O pravdě a lži ve smyslu nikoli morálním

O pravdě a lži ve smyslu nikoli morálním nadiktoval F. Nietzsche svému příteli Carlu v.Hersdorff v létě 1873, ale nikdy ho neuveřejnil. Později jej zmiňuje dokonce jako spis "utajovaný". Nietzsche, jenž se v té době postupně vymaňuje z vlivu A. Schopenhauera a R. Wagnera, v něm načrtává své pojetí metaforického a iluzivního charakteru lidského poznání, které se později stalo důležitým východiskem jeho úvah o perspektivní a interpretativní povahy pravdy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/5929/big_o-pravde-a-lzi-ve-smyslu-nikoli-mor-TOH-5929.png 4.561
Literatura naučná, Filozofie

Vydáno: , Oikoymenh

Über Wahrheit und Lüge im aussermoralischen Sinn, 1928

Kniha O pravdě a lži ve smyslu nikoli morálním

tra-my5156
26.06.2021

„Člověk je stal poznávající bytostí náhodou, neúmyslným spárováním dvou kvalit. Jednou skončí a nic se nestane.
Dlouho lidé nebyli, a když sami přestanou existovat, nic se nebude dít. Jsou bez dalšího poslání a účelu.
Člověk je vysoce patetické zvíře a všechny své vlastnosti bere tak vážně, jako by se v nich otáčely stěžeje světa.
Podobné objekty připomínají jiné podobné objekty a srovnávají se s nimi: toť poznání, rychlé subsumování stejnorodého. Jen podobnost percipuje podobnost: fyziologický proces. Tím, čím je paměť, je rovněž percepce nového. Nikoli myšlenka na myšlenku - - -“

Samuel98
25.05.2021

(+ SPOILER) Ľudia sú zaslepení egocentrizmom, respektíve antropocentrizmom, a tak uverili v ilúziu pravdy, ktorá je, rovnako ako slová, iba metonymiou, iba zjednodušením sveta, a tak veríme v lži a polopravdy, v sny a aj veda či logika je iba umením a poéziou, ktorá neodráža skutočné poznanie, ale zrkadlí človeka a je človekom determinovaná. Práve som, tak trochu pokrytecky voči obsahu knihy, zjednodušil akúsi základnú tézu tohto diela. Autorovi som sa dlhodobo vyhýbal, či skôr ho obchádzal. Postrehol som citáty a fotky, čo-to som zachytil. Čo bolo pre mňa ale pri čítaní tejto knihy najprekvapivejšie, je to, ako Friedrich vykradol moje vlastné úvahy a bez akýchkoľvek otázok si ich privlastnil. S väčšinou tvrdení som teda vedel súhlasiť, hoc to možno znamená, že mám príliš staromódne názory. Nietzsche sa však nevenuje iba kritike ľudskej subjektivity, ale aj významu a cieľom filozofie, funkcii filozofov a v súlade s Popperom sa bráni platónskemu čerpaniu z esencie, z nejakých dogiem. Porovnáva vzťah medzi filozofom a umelcom, medzi vedcom a básnikom; pokúša sa definovať či re-definovať vzťah medzi hľadaním pravdy a významom filozofovej práce pre ľudstvo.
Knižka je to skutočne útla, stručná, ani nie príliš hutná – skôr krúži vo vlastnej ohrade a pokúša sa objasniť svoju tézu. Priznávam, že ma jeho svojský sarkazmus či kritický tón spojený so snahou byť presný (no nie konkrétny) pobavil a viackrát som sa zasmial. Možno to však vôbec nemalo byť vtipné a zdeformovala ma pop-kultúra. Čo sa týka štruktúry, polovica knihy je tvorená súvislým textom a zvyšok sú fragmenty zrejme poznámok: niektoré pôsobia ako poézia, iné prehlbujú tézu prvej časti. Osobne ma viac zaujali samotné poznámky, ľahšie sa mi vnímali. Sám neviem prečo.
A obsah? Myslím si, že táto Friedrichova perspektíva stojí za úvahu a okamih hlbšej introspekcie – uvažoval som nad tým, kde všade nás môže egocentrizmus a viera v ľuďmi vytvorené dogmatické pravdy brzdiť, obmedzovať v myslení a spôsobovať zaslepenosť. Podľa mňa ochota sa aspoň trochu odosobniť a pozerať na svet tak, aby sme samých seba (ľudstvo, národ či jednotlivcov) nevnímali ako stredobod existencie, by mohla viesť k väčšej pokore a nadhľadu. Následne by sme mohli v rôznych otázkach dospieť k novým pohľadom a odpovediam. Otázkou je, čo ak by ľudí vydesila pudovosť v ich každodennom konaní a aj v myslení na akejsi elementárnej úrovni? Čo ak by stratili absolútne základy, ktorými sa riadia? Je vôbec možné z človeka vykoreniť človeka? Alebo stačí zostať zhruba rovnakým, no so získaním sebareflexie?

jaboo
21.01.2021

Ačkoliv mi chvíli trvalo, než jsem v knize našel víc než se na povrch zdá, tak mi už při mém prvním setkání s jeho filozofií Nietzsche nastiňuje svůj boj proti platonismu a křesťanské morálce. Pravdě dává novou perspektivu, podkopává to co se zdá jako jisté a útočí na nejfundamentálnější místa společnosti. Nejsem si jist jestli plně se vším souhlasím, ale kniha je úžasná v podání myšlenek ve kterých se dá hledat dále a dále. Kdybych řekl, že přinejmenším to je zajisté pravda, tak by se mnou nesouhlasil snad jen on sám. Doporučuji komukoliv.

fany.fancy
25.03.2020

Překvapil mě Nietzsche i celý tento malý svazeček. Název může mást a zdát se závažnější než vyplývá z pojednání uvnitř... Doopravdy ve zkratce zaštiťuje filosofii, ale spíš řeší povolání člověka jako filosofa a s lehkostí se dotýká témat poznání a iluze, tvorby pojmů a metafor, filosofie jazyka i umění...

Jass
22.02.2020

Nietzsche nepatří mezi mé favority, ale tahle knížka se čte velmi dobře a pokud hledáte knihu, kterou byste jeho filosofii mohli načít, zdá se, že tohle je dobrá volba. Nietzsche je zde ještě vychovaný, umí udržet myšlenku a někdy ji i dokončit (pardon, to ze mě jen mluví hořkost po pokusu o čtení Genealogie). Přiznávám, že některé jeho myšlenky - z této knihy - mi přijdou skutečně dobré, i když jiní filosofové jsou mi bližší...

hellena1523
03.01.2020

Ačkoliv je publikace útlá, měla jsem z ní obavy. Ovšem nakonec se ukázalo, že Nietzsche může být i velmi čtivý a celkem snadno pochopitelný autor :)

DarthSoren
21.04.2018

Velice útlá knížečka - jaké množství dojmů a myšlenek ve čtenáři zanechá! Nietzsche zde opět prokazuje, jakou filozofickou a také filologickou osobností byl. Věnuje se problémům poznání, našeho pojmového aparátu a vnímání světa skrze metafory téměř egoistickým způsobem. Ovšem člověk vnímá svět jako člověk a je nemožné ho vnímat stejně jako třeba kočka nebo květina - zde mi Nietzsche vzdáleně připoměl text jiného filozofa, a to Thomase Nagela - "Jaké je to být netopýrem." V návaznosti k pravdě se ale dotýká i problémů významu filozofů a filozofie samotné. Originální, působivé, umělecké - zkrátka Nietzsche.

Vallora
14.03.2018

Skvělá knížka! Musela jsem si jí přečíst hned dvakrát za sebou.
Nietzsche vtipnou, lehkou a čtivou formou ukazuje jak jsme jako lidi zahledění sami do sebe. A okolní svět vnímáme jen ve vztahu k sobě samým přes námi vytvořené metafory, které skutečným bytostem vůbec neodpovídají.