david9690 david9690 komentáře u knih

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Tak i serie Griša je dočtena. Bylo to moc příjemné toulání se po Ravce v úžasném světě obří autorčiny fantazie. Všechny 3 knihy byly extrémně čtivě napsané a jednoznačně musím uznat, že paní Bardugo prostě umí a já jsem si všech 5 knih (2x vrány, 3x Griša) co jsem od ní četl, opravdu vychutnal. Začátek 3-tího dílu v podzemí mě až zas tak moc neuchvátil, ale jinak to bylo výborné. A Nikolaj prostě nejlepší. Ty jeho skvělé hlášky mě fakt velmi bavily, jeho vynálezy byly úžasné a to jeho "hnízdo" v horách bych chtěl navštívit. Musím si sehnat ještě Zjizveného krále a Vládu vlků (serie právě o Nikolajovi) a myslím, že se mám opět na co těšit.
Byla to krásná serie a čas prožitý v Ravce se všemi těmi skvělými postavami byl pro mě velmi odpočinkovou záležitostí. Děkuji pěkně.

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

I druhé pokračování serie Griša bylo fajn čtení, sice se mi trošku méně líbilo Alinino pofňukávání, ale Temnyj je super a pak, jakmile se do toho vloží Nikolaj (alias Korzár) je to úplně geniální. Celkově děj je napínavý, dobrodružný, plný zvratů a také hlavní postavy jsou zajímavé (nejsou úplně černobíle, mají spousty dobrých i horších vlastností). Kniha, jakož i celá serie mě bavila a je to prostě extrémně čtivé.

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Sérii Griša jsem si naordinoval až po přečtení obou dílů 6 vran a musím říct, že mě to bavilo opravdu hodně (sice vrány jsou asi top, ale i tahle série byla super). Čte se to skvěle, děj má spád, postavy jsou výborně vykreslené a celkově je to nápadité, akční, plné nečekaných zvratů a fantazie autorky je na velmi vysokém levelu. Hlavně mě bavily postavy Nikolaje (2 a 3 díl) Temnyje, Žeňi a Mala. Taky zasazení děje na území Ravky (podobnost s carským Ruskem je čistě náhodná :) bylo výborné a tohle mi ten příběh ještě více přiblížilo. No a pak jak se vydali hledat první umocňovač a to všechno co se tam událo bylo z mého pohledu velmi zajímavé a napínavé. A natolik strhující, že se mi místy vůbec nechtělo čtečku odložit.
Zkusil jsem se i podívat na 2 díly serie Shadow & Bones na Netflixu, ale tohle jsem odepsal, protože se mi tohle zpracování vůbec nelíbilo, a přišlo mi že to "zpatlali" dohromady a celkově jinak skvělé dílo úplně zkazili. Ale takhle to mám skoro se všemi filmovými adaptacemi, že teda mnohem raději sáhnu po knize než se dívat na film.

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Výborná série a tohle pokračování perfektní Vraní šestky bylo fakt bezvadné. Na začátku jsem si říkal že výpravou do Ledového paláce se autorka musela zákonitě vyčerpat a tento díl bude už jen takový dojezd, ale jsem velmi rád, že jsem se totálně mýlil. Bylo to skvělé, promyšlené, propracované, napínavé, nepředvídatelné a geniálně strhující. Místy jsem se už obával nejhoršího, ale způsob jakým z toho autorka ty postavy vysekala byl prostě bomba. Taky mě fascinovalo (a vlastně i šokovalo), jak se spisovatelce opravdu výborně podařilo zachytit myšlení a chování člověka dodlova posedlého touhou po moci a majetku, čeho je takový člověk schopen a kam až je ochotný zajít, aby dosáhl kýženého cíle.
Tahle série byla pro mě velmi příjemným zážitkem a vnímám ji jako opravdovou literární delikatesu. Škoda, že se s vraním gangem musím rozloučit, protože jsem si na ně zvykl a klidně bych si o jejich nějakém dalším dobrodružství ještě něco přečetl.
Těším se na serii Gríša, až se dozvím něco blíže o Ravce a výchově Grišů o těch jejich perfektních schopnostech - jak je objevovali, jak je rozvíjejí a tak. Prostě Mrs. Bardugo se pro mě stala synonymem dobrého čtiva.

22.10.2021 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Tahle fantasy je moc povedená. Alespon mě tenhle příběh fakt strašně bavil. Bylo to svižné, napínavé, dobrodružné a ty hlavní postavy prostě úžasně promyšlené, skvěle a barvitě vykreslené, perfektně se doplňující a místy i velmi překvapivé. I ten nápad udělat hlavní hrdiny ze zlodějů násilníků a vyvrhelů mi přišel výborný. A děj tohoto příběhu ukázal, že pod někdy možná drsnou skořápkou je často schované velké, odvážné a hlavně velmi lidské srdce.
Čtení téhle knihy mě doslova vcuclo a nemohl jsem se dočkat až zase budu mít možnost v téhle výpravě do neznámá pokračovat. Neseděl mi pouze věk hlavních hrdinů ale to je drobnost. Po přečtení prvního dílu jsem honem musel začít číst Prohnilé město a i tento druhý díl jsem si náramně užil. Můžu jen doporučit.

22.10.2021 5 z 5

Šaman Šaman Noah Gordon

Další kniha od Gordona Noaha přečtena a opět moc příjemné počtení. Sice místy jsem se ztrácel kdy se mluví o otci a kdy je hlavní postavou syn, ale celkově mě to bavilo, ten příběh byl sestaven opravdu výborně a bylo to velmi poučné - autor opět nezklamal a přinesl nebývalé množství informací založených na reálných historických záznamech a podkladech. Tak jsem se mohl dozvědět spousty zajímavých zjištění o občanské válce severu proti jihu, o životě osidlovatelů divokého západu a hlavně o neblahém osudu indiánů a černošských otroků, které bílí agresoři utlačovali a ustrkovali. Krásná kniha a příjemné počtení.

18.10.2021 5 z 5

Osud tažných ptáků Osud tažných ptáků Maarten Hart

Bylo to takové poklidné, asi to není kniha pro všechny, ale pro mě tato sonda do hlavy introvertního, nesmělého a plachého vědce, který řeší spousty vlastních komplexů, obav z kontaktu se ženami a pocitů méněcennosti byla celkem objevná. Mám úplně jinou povahu než Maarten, takže jeho pohled na svět, způsob přemýšlení a pocity byly pro mě totálně neprozkoumané území. A právě tím byla kniha pro mě cenná, že mi aspoň trochu tento "cizí vesmír" poodhalila a přiměla mě přemýšlet o tom, jak různí lidé můžou vnímat věci a souvislosti rozdílně. Bavil mě i popis různých ptáků, které Maarten v knize uváděl a pozoroval, vždy jsem si k tomu vyhledával další informace na internetu a tak jsem získal spusty nových poznatků i z ornitologického světa a z oblasti přírody. Je to úplně jiný level knih než co čtu majoritně, ale přesto musím uznat, že "to mělo něco do sebe"

08.09.2021 4 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Je to série určená pro mnohem mladší čtenáře a primárně pro dívky, ale přestože nesplňuji tyto kritéria, musím říct, že tato série se velmi povedla a já osobně jsem si čas strávený s knihami Divergence, Rezidence a Aliance velmi užil, bavilo mě to a až na pár drobností (některé situace byly roztomile naivní, také bych občas trošičku ubral romantiky) musím celou sérii hodnotit plným počtem hvězd. Ten svět frakcí byl vymyšlen skvěle, celé to pozadí příběhu a hlavně důvody proč to vzniklo, jak to celé funguje, kdo to řídí atd. (vysvětleno hlavně v posledním díle Aliance) je precizně propracované a promyšlené. Logické uspořádání postav i děje je výborné a musím autorku za tento počin pochválit, protože ze všech stránek jde vycítit, že přípravě této série se věnovala opravdu detailně a pečlivě. Děj příběhu je strhující a napínavý, charaktery jednotlivých postav velmi reálné a dobře zmapované se všemi klady či zápory (jako život sám), mělo to spád a ve své podstatě to čtenáře neustále nutilo číst dále a knihu odkládat jen na dobu nezbytně nutnou.
Také se mi velmi líbily proměny myšlení a chování jednotlivých protagonistů, kteří díky nepříznivým okolnostnem či interakcím s okolím a jinými lidmi, museli dozrávat a měnit své názory, pohledy či postoje. Bylo tam spoustu opravdu "hlubokých" myšlenek o lidství, životě v komunitě a fungování jedince a celé společnosti a často to čtenáře nutilo k zamyšlení a určité retrospektivě. Oceňuji lehkost ale i moudrost s jakou se autorka věnuje poměrně těžkým tématům jako je sebepřijetí, týrání, násilí, zrada, msta, posuzování a odsuzování, bezohlednost, krutost, smrt milované osoby, vypořádání se s traumaty - na druhé straně poukazuje na pozitivní myšlení, zdůrazňuje potřebu a sílu přátelství, lásky, odpuštění, spolupráce, sebeobětování, přiznání vlastní viny, nesobeckého jednání a ohleduplnosti, osobní zodpovědnosti za okolní lidi a společnost - řeší se tam mnohokráte tyto stinné i světlé stránky života a mám za to, že to autorka zbytečně nebagatelizuje, ale naopak poukazuje na pozitivní hodnoty a jednání.

08.09.2021 5 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Druhý díl Povstalecké trilogie mě teda bavil trošku míň než Divergence, ale když se na to podívám globálně, tak celou sérii hodnotím velmi kladně.

08.09.2021 4 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

08.09.2021 5 z 5

Šógun Šógun James Clavell

No toto!!! Děkuji pěkně! Tuhle knihu jsem docela dlouho odkládal a teď vím, že to byla chyba. Za mě absolutně perfektní kniha, napínavá, dobrodružná a doslova nabitá objevnými informacemi, které byly pro mě z velké části úplně nové, úžasně dobře zpracované a obrovsky rozšiřující obzory a znalosti. Ten střet totálně odlišných kultur, společenských hodnot, postavení lidí ve společnosti, uvažování a vnímání života a smrti je v knize popsán pro mě naprosto fascinujícím a zcela strhujícím způsobem. Obdivuji autora za to, jak všechny tyto střípky vědomostí do knihy zapracoval a předal je svým čtenářům. Pro napsání takovéhoto díla musel potřebovat opravdu neuvěřitelné množství času a úsilí, aby tyto informace vyhledal, získal, zpracoval, pochopil a "vetkal jako zlaté nitky" do skvělého příběhu. Byla to neuvěřitelná jízda a doslova "informační tajfun".
Ve své podstatě souhlasím téměř s většinou předchozích komentářů čtenářů a jsem velmi vděčný své ženě, že mi tento literární skvost trpělivě připomínala a doporučovala. Stálo to za to a že byla kniha poněkud "objemnější" to mi teda vůbec nevadilo, aspoň mě to zabavilo na hezkých pár dnů a umožnilo mi to být na skvělé, dobrodružné, zábavné a obohacující expedici. Prostě toto byla opravdu famózní kniha.
Také oceňuji, že autor v příběhu často poukazuje na to, že opravdové poznání někoho (jiného člověka) nebo něčeho (jiné kultury, způsobu uvažovaní, principů fungování společnosti, životních priorit atd) vyžaduje velké množství času a hlavně otevřený přístup bez předpojatosti, předsudků, prvních dojmů či ovlivňování názory ostatních lidí. Bez toho se nám žádný poklad ukrytý v těch druhých objevit nepodaří a ke své vlastní škodě zůstaneme pouze na povrchu.

12.08.2021 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

No bylo to zajímavé to jako jo, ale tak nějak úplně to nebylo takové to wow jako hunger games. Ty mě asi bavily více. Sice vidět udoucího záporáka Snowa jako člověka i s kladnými vlastnostmi (dokonce zamilovaného) a ochotného podstoupit i nějakou oběť pro někoho jiného bylo vcelku překvapující. A taky že jsme se mohli dozvědět nějaké zajímavé informace o vzniku Hladových her a jejich vytváření bylo docela fajn. Ale celkově to na mě až tak nezapůsobilo a místy se mi i kniha docela táhla. Nicméně přečteno v rámci výzvy jako poslední 20 kniha, takže jsem to už jen z toho důvodu dočíst musel.

09.07.2021 3 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Velmi silná kniha o neuvěřitelně statečné a úžasné ženě, která prožívá svůj život v jen těžko si představitelných podmínkách na odlehlé samotě kdesi v Sudetech po 2SV a v šílených 50 létech. Nechápu co všechno tato dívka zvládla a unesla. Příběh líčící životní osudy Anny, Volyňské Češky, která byla odeslána z Ukrajiny zpět do Čech je fascinující a její schopnost vypořádání se s nelehký životem v horách, v cizí zemi se čte opravdu jedním dechem.

28.06.2021 5 z 5

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Kniha mě celkem bavila, o osobě J.Mikoláška jsem před tím nevěděl a jeho životní osudy jsou zde pěkně popsány. Ze začátku jsem měl trošku takový nejistý pocit, že je to kniha napsaná podle filmového scénáře (jsem zvyklý spíše na opačný postup, že nejprve je kniha, která někoho zaujme natolik, že podle ní natočí inspirovaný film), ale pan Klíma se svého úkolu zhostil se ctí a pokud bych nevěděl že film byl první, tak bych to rozhodně neodhadnul. Četlo se to dobře, bylo to poutavě napsáno a i to vybrané téma mě celkem zaujalo. Osudy tohoto "neobyčejného" člověka a jeho nebývalé diagnostické schopnosti, jež jeho život formovaly i devastovaly zároveň, jsem sledoval se zaujetím. Vzhledem k tomu, že většina věcí a situací vychází z reálných událostí, vnímám tuto knihu jako obohacující a rozšiřující obecné povědomí. Na film jsem se chtěl podívat hned, když na něj běžely upoutávky a určitě to někdy udělám.

09.06.2021 4 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Krásné čtení, vše je takové snové, jako by v oparu nebo když se obraz tetelí v horkém vzduchu, ale přitom moc hezké, objevné (Arménie musí být úžasná země a autorka nám poodhaluje spousty informací zejména o původním životě a zvycích lidí) , cizokrajné, laskavé a příjemné. A ty magické prvky a popisy, které se prolínají s realitou až tak těsně, že někdy je problém odlišit co je skutečné a co už ne tomu dodávají ještě větší kouzlo. Líbilo se mi moc, jak autorka popisuje život starých lidí, kteří si uchovali své původní zvyklosti, tradice a způsob života předávaný z generace na generaci a dali přednost tomu na co byli odjakživa zvyklí (ikdyž to znamenalo spusty dřiny navíc, minimum pohodlí a nevyužívání "výdobytků a pokroku civilizace"). Mohli žít jinak, ale většina z nich se rozhodla zůstat tam v horách, ve vesnici "na vymření", ve svém starém dobrém světě. Moc se mi líbilo shrnutí celé knihy v doslovu Kateřiny Šimové - tohle bylo fakt velmi trené: "Tři jablka spadlá z nebe tak jsou přes všechnu svoji tragiku nejen výrazem úcty k předkům, zemi, na niž žijí a odvěkému způsobu života, v němž má vše svou chvíli a svůj čas. Jsou především univerzální výpovědí o tom, že láska vítězí nad smrtí. A že zázraky se dějí. A že na ně nikdy není pozdě...!"

03.06.2021 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Jelikož jsem Naslouchače a Faju četl již před 2 roky a pak jsme museli docela dlouho čekat na třetí díl, tak když jsem jej konečně získal, musel jsem si přečíst i oba předchozí díly, abych tzv "navázal nit". A musím říct že tahle série se fakt povedla a bylo to prostě luxusní počteníčko. Bavilo mě to strašně moc, obdivuji fantazii autorky a skvělé světy a postavy, které vytvořila. Četlo se to naprosto parádně, mělo to spád a akci. Těch 1000 stran jsem měl přečteno za chvilku a teď už jen můžu litovat, že mi to uteklo a je to za mnou.
Velmi bych uvítal, kdyby paní Stehlíková měla v plánu ještě nějaké to pokračování - podle toho konce bych řekl, že pravděpodobné to je - tenhle příběh by mohl ještě zajímavě gradovat a přinést ještě spousty zajímavých situací.
Přidáno do výzvy jako kniha do 15. místa v žebříčku - umístila se na 2 místě v žebříčku 10 nejprodávanějších eknih (duben)

23.05.2021 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Tuto knihu jsem zařadil do čtenářské výzvy pro letošní rok v rámci úkolu Kniha s pruhovanou obálkou. Další důvody pro výběr zrovna této knihy byly také doporučení mě ženy, mého kamaráda Davida a také protože mě na databázi zaujala anotace, pozitivní komentáře a vysoké hodnocení předchozích čtenářů. A musím říct, že se připojuji k názoru většiny a po přečtení této knihy jsem rád, že jsem zrovna toto dílo vybral. Asi nejmenší sympatie měla u mě Sarah, její životní styl je mi řekněme cizí, ale to jak ji autorka "srazila na kolena" a dramaticky změnila její nazírání na svět a hodnoty bylo popsáno opravdu skvěle. Knížka se četla výborně, dějově to bylo svižné, reálné, bez zbytečného patosu a klišé. Na konci se ty tři na sobě úplně nezávislé osudy žen krásně propletly a knížka má otevřený konec plný naděje. Nic se neděje zbytečně, vše má svůj smysl a až zpětně člověk zjišťuje, že ho tyto nepříjemnosti posilují, pozvedají a dělají z něj lepšího člověka. Všechno zlé je pro něco dobré a nikdo by neměl rezignovat, protože bez boje a úsilí se tato "transformace zlého v něco dobré" prostě nemůže uskutečnit.

15.05.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Jednoznačně musím říct že paní Mornštajnová je prostě Paní Spisovatelka. Přečetl jsem všechny její knihy a každá je trochu jiná. Když vyšel Listopád tak bylo jasné, že i tohle dílo si musím zcela nezbytně přečíst. Z některých pasáží až skoro mrazilo, když si člověk představí, že by se to tak opravdu mohlo vyvíjet a stačilo vlastně jen velmi málo a mohlo se to takhle bolestivě a děsivě dotýkat každého z nás. Vlastně mnoho lidí si tím skutečně prošlo v šílených 50 létech, nebo třeba po roce 68, kdy byli lidé krutě perzekuováni za to, že byli odvážnější a vyjádřili svůj pohled, že se ozvali nahlas proti zlu, za to že si dovolili vidět věci jinak než udával "oficiální názor". Cena, kterou lidé v tomto příběhu museli zaplatit za to, že si pouze dovolili mít jiný názor a doufat v lepší budoucnost, byla neuvěřitelné vysoká a krutá. Je třeba si připomínat, co všechno je schopen člověk druhému člověku udělat a proč. Doufám že my nebo naše děti už nikdy nebudou muset prožívat to co Magda nebo Maja, či kterákoli jiná postava z tohoto příběhu.

01.05.2021 4 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Asi jsem ještě tak náročnou knihu nečetl. Ne že by to bylo tak strašně napsáno, ale to o čem ta kniha bylo pro mě prostě nestravitelné a jen těžko akceptovatelné. A nejhorší na tom všem pro mě bylo, že zde není popisována žádná fikce nebo že by to byla autorčina divoká fantazmagorie. Nedokážu si představit že takhle to doopravdy bylo, že se to dělo, že v tom ti lidé v Číně žili a tohle se tam bralo jako normální. Naprostá šílenost. Mnohokráte jsem knihu chtěl odhodit a už ji nikdy více nevidět ale nakonec jsem se částečně ze zvědavosti ale hlavně spíše silou vůle dobral konce. Musím souhlasit s níže uvedeným komentářem cerky že i pro mě tahle kniha byla asi největší "obětí" rámci plnění čtenářské výzvy.

24.04.2021 4 z 5

Jen tak dál, Jeevesi Jen tak dál, Jeevesi Pelham Grenville Wodehouse

Tuto knížečku jsem si vybral protože jsem nutně potřeboval přečíst si něco oddychovějšího po té fakt náročné knize Divoké Labutě popisující život v Číně ve 20 století. A tohle dílko pana Wodehouse bylo odpočinkové tak akorát. Jeeves je skvělý a nápaditý sluha jehož služby a neocenitelné rady by určitě byly k užitku každému. Nevím kdo byl dříve jestli Saturnin nebo Jeeves ale možná to mohli být bratři. Kniha byla lehce humorná a relaxační a určitě splnila moje aktuální potřeby na něco k odreagování.

24.04.2021 4 z 5