dawson321 dawson321 komentáře u knih

Ovoce poznání Ovoce poznání Liv Strömquist

Text na vysvětlení dobrý, ovšem obrázková část poněkud pokulhává.

18.03.2020 3 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Milá kniha psaná pohledem psa. Jako bonus je to, že výdělky z knihy jdou na účet organizace Se psem mě baví svět. Kniha má i oficální song, který zpívá Olga Lounová.

12.03.2020 4 z 5

Tajemství filmové řeči Tajemství filmové řeči Jon Boorstin

Zcela se ztotožňuji s recenzí na iLiteratuře a doporučuji přečíst. Za mě jen škoda, že kniha byla napsána již na začátku 90. let. Nebylo by na škodu ji třeba "aktualizovat" a ukázat filmové postupy na současných filmech, aby to bylo stravitelnější i pro mladší čtenáře.

09.03.2020 4 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Může obsahovat spoiler:
Hvězdičku dolů dávám za ty hejty na Brno - pro mě je to prostě srdcovka a nesouhlasím s autorkou, že v Brně je nuda :D Stejně jako autorka jsem studoval na FSS a rovněž absolvoval Statistickou analýzu dat a zpětně vidím, že to byl ten nejužitečnější předmět :)
Druhou hvězdičku strhuji za poněkud chaotický styl vyprávění, kdy se občas přeskakuje z jedné myšlenky na druhou s nezájmem nějaké chronologie, tak jak autorku zrovna napadne.
Jinak kniha se četla dobře - nejvíce mě bavil autorčin popis práce v médiích, jelikož sám v nich pracuji, a někdy je to fakt na terapeuta :D Také oceňuji zmiňování dobového kulturního kontextu - populárních skupin, seriálů atd. To jako nostalgie vždy zabere.

08.03.2020 3 z 5

Já, písničkář – Potřetí Já, písničkář – Potřetí Tomáš Klus

Tomáše Kluse jsem dříve dost poslouchal a znal téměř všechny jeho písně, ovšem s jeho trochu pomatenou "proměnou" mě zájem o něj trochu opustil, Přesto se mi do rukou dostal tento zpěvník, ve kterém znám pouze duet s jeho ženou A pak (který se fakt povedl!). Zbytek je pro mě velká neznámá. Oceňuji ale velice pěkné ilustrace. Pro fanoušky Tomáše je to nezbytný kousek do sbírky. Já osobně bych raději sáhl po starších zpěvnících, kde jsou pro mě známější písně.

07.03.2020 4 z 5

Pražská kuchařka Pražská kuchařka Roman Vaněk

Chápu, že "kuchařka" je v tomto případě dost zavádějící. Jedná se spíše o přehled výjimečných gastronomických podniků v Praze. Pro gastro nadšence jednoznačně povinná literatura. Ostatním - a zvlášť lidem žijícím mimo Prahu toho ale tolik neřekne.

07.03.2020 5 z 5

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Po tak masivní kampani na tuto knihu jsem čekal trochu více. Za mě (pod)průměrný thriller, který mě nedokázal vtáhnout do děje. Možná to bude tou rádoby vědeckou mluvou nebo nelogičností chování hlavního protagonisty. Chyběla mi i nějaká akce, která se dostavila až na posledních 30 stranách, což je chabé. Předchozí knihy jsem nečetl a po této knize už se na ně ani nechystám.

26.02.2020 3 z 5

Vychytávky Ládi Hrušky Vychytávky Ládi Hrušky Ladislav Hruška

Diskokoule pro slepice je nejlepší :D

26.02.2020 2 z 5

Průšvihy drzého záškoláka: Miky pátrá, radí, zachraňuje Průšvihy drzého záškoláka: Miky pátrá, radí, zachraňuje Ladislav Hruška

Myslím že na Láďu Hrušku je to ještě docela dobrý. Knihu jsem přečetl na jeden zátah a chvílemi jsem se i docela i pobavil. Jestli to pobaví děti, toť otázka...

26.02.2020 3 z 5

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Matocha udržel kvalitu prvního dílu a rozšířil Prašinu zase o další záhady. Teď už jen čekat na třetí díl.

20.01.2020 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Rozhodně zajmavý námět a na českou literaturu kvalitně napsané. Chvílema jsem měl chuť se toulat v prašinských ulicích (i když v této čtvrti bydlím, ovšem žádná Prašina tu není). Mohu doporučit a hned se vrhám na druhý díl.

16.01.2020 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

Stejně roztomilé jako jednička. V druhém dílu se autorka více zaměřuje na Nickův coming out a přijetí sám sebe. Už se těším na další díl.

29.12.2019 5 z 5

Co když jsme to my Co když jsme to my Becky Albertalli

Nakonec docela fajn kniha, ale přiznám jsem, že jsem se ze zčátku nemohl začíst. Asi to trochu bylo tím rádoby teenagerským jazykem, na který jsem hůře zvykal. Hvězdičku strhávám za tu ukecanost hlavních protagonistů a občas jejich vyšinuté chování (i když v 16 letech jsem se asi taky nechoval líp...). Příběh se mi jinak líbil a jsem rád, že i LGBT příběhy stále více pronikají do YA literatury. Knihu doporučuji jako oddechovku do postele na prolenošený víkend.

27.12.2019 4 z 5

Spřízněná duše Spřízněná duše Nicholas Sparks

Klasická Sparksovka, kde hlavní roli hraje láska, která i hory přenáší. Po (pro mě) nepříliš vydařené knize "Život ve dvou", kde hlavním tématem byl rozvod a tahanice o potomka se Spark vrátil do vod, které mu jsou nejbližší. Vypráví příběh o zamilování a následném těžkém odloučení. Příběh se ze začátku jeví jako by se stal i v reálném životě, ovšem na konci zjišťujeme, že je to pouhý výplod Sparksovi fantazie, což beru jako podraz na čtenáře... Hvězdičku dolu ovšem dávám za to, že už mi trochu přijde, jako by se Sparks opakoval a tento příběh mi asi spylne s ostatními jeho novějšími románky.

26.12.2019 4 z 5

Dějiny násilí Dějiny násilí Édouard Louis (p)

Autorova prvotina se mi sice líbila více, ale stále jsou "Dějiny násilí" nadprůměrnou knihou. Nejdeme v ní mnoho ze současných témat, ať už je to rasismus, homofobie či nechápavost mezi městským a venkovským obyvatelstvem.
Čtení knihy je pro čtenáře poněkud obtížné, ať už s jedná o téma, tak i stylistické zpracování. Minulost se prolíná se současností a autorovy myšlenky s výpovědí jeho sestry.

25.12.2019 4 z 5

Nejdelší den Adama T. Nejdelší den Adama T. Patrick Ness

Nakonec dávám plný počet a to za téma příběhu (vyrovnání se sám se sebou), které mě chytlo za srdce. Jak už tu bylo napsáno několikrát, poměrně drhne druhá dějová linka Královny, nicméně Adamův příběh to dorovnává. Rád si přečtu i další knihy od Nessa.

23.12.2019 5 z 5

Saxana 70 - Dívka na koštěti Saxana 70 - Dívka na koštěti Petra Černocká

Spíše než o Dívce na koštěti - Saxáně je to životopis Petry Černocké. Fotografie převažují nad textem. Jedná se spíše o průměrnou biografii.

21.12.2019 3 z 5

Zelené pokoje Zelené pokoje Ferdinand Leffler

Na fotografie bohatá kniha nabízí vše o zahradách a jak je jednotlivě členit. Pro všechny, kdo se zajímají o zahradní architekturu nezbytná kniha!

19.12.2019 5 z 5

Krtek na návštěvě Krtek na návštěvě Kateřina Miler

Krásné ilustrace, Krteček je prostě česká klasika.

15.12.2019 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Bylo to příjemné čtení, ovšem na 5* to nestačilo. Nevím, jak to napsat, ale prostě mi tam chyběla nějaká větší jiskra a spád (možná to je tím asijským stylem psaní, na který nejsem zvyklý).
Za mě tedy pohodová kniha, která neurazí, ale zároveň ani zcela nenadchne. Doporučuji číst po zimních večerech s kávou či čajem při ruce.

03.12.2019 4 z 5