Pojeď s námi!

V roce 1978 se vydávají dědeček a vnuk do Bavorska za příbuznými z bývalých Sudet. Jejich vzpomínky otevírají životopisný příběh čelného sudetoněmeckého politika Waltera Branda, ale i osudy mnoha dalších sudetských Němců. Kniha nabízí českému čtenáři historicky cenný pohled na události před, po i během války, a to věcně, bez hysterických emocí a se vskutku ojedinělou faktografickou přesností. Karl Herman Frank, Konrád Henlein a spousty dalších postav, které se aktivně podílely ve čtyřicátých letech na rozbití Československa, ti všichni byli přáteli či spolustraníky Waltera Branda, skutečné osoby, člověka, který se aktivně – byť s mnoha výhradami – účastnil tragických událostí, předcházejících vypuknutí druhé světové války. Život muže, který paradoxně přežil válku v nacistickém koncentráku jen díky obvinění z homosexuality a který se pak mnoho let snažil o své očištění, aniž by se však kdy zabýval skutečnou reflexí důsledků svých vlastních činů, se v knize prolíná s příběhy mnoha dalších Němců z českého pohraničí a my si tak můžeme učinit velmi přesnou představu o lidech a době, která dodnes budí vášnivé diskuse. Očima mladého Milana pak vnímáme i svět sudetoněmeckých vysídlenců v Bavorsku na konci dvacátého století, který se točí hlavně kolem dobrého jídla, tradic a dechovky, v němž všechno musí mít svůj pevný řád, ale kde se stále řeší hlavně historie a z něhož čiší i pocit prázdnoty a vykořenění. Pro českého čtenáře zvláště cenné jsou německým úhlem pohledu viděné popisy událostí v době předcházející odstoupení československého pohraničí Německu v důsledku Mnichovského diktátu, doslova guerillová válka vznikajícího sudetoněmeckého „Freikorpsu“ proti českým „financům“, bránícím celistvost státu, ale i příběhy obyčejných lidí, prchajících vinou nacionalistického běsnění se svými rodinami tu na to, tu na ono území, ale potajmu se vracejících nakrmit svá domácí zvířata, svět „velké“ i „malé“ politiky třicátých až padesátých let…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/164269/pojed-s-nami-S8J-164269.jpg 3.89
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno:, Beletris

ManželéMannovi
10.04.2017

Jako člověka pocházející ze Sudetoněmecké rodiny mě kniha velmi zajímala. Vyprávění zajímavé, jelikož jsem krátce předtím četl knihu od Jiřího Šulce - Zrádci, tak se mi některé informace propojovaly. Obě knihy jsou psány s jasnou obhajobou svého pohledu na věc. Ač se tomu autor brání do knihy dostal určitá klišé a nacionální myšlenky, i když zdůrazňuje snahu o prosté vyprávění.

Přes všechny mé námitky příjemné čtení, dal bych 4*, ale těch překlepů tam bylo opravdu dost.

Mann

historikola
09.01.2017

Zajímavá knížka. Pojednává o Německých občanech v příhraničí před válkou. Děj knížky ukazuje co zde dělali Němečtí zástupci různých stran. Ukazuje jak vyjednávali v Anglii se zástupci Českého státu. Děj běží v těchto městech: Aš, Litoměřice, Ústí nad Labem, Liberec, Praha, Louny a Česká Lípa. Dnes by se dalo říci Ústecký, Liberecká kraj a Praha.
Příběh je zajímavý a protkaný důležitými informacemi u každého města co se odehrával děj.

Prosecký
30.11.2014

Problém, myslím, je, že to čtení je pro nás také nepříjemné.

Veroka
16.07.2014

Asi jsem čekala víc. Nechytlo mě to, klouzala jsem po povrchu:(

simonabr
28.04.2014

Místy zajímavé, ale místy jsem se bohužel docela nudila a dělalo mi pak problém ve čtení pokračovat, čekala jsem poutavější příběh.

dearkiki
17.12.2013

Nemá cenu opisovat naprosto vyčerpávající obsah téhle úžasné knížky, jak je již uveden v popisku. Tak jen dodám, že je dobře, že se nebojíme u nás vydat něco takového a zpřístupnit českému čtenáři i příběh "druhé strany". Pro objektivní pohled na historické události předcházející válce je to velmi přínosné. Jen se člověk musí odprostit od zažitých představ, pocitů křivdy a po generace utvrzovaného nepřátelství. Kniha nikoho neobhajuje, jen se bez příkras snaží ukázat syrovou pravdu.

Jediné, co mi vadilo, byly občasné chyby v tisku - překlepy a opakování slov. Ale na počet hvězdiček to v tomto případě nemůže mít žádný vliv.

sudetští Němci Sudety

Richard Neugebauer