david6273 david6273 komentáře u knih

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Jako kdybych se probudil a byl bych zase ten malý snílek, který prožívá všechna ta dobrodružství v knížce...

14.03.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Mornštajnová od začátku navodila poměrně deprimující atmosféru. Upřímně kniha moc příjemně neutíká, ale v skrytu duše chcete vědět jak to dopadne. Četl jsem s vidinou světla naděje, která v závěru lehce svitla, aby nakonec uplně zhasla. Takže pokud byla pointa, aby po dočtení vyvstala myšlenka co kdyby...tak ano, mráz po zádech mi přejel.

04.11.2021 3 z 5

Pohádka o Raškovi Pohádka o Raškovi Ota Pavel

Nejhezčí na tom, že je to pohádka a přitom je to pravda. Je to štastná knížka a Ota Pavel v ní ukazuje svůj jedinečný talent a cit. Mám rád jeho smysl pro humor a nadhled, člověk jako kdyby po dočtení trochu zmoudřel.

23.03.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Krásný vztah člověka k přírodě versus špatná zkušenost s lidmi v jednom. Život v mokřadech není pro každého, ale silná osobnost hrdinky je obrovská. Holčina, která se odmala musí spolehnout vždy jenom sama na sebe, se škaredě zklame v důvěře k druhé osobě. Fatální následky čtivého příběhu jsou jenom důsledkem malichernosti lidí, kteří nevěří někomu kdo je trochu odlišný, byť jedinečný.

21.10.2023 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Poutavý retro příběh, kde Murakami svleče postavy doslova a do písmene do naha. Nefalšovaný pocitový děj, který si vás omotá kolem prstu svojí bezprostředností, syrovostí a autenticitou. Nadčasové dílko, které dělá sondu do do duše citové rozervaných lidí, kteří se snaží najít svůj smysl života.

27.09.2023 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Knížku jsem doslova zhltnul. Některé pasáže mi byly samozřejmě trochu nepříjemné, ale musel jsem číst dál a dál...zoufale jsem potřeboval vědět jak vše dopadne. Neznám lepšího autora, který dokáže držet čtenáře ve střehu. Skvěle vykreslené postavy a jejich příběhy. Poklona. 5/5

17.09.2020 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Nic podobného jsem doposud nečetl. Vykonstruované procesy vedené šíleným inkvizitorem proti nevinným lidem doslova vyrazí dech. Výborně napsáno, ale již nikdy více...:-D

12.12.2021

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Možná už jsem sentimentální, ale vždycky když tenhle "outsider" nastoupí na scénu vím, že mě nezklame. A ano vím, že některé scény jsou předvídatelné a některé třeba zbytečně patetické, ale všechno je mi to vlastně jedno, když mě to stejně baví číst dál. Navíc je kniha zajímavě poučná v oblasti parazitů o kterých jsem toho příliš nevěděl. Je to čtivé, napínavé a drsné jako vždy a proto mě to nikdy neomrzí.

26.03.2024 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Atmosféra knihy dává od začátku tušit, že v domě není něco v pořádku. Do čisté dětské duše se odmala začíná propisovat dospělácké malicherné chování, které má fatální následky. Lži, výčitky a narážky, které se převrátí do falešných mezilidských vztahů jsou logickým vyústěním temného konce. A. Mornaštajnová dává nahlédnout pod pokličku rodinného tajemství, které je odstrašujícím příkladem nezdravého rodinného soužití.

10.07.2023 3 z 5

Plná bedna šampaňského Plná bedna šampaňského Ota Pavel

Balzám. Jakoby Pavel psal očima sportovců, bez obalu, od srdce, čistě.

10.02.2021 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Děkuji čtenářská výzvo! Příběh chlápka, který veme za srdce svou upřímností v mezilidských vztazích. Na první pohled zapšklý zásadový dědula, jehož pozoruhodný životní příběh stále není u konce. Prsty v tom mají nově přistěhovalí sousedé, kteří dají do pohybu nečekanou sérii událostí. Události, které změní osudy lidí, kteří v to už možná ani nedoufali.

19.02.2024 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Pohled a názory dospívajícího adolescenta na svět versus drsná dospělácká realita se táhnou jako červená nit celým příběhem. Chlapec, který si myslí že po vyhazovu ze školy, všemu rozumí, dostává tvrdé lekce od života. Zajímavá sonda do duše jedince, která se často mění v černý humor. Děkuji čtenářská výzvo!

05.11.2023 4 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Jako věrný fanoušek 'foglarovek' to pro mě byla povinná četba, byť už dávno nejsem cílová věková skupina. Atmosféra a děj knížky se originálu snaží velmi přiblížit, což mě musím říct vůbec neodradilo, spíše naopak. Je to napínavé, mladicky nevinné a bojácné. Díky za tu vzpomínku.

27.12.2021 3 z 5

Kniha, která nenudí a při níž vám lehce cukají koutky. Dvě časové linie, které tvoří životní příběh dědy, který nenápadně ovlivňoval celosvětové politické dění ač o to nestál. Forrest Gump a Jára Cimrman by se za takovou kariéru nemuseli stydět. Nadsázka s neuvěřitelným sledem událostí dokreslují celkem vtipnou a nekonvenční story, kterou jsem si rád přečetl.

07.10.2022 4 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Psychologické drama, které bere za srdce svou bezprostředností a prostotou hlavního hrdiny, který se po letech strávených za mořem, kde vydělával dolary pro rodinu, vrací na rodnou hroudu. Představy o spokojeném životě po návratu se ovšem postupně rozplývají po zjištění nových poměrů na statku. Dobrák od kosti, který doplatí na svou naivitu. Čapek v první části knihy velmi živě vykreslí příběh nešťastné lásky a ve druhé pěkně dotvoří jakousi 'soudničku' z následného vyšetřování celého neštěstí. Celé psané v příznačném podkarpatském slangu. Vysoce promyšleně napsané dílo, které nemá chybu.

20.07.2022 5 z 5

Dítě tmy Dítě tmy Miroslav Pech

Jako kdyby jste vařili a dali tam něco z hororovosrandovního Stranger Things, přidali trochu z porna, přisypali trochou komiksu pro děti a dokořenili Bukowskim. V některých pasážích jsem se vyloženě lámal smíchem když jsem si je vybavil u některých mě zase trochu mrazilo. Za mě velmi povedené. 4,3/5

24.01.2021 4 z 5

Valčík na rozloučenou Valčík na rozloučenou Milan Kundera

Koktejl osudů lidí, který se propojí v zajímavou románovou frašku. Kundera dokáže skvěle popsat způsob uvažování jednotlivých osob, a zároveň jednoduše vede čtenáře celkem složitým příběhem. Navýsost povedené dílko, které překračuje hranici v čase, u něhož je úplně jedno, zda bude vydáno zítra či před třiceti lety.

29.12.2022 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Střet dospělého a dětského pohledu na svět v plné nahotě. Velmi zajímavá sonda do duše dívky, jejíž rodina jí dává najevo jak moc dělá všechno špatně a přitom je to právě naopak. Citlivé téma, které je vykresleno v zamyšleníhodný příběh s tragickým koncem. Budiž tato kniha 'správnou' inspirací pro všechny rodiče, jejíchž ambice jsou naprosto mimo realitu dětského chápání.

31.08.2022 3 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Jako malý jsem hltal televizní příběh, který je pro mě symbolem dětství. Kniha je jeho krásným oživením s nezaměnitelnou mluvou a atmosférou. Nikdy neomrzí.

04.10.2021 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Obohacující kniha z hlediska přiblížení života bohyň. Hezké vykreslení místa ve kterém se děj odehrává. Myslím, že člověk si na této knize dokáže hezky uvědomit, jak můžou být lidé zlí a zákeřní jenom proto, že je někdo jiný něčím odlišný a oni to nechápou proč. Náročné čtení (občas jsem měl problém se prokousat zápisy z výslechů), ale jsem rád, že jsem si přečet. 3/5

17.09.2020 2 z 5