dangerita dangerita komentáře u knih

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Kniha se od ostatní literatury s válečnou tématikou liší, stěžejní je především silný příběh. Nepatřím však k těm, které by uchvátila bez výhrad. Na můj vkus je úvod velmi zdlouhavý, ale i přes tuto výtku hodnotím výborně. Závěr má spád a je mnohem čtivější a také působivější.

Kniha je tím, čím má být - výpovědí o minulosti, která se týká nás všech.

28.12.2011 4 z 5

Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Betty Truck

Zdráhám se knihu hodnotit bodově, ale jak už napsala "Kituska" - je to jediná kniha, kterou jsem nedokázala přečíst v kuse. Těch přestávek bylo opravdu hodně. Tak silný zážitek ve mně zanechala... lítost, soucit, zklamání, vztek, bezmoc - vše se ve mě zmítalo a při vzpomínce stále zmítá.

Strohé vyprávění typické pro dokument či reportáž to celé ještě více umocňuje. Sice se o tomto mluvilo, mluví a mluvit bude - ať už ve škole, nebo v médiích. Ale člověk časem otupí. Tahle kniha ho však zasáhne, z ní je totiž ta hrůza, strach a bolest opravdu cítit a mě jako středoškoláka naprosto šokovala, na to jsem nebyla připravena. Ale na to bych nebyla připravena ani dnes, téměř o 15 let později.

28.12.2011

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

U mě Nesbo zase boduje. Kniha má spád, autorův styl mi sedí a v ději jsem se nijak neztrácela. Líbí se mi i vývoj postav, žádní velcí superhrdinové s ukázkovým charakterem... Setkáme se tak u nich se zaváháním, špatným rozhodnutím... Jen ten konec, ten mi nedá spát :) Je to sice už pár dní, co jsem knihu dočetla, ale stále jsem si ještě neutvořila názor na závěr knihy. Zanechal ve mě hodně smíšené pocity, ale tak je to asi správně. V životě nejsou jen lehká rozhodnutí a jednoznačné odpovědi. Vlastně ani nevím, jak bych si závěr knihy představovala :) Z celé série u mě zatím stále vede Červenka.

12.02.2014 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Harry Hole mi vysloveně sedl. Líbí se mi, že není dokonalý. Každý z nás dělá chyby, má slabiny a Harry není jiný. Sedí mi i jeho humor, takže už teď se těším na další autorův kousek. Knize dávám "jen" 4* kvůli překombinovanému závěru, na můj vkus by snesl o jednu až dvě kudrlinky méně zvratů. Nicméně to nemění fakt, že doposud všechny Holeovky si mě získaly. Lokace, originální zápletky, napětí a špetka humoru jako správné koření.

16.11.2013 4 z 5

Plástev jedu Plástev jedu Josef Pecinovský

Nejsem milovník sci-fi, ale nevyhýbám se mu. Osobně se mi námět líbí a děj mě rozhodně nenudil. Myslím si však, že skrývá větší potenciál a že se z toho dalo vytěžit mnohem více. Nemůžu se ubránit pocitu, že jsou v knize místa, která mohla dostat více prostoru a "péče". Plástev jedu by pak ve mně zanechala mnohem hlubší dojem.

10.05.2013 3 z 5

Deset let s Václavem Havlem Deset let s Václavem Havlem Ladislav Špaček

Velice příjemné čtení, nenáročné, ale zajímavé, humorné, ale přesto důstojné. Vřele doporučuji, kniha je čtivá a jen těžko jsem ji odkládala. Umím si představit, že se k ní jednou ráda vrátím a přečtu si ji znovu.

25.02.2013 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

to nicandra: palec nahoru, také mám tuto pasáž velmi ráda :-)
Pro mě takový jiný Švejk, prostě příjemná oddechovka, u které jsem se velmi dobře bavila.

28.12.2011 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Kniha se čte velmi dobře, autorka netrápí čtenáře nepodstatnými kudrlinkami při popisu postav a přesto se v nich velice rychle a dobře zorientujete. Při četní jsem se nebála, jak tady někteří píší, což mě trochu mrzí :-) Každopádně na rozuzlení jsem byla opravdu zvědavá a konec knihy mě překvapil a potěšil zároveň.

26.12.2011 4 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Příjemné oddechové čtení. Nejvíce se mi líbily povídky O slušném taxikáři, Ve vlaku, Lázně Mokřady a hlavně poslední povídka - Dvojí vidění. Vypravěč se mi svým nadhledem a humorem trefil do noty.

23.12.2011 4 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Opět silný příběh plný emocí. Člověk po přečtení Remarqueových knih dost věcí přehodnotí.

05.12.2011 4 z 5

Noc v Lisabonu Noc v Lisabonu Erich Maria Remarque (p)

Bezpochyby silný příběh a zároveň také zřejmě autorovo nejvýznamnější odsouzení fašismu.

05.12.2011 4 z 5

Když jsem si kupovala ze zvědavosti první díl, rozhodně jsem nečekala, že mě děj zaujme natolik, abych během pár dní dokoupila a přečetla celou trilogii. Parádní atmosféra se strhujícím a napínavým dějem mě ke knize přikovala. Teď je mi dokonce trochu smutno, že už není žádný další díl v dohledu, což se mi u knihy nestalo už hodně dlouho. Za sebe můžu jen doporučit.

03.12.2011 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Stejně jako mnozí, i já jsem knihu ocenila až mnohem později. O to více jsem si však její čtení užila a patří mezi ty, ke kterým se vždy ráda vrátím.

28.11.2011 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Děj druhého dílu Milénia se mi zdál svižnější a hltala jsem ho asi ještě víc, než jedničku. V závěru autor popustil uzdy své fantazie na můj vkus až příliš, ačkoli to dle mého názoru nebylo vůbec potřeba. Obecně má postava Lisbeth až neuvěřitelné štěstí. Ale i tak se nebojím knihu doporučit, zpříjemnila mi několik večerů napínavým čtením.

28.11.2011 4 z 5

Sám sobě psem Sám sobě psem Jan Venca Francke

Kniha pro všechny sportovně laděné, s povahou dobrodružnou, ale i pro ty, kteří by takovou povahu a hlavně odvahu mít chtěli! Sám sobě psem mám na poličce hned vedle knih Jana Kopky. Kousek ze stejného extrémního soudku, plného zážitků a posouvání vlastních limitů tam, kam většina z nás ani nedohlédne! ???? Za mě super!

Při čtení si nezapomeňte roztopit kamna a natáhnout na nohy pořádně teplé ponožky!

10.04.2021 5 z 5

Právo na návrat Právo na návrat Leon de Winter

Moje hodnocení bude do značné míry ovlivněno tím, že některé skutečnosti špatně snáším a od doby, kdy mi doma běhají dva malí uličníci, se to ještě zhoršilo. Proto pro mě některé pasáže týkající se bolesti ze ztráty dítěte byly možná silnější než pro jiné čtenáře. Oceňuji, že dějové linie jsou provázané a že značná část je věnována psychologii postav a vývoji států, jejich historii... Co mi nesedlo (a zřejmě je to dáno i momentálním rozpoložením) je část, kdy se hlavní hrdina snaží se svou bolestí vypořádat a pohybuje se doslova ve svém světě. To na mě bylo zbytečně rozsáhlé a trochu rozvleklé. Musela jsem si tak od knihy chvíli odpočinout, to souvisí i s mou výše zmiňovanou citlivou povahou. Byla to prostě depka a do čtení se mi nechtělo :)

Připomínku má spíš k závěru knihy. Tam už má přecitlivělost nehrála roli a tudíž jsem za to shodila hvězdy z hodnocení. Konec knihy byl pro mě trochu zklamáním. Zakončení bylo velmi rychlé, na pár stránkách se uzavřelo několik dějových linií a některé, dle očekávání, zůstaly naopak otevřené. Já bych však uvítala, kdyby autor ještě některé z nich dále rozvíjel a některé naopak uzavřel. Tady totiž vzniklo prostoru pro psychologii postav opravdu mnoho, jenže nebyl dál rozvíjen a zůstal nevyužit, což mi přijde škoda.

Zbytek měl však výborný spád, kniha byla čtivá, zajímavý námět... ano, rozhodně nezapadne a vybavím si ji i za pár let. Škoda, že se mi zdá přeci jen trochu nedotažená, z mého pohledu šlo z tohoto námětu vytěžit více...

A ještě malá poznámka k zařazení do sci-fi žánru. Někde jsem četla výtku, že některé prvky jsou v knize nedotažené... Osobně si myslím, že román se jako čistokrevné sci-fi brát nedá a že to podstatné se skrývá jinde. Fanoušci tohoto žánru tak budou logicky zklamáni. Děj je sice zasazen do blízké budoucnosti a autor si místy pomohl vědeckým pokrokem, ale to je v tomto směru asi tak vše.

30.10.2016 3 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Ač jsem od knihy čekala trochu něco jiného, určitě nejsem zklamaná. Pro mě byl děj velmi čtivý a psychologie postav propracovaná (sic jsem doufala, že by se u hlavní postavy Johnnyho mohl autor rozepsat více). A závěr knihy? Ten jsem doslova zhltla. Je to subjektivní, ale já osobně nemám pocit, že by byl odbytý. Pro mě byl svižný bez zbytečných kudrlinek s jasným sdělením a zbytek si tam každý najde sám.

Při čtení jsem nedokázala vyhnat z hlavy mrazivé myšlenky, jak složité to musí lidé po probuzení z dlouhotrvajícího kómatu mít a kolik věcí vlastně ani nedokážeme domyslet. Bezmoc, neustálé otázky co by, kdyby... Aby člověk začal znovu žít a neuvázl ve svých vzpomínkách, musí mít opravdu velkou vnitřní sílu.

20.02.2013 4 z 5

Humoresky Humoresky Anton Pavlovič Čechov

Soubor krátkých povídek, převážně těch úsměvných, které se velmi dobře čtou. Atmosféra té doby je cítit z každé povídky, nechybí pečený jeseter, kožené tabatěrky, ujdete mnoho verst a jako bonus se naučíte také pár francouzských frází... Autor trefně vykresluje tehdejší společnost a na paškál si bere biskupy, diakóny, úředníky, lékaře atd. Mnoho povídek řeší témata, která jsou "aktuální" i dnes...

18.01.2013 4 z 5

Pandořina skříňka Pandořina skříňka Robert Ludlum

Kniha sice nepatří k nejnapínavějším románům autora, ale to nemění nic na tom, že je velmi čtivá a děj má spád. V knize nejsou žádná hluchá místa a kombinace témat církví, mnišských řádů a období druhé světové války dává prostor pro zajímavou zápletku. Nutno říct, že mě vývoj děje několikrát překvapil. I když jsem si myslela, že vím, kam bude směřovat a jak celý román skončí, autor mě několikrát mile překvapil. Určitou rezervu vidím v závěru, kde se autor mohl více věnovat psychologii postav, ale to je pouze subjektivní pocit. Jinak o zvraty a nečekané dějové kudrlinky zde rozhodně není nouze, děj je realistický a netrpí na přílišné happyendy.

23.10.2012 4 z 5

Víkend na Zuydcoote Víkend na Zuydcoote Robert Merle

S přihlédnutím k ostatním autorovým románům ve mně tento zanechal asi nejmenší stopu, přesto ne nepatrnou. Opět silná atmosféra, která nás vtáhne, podrobný rozbor postav a jejich psychiky. Děj je typicky Merleovský.

02.01.2012 4 z 5