dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Nekonečná noc Nekonečná noc Agatha Christie

V mých očích určitě slabší než příběhy s Poirotem nebo slečnou Marplovou. Připadá mi, že čtenář je tak trošku klamán, když sleduje události z pohledu Michaela a přitom před ním jeho skutečné pohnutky a úvahy zůstávají skryty.

05.12.2022 3 z 5

Učebnicový případ Učebnicový případ Jeffery Deaver

Příjemná povídka v klasickém Deaverově stylu. Pro čtenáře, který sleduje celou sérii, už je trochu zbytečné, jak jsou všechny postavy v každém díle vždy znovu představovány, ale chápu, že kdo by nečetl popořadě, takto se alespoň může zorientovat.

27.07.2022 5 z 5

Odysseia Odysseia Homér

Odysseia mne osobně zaujala trochu více než Ilias, má více děje, méně zdlouhavých výčtů jmen a hlavní hrdina působí většinou sympaticky. Klasický překlad Otmara Vaňorného mi vyhovuje a dobře se čte. Je to poutavý příběh.

01.07.2022 5 z 5

Lakomec / Misantrop / Tartuffe Lakomec / Misantrop / Tartuffe Molière (p)

Moliere vždy pobaví, nadčasové hry, ke kterým se ráda vracím.

17.05.2022 5 z 5

Memoriál ze Svaté Heleny Memoriál ze Svaté Heleny Napoleon I. Bonaparte

Velmi oceňuji, že konečně vyšlo české vydání Memoriálu, i když ve zkrácené podobě. Pěkné vydání s původními ilustracemi ze 40. let 19. století, obrazovou přílohou, částí Antomarchiho deníku z jara 1821, doplněné poznámkovým aparátem. Vydání zohledňuje i nově nalezený rukopis z British Library.

24.02.2022 5 z 5

Přemyslovci - budování českého státu Přemyslovci - budování českého státu Dušan Třeštík

Kniha je v podstatě sborníkem příspěvků na přemyslovské téma z pera předních historiků. Velmi komplexní a obsáhlá, s množstvím fotografií a zajímavými přílohami. Některé příspěvky jsou čtivější než jiné, ale oceňuji, že nahlížejí danou dobu z různých úhlů pohledu. Na druhou stranu to u mne vedlo k pocitu určité nejednotnosti knihy. Je to takové shrnutí soudobého stavu poznání této problematiky a v obsáhlém poznámkovém aparátu lze najít tipy na publikace, které jednotlivé oblasti rozvíjí víc do hloubky. Určitě užitečná pomůcka ke studiu dané doby.

10.03.2021 4 z 5

Poslední místo, kam se podíváš Poslední místo, kam se podíváš Kristen Lepionka

Autorku jsem neznala a kniha mne velmi příjemně překvapila. Čte se velmi dobře, nechybí trocha humoru a nadhledu, Roxana určitě není prvoplánově kladná postava, ale přesto jsem si ji poměrně rychle oblíbila. Román mi připomínal klasickou americkou detektivní školu, srovnání s Philem Marlowem není od věci. Vidím, že je označeno jako první díl série, takže se těším na další.

26.07.2020 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Z knihy mám smíšené pocity. Je zde řada úsměvných či vtipných situací, je to taková naprosto nenáročná oddechovka, s čímž ovšem podle mne dost (a zcela zbytečně) kontrastuje samotný závěr. Humor je čistě situační, nikoli slovní, kniha je psána opravdu jednoduše, až mne to u takto známého autora překvapilo (je to moje první kniha od Hartla). Asi nejsem tak úplně cílová skupina. Na druhou stranu kniha není obsáhlá a měla jsem ji přečtenou rychle. Zkusím od autora ještě něco jiného, abych viděla, zda se postupně trochu vypsal.

26.03.2020 3 z 5

Kolem Jakuba Kolem Jakuba Michal Vrba

Velmi čtivé, napínavé povídky, originální nápad zachytit osudy obyčejných lidí spojených jedním místem v různých dobách... Líbí se mi ta drobná pojítka a zmínky, které vždy propojí následující příběh s předchozím... Autorovi se podařilo dobře zachytit dobové odlišnosti a zároveň i prvky v lidském myšlení a jednání, které zůstávají napříč dějinami stále stejné.

05.03.2020 5 z 5

Krmíme ptáky - ale správně Krmíme ptáky - ale správně Peter Berthold

Výborná a velmi zajímavá kniha, kterou by si měl přečíst každý, kdo má rád ptáky a chtěl by jim alespoň trochu pomoci. Ačkoliv se kniha týká především Německa, popisovaná situace i druhy jsou vesměs u nás stejné. Z knihy je cítit, že autoři ptáčky opravdu milují a investují do nich nemálo času i peněz. Rozhodně doporučuji!

31.01.2020 5 z 5

Legenda Suchý Legenda Suchý Karel Hvížďala

Zajímavé příhody a vzpomínky, líbí se mi, že se pan Suchý snaží na události i lidi ze své minulosti dívat střízlivě a s pochopením, nikoho a priori neodsuzuje, ale spíše se snaží pochopit jeho motivace. Některé vzpomínky jsou zábavné, jiné dojemné, mnohé moudré. Útlá knížka, která určitě stojí za přečtení.

18.10.2019 4 z 5

Jediný príbeh Jediný príbeh Julian Barnes

Zajímavě psaná nostalgicko-vzpomínková kniha, zvláštní je změna stylu vyprávění v každé ze tří částí a určitá nesouvislost nebo útržkovitost vyprávění, jako by vypravěč vzpomínky zaznamenával tak, jak mu přišly na mysl. Trocha smutku, trocha nostalgie a pocitu pomíjivosti, hodně námětů k zamyšlení...

31.08.2019 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Nebýt posledních cca dvou stránek, dala bych plný počet. Ten konec to docela pokazil a navíc tam byl podle mne úplně zbytečný. Jinak napínavý příběh, řada zvratů, nejednoznačné postavy, psáno takovým "reportážním" stylem, ale většinou jsem se nemohla odtrhnout.

03.08.2019 4 z 5

Jiný T.G.M Jiný T.G.M Pavel Kosatík

Výborná a čtivá biografie, možná ani ne tak provokativní jak se podle názvu a anotací zdálo, ale velmi dobře zpracovaná, oživená několika vtipnými kresbami. Vyzdvihuje i některé méně známé stránky Masarykovy osobnosti, mne osobně asi nejvíce zaujal kontrast mezi jeho neoblíbeností v Čechách před 1. světovou válkou a pozdějším téměř kultem, a dále význam, který v jeho životě měla náboženská víra, což je vzhledem k jeho rozporuplnému vztahu k církvím trochu méně známá skutečnost. Trochu chybí odkazy a poznámkový aparát, naopak velmi pozitivně hodnotím seznam masarykovské literatury na konci knihy i se stručnou poznámkou ke každému dílu, může to být výborná inspirace pro další četbu.

20.02.2019 5 z 5

Nejlepší britské krimipovídky Nejlepší britské krimipovídky * antologie

Povídky jsou rozmanité, jak stylem, tak dobou, kdy se odehrávají, některé jsou klasicky detektivní, jiné bych zařadila spíše mezi psychologické nebo noir. Jak už to u takovýchto souborů bývá, několik povídek bylo slabších (třeba hned ta první od Lee Childa mi připadala dost banální), ale naprostá většina se mi velmi líbila.

01.12.2018 5 z 5

Letní smrt Letní smrt Mons Kallentoft

Ani další díl ze série nezklamal, originálně psané, napínavé, líbí se mi silná provázanost každého příběhu s daným ročním obdobím, které je vždy opravdovou součástí vyprávění. Zvláštním prvkem těchto knih jsou i pasáže psané jakoby z pozice obětí. Zajímavé, netradiční detektivky.

09.08.2018 5 z 5

Běsni a zuř Běsni a zuř Becky Masterman

Výborná detektivka nebo možná spíše thriller. Líbí se mi autorčin odlehčený, vtipný a lehce cynický styl psaní i netradiční hlavní hrdinka. Určitě je to dobrý začátek případného cyklu.

27.05.2018 5 z 5

Nedozvíte se tu nic převratného a nečekaného, ale je to příjemné a uklidňující čtení o tom, jak si navodit pocit pohody a žít co nejvíce přítomností. Většinu těch věcí člověk ví či tuší, ale zde jsou shrnuty milým a vtipným způsobem, takže je to fajn čtení, řekla bych hlavně na dlouhé zimní večery. Najde se tu i pár užitečných tipů a několik typických dánských receptů. Kniha je velmi pěkně graficky zpracována a doplněna řadou obrázků a fotografií. Spoustu věcí může člověk začlenit do svého životního stylu, i když to třeba nebude zrovna ten krb, ale jsou tu tipy, které může využít každý. Trochu problém bych viděla v tom, že prostě ne všichni jsou obklopeni spoustou blízkých a přátel...

23.03.2018 4 z 5

Laco Deczi – totálně vytroubený mozek Laco Deczi – totálně vytroubený mozek Tomáš Poláček

Ano, je to hodně přímočará kniha a myslím, že není pro každého. I mně obvykle vadí vulgárnosti, ale... Laco Déczi je prostě originál, samorost, ale zároveň skvělý muzikant, který opravdu miluje to, co dělá, a je ve svém oboru skutečným profesionálem, takže u něj člověk tak nějak je schopen akceptovat ledacos, co by mne třeba jindy přimělo knihu prostě odložit. Tento rozhovor, protože je to opravdu spíše rozhovor doplněný reportážním vyprávěním než životopis v pravém slova smyslu, je prostě velice autentický, působí upřímně a opravdově a dokáže říct o svém protagonistovi víc než obsáhlá biografie. Navíc mnoho unikátních fotek a možnost nahlédnout do Lacova každodenního života... Kniha, která by neměla chybět v knihovničce žádného jazzového fanouška.

08.03.2018 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Výborný díl cyklu, řekla bych zatím nejlepší, možná i proto, že jsme v průběhu doby měli možnost lépe poznat postavu Eriky a ostatních vyšetřovatelů. I přes přenesení děje na novou policejní stanici mne potěšilo, že jsme se znovu setkali s Mossovou a Pettersonem. Těším se na další díly.

18.12.2017 5 z 5