Dalamar Dalamar komentáře u knih

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Na začátku musím podotknout, že ačkoliv jsem dlouhodobě milovník sci-fi a fantasy literatury, tak až nové a ve všech ohledech nádherné vydání tohoto románu od Arga, mě donutilo si tuto sci-fi klasiku pořídit do knihovny. A rovnou musím říct, že svého rozhodnutí nelituji. V poslední době mi přijde, že se většina autorů předhání v tom, kdo napíše tlustější knihu, nebo se snaží "roztahovat" příběh do co nejvíce dílů a tím vyvolávat dojem určité "epičnosti" Naopak kouzlo těchto starých sci-fi klasik tkví v tom, že i na relativně malém počtu stran dokáží rozehrát příběh, jenž je srovnatelný s kdejakou tlustou bichlí současných autorů. Ano, je jasné, že na cca 200 stranách nejde v příběhu řešit kdejaký detail, či se sáhodlouze rozepisovat o historii či vývoji postav, ať už hlavních či vedlejších. Ovšem důležitá je pro mě v tomto případě nosná myšlenka románu a jak ji dokáže autor předat čtenáři. A Brian Aldiss to v tomhle románu předvádí na jedničku. Ano, v knize jsou jisté nesrovnalosti a nelogičnosti, postavy vám, až na některé výjimky k srdci nepřirostou a celou dobu jsem asi nikomu vyloženě nefandil. Ale i když knihu čtu cca 60 let po jejím prvním vydání, nepociťoval jsem při jejím čtení nějaký pocit zastaralosti a po dočtení jsem jen uznale pokyvoval hlavou nad spisovatelovou zručností a originalitou s jakou nám svoji vizi mezihvězdných kolonizací zprostředkoval. Jen více takových vizionářů v dnešní době....

03.01.2019 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Knihu jsem začal číst na doporučení své manželky, jež si ji všimla jen díky jménu p. Rowlingové. Nutno říci, že to je má první kniha od této autorky a asi i poslední. Troufám si říct, že jen díky jejímu jménu kniha nezapadla mezi spoustu jiných průměrných detektivek. Co bych na knize vyzdvihl jsou pěkně a pečlivě vykreslené charaktery a s umem napsané dialogy. Bohužel mi přijde, že je kniha vystavěna jen na tomto a chybí jakákoliv atmosféra či napětí. Nedá se zde ani mluvit o nějakém pohledu pod pokličku modelingu, jelikož paní spisovatelka používá obecně známé klišé k tomu, aby nám vykreslila svět modelek a módních návrhářů. Knihu bych si troufal doporučit jen skalním fanouškům klasických detektivek alá A. Christie, leč v kontextu dnešních moderních detektivek ( jež dokážou nabídnout i "něco na víc" ) zoufale zaostává.

10.03.2015 2 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Ke knize jsem se dostal dříve než se v kinech objevilo filmové zpracování. Nutno podotknout, že filmové zpracování se hodně povedlo a věrně kopíruje děj knihy. Ovšemže ve srovnání těchto dvou médií kniha vede na plné čáře. Spisovateli se dokonale povedlo napsat knihu čtivou, zábavnou a napínavou a to jak pro zaryté scifisty, tak pro obyčejné lidi, kteří tento žánr obvykle nevyhledávají. Důkazem může být kladné hodnocení mé manželky. Snad jen ten konec už pro mě byl trochu krkolomný.

Mráz a hry Mráz a hry Jan Hlávka

Už jsem déle nemohl odolávat skvělému ohlasu, který série Algor mezi čtenáři má a vrhl jsem se na první knihu s nemalým očekáváním. Nutno podotknout, že miluji na sci-fi technické a technologické věcičky a pokud je umí autor věrohodné podat a zakomponovat do příběhu, chrochtám blahem. Zprvu jsem byl tedy u Algoru lehce zklamán, protože autorské duo se spíše soustředí na děj a postavy, svět budoucnosti a její technologie jsou zde jen kulisami. Ale jakmile jsem si na toto zvykl, někdy v polovině knihy jsem si uvědomil jak mě děj knihy pohltil. Naopak díky tomu, že se autoři detailněji nesoustředí na popis věci a prostředí budoucího světa, děj rychle plyne a velice nerad jsem pouštěl knihu z ruky. Postav v knize je hodně a ačkoliv jsou archetypálního charakteru, díky určité hloubce jejich vykreslení nebudete mít problém si k nim vytvořit kladný či záporný vztah. Duo Hlávka, Vybíralová nám tu tedy servíruje vynikající sci-fi thriller z vyšších kruhů v zajímavě vykresleném světě po Exodu lidí ze Země.
Chtěl jsem dát 4 hvězdy, ale potom (zde dámy prominou) "kulervoucím" konci musím dát plný počet :-D

21.06.2020 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Má první kniha od Dana Simmonse. Byla to ode mne trochu střelba na slepo, ale touha po mrazivém hororu, jak se kniha prezentovala, ve mě převládla. A musím říct, že nákupu v nejmenším nelituji. Dan Simmons krásně vystihl období viktoriánské Anglie a bylo pro mě potěšením nakouknout do tohoto období. Samotné putování dvou expedičních lodí, strasti námořníků, jež podstupuji nebezpečnou plavbu napříč Arktidou, bylo tak věrohodně popsáno, až z toho co námořníci museli vytrpět, člověka mrazilo. Doporučují číst za dlouhých mrazivých nocí.

02.01.2018 4 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Pokud se vám líbila Cesta Krve či Vládci strachu rozhodně se této knize vyhněte, napadlo mě po dočtení této knihy. Vemte jeden díl šílených nápadů, dva díly frenetické akce, přihoďte pár postav z knih minulých a jednoho supr čupr hrdinu, nemíchejte ale hned radši zběsile protřepejte. Asi takto nějak přistoupil pan Kulhánek k této knize. V půlce knihy jsem si říkal, že to snad trochu zachrání postavy z Nočního klubu, ale ta parodie na Tobiáše co se tam objevila mě snad ještě více rozsekala. Tam kde ve Vládcích strachu jsem obdivoval vykreslení vampírismu, tak v této knize si z něho autor udělal berličku pro únik ze slepých uliček. V Cestě krve pro mě nebyl problém mu baštit "létající popelnice" ovšem zde jsem jeho šílené nápady se super věcičkami, náckama lezoucí z pekla a pak i to peklo samotné prostě nezkousl. Možná by nebylo špatné kdyby se pan spisovatel zamyslel nad tím, na jakých knihách se vytvořila jeho fanouškovská základna a trochu ve svých nápadech zvolnil.

13.02.2017 1 z 5

Pomníky zimy Pomníky zimy Jan Hlávka

Naprostá pecka. I přes všechny pozitivní ohlasy jsem nečekal, že mě svět Algoru takhle chytne a nepustí do posledního písmenka. Důkazem budiž to, že jsem po dočtení druhého dílu ani nestihl napsat komentář. Nebyl čas, čtení bylo důležitější. Nemá moc cenu opakovat slova, která již zazněla v předešlých komentářích. Snad jen, že se mi moc líbí jak se spisovatelské duo nesnaží čtenáři vysvětlovat každou podrobnost a detail ze světa Algoru a nechává tak čtenáři prostor pro vlastní úvahy anebo si tak sami spisovatele nechávají pootevřená dvířka pro další možné rozšiřování světa a poodhalovaní tajemství. A co si budeme povídat, já chci vědět o světě Algoru naprosto vše a nejlépe hned.

03.07.2020 5 z 5

Z pekla Z pekla Alan Moore

Toto dílo pro mě naprosto narušuje hranice mezi knihou a komiksem. Černobílá kresba Eddieho Campbella svou "jednoduchostí" jen udržuje pomyslné mantinely vaší fantazie a pootvírá vám tak cestu tímto fascinujícím příběhem, dobou do které je zasazen a postavami, jež na této cestě potkáte. Kresba tak dokáže nádherně plynout, kdy ji skoro nevnímáte, ale pokud to příběh vyžaduje, nádherně zobrazí a vypíchne detaily či celé scenérie. Obrovská práce A. Moorea při nastudování případu Jacka Rozparovače, vše co okolo tohoto fenoménu vyšlo, doby ve které se příběh odehrává a v neposlední řadě místopisných reáliích, dodává komiksu neuvěřitelnou autentičnost. Nutností pro mne bylo nakukování do dodatků ( díky bohu za ně :) což se dá považovat, z mé strany, za jedinou výtku - neustále otáčení stran časem přestane býti zábavou.

06.03.2018 5 z 5

Díky svým dětem jsem i já nezůstal nepolíben tímto kouzelným světem jež paní Rowlingová vytvořila. Dlouhou dobu to pro mě ovšem byla jen filmová zábava. Když nakladatelství Albatros vydalo ilustrované vydaní této knihy, nemohl jsem odolat a pro své ratolesti knihu zakoupil. Kresba Jima Kay je nádherná a skvěle dotváří atmosféru světa Harryho Pottera. Je pro mě vždy radostí otočit stránku a kochat se kouzelnými ilustracemi. Celkové zpracování knihy je špičkové a žádná strana této knihy není stejná a minimálně texturou podkladu textu se liší, což ale nijak nevadí při čtení. Jsem rád, že moje děti mají Harryho rádi a jak tak mám skvělou záminku tyto ilustrované vydání kupovat :-)

Planeta mezi dvěma slunci Planeta mezi dvěma slunci Robert Fabian

Mám rád knihy od tohoto autora, proto mohu tuto knihu jen doporučit. Není to taková akční řežba jako Mariňáci, což ale autor kompenzuje skvělou atmosférou.

05.01.2017 5 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Dan Simmons nám v této knize opět ukazuje svoje geniální vypravěčské schopnosti a svoji schopnost dokonale vystihnout atmosféru určitého období. Tentokrát svůj román zasadil do amerického venkova 60. let. V knize sledujeme osudy partičky kamarádů na pozadí hrůzných událostí, jež se v jejich městečku začínají objevovat. Knize nechybí hutná atmosféra a skvěle vykreslené postavy. Musím se přiznat, že jsem se jen těžko loučil s hlavnímu hrdiny při dočítání knihy.

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

Povídku jsem měl možnost poslouchat jako audioknihu a v podání p Dolečka se jedná o profesionální práci. Po přečtení anotace jsem měl trochu obavy, že bude povídka útočit na čtenáře surovým popisem brutalit a zvěrstvech páchaných za 2. světové války a poté i hlavními "hrdiny". Jsem velice rád (a není to u Kinga poprvé), že se moje předtuchy netrefily do černého. Autor nám ve svém příběhu vykresluje zajímavý vztah dvou naprosto "vyjímečných" osobností, jejichž setkání se pro ně v daný okamžik stává osudným. Skvělá atmosféra, surové nahlédnutí do zvídavé dětské hlavičky a otevření Pandořiny skříňky, jež měla zůstat navždy zavřená. Smekám čepec i za dokonale ukočírované finále.

20.03.2015 5 z 5

Jejich moře Jejich moře James L. Cambias

Trudoš to myslím okomentoval velice trefně. Sci-fi román jako ze staré školy. Bylo fascinující sledovat interakcí tři mimozemských kultur v uzavřeném ekosystému pod ledem. Ačkoliv se jednalo o nehostinné a chladné prostředí bez světla, velice rád jsem se do něj vracel a sledoval dění z pohledu lidí, Šolenů a Ilmatarských domorodců. Ocenit musím i vynikající zpracování knihy, doplněné decentními ilustracemi Tomáše Kučerovského a skvělý překlad p. Krejčové.

06.06.2020 5 z 5

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

Naprosto souhlasím s předmluvou od J. Scalziho. Hyperiona byl skvělej a originální svým konceptem, ale až v Pádu Hyperionu se nám rozehrává ta pravá šachová partie. Naprosto dokonalé, dechberoucí a mnohovrstevné. Prostě Dan Simmons :)

12.02.2020 5 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Ačkoliv knihy ze série Zlomená země mají na kontě několik ocenění, až po přečtení několika pozitivních recenzí jsem si první díl pořídil. I tak mi trvalo dosti dlouho než jsem se odhodlal si knihu přečíst. Je pravda, že první řádky a stránky jsou napsány trochu nezvykle. Když k tomu přičteme, že vás autorka vrhne do světa který je tajemný a neznámý, ale zároveň v některých věcech nepodobný tomu našemu, může být začátek krapet hůře stravitelný. Po chvíli čtení však není problém si na vše zvyknout a všechny nové věci a zákonitostí světa co na vás autorka hrne (a moc jich nevysvětluje) ve mě probouzely spíše zvědavost než frustraci a zmatenost. Děj příběhu má spád, autorka hojně rozebírá myšlenkové pochody jednotlivých postav, sem tam jen něco naznačí a nechává na čtenáři ať si zbytek domyslí, ale když je potřeba, podá zmatenému čtenáři pomocnou ruku. Na knize je hodně cítit autorčin "ženský pohled" hlavně co se týče psychologie postav a nutno říci, že to pro mě bylo stejně zajímavé jako příběh a odkrývání mytologie světa. Jak se pomalu blížil konec první knihy, tak jsem byl více a více uchvácen a ihned po dočtení jsem věděl, že druhý díl si nemůžu nechat ujít. Pro mě osobně obrovské překvapení za poslední roky ve fantastice.

25.01.2020 5 z 5

Vzestup a pád agentury DODO Vzestup a pád agentury DODO Neal Stephenson

Díky recenzím a komentářům k této knize jsem si udělal dobrou představu co mám od děje čekat, takže jsem si jen počkal až budu mít náladu na něco odlehčenějšího a pustil jsem se do čtení. Ačkoliv nemám moc v lásce téma cestování časem (hlava se mi vaří při představě různých časových paradoxů) zde mi toto téma, hlavně díky přístupu obou spisovatelů, vůbec nevadilo. Ba naopak jsem si různé výlety v čase užíval. Překvapilo mě jak dobře a rychle se kniha čte. Což je jednak díky formě, kterým je vyprávěn příběh (přepisy rozhovoru, osobní deníky, situační zprávy...) tak i vynikajícím vypravěčským talentem. Těžko říct zda je to přispěním Stephensona nebo Gallandové, každopádně jejich spolupráce na knize fungovala na jedničku a vzniklo tak pro mě dílo ke kterému se budu určitě vracet. Ještě bych rád vyzdvihl postavy, jež se v knize vyskytují, ať už se jedná o ty "hodné" či jejich protějšky. Každá mě jistým způsobem oslovila a bylo pro potěšující sledovat jakou roli v celém příběhu zastávají. Aneb koho by neokouzlila irská čarodějnice Gráinne ???? Po Anatému pro mě příjemná změna.

11.11.2019 5 z 5

Pérák: Oko budoucnosti Pérák: Oko budoucnosti Petr Macek

Na tento komiks od dua Macek-Kopl jsem se velice těšil. Ucelený příběh o prvním českém superhrdinovi v moderním hávu......ano, sem s tím. Z hlediska zpracování zaslouží Crew pochvalu, tvrdá vazba, zvětšený formát, nějaké ty bonusy a nahlédnutí pod pokličku při tvorbě komiksu. Za mě super......ale nutí mě to přemýšlet, zda měkká vazba a menší formát, tudíž nižší cena, by neoslovila více potenciálních zákazníku a komiks si tudíž nenašel cestu k více lidem. A tady vyvstává další otázka která se mi honila hlavou během čtení, pro koho je vlastně tento komiks určen. Pan Macek nám servíruje příběh drsný, krvavý, se spoustou odkazů k historickým událostem a nebojí se přidat trochu mystiky v podobě některých českých bájí. Čte se to dobře a osobně proti tomu nemám moc velké výhrady, ale čekal jsem, že Péráka budu moci s čistou duší doporučit i mému devítiletému synovi a trochu teď váhám. Ani by tak nevadilo, že by nepochopil některé narážky k historickým událostem, ale některé pasáže se mi prostě pro mladé čtenáře jeví trochu "přes čáru". Přiznám se, čekal jsem příběh více komornější, obyčejnější.........něco ve stylu Rychlých Šípů. Asi je to spíše moje chyba, že jsem čekal něco jiného. Osobně s komiksem nemám jako dospělý čtenář žádný problém, kresba p. Kopla je parádní, ale malým čtenářům bych asi doporučil něco jiného bo té krve a hrůzy mají okolo sebe už tak víc než dost :-)

20.05.2019 3 z 5

Valkýry Valkýry Robert Fabian

Dvě novely, jedna kratší, druhá delší. Obě novely nemají nijak originální zápletky, v prvním příběhu jde o klasickou revenge akci a v druhém příběhu......jde vlastně o to samé :-) Charaktery v obou příbězích, ať už hlavní, či vedlejší, jsou hodně šablonovité, jejich jednání předvídatelné a pokud máte načtenou podobnou literaturu, víte už dopředu co vás bude asi tak v další scéně čekat. Scenáristické "wow" efekty zde taky nečekejte. Tak jak do toho Robert Fabian uhodí na začátku, tak také příběh pokračuje. A že na to pan spisovatel dupe hodně zostra a neustále. Vlastně jde o adrenalinovou akční jízdu od začátku až do konce. Dobře, někde se trochu zpomalí, ale jen na tak dlouho aby se stihl hlavní hrdina, potažmo spisovatel, nadechnout a hned se pokračuje zběsile dále. Fabian se zde představuje ve skvělé formě, skvěle se čte, ví kdy dupnout na plyn, kdy ubrat, občas i mě ( skalního fanouška ) překvapí, kam až ve svých eskapádách dokáže s hlavním hrdinou zajít a co mu dovolí udělat ( ano mám namysli tu starou paní od vedle s tím roztomilým pejsánkem :-)

Jako fanoušek spisovatele jsem s knihou spokojen, ale nemohu se ubránit určitému druhu zklamání. Dle anotace jsem čekal něco originálnějšího, temnějšího.....možná tajemnějšího.

28.10.2018 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Druhý díl ilustrované verze světa Harryho Pottera. Jim Kay opět na stránkách této knihy čaruje a je to pro mne požitek knihu předčítat svým dětem. Ačkoliv děj knihy znám z filmového zpracování, přeci jen v knize se objevují detaily, které se do filmu nevešly a za to jsem velice rád. Opět luxusní zpracování od Albatrosu, kterému se v tomto případě nedá nic vytknout. Přiznám se, že v tomto případě se nemohu dočkat až naší společnou knihovnu budou zdobit všechny díly této ilustrované edice.

03.01.2018 5 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Při hledání nějaké fantasy knihy pro "dospělé" mi byl všude doporučován vyklus Malazské knihy padlých. V první knize Měsíční zahrady jste hned na začátku vhození do složitého a detailně vykresleného světa, jež pro nás pan Erikson stvořil. Nečekejte od Eriksona žádné vození za ručičku. Při pochopení jeho světa, jeho logiky a zákonitostí vám spíše háže klacky pod nohy a nijak vám v ničem nepomůže. Do toho si přidejte obrovské množství postav, jejich intriky mezi sebou, originální pojetí magie a ascendenty, kteří se svým jednáním snaží ovlivnit chod tohoto komplikovaného světa. Není to snadné čtení, ale o to více si proto pana Eriksona cením.

03.01.2018 3 z 5