dearkiki dearkiki komentáře u knih

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Přečteno za dva dny! Je to skvěle a poutavě napsáno, takže jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Úděsné zážitky malého chlapce, který musel projít peklem, ale s trochou štěstí přežil, aby o tom podal svědectví. Vůbec si například nedokážu představit, jak mohl on a mnozí další vydržet to vražedné pracovní nasazení v táboře při tak žalostném přídělu "jídla" a v neustálé hrůze o život... A i když je takových příběhů v knihách popsáno již mnoho, každý je svým způsobem originální a žádný se neopakuje.

26.04.2014 5 z 5

Gustav Meyrink - Mystik Gustav Meyrink - Mystik František Roček

Jedná se o takového průvodce po hlavních Meyrinkových románech - Golem, Zelená tvář a Bílý dominikán. Snaží se nastínit další význam některých pasáží, ale nepopírá, že každý musí učinit zkušenost vlastní. Cesta je vždy individuální a zážitky jedinečné.

25.04.2014 5 z 5

Jak to bylo doopravdy mezi Čechy a Němci Jak to bylo doopravdy mezi Čechy a Němci Otto Peschka

Tahle knížka se ták těžko hodnotí. Autor předkládá spoustu jistě logických a v rámci jeho životních zkušeností pochopitelných závěrů, ale často takovým stylem, že prostě při nejlepší vůli není možné se proti nim neohrazovat. Přesto, když překousnete první kapitolu, alespoň s tím, že všechno zde řečené hned neodmítnete a knihu nezaklapnete jednou pro vždy, dočkáte se odměny v leckdy poetickém a velmi zajímavém vyprávění o autorově dětství, rodině, přátelích a životě v těžkých dobách válečných i poválečných. Určitě to za to stojí, i když si, dle mého názoru, autor zbytečně odradí mnoho čtenářů svým přístupem, kdy své úvahy a závěry pokládá za ty jistě správné a považuje za nutné servírovat je čtenáři tímto stylem. Přesto, jeho kniha přinejmenším nutí k zamyšlení a utváření vlastních názorů na věc. Takže... nenechte se odradit.

21.04.2014 4 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Poutavé, napínavé a vůbec skvělé. Celou dobu jsem malému Timovi držela palce, aby šťastně ukončil svůj úkol a zvolil nakonec správně. Náhodou se mi kniha dostala do ruky zrovna v době, kdy jsem dočítala Čaroděje a sklo, takže vyprávění naprosto přirozeně zapadlo na své místo a vyplnilo příjemně chvíli čekání, než se poutníci vydají na další cestu k Věži.

21.04.2014 5 z 5

Zdálo se, že Bůh je lhostejný Zdálo se, že Bůh je lhostejný Adam Drda

Na můj vkus to bylo trochu moc stručné, ale to se dá pochopit. Jde jen o rozhovory. Ale vzhledem k tomu, že několik oslovených vydalo i vlastní knihu, nemělo by cenu uvádět celý jejich příběh podrobně znovu.
Určitě neuškodilo přečíst si i o dalších přeživšísh a jejich osudech, o kterých jsem do té doby ještě neslyšela. Oceňuji, že si dokázali znovu připomenout to čím prošli, aby o tom podali svědectví ostatním. Mnozí tu odvahu neměli.

20.04.2014 4 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

S tímhle dílem jsem se trápila hodně dlouho. Rok a dva měsíce mi trvalo, než jsem se s dlouhými přestávkami prokousala první polovinou... a druhou jsem zvládla za pouhé tři dny. Nevím ani proč, asi jsem si potřebovala odskočit do jiného žánru. Nicméně, ta druhá polovina... od té doby, co se začala blížit Sklizeň... mně naprosto uchvátila - asi jako ta růžová záře Čarodějovy duhy. :-)

14.04.2014 5 z 5

Hitler před branami Hitler před branami Václav Junek

Velmi zajímavá publikace, mapující stručně celou historii německého osídlení v českých zemích a důkladněji především éru od vzniku samostatné Československé republiky až do osudných dnů v září 1938. Tyto bouřlivé dějiny česko-německého soužití a jeho neodvratného konce jsou podány až s brutální přímostí, nešetříce žádnou ze zúčastněných stran.
Od téhle knihy jsem se vůbec nemohla odtrhnout a myslím, že mne v duchu bude provázet ještě dlouho. Oceňuji i bohatou fotografickou dokumentaci a přílohy s opisy mnoha dobových dokumentů, prohlášení a proslovů.
Jediné, co bych knize vytkla, bylo až neuvěřitelné množství překlepů a tiskových chyb. Nevím, jestli to před vydáním nikdo nekontroluje, nebo jak něco takového vůbec může projít do tisku. Nicméně to nic neubírá na závažnosti tématu a skvělém zpracování. Určitě doporučuji všem zájemcům o toto období a autorovi tleskám za odvahu.

11.04.2014 5 z 5

Z Chotovenky do války Z Chotovenky do války Walter Scheinpflug

Moc ráda si čtu zážitky vojáků z druhé světové války a tuhle knížku jsem si náležitě užila. Popisuje výběr a výcvik příslušníků Waffen-SS a jejich nasazení v ústupových bojích ve Francii a později na Odře před koncem války. Přes spoustu dramatických zážitků a velkých tragédií se dozvídáme i o leckdy humorných příhodách vojenského života.
Velice oceňuji i druhou, kratší část knihy, která trochu nastiňuje život německých rodin v Československu těsně po skončení války a jejich každodenní "boj" o přežití. Je to určitě další zajímavý náhled do historie.

05.04.2014 5 z 5

Vzpoura v Treblince Vzpoura v Treblince Samuel Willenberg

Knížku jsem přečetla již před měsícem, ale nějak jsem nevěděla, co k tomu říct. Silný příběh od začátku do konce. Knížky s tématikou KT mně hodně zajímají a Treblinka asi nejvíce, vzhledem k tomu, že mně jako první před mnoha lety oslovila kniha R. Glazara (Treblinka, slovo jak z dětské říkanky). Ani Vzpoura v Treblince nezklamala a zaslouží si nejvyšší hodnocení. Dost na mne zapůsobila i druhá část knihy, která se týká odboje a života Polsku.

01.04.2014 5 z 5

Clařina válka Clařina válka Clara Kramer

Skvělá knížka o obrovské odvaze, obětavosti a vůli přežít. Je až neuvěřitelné, s jakým štěstím obyvatelé bunkru pokaždé vyvázli z takřka beznadějné situace a co museli vytrpět.
Na plný počet hvězdiček to u mně sice nakonec není (místy mně prostě Clara šla trochu na nervy s tou věčnou dobrotou a opatrovnictvím), ale rozhodně doporučuji každému k přečtení. Nudit se nebudete.

01.04.2014 4 z 5

Řád teroru. Koncentrační tábor Řád teroru. Koncentrační tábor Wolfgang Sofsky

Výborná kniha, která - v rámci možností objektivně - ukazje celý chod tábora, jeho organizaci, dělení, čas i práci. Pokrývá všechny situace a umožňuje čtenáři s odstupem celkový pohled. To je něco, co v jiných knihách o tomto tématu chybí, už proto, že vzpomínky bývalých vězňů nikdy nemohly obsáhnout celou táborovou mašinerii. Vězni sami si nebyli vědomi celého obrazu...

Tentokrát se jedná spíše o vědeckou práci a i způsob psaní tomu odpovídá, takže mnohdy je použitý jazyk pro laickou veřejnost trochu odrazující. Přesto kniha stojí za přečtení a mohu ji vřele doporučit. Velmi kvalitní dílo.

05.01.2014 5 z 5

Mnichovská dohoda a osud sudetských Němců Mnichovská dohoda a osud sudetských Němců kolektiv autorů

Ačkoli nám tu autoři předkládají překvapivá fakta, která se nedají popřít, odhalují jisté zamlčované skutečnosti, dívají se zkrátka na tehdejší události z vlastního úhlu pohledu, který má dle mého k nezaujatosti daleko. Aby člověk pochopil celou pravdu, musí se pokusit vžít do rolí jednotlivých aktérů a zeptat se, jak by se sám zachoval.

27.12.2013 4 z 5

Pojeď s námi! Pojeď s námi! Richard Neugebauer

Nemá cenu opisovat naprosto vyčerpávající obsah téhle úžasné knížky, jak je již uveden v popisku. Tak jen dodám, že je dobře, že se nebojíme u nás vydat něco takového a zpřístupnit českému čtenáři i příběh "druhé strany". Pro objektivní pohled na historické události předcházející válce je to velmi přínosné. Jen se člověk musí odprostit od zažitých představ, pocitů křivdy a po generace utvrzovaného nepřátelství. Kniha nikoho neobhajuje, jen se bez příkras snaží ukázat syrovou pravdu.

Jediné, co mi vadilo, byly občasné chyby v tisku - překlepy a opakování slov. Ale na počet hvězdiček to v tomto případě nemůže mít žádný vliv.

17.12.2013 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Úžasná kniha! Bavila mně od začátku do konce a určitě jsem ji nečetla naposled.
Samozřejmě, nejedná se pouze o bezduchou legraci. Je tam spousta chytrých myšlenek, hlavně kritika soudobé společnosti, kde jste prostě nuceni souhlasit... ale také VELKÉ varování společnosti. Není dobré poslouchat jen to, co slyšet chceme a věřit, že všichni nahlížíme na svět ze stejného úhlu. Mohlo by se to zase jednou nevyplatit.
Určitě doporučuji k přečtení!

09.12.2013 5 z 5

Colette, dívka z Antverp Colette, dívka z Antverp Arnošt Lustig

Knihu jsem přečetla, protože se mi moc líbil film. Bohužel, v knize je toho sotva třetina a to ještě to méně zajímavé. Styl, kterým je kniha psaná je pro mne trochu nesrozumitelný. Připadá mi, že si dva lidi povídají a každý mluví o něčem jiném. Je nutné číst mezi řádky a zachytávat informace z náznaků, domýšlet si. O organizaci tábora a konkrétních událostech se dozvídáme jen z nesouvislých narážek, zato se neustále řeší pravda a lež, morální zásady a hodnoty, které v prostředí tábora musí nutně projít změnou, aby člověk přežil. O to asi autorovi šlo, ale já v knihách o této době hledám spíš svědectví o událostech, než proměny myšlení člověka v extrémních situacích.

Jsem velmi ráda, že jsem knihu přečetla, ale kdybych se k ní dostala dříve, na film bych asi nešla. A to by byla vážně škoda.

20.10.2013 3 z 5

Útěk z Treblinky Útěk z Treblinky Chil Rajchman

Přečteno na jeden zátah. Velmi působivé a pravdivé. Pro mne je to zase další článek do skládanky, složené z těch několika výpovědí přeživších z tohoto tábora, které byly uveřejněny. Tentokrát v trochu jiném podání. Není to určitě o stylu podání, ale o té syrové pravdě, která se v tomto příběhu odkrývá světu, který se o ni nikdy neměl dozvědět. ... Určitě doporučuji.

27.05.2013 5 z 5

Esesáci z Treblinky Esesáci z Treblinky Ian Baxter

Kniha byla sice krátká, ale myslím, že vše podstatné tu bylo řečeno. Oceňuji i dodatky se seznamy a celkovými přehledy, kde je vidět srovnání i s ostatními tábory. Ta čísla jsou děsivá.

26.04.2013 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Tak jsem úspěšně dokončila celou sérii. Tenhle poslední díl byl tak dlouhý, že vůbec nevím, jak ho hodnotit. Ale jako vždy, jsem si četbu užila.
Obzvlášť na mne zapůsobila kapitola o bitvě u Brenny. Úžasně napsáno. Ještě nikdy jsem se necítila tak vtažená do děje.
Celou sérii všem můžu jen doporučit.

17.04.2013 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Dosud asi nejlepší díl. Napínavé, až do poslední věty.

11.03.2013 5 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

Mně se tedy kniha líbíla hned od začátku. Nemůžu si stěžovat na žádnou nudu. Napínavé a skvěle napsané! Moc se těším na čtvrtý díl a další putování za Temnou Věží.

26.02.2013 5 z 5