dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Pérák Pérák Petr Stančík

Opět pro autora typická směs historických reálií, legendy a absurdně fantaskních prvků. Stavba knihy připomíná komiks a tato forma by jí také slušela. Podobnost s Mlýnem na mumie se nezapře, i když je zde méně erotiky a příběh je celkem krátký. Mlýn na mumie se mi celkově líbil o trochu více.

20.03.2018 4 z 5

O republice, politice a Masarykovi O republice, politice a Masarykovi Karel Čapek

Výběr novinových článků Karla Čapka z let 1919-1938 a několika textů a vzpomínek věnovaných Masarykovi. Velmi zajímavé čtení. Vytkla bych pouze absenci poznámkového aparátu, který by některé události dával do souvislostí. Články reagují na dobové problémy a ne všechny jsou dnešnímu čtenáři zřejmé. Stačilo by stručné vysvětlení, na co je např. daný text reakcí.

24.02.2018 4 z 5

Múzeum nevinnosti Múzeum nevinnosti Orhan Pamuk

Velmi originální příběh, ačkoliv samotná milostná zápletka je celkem banální, Kemalova reakce na situaci a jeho určitá posedlost včetně způsobu, kterým se nakonec se situací vyrovnává, je rozhodně neobvyklá. Kniha se přes svou obsáhlost velmi dobře čte. Velmi zajímavé je i nahlédnutí do života v Istanbulu v 70. a 80. letech, všechny ty naděje spojené s modernizací a sekularizací... Velmi působivé, když uvážíme, jak se současné Turecko od tohoto povzbudivého vývoje odvrací...

28.08.2017 4 z 5

Sál smrti Sál smrti Peter May

Třetí díl mne zaujal více než druhý, bylo zde více detektivní zápletky a méně cestopisu a ačkoliv mne i zde již poměrně nudila milostná zápletka hlavních postav, hlavně Li Jen zde vystupuje jako naprostý slaboch, který se nedokáže rozhodnout, s kým chce vlastně být, nakonec se i tato část příběhu vyřešila celkem uspokojivě.

10.12.2016 4 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Peter May

Tento díl mi připadal o dost slabší než první. Jako by samotný detektivní příběh byl někde v pozadí a podstatnou část knihy tvořilo jednak poměrně nudné Margaretino milostné dilema, jednak zajímavý, ale vzhledem k žánru až příliš rozsáhlý cestopis po Číně. Také napětí a akčnost prvního dílu jsem zde hledala marně a až samotný závěr knihy měl konečně spád.

15.11.2016 3 z 5

Norská čítanka Norská čítanka * antologie

Žánrově i stylově velmi rozmanité povídky. Užitečná pomůcka při studiu norštiny. Možná bych připojila ještě nějakou stručnou stať týkající se rozdílů mezi bokmalem a nynorskem, vzhledem k tomu, že některé povídky jsou psané jazykem nynorsk, který asi u nás ovládá málokdo.

15.11.2016 4 z 5

Návrat Pařížana Návrat Pařížana Julia Stagg

Taková pohodová oddechovka harlekýnkového typu. Na jednu stranu je to milý a laskavý příběh, zároveň ale hodně předvídatelný a jednoduchý až na hranici naivity. Čekala jsem asi i více humoru a propracovanější postavy.

08.10.2016 3 z 5

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Metoda proudu vědomí mi v této knize nepřišla dovedená k takové dokonalosti jako v knize "K majáku", přesto je to opět příjemný čtenářský zážitek. Nahlédnutí do řady osudů postav, které přímo či nepřímo spojuje závěrečný večírek u paní Dallowayové, v rámci jednoho dne. Trochu překvapivě mi postava samotné protagonistky přišla méně výrazná než např. Rezia nebo Septimus.

03.10.2016 4 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Pro mne trochu slabší než předchozí díly. Jednak prostředí náboženské sekty mi nepřišlo tak zajímavé, jednak pro mne bylo trochu obtížné najít nějaké sympatie k obětem, které si podle mne o svůj osud docela "koledovaly". Nejvíce se mi líbilo závěrečné drama Carla s Asadem a vývoj Asadovy postavy. Chybělo mi také více typických humorných hlášek.

17.09.2016 3 z 5

I když půjdu roklí šeré smrti I když půjdu roklí šeré smrti Connie Willis

První cca 3/4 knihy mne nadchly, silné téma i styl vyprávění, který člověka vtáhne do děje a nedovolí mu knihu odložit. Bohužel poslední část po zranění hlavní hrdinky mne velmi zklamala. Čekala jsem, že v určité fázi Joanna upadne do stavu klinické smrti doopravdy a nastane zápas o její záchranu a napětí, zda se probudí. Tím, že jsme se rozuzlení dozvěděli bezprostředně, pro mne poslední část knihy velmi ztratila na přitažlivosti. Jaký má za těchto okolností smysl samotný závěr knihy? Nechává si snad autorka pootevřená dvířka pro možnost posmrtného života? Bohužel musím také souhlasit s autorkou jednoho z komentářů níže, a sice že ani mně nevyhovuje volba katastrofy, do níž se Joanna ve stavech klinické smrti "přenáší"... Celkově pro mne slabší než vynikající Kniha posledního soudu i než autorčiny povídky, přestože téma samotné i styl vyprávění jsou výborné. Za mne první část 5 hvězdiček, závěr 3 hvězdičky, průměr 4 hvězdičky hlavně za vypravěčské umění autorky.

11.09.2016 4 z 5

Švédská čítanka Švédská čítanka * antologie

Výborná pomůcka při výuce švédštiny. Povídky mají různou obtížnost, ale zrcadlový český text umožňuje všemu porozumět. Jednodušší povídky pro mne nebyly problémem ani po pouhém roce studia, některé byly jazykově komplikovanější. I povídky samy o sobě se mi většinou líbily a byly velmi rozmanité. Vzhledem k tomu, že jsou u nás známé především švédské detektivky, bylo zajímavé se seznámit i s jinými žánry.

15.08.2016 5 z 5

Život na nitích Život na nitích Helena Štáchová

Vyprávění je to zajímavé, ale velmi, velmi rozvláčné a obsáhlé. Člověk ale musí uznat, že osud autorky byl občas hodně těžký - úraz, nemoc, soud...

02.08.2016 3 z 5

Kavárnička v Kábulu Kavárnička v Kábulu Deborah Rodriguez

Působivé, laskavé vyprávění z prostředí, kde by člověk žít nechtěl a kde nikdo neví dne ani hodiny... Postavy tohoto příběhu si ale i v tomto světě uchovávají hodně vnitřní síly, jsou schopny lásky a přátelství a také se umí radovat z každodenních maličkostí a překonávat v sobě hluboce zakořeněné předsudky a to je na nich sympatické. Skutečnost, že autorka v Kábulu pět let sama podobnou kavárnu vedla, dodává knize na věrohodnosti. Je opravdu smutné, čím vším si už Afghánistán musel projít a že je konec zřejmě stále v nedohlednu...

03.07.2016 4 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Zajímavá kniha, názorně a přehledně psaná, vtipné ilustrace ji vhodně doplňují. Obsahuje řadu užitečných rad, i když je to určitě jen jedna z možných metod zvýšení efektivity. Trochu mne ruší anglické pojmy tam, kde by bylo možno použít český ekvivalent. Dobrý nápad je propojení knihy s webovou stránkou, kde je možné si stáhnout příslušné pomocné tabulky. Podle mého názoru je metoda ale spíše vhodná pro lidi v manažerských nebo rozhodovacích pozicích a s rozmanitou, členěnou pracovní náplní, případně tvůrčí profese. Užitečná by mohla být také při snaze skoncovat s nějakým zlozvykem typu kouření či pití nebo se přinutit např. ke studiu jazyka nebo ke cvičení, pokud schází pevná vůle. Otázkou je, jak rady uplatnit u člověka na pozici s jednotvárnou pracovní náplní.

13.06.2016 4 z 5

Mrazivá noc Mrazivá noc Arnaldur Indriðason

Průměrná detektivka, trochu mi vadila ona neblahá politická korektnost, která zřejmě ovládá islandskou veřejnou sféru, ačkoliv kniha vznikla ještě před současnou migrační krizí. Je znepokojivé sledovat, jak je například učitel Kjartan v knize ostouzen jako jakýsi zavrženíhodný "fašista", ačkoliv vyjadřuje pouze celkem racionální a legitimní obavy...

18.05.2016 3 z 5

Hlas Hlas Arnaldur Indriðason

Opět jeden z lepších Erlendurových příběhů. Komorní prostředí hotelu, oběť s netradičním osobním příběhem, navíc zajímavý vývoj vztahu Erlendura a jeho dcery.

01.05.2016 4 z 5

Dech smrti Dech smrti Arnaldur Indriðason

V rámci cyklu o Erlendurovi patří tato kniha k těm lepším a čtivějším. Na zajímavosti jí dodává hlavně prolínání minulosti a současnosti, přičemž ten historický příběh je opravdu drsný a osud této rodiny nezáviděníhodný.

01.05.2016 4 z 5

Strašidelný dům Strašidelný dům Virginia Woolf

Krátké povídky, v nichž už můžeme ve větší či menší míře sledovat vývoj autorčina specifického stylu proudu vědomí. Některé povídky mají ještě klasičtější stavbu a příběh, jiné zachycují atmosféru okamžiku. Není to kniha ke "zhltnutí", ale spíše k pomalému vychutnávání.

01.05.2016 5 z 5

Jak jsem se zbláznila Jak jsem se zbláznila Ivanka Devátá

V kontextu autorčiných knih mi tato připadala slabší, především první polovina je dosti rozvláčná...

15.03.2016 3 z 5

Pohlédnout do slunce Pohlédnout do slunce Julian Barnes

Zajímavé a čtivé vyprávění o běhu života, stárnutí a hledání odpovědí na nejrůznější otázky, které si člověk v průběhu života klade. Líbí se mi obyčejnost hlavní hrdinky, jejíž život by se mohl navenek zdát fádní až nezajímavý, ale o to snazší je vžít se do jejích pocitů i tápání. Trochu nesourodě s předchozím vyprávěním působí závěr knihy, který odbočuje do oblasti sci-fi a líčí hypotetickou budoucnost (která je vlastně už naší současností, protože příběh končí v roce 2016), v níž lze hledat odpovědi na existenciální otázky s pomocí Všeobecného počítače trochu připomínajícího internet.

10.03.2016 4 z 5