Pán profesor, kde máte dcéru?

Pán profesor, kde máte dcéru? https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206437/bmid_pan-profesor-kde-mate-dceru-sOx-206437.jpg 4 6 2

Kto by vďačne nesiahol po knihe, ktorá ho odpúta od všedných starostí a zavedie do sveta fantastických objavov a dobrodružstiev? Na klinike profesora Germaniho v Ríme už dlhý čas robili pokusy s transplantovaním vedomia na zvieratách. Je prirodzené, že sa táto metóda mala napokon uplatniť aj na ľuďoch; veď si len predstavme, čo za prevratný zásah by to bol do prírody! Čo by znamenalo pre rozvoj vedy a kultúry, keby sa napríklad prenesením skúseností zanikajúceho jedinca na mladšiu generáciu zachoval intelektuálny potenciál vynikajúcich osobností. Ale mal by tento zásah do prírody, do vedomia človeka len kladné stránky? Nemohol by podobný objav v rukách nezodpovedných jednotlivcov viesť k mnohým komplikáciám a nešťastiam? V takýchto pochybnostiach sa zmieta profesor Germani, keď jedného dňa jeho vlastná dcéra utrpí smrteľne nebezpečný úraz pri autohavárii. Zúfalý otec sa rozhodne. Chce si dcéru zachovať, transplantuje jej vedomie do inej ženy. A v tomto momente sa dej zauzľuje, veda opúšťa prísne priestory laboratórií a operačných siení - vstupuje do života. Čo prinesie, je nečakané, ba ohromujúce. Jemná profesorova dcéra sa stáva nevdojak príčinou ľúbostných i osobných tragédií, pred „prevtelenou“ Deliou sa otvára prepadlisko podsvetia, stáva sa predmetom záujmu gangstrov, lupičov a špiónov najväčšieho formátu. Z. G. Horváth načrel do problémov, ktoré sa nám budú zdať azda utopické, neuskutočniteľné a neuveriteľné -ale dokedy? Súčasne nás núti zamyslieť sa nad otázkou, čo všetko sa môže stať, ak sa vedecké objavy dostanú do nepatričných rúk.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Pravda

Professzor úr, hol a lánya? , 1971

DarthSoren
12.04.2018 4 z 5

Doposiaľ som nikdy nesiahol po knihe od maďarského autora, ale keďže som doma medzi staršími knihami našiel "Pán profesor, kde máte dcéru" rozhodol som sa, že jednému z nich dám šancu. A nebolo to vôbec zlé. Táto kniha je... povedal by som romantickým, detektívno-špionážnym a filozoficko-fantastickým medicínskym textom, z čoho sa môže niekomu zatočiť hlava, ale mne sa to celkom páčilo, samozrejme je v ňom cítiť minulý režim a množstvo archaizmov (komputer napr.)... preto hviezda dole, nie že by mi to vyslovene vadilo, ale do toho hi-tech vedeckého prostredia mi to veľmi nesedelo.

kannibal28
21.09.2017 4 z 5

druhy krát prečitaný madarský román odohravajúci sa v taliansku mal v sebe trochu detektivky trochu špionáže ale hlavne je to sci-fi román o výmene vedomia. Dosť zajimavá téma ktorá sa dobre čitala.Na svoju dobu velmi podarený román neviem či to bolo aj s filmováné a ked nie já by som určite natočil o tomto film.

Autorovy knížky

1975  73%Pán profesor, kde máte dcéru?

Kniha Pán profesor, kde máte dcéru? je v