče
Mengeleho děvče