Právo na návrat

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jak bude vypadat Izrael roku 2024? Autorova vize je mrazivě apokalyptická. Izrael se po dlouhých letech marného boje se sílícími pumovými a raketovými útoky Palestinců a po neúspěšných pokusech o mírový proces scvrkne na proužek území u pobřeží s Tel Avivem. Kdo mohl, ze země uprchl. Nový román významného nizozemského spisovatele je mrazivě aktuálním poselstvím....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/61406/pravo-na-navrat-EOn-61406.jpg 429
Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Odeon
Orig. název:

Het recht op terugkeer (2008)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Právo na návrat

Přidat komentář
LenkaKa
18.10.2018

Tak tahle kniha nebyla jednoduchá. Chvílemi se mi četla docela těžko, ale téma je hodně zajímavé a dočetla jsem až do konce.

dangerita
30.10.2016

Moje hodnocení bude do značné míry ovlivněno tím, že některé skutečnosti špatně snáším a od doby, kdy mi doma běhají dva malí uličníci, se to ještě zhoršilo. Proto pro mě některé pasáže týkající se bolesti ze ztráty dítěte byly možná silnější než pro jiné čtenáře. Oceňuji, že dějové linie jsou provázané a že značná část je věnována psychologii postav a vývoji států, jejich historii... Co mi nesedlo (a zřejmě je to dáno i momentálním rozpoložením) je část, kdy se hlavní hrdina snaží se svou bolestí vypořádat a pohybuje se doslova ve svém světě. To na mě bylo zbytečně rozsáhlé a trochu rozvleklé. Musela jsem si tak od knihy chvíli odpočinout, to souvisí i s mou výše zmiňovanou citlivou povahou. Byla to prostě depka a do čtení se mi nechtělo :)

Připomínku má spíš k závěru knihy. Tam už má přecitlivělost nehrála roli a tudíž jsem za to shodila hvězdy z hodnocení. Konec knihy byl pro mě trochu zklamáním. Zakončení bylo velmi rychlé, na pár stránkách se uzavřelo několik dějových linií a některé, dle očekávání, zůstaly naopak otevřené. Já bych však uvítala, kdyby autor ještě některé z nich dále rozvíjel a některé naopak uzavřel. Tady totiž vzniklo prostoru pro psychologii postav opravdu mnoho, jenže nebyl dál rozvíjen a zůstal nevyužit, což mi přijde škoda.

Zbytek měl však výborný spád, kniha byla čtivá, zajímavý námět... ano, rozhodně nezapadne a vybavím si ji i za pár let. Škoda, že se mi zdá přeci jen trochu nedotažená, z mého pohledu šlo z tohoto námětu vytěžit více...

A ještě malá poznámka k zařazení do sci-fi žánru. Někde jsem četla výtku, že některé prvky jsou v knize nedotažené... Osobně si myslím, že román se jako čistokrevné sci-fi brát nedá a že to podstatné se skrývá jinde. Fanoušci tohoto žánru tak budou logicky zklamáni. Děj je sice zasazen do blízké budoucnosti a autor si místy pomohl vědeckým pokrokem, ale to je v tomto směru asi tak vše.

Gagarin
09.03.2016

Velmi zajímavá záležitost, čtivá jak nejpovedenější detektivka, přitom je příběh docela propracovaný a komplikovaný. Souhlasím s výtkou, že na konci to už autora asi trochu přestávalo bavit a záverečné epizory v Kazachstánu a Amesterodamu už jsou tam snad i trochu navíc. Rozhodně ale doporučuji!

Christo
15.03.2015

Nezaujalo.. Příběh kazí zbytečná omáčka, která vypadá chutněji než jaká je. A málem jsem se v ní utopil..

lucy.sankova
10.03.2015

Výborná kniha, místy mě i mrazilo. Opravdu dobré čtení, člověk nikdy nečeká, co ho čeká na další a další stránce...

J&B
23.11.2014

Kniha dobrá, čtivá, zajímavé téma. Některé pasáže zmatené, ale přečteno jedním dechem.

Sakulnikov
02.03.2014

Zajímavá hlavně pasáž v Americe a popis duševní choroby. Jinak velice zajímavý radikální pohled na osud Izraele.

kuřátko
05.04.2013

Od daného tématu jsem nečekala natolik čtivou knihu. V doslovu přirovnávají nizozemského autora k našemu M. Vieweghovi, což mě nijak nepotěšilo, protože Viewegha moc nemusím, ale co se týče čtivosti, tak to asi sedí. Od téhle knihy jsem se nemohla odtrhnout. Je to celé napsané hodně efektně, je tam několik "silných", dojemných scén (zvláště u "americké" epizody jsem to nedokázala odložit). Možná by bylo lepší, kdyby se autor nesnažil celý děj tak moc uzavřít, v závěru už kniha není zase tolik strhující a snaha relativně rychle pospojovat všechny události a nitky působí trochu násilně, nicméně se mi to celé moc líbilo a knihu určitě doporučuji.


Štítky

nizozemská literatura

Autor a jeho další knihy

Leon de Winter
nizozemská, 1954

Podobné knihy

Kniha Právo na návrat je:

v Právě čtených4x
v Přečtených39x
v Čtenářské výzvě3x
v Doporučených1x
v Knihotéce52x
v Chystám se číst22x
v Chci si koupit3x
v dalších seznamech1x