Temná síla na vzestupu

Temná síla na vzestupu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24213/bmid_temna-sila-na-vzestupu-3Xn-24213.jpg 4 225 19

Děj románu Temná síla na vzestupu (navazuje na Dědice impéria) se odehrává pět let po Návratu Jediho, posledním dílu z filmové trilogie, kterou natočil George Lucas. Je tomu již pět let, co Aliance porazila Dartha Vadera a zničila obrovskou bitevní loď Hvězdu smrti, se kterou chtěl císař mocensky ovládnout celou galaxii. Po vítězství nad Impériem se Aliance přeměnila na Novou republiku, která chce znovu zavést demokratický řád v galaxii. Republika je však dosud příliš křehká, musí čelit neustálým útokům nepřátel a navíc ji nyní ohrožuje i rozkol uvnitř nejvyššího velení. Vysoce inteligentní, ale nemilosrdný velkoadmirál Thrawn, který převzal velení nad zbytky imperiální flotily, jde tvrdě za svým cílem. S pomocí nepředstavitelných zbraní plánuje rozhodující zvrat ve vedení války, konečné zničení Nové republiky a dosazení své železné vlády nad galaxií. V Radě Nové republiky mezitím dochází k rozbrojům; nejednotnost a osobní ambice některých radních hrozí jejím rozdělením. Princezna Leia riskuje život a odlétá k nepřátelské cizí rase, aby přesvědčila monarchy, že velkoadmirál Thrawn jejich národ zneužívá, a nabídla jim pomoc. Han s Landem Carlissianem podnikají závod s časem, aby přinesli důkaz velezrady uvnitř rady. Místo toho však objevují flotilu válečných lodí, ztracenou před půl stoletím v prázdnotě vesmíru. Flotilu intenzivně hledají i imperiální vojska, padne-li do jejich rukou, vychýlí se rovnováha sil v neprospěch Nové republiky. Lukovi Skywalkerovi je však nejnebezpečnější nepravý mistr Jedi C'baoth, se záhadnou minulostí, plný hořkosti a nenávisti…a úplně šílený. S použitím své schopnosti ovládat sílu přivolá Luka a snaží se ho získat pro zrůdné představy společného vládnutí nade všemi. Chce Luka přimět k tomu, aby přivedl Leiu a svěřil mu výchovu jejích dosud nenarozených Jedi dvojčat. Do temného působení C'baotha zasáhne Mara Jade. Se Skywalkerem odchází osvobodit Talona Karrda z imperiálního zajetí. Vzápětí se všichni hrdinové střetávají ve vesmírné bitvě o tajemnou flotilu Katana. Vojska Nové republiky i tentokráte vítězí nad imperiálními, ale válečná partie zůstává rozehrána. Brilantní příběh, který posouvá představivost čtenáře do fantastických dimenzí. Temná síla na vzestupu plyne rychlostí světla v impozantním prostoru galaktických rozměrů, od planety k planetě, od světa k světu, od dobrodružství k dobrodružství, v nichž se kříží a střetává dobro se zlem. „Před dávnými, dávnými časy, daleko,daleko odtud…“ Téměř celá čtvrtina století už uplynula od památného 25. května 1977, kdy se konala premiéra filmu Hvězdné války – Star Wars. Dnes už neexistující, tehdy prestižní časopis Time v týdnu po premiéře okouzleně napsal, že diváci sledovali „strhující, napínavý dobrodružný příběh, vyzdobený nejgeniálnějšími triky, jaké kdy byly ve filmu použity“. Režisér George Lucas zaujal publikum malebnou sci-fi pohádkou dekoravanou úžasnými maskami, souboji a laserovými meči a honičkami nikoli v automobilech, ale v kosmických korábech. Není divu, že po obrovském úspěchu filmu následovala dvě další pokračování, Impérium vrací úder a Návrat Jediho. Prudký střet dobra a zla, nové republiky a starého impéria, vyústí v napínavý příběh plný akce, invence, záhad a barvitého líčení exotických planet i jejich rázovitých obyvatel – to vše v galaktickém měřítku. Je to zkrátka příběh, který se vyrovná všemu, co jsme pod názvem Hvězdné války viděli na filmovém plátně.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Olympia

Dark Force Rising , 1992

ArkAngel
08.12.2023 4 z 5

Druhý díl Thrawnovy trilogie už pomalu dostává své pověsti. Pochopitelně to není literatura na nejvyšší možné úrovni, ale v rámci žánru sci-fi a Star Wars knížek je to skvělý titul. Všechny linky měly něco do sebe, ale Mara a její přebíhání ze strany na stranu mi krapet vadilo. Lukovo přikyvování Joruusovi mi k němu také úplně nesedělo, ale na druhou stranu si zachoval alespoň svojí vizi toho, že je v každém světlo. Nekonzistentnost s prequely je opět na místě, jelikož kniha vznikla před nimi... ale s tím se už nedá nic dělat.

JanHrnecek
25.04.2023 4 z 5

Rozhodně lepší, než první díl. Děj je srozumitelnější, čtivější a zajímavější. Rozhodně to ale má své slabiny. Některé popisy si člověk jen s těží dokáže vizualizovat. A ne úplně všechny dějové linky jsou zajímavé. Konkrétně Luke mě místy až vyloženě nebaví. Thrawn je místy až nadpřirozeně dokáže odhadovat situace, že si čtenář říká, jaktože je možné, že už dávno nevládne galaxii. Jinak to poměrně funguje. Dvojice Han a Lando je výtečná a Leina mise byla výborná!

PS: kdo překládá X-wing jako křížo-křídlou stíhačku je reinkarnace Jar Jara!

V.Skywalker
12.10.2022 5 z 5

Zde pro mne hrály prim politické intriky, které se ve star wars knihách dokážou napsat neuvěřitelně zábavně. A ten konec... no, uvidíte sami.

daniel6725
06.12.2021 4 z 5

Pořád nechápu, že Han, Leia, Lando a Chewie po všech těch dobrodružstvích stále ještě žijí, ale byla by nuda, kdyby hlavní hrdinové zemřeli, že? Inu, zde je těch situací, ze kterých se tato čtveřice dostane, zase pořádná hromada a zatímco u Jediho Luka Skywalkera by se to dalo pochopit, u ostatních musíme předpokládat, že mají fakt ohromnou kliku. A fištróna. Temná síla je stejně kvalitní jako Dědic Impéria, opět se dobře čte a nenudí.

Zak66
31.08.2021 5 z 5

Druhý díl Thrawnovi Trilogie, Temná síla na vzestupu je skvělým pokračováním. Děj plyne mnohem rychleji než u Dědice Impéria. Akce, ať už je to vesmírná bitva, přestřelka nebo akce se světelným mečem je tady opravdu dobře provedená. Postavy jsou taky zvládnuty na jedničku. Moc se mi tu líbí vztah mezi Lukem a Marou. Nemohu se dočkat na třetí díl.

Ruru
27.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Chvíli mi trvalo než jsem plně vstřebala dojmy z Dědice impéria a mohla se naplno pustit do Temné síly na vzestupu. Ale pak mi stránky (no, stránky, četla jsem to na čtečce) “ubíhaly” pod rukama jako nic. (Kromě přechodu z distanční výuky na prezenční - v tu dobu jsem se trochu sekla - škola, no…) A jediné, co k tomu můžu říct je… wow. Napětí se stupňovalo hned od první stránky; byla jsem zvědavá, jak Leia dopadne u Noghriů, nesnášela jsem Fey’lyu (pravděpodobně jsem to napsala špatně, ale co už) a přála našemu Dream Teamu (pro ty, kteří to nepochopili, to je Luke, Han, Lando a Chewie), ať jim všechno klapne. Thrawn se nezměnil, furt taktický génius, C’baoth se mi ještě více zhnusil (ještě, že se Luke nenechal napálit), Mara pořád všechny dokáže setřít jednou větou, a tak bych mohla pokračovat do aleluja.

Čekám tedy, jak impérium naloží s klony a hlavně, jak si s impériem poradí naši hrdinové.

postoran-CZ
09.02.2021 4 z 5

Pokračování ságy začíná tam, kde končí Dědic impéria. A končí tam, kde začne třetí díl. Není to nijak ucelené. Prostě musíte skočit hned do trojky.
K samotné knize nezbývá než dodat, že Thrawn je pořád super záporák. Snad mne bude síla provázet i třetím dílem.

wullcann38
20.11.2020 4 z 5

Dobrá kniha

Thrawn
10.09.2020 5 z 5

Perfektní i po druhém čtení :)

StarPopcorn
21.05.2020 5 z 5

Pokračování je též super, Timothy Zahn je PÁN spisovatel

tuommo
07.05.2019 3 z 5

Pohádková jednohubka na dobrou noc/do vlaku. Lítá se sem a tam, občas prosviští střely z blastru nebo někoho protne světelňák; navíc dobrodružná inspirace pro nastávající matky dvojčat - hlavně nesedět doma ale jít vstříc adrenalinovému napětí (ideálně s Chewiem)! Pokračuji třetím dílem.

KubaHanzelin
16.01.2019 5 z 5

Paráda, Zahn je prostě borec! Star Wars jak má být!
Už tu pokukuji po třetím a závěrečném díle, který bude mít doufám, taky pořádné grády:)

Blekí
18.03.2018 3 z 5

Druhý díl byl určitě lepší, než ten předchozí. Pomohlo tomu i to, že už jsme hodně nových postav znali z prvního dílu a potom akční závěr knihy, který byl naprosto skvělý. I tak pro mě ale kniha zůstává stylem psaní na úrovní 3 hvězd.

DarthSoren
03.03.2018 5 z 5

Druhý díl skvělé série byl snad stejně dobrý jak Dědic Impéria. Thrawn je bez pochyby jeden z nejlepších záporáků světa Star Wars (supreme leader Snoke mu může tak akorát políbit ***). Geniální, nekompromisní, chladnokrevní Chiss má všechno co by záporák měl mít. Včetně charismy. Ano, Thrawn má charisma tolik, že jsem se občas zastavil a uvědomil si, že mu vlastně nějakým způsobem fandím. Doporučuju všem fandům Legends, ale hlavně fandům nové Disney kanonizace - proto, aby si uvědomili co to vlastně Hvězdné války jsou a co jim Disney nikdy nedá.

hanak_v_exilu
23.09.2017 5 z 5

Komentář k prvnímu dílu bych mohl zkopírovat i k tomu druhému a nemusel bych na něm měnit ani čárku. Snad bych jen dodal, že ve dvojce už mně Thrawnova brilantnost a neomylnost trochu iritovala. Chvílemi se mi zdálo, že snad věští budoucnost, protože z těch několika drobných náznaků si nemohl vývoj událostí nijak odvodit. Timothy Zahn mu měl sebrat 30 bodů IQ - stále by byl hluboko v oblasti geniality, a pohlídat si popis akčních scén. Občas jsem přesně nevěděl, jak si mám probíhající děj představit.

AlienZen
22.12.2016 5 z 5

Kniha mě nadchla.Star Wars jsem dříve znal ale tahle kniha mě učarovala. Přečetl jsem ji hodněkrát a rád se k tomu vracím. Odpočinu si u ní a vždy mě vtáhne do toho skvělého světa, který mám tak rád.

Palorizek85
07.05.2016 5 z 5

Výborná kniha a příběh. Má to spád a až na některé nepovedeně přeložené pojmy. Už se těším na třetí díl.

AshlinkaV
10.10.2013 5 z 5

Další díl mě nezklamal. Opravdu moc podařené, poutavé a čtivé.... a pro všechny milovníky Star Wars doporučuji ;) Už jsem se zakousla do dalšího dílů, tak snad bude tak napínavá jako ty předchozí :-)

inmax
09.09.2013 4 z 5

Oproti prvnímu dílu docela zlepšení, konečně se začíná něco dít, navíc jsem ukořistil novější vydání, kde už se nepřekládá co se ve filmech nepřekládá, takže docela povedené čtení.

Star Wars

Timothy Zahn
americká, 1951
1993  84%Dědic impéria
2018  88%Thrawn
2004  87%Přízrak minulosti
2006  90%Mezigalaktická výprava
1994  86%Temná síla na vzestupu

Kniha Temná síla na vzestupu je v