daudurhundur daudurhundur komentáře u knih

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Čekal jsem běžný paperback, který nijak nevybočuje z mnoha podobných, místo toho jsem dostal pecku přímo mezi oči.
Zvláštní atmosféra z toho dělá jedno z nejlepších sci-fi, co jsem kdy četl. (Možná to je tím, že vlastně nevím, jestli to je "jen" sci-fi nebo dokument z budoucnosti...)

23.09.2019 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Úplně nechápu ten hype, který tuhle knihu provázel. Běžná detektivka s předvídatelným rozuzlením (ne, tohle skutečně není "překvapivý konec"), od ostatních tuctovek se odlišuje snad jen nesympatičností hrdinky, hysteričností vedlejších postav a rozvleklým úvodem (cca první třetina se docela táhne).
(i když uznávám, že asi nejsem úplná cílovka...)

13.06.2018 1 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Zase jsem se nechal ukecat na Dana Browna. Byla to chyba, nebo byla chyba, že jsem u toho nevypnul mozek. Přijde mi, že Langdon je čím dál hloupější, příběh čím dál naivnější a celkově stále méně zábavné a už vůbec ne originální, překvapivé a vlastně skoro už ani napínavé. Pro mě to byla už opravdu definitivně poslední kniha od Browna. Škoda.

07.10.2019 2 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Nemám rád Francii, francouze, víceméně nic francouzského, a stejně tak mi může být ukradená celá Bretaň (i když místní mají možná ke zbytku Francie podobný vztah jako já). A přesto pro mě tahle detektivka byla moc příjemné překvapení. Takže jsem hned pořídil další díl a brzo přijde na řadu. Komisař Dupin mě prostě bavil :-)

01.11.2020 4 z 5

Kola hrůzy Kola hrůzy Sven Hassel (p)

Nejedná se o klasický román, ale spíš o soubor povídek, které na sebe časově navazují, ale každá nese zcela samostatný, ohraničený a uzavřený příběh.
Osobně mám raději klasické Hasselovo romány, ale na druhou stranu zde to vynahrazuje obsahem - např. jak do "party" přibyl Legionář, apod.

23.12.2020 4 z 5

Komu straší ve věži Komu straší ve věži Marie Rejfová

Pro mě zatím nejslabší Josefína - bylo to pořád zábavně oprsklé a zároveň tak maloměstsky známé... ale jako detektivka tentokrát prostě slabší. Ale i tak už se těším na další díl.

20.02.2020 3 z 5

Vraždy s monogramem Vraždy s monogramem Sophie Hannah

Agatha to není, ale číst se to dalo. Vadil mi uspěchaný konec (zejména v kontrastu s pomalejším rozjezdem) a zbytečně příliš okatá a neustále zdůrazňovaná "tupost" hlavního vyprávěče - inspektora Scotland Yardu - navíc ještě umocněná tím, že Poirot opakovaně zatajoval důležitá fakta a poznatky. V kombinaci s lehce překombinovanou zápletkou (nebo jejím závěrečným vysvětlením?) musím strhnout jednu hvězdičku.
Ale určitě dám šanci i dalšímu dílu.

02.01.2021 4 z 5

Vražda ve společnosti Consus Vražda ve společnosti Consus Václav Erben

Kapitánu Exnerovi to v raném kapitalismu 90. let vůbec nesluší... příběh a okolnosti jsou oproti předchozím dílům výrazně slabší... Vlček s Beránkem pracují podle zvyklostí, všechny ostatní postavy jsou nepříjemné a/nebo neuvěřitelné. Až příliš poplatné době

31.12.2019 2 z 5

Bretaňský příboj Bretaňský příboj Jean-Luc Bannalec (p)

Ještě lepší než první díl. Už se těším na další ;-)

29.08.2022 5 z 5

Poslední autobus do Woodstocku Poslední autobus do Woodstocku Colin Dexter

V televizním provedení (myslím ten seriál z 90.let) byl inspektor Morse můj oblíbenec. V knižním originále jsem si k němu ale cestu zatím moc nenašel. Ale úplně to nezavrhuju, určitě mu dám ještě šanci s dalším, snad zábavnějším, případem.

20.02.2020 3 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Pro mě jeden ze slabších příběhů Oldřicha z Chlumu. Částečně za to asi může jeho zabedněnost vůči (... ne nechci spoilovat...). Ale i nejslabší knihy téhle série jsou pořad čtivé a na úrovni obecného průměru. Vlastně to nebylo tak špatné, ale VV umí i líp..

27.06.2019 3 z 5

Válka Válka Dmitrij Rus

"Tady vidím velký špatný..."
V tomhle díle už asi ani není snaha o LitRPG fantasy. A z toho, co zbylo, by určitě měli radost mladí komsomolci a dnešní Putinovo úderníci :(
Spousta zbytečné vaty a nádavkem ruská propaganda, která mě definitivně odrazuje od dalšího dílu. Škoda, tahle série nezačala vůbec špatně, ale po druhém díle začly rychle docházet nápady a nahradilo je něco, nad čím nezbývá než kroutit hlavou

16.02.2022 odpad!

Můj životopis a mé vynálezy Můj životopis a mé vynálezy Nikola Tesla

Snad ani nelze neuznávat Teslu jako vynálezce či zpochybňovat jeho zásadní vliv pro vědu 19. a 20. století i pro další rozvoj lidské civilizace a tím i běh světových dějin. Ale (čerte, drž se svého kopyta!), jeho vlastní životopis se příliš číst nedá. Ne snad kvůli tomu, že ne všechny jeho myšlenky byly skutečně geniální, a dnes po stu letech jsou vyvráceny, ale prostě jak byl vynikající jako vědec a vynálezce, tak byl slabý jako spisovatel...

01.11.2020 1 z 5

Noc na Arnwaysu Noc na Arnwaysu Eduard Fiker

Příběh je složitostí i délkou tak na úrovni různých rodokapsů, kriminální linka průhledná, a vůbec všechno tak krásně naivní ;-) a zaobalené ve starorůžové romanci. Taková jednoduchá a rychle plynoucí jednohubka na vypnutí hlavy před spaním, která se čte úplně sama.
Pokud si chcete udělat představu o "šestákových" detektivkách, tak tohle je na začátek ideální.

20.02.2020 4 z 5

Hon na medvídka Hon na medvídka Zdeněk Lahoda

Nepříliš nápaditý příběh, ale zajímavý popis života různých společenských vrstev v Praze v období 30.let minulého století.

31.12.2019 4 z 5

Krvavý anděl Krvavý anděl Franck Thilliez

Moc napínavé to nebylo, vrah se odhalil již před třetinou knihy. Místy spíš nechutné, což by nemuselo tak vadit, kdyby to nebylo tak umělé... Přijde mi, že se autor chtěl svézt na vlně popularity filmu 8mm apod. (ten už byl v té době venku 4 roky). Do žánru krimi thrillerů to nepřináší nic, co by nebylo už jinde dříve a lépe.

Nelogičnost až debilitu v chování různých postav (typicky sám policista, manželka jednoho z podezřelých) zmiňují i ostatní - místy to tak připomíná spíš nepovedenou šestákovou frašku než moderní thriller.

27.09.2022 2 z 5

Čtrnáctá kolonie Čtrnáctá kolonie Steve Berry

Kupodivu mě víc baví tyhle novější díly, kde už se skoro rezignuje na realitu a byť jen teoretickou proveditelnost jednotlivých operací.
Steve Berry přidává akci (i když na nesmyslných podkladech) a celkově to vychází lépe než předchozí díly, které byly sice podobně scifi, ale braly se sami moc vážně.
V případě Cotona a spol. bych řekl, že čím méně reality, tím více zábavy :-)

16.02.2022 4 z 5

Hrobka krále Hunů Hrobka krále Hunů Clive Cussler

Před čtením nutno vypnout mozek (anebo prodělat lobotomii). Některé akční příběhy jsou dobré, zábavné, vtipné, napínavé nebo aspoň třeba trochu poučné. Tenhle to ale bohužel není. Místo slibovaného "mistrovského koktejlu" dostanete slizký blaf, který naštěstí _rychle_ proteče mezi prsty a zmizí v bahně, kam patří.

23.09.2019 1 z 5

Odkaz mrtvého kostelníka Odkaz mrtvého kostelníka Milan Růžička

Od všeho něco a dohromady nic...
Moje první a nejspíš i poslední kniha od tohoto autora. Tajemství, které se brzo vyjasní, podobně jako vrah, který rozhodně nezůstává skryt až do "překvapivého" rozuzlení, logické díry v příběhu a ještě větší v chování hlavních postav...

23.09.2019 2 z 5

Krvavé evangelium Krvavé evangelium James Rollins (p)

Zpočátku to vypadalo na klasický akčně-dobrodružný thriller od kolektivu spoluautorů kolem Jamese Rollinse, to jest v rámci žánru lehce nadprůměrný román. Bohužel postupně se přidaly prvky young adult a červené knihovny. Ke spoustě historických nepřesností až nesmyslů se navíc přidaly logické díry příběhu.
Napsané je to, jak je u "Rollinsů" zvykem, velmi dobře a čtivě, ale obsahově tahle kniha hodně kulhá. Krvavé evangelium mixuje několik žánrů takovým způsobem, že není jasné, kdo je vlastně cílová skupina čtenářů. Já to určitě nejsem, a zbytek téhle série milerád vynechám.

31.10.2018 1 z 5