DarthSoren DarthSoren komentáře u knih

Totem a tabu Totem a tabu Sigmund Freud

Doposiaľ som sa s Freudom stretával len útržkovito, formou citátov, či krátkych článkov a odkazov v časopisoch, či iných publikáciách. Takže som sa po prvý krát dostal k celistvému Freudovmu textu. Na rozdiel od predošlých komentárov, musím povedať, že sa mi tento text vôbec nezdal náročný, čo ale môže byť spojené s tým, že som študentom/doktorandom filozofie, takže som na náročné texty zvyknutý a viem, ako ich čítať. Totem a tabu je zaujímavé čítanie, pri ktorom sa čitateľovi otvorí brána psychoanalýzy vzťahu k rodičom v náväznosti na primitívne formy totemizmu a z toho vyplývajúcich otázok zákazov, resp. tabu. Napriek tomu, však dávam "len" 3 hviezdičky, pretože ku psychológii a k psychoanalýze som sa vždy staval skepticky a Freud môj pocit a postoj len umocnil - psychoanalýza podľa mňa vždy, každý psychologický problém rieši len odkázaním k tomu, že "postihnutý" má problémy s otcom alebo s matkou, prípadne (alebo kvôli tomu) trpí sexuálnou neistotou. Čo je podľa mňa hlúposť a uchýlenie sa psychológov k týmto príznakom, keď si už nevedia rady.

01.07.2018 3 z 5

Priateľ lesa Priateľ lesa Reneé Kayser

Jedna z najlepších náučných kníh môjho detstva. Práve dnes som ju asi po desiatich rokoch našiel v skrini a zo sentimentu som v nej zalistoval. Okamžite sa mi vybavili krásne spomienky.

14.05.2018 4 z 5

O pravdě a lži ve smyslu nikoli morálním O pravdě a lži ve smyslu nikoli morálním Friedrich Nietzsche

Velice útlá knížečka - jaké množství dojmů a myšlenek ve čtenáři zanechá! Nietzsche zde opět prokazuje, jakou filozofickou a také filologickou osobností byl. Věnuje se problémům poznání, našeho pojmového aparátu a vnímání světa skrze metafory téměř egoistickým způsobem. Ovšem člověk vnímá svět jako člověk a je nemožné ho vnímat stejně jako třeba kočka nebo květina - zde mi Nietzsche vzdáleně připoměl text jiného filozofa, a to Thomase Nagela - "Jaké je to být netopýrem." V návaznosti k pravdě se ale dotýká i problémů významu filozofů a filozofie samotné. Originální, působivé, umělecké - zkrátka Nietzsche.

21.04.2018 5 z 5

Pán profesor, kde máte dcéru? Pán profesor, kde máte dcéru? Horváth Zoltán Géza

Doposiaľ som nikdy nesiahol po knihe od maďarského autora, ale keďže som doma medzi staršími knihami našiel "Pán profesor, kde máte dcéru" rozhodol som sa, že jednému z nich dám šancu. A nebolo to vôbec zlé. Táto kniha je... povedal by som romantickým, detektívno-špionážnym a filozoficko-fantastickým medicínskym textom, z čoho sa môže niekomu zatočiť hlava, ale mne sa to celkom páčilo, samozrejme je v ňom cítiť minulý režim a množstvo archaizmov (komputer napr.)... preto hviezda dole, nie že by mi to vyslovene vadilo, ale do toho hi-tech vedeckého prostredia mi to veľmi nesedelo.

12.04.2018 4 z 5

Revan Revan Drew Karpyshyn

To bylo ultimátní! Už z dob rpg hry Knights of the Old Republic je Revan mojí nejoblíbenější postavou ze světa Star Wars, takže možnost přečíst si rozšíření jeho příbehu jsem využil a byl to pro mě nepopsatelnej zážitek. Na té knížce se mi líbilo snad všechno, Scourgeova linie, vysvětlení císařovi moci, nastínění historie sithských lordů, Meetřino pátraní a samozřejmě Revanova příběhová linie. Ani neznalost her a Revanova životního pozadí podle mě není veliký problém - v knize jsou základní fakta vysvětlena v dostatečné míře. Mnozí z vás apelují na to, že Revanova linka byla slabší a poněkud méně výživná, váš názor vám neberu, kolik lidí, tolik chutí; ale já osobně jsem byl úplně spokojený a mám za to, že všechny postavy dostali prostoru tak akorát. Mrzí mě jedině ten závěr, který byl napsaný fenomenálně, ovšem je dosti smutný. Doteď byla moje nejoblíbenější kniha ze SW (a vlastně i vůbec) Darth Bane: Cesta zkázy, ale teď... fakt nevim, asi to vyjde nastejno a všude budu odteď jmenovat obě knihy spolu.

20.03.2018 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

A zde se začíná pletichaření, politika a všechny ty věci, které Sapkowskému jdou a které jsou neodmyslitelnou částí Zaklínače. Opět naprosto úžasné a drsné, část s převratem na ostrově Thanedd je jednoznačním vrcholem knihy. Tady se začíná celý příběh lámat a vrhat hlavní protagonisty do kolotoče, ve kterém snad ani nechtěly být (minimálně Geralt ne).

04.03.2018 5 z 5

Darth Bane: Dynastie zla Darth Bane: Dynastie zla Drew Karpyshyn

Ohromné zakončení jedné fantastické série. Drew Karpyshyn na platformě tří knih dokázal něco, co často nedokážou spisovatelé za celý život. A to napsat trilogii, která bude tak epická, akční, více-méně vyrovnaná a která bude jiná než to, na co jsou čtenáři zvyklý. Ale jiná v tom nejlepším slova smyslu. Vše dospělo do bodu, který Darth Bane předpovědel už v první knize, ale dospělo to tam monumentálním způsobem. Darth Bane je pro mě to nejlepší, co kdy bylo ve světe Star Wars napsáno. Btw, žádný otevřený konec tam není, potvrdil to i sám Karpyshyn ;)

04.03.2018 5 z 5

Přízrak minulosti Přízrak minulosti Timothy Zahn

O kapku slabší než původní Thrawnova trilogie, možná i proto, že sice hlavní protagonisté nemají tušení, co je a co není pravda, ale vy víte co se děje a tím pádem to nejhlavnější překvapení není překvapením (pro vás). Stejně je to ale velice nadprůměrná kniha, je zde víc pletichaření a politiky než v Thrawnově trilogii, já mám ale propracované politické pozadí v knihách SW rád. Takže za mě 5 hvězdiček.

Temná síla na vzestupu Temná síla na vzestupu Timothy Zahn

Druhý díl skvělé série byl snad stejně dobrý jak Dědic Impéria. Thrawn je bez pochyby jeden z nejlepších záporáků světa Star Wars (supreme leader Snoke mu může tak akorát políbit ***). Geniální, nekompromisní, chladnokrevní Chiss má všechno co by záporák měl mít. Včetně charismy. Ano, Thrawn má charisma tolik, že jsem se občas zastavil a uvědomil si, že mu vlastně nějakým způsobem fandím. Doporučuju všem fandům Legends, ale hlavně fandům nové Disney kanonizace - proto, aby si uvědomili co to vlastně Hvězdné války jsou a co jim Disney nikdy nedá.

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Opravdu nechápu hejt na Bouřkovou sezónu. Myslím, že to bylo stejně dobré jako předešlé povídky a romány... okej, možná to bylo víc šablónovité, ale mistr Sapkowski nestratil nic ze svého autorského umu a umění. Geralt je zde pořád Geraltem jak ho známe (i když je tohle vlastně prequel), příběh je zajímavý, napínavý a nepustí od začátku dokonce.

03.03.2018 5 z 5

Opět napínavé a dobré čtení. A ten závěr... mnohým určitě vyhrkly slzy. Dnes jsem už z HP vyrostl a necítím absolutně žádnou potřebu si ty knížky a filmy opět přečíst a shlédnout, nicméně před lety jsem z toho byl u vytržení. Takže ze sentimentu 5 hvězdiček.

03.03.2018 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Hrdinové dospívají a čtenáře čeká mnohem vážnější a temnější příběh jako v předešlých knihách. Fénixův řád jsem měl (a pořád mám) z celé série nejraději.

03.03.2018 5 z 5

Velice povedený díl, zajímavý, zábavný a napínavý. Skvělý i díky Lupinovi a mozkomorům.

03.03.2018 5 z 5

Filosofie v tragickém období Řeků Filosofie v tragickém období Řeků Friedrich Nietzsche

Nádherná sonda do světa předsokratiků z pohledu Friedricha Nietzscheho, který byl obrovským obdivovatelem Hérakleita. Nakolik se jedná o jednu z prvních Nietzscheho knih, ještě tady nenajdete přímé zmínky o morálce nebo nadčlověku, ale stejně se to čte velice dobře a Nietzscheho schopnost zaobírat a vyjádřovat se k dějinám filosofie určite mnoho lidí překvapí a zaujme.

03.03.2018 5 z 5

Záhada hovoriacej lebky Záhada hovoriacej lebky Robert Arthur jr.

Ďalšia z podarených záhad, ktorú som ako malý špunt úplne hltal. Už som z toho síce vyrástol, ale 4 hviezdy vďaka spomienkam si to zaslúži.

03.03.2018 4 z 5

Meditace o první filosofii Meditace o první filosofii René Descartes

Jeden ze základních textů pro studenty filosofie. René Descartes jakožto průkopník novověké matematiky a filosofie odhaluje svůj pohled na lidskou "egologii", pochybuje, uvažuje jestli existuje nějakej Bůh a medituje o první filosofii (rozuměj o metafyzice) a to v zajímavých šesti meditacích, jakoby měl na každý den jednu (v neděli se nepracuje :D). Meditace na sebe hezky navazují - Descartes je opravdu psal s minimální prodlevou mezi jednotlivýma kapitolama. Cogito ergo sum.

28.02.2018 4 z 5

Černý kocour a jiné hororové povídky Černý kocour a jiné hororové povídky Edgar Allan Poe

E. A. Poe vždycky patřil k mým nejoblíbenějším spisovatelům. Prvně jsem však nečetl povídky, ale jeho poetický (pro mě) opus magnum - Havran. A i když havran v refrénu vždycky říká "Nikdy víc", já jsem chtěl pořád víc. Proto jsem si zaobstaral i Černého kocoura a jiné hororové povídky. Tahle kniha ukazuje, že je možné se bát i hezky a ze znechucení (v dobrým slova smyslu), které často srší ze stránek se i vy vydáte sondovat vaši vlastní pychologickou stránku. Je to i ta temná atmosféra, která se mi u Poea tak líbí, protože ji dokáže vykreslit jak nikdo jiný.

27.02.2018 5 z 5

Temný příliv I.: Útok Temný příliv I.: Útok Michael A. Stackpole

Ale co, Stackpole se s tím nepáral a přinesl nám hromady akce, vesmírných soubojů a hlavně Corrana Horna, kterého sem přenesl z X-Wingů a I, Jedi. :D Kde pak Luke Skywalker, nebo Han Solo, nene. Ti tady sice jsou, nicméně Luke je trochu v pozadí a Han se jenom mihne. Dovolím si tvrdit, že práve Corran je hlavní postavou duologie Dark Tide. A že mu ta role sakra sedí. Hodně dobré čtení, M. Stackpole příběh opět pojal osobitě a místy máte pocit, že čtete X-Wingy a ne NJO, ale to nevadí, protože je to stejně pecka.

26.02.2018 5 z 5

Atlas druhej svetovej vojny Atlas druhej svetovej vojny Andrew Wiest

Dost podrobný atlas bitev a operací 2. světové války, díky kterému jsem si i já doplnil hodně informací. Obsahuje podrobné mapy a opisy bojů, tažení a střetů, nicméně některé mapky byly tak moc zahlcené šipkami, čárami a značkami, že se docela těžko četli. Když k tomu přidáte několik tiskových chyb (za které pravděpodobně nemůžou autoři, ale korektor), tak vám na konci vyjede výsledné hodnocení 4 hvězdiček.

26.02.2018 4 z 5

Bezohledná jízda - Guns N' Roses Bezohledná jízda - Guns N' Roses Mark Canter

Velice osvěžující představení počátků a průběhu kariéry velice důležité kapely. Publikace bohatá na fotografie a komentáře, nejenom členů kapely ale i jejich přátel, novinářů a mnohých dalších. Kdo nezná co to je Guns N' Roses, ať se ode mně raději drží dál :)

26.02.2018 5 z 5