dagmar.rub Online dagmar.rub komentáře u knih

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Je opravdu k neuvěření, že se tohle stále děje, jak zaslepení jsou lidé k odlišnostem. A navíc jak zlí umějí být. Ve Francii, byť někde na venkově. Nejpíš je to tím jejich "zacyklením" života....místní škola, pak práce v místní továrně....a z vesnice se dál nepodívají. Chlapi pijí a ženské se starají o děti a o domácnost. Jinakost je děsí. A čím drsněji to dám najevo, tím větší frajer budu. Eddy se dokázal odpoutat, odjet a snad mu jeho rodiště nakonec ukáže i tu vlídnější tvář.

02.08.2019 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Už Anežka byla dobrá a Houbařka mě zasáhla taky. Přečteno jedním dechem, musela jsem číst dál a dál a dozvědět se, co za tím vším stojí. Silný příběh a obávám se, že bohužel není nijak výjimečný. Že kolikrát se ty největší křivdy dějí od lidí nejbližších a do kterých by to nikdo neřekl.
A aby to nebylo jen neveselé..... hned jak bude volný čas, vyrazím s košíkem do lesa :-)

05.07.2019 5 z 5

Zinkoví chlapci Zinkoví chlapci Světlana Alexandrovna Alexijevič

Tohle prostě nemůže člověka nezasáhnout...výpovědi vojáků, co přežili o tom, jaké to je, žít se stínem "afghánu", žen, které pracovaly jako zdravotní sestry nebo vojenské úřednice, matek, kterým ve válce padli synové či dcery- tyhle výpovědi patří asi k nejemotivnějším, a taky těch, co se vrátili jako invalidé. Důvody do války jít byly různé, ale hrůza, která byla v Afghánistánu přítomna čiší z každé výpovědi. A návratem domů živ to rozhodně nekončí.

30.06.2019 4 z 5

Osud tažných ptáků Osud tažných ptáků Maarten Hart

Úžasný zážitek tahle knížka....člověk úplně cítí přírodu kolem sebe a jako by sám těmi mokřady proplouval. Jak se ale Maarten dokázal sžít s přírodou, to mu chybělo ve vztahu s lidmi. Ale já už teď vím, jak vlastně vypadá vodouš šedý, skorec, luňák....atlas ptáků jsem měla při ruce :-)

18.04.2019 5 z 5

Z lásky k Praze Z lásky k Praze Gene Deitch

Aneb jak vám služební cesta někam daleko, kam se vám ani trochu nechce, změní život od základů. Přežít všechny ty potíže a útrapy v komunistickém Československu s nadhledem, to se mohlo podařit jen díky lásce.

10.01.2019 4 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Skvělá knížka, kéž by se společnost dokázala z minulosti poučit.

10.01.2019 5 z 5

Běsa Běsa Dita Táborská

Strhující pouť životem mnoha lidí, vzájemně propojených i když o tom mnohdy ani netuší. To, co člověk v sobě neustále odsouvá a čemu uhýbá, ho stejně dožene. Závěr knihy psaný jako Bělin deník je zajímavým zpestřením.

04.12.2018 4 z 5

Výš než v sedmém nebi Výš než v sedmém nebi Griet Op de Beeck

Strašně dobře se to četlo, i když to žádná oddechovka není. Každá z postav prožívá své smutky, trápení a řeší je po svém. Nejjednodušeji a přitom nejtragičtěji to řeší Jos, na dně sklenky hledá i on naději, ale sám tomu nejpíš už ani nevěří. Všichni ostatní naději mají a jdou jí naproti....i Eva.
Nemůžu jinak, než tuhle knížku doporučit. Stejně jako druhou knihu autorky.
Je to prostě život sám.

14.11.2018 4 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Čtivé, i když ani trochu veselé čtení. Na konci zůstala jen duše sevřená nad vší tou marností. Příběh plný zvratů, kdy každou stránkou čekáte, že se to přece v lepší obrátí.... Osobně mi nejvíc vadilo chování Iny, jak pořád chtěla být strašně dokonalá a správná, ale hlavně jak nezvládala to, že se to prostě pokaždé nepodaří. Malka....ta byla zoufalec neustále, ale u ní člověk tak nějak chápal, proč se zmítá v nejistotách a že hledá sebe samu. Že při tom ničí vše okolo bylo bolestné a omlouvat to jejím původem nalezence rozhodně nešlo. Co mně ale scházelo bylo vysvětlení, čím byla pro Romana i Petra tak fascinující, že byli ochotni pro ni pálit mosty.
Jako debut ale skvělá kniha!

04.11.2018 4 z 5

Laco Deczi – totálně vytroubený mozek Laco Deczi – totálně vytroubený mozek Tomáš Poláček

Laco má energie na rozdávání, je to fascinující člověk a geniální trumpetista. Se vším dobrým a špatným, co k výjimečným osobnostem patří. Navenek drsnej chlap, který když vidí, že se vám z těch sprostých slov a urážek neroztřepou kolena, tak by se pro vás rozdal. Jeho svobodnou duši a mysl nezbývá než závidět. V hlavě to má srovaný, životní priority dávno jasný a toho se drží. Hrozně mu fandím, aby u toho jazzu ještě dlouho vydržel. Každý jeho koncert je zážitek, stejně jako tahle kniha. Tomáši Poláčku, díky, že jsi se s Bártem za ním vydal a vydrželi jste to s ním. Vznikla kniha drsná a dojemná zároveň.

04.10.2018 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Rodinná tragédie, láska, msta, politika, zpackané vyšetřování...toho všeho je v téhle knížce vrchovatě. O napětí a zvraty není nouze, čte se to dobře, i když konec mi už přišel trochu přehnaný, ale Carl mě bavil a tajemný Asad ještě víc. A Merete prostě nejde nefandit.

26.09.2018 3 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Čte se to samo, ze začátku to bylo fajn, ale zhruba od půlky knihy mi to už začalo vadit, jak děj plyne jen po povrchu. Vlastně jsem pak jen čekala, jakou vatou vyplní autor prostor mezi dalšími sexuálními zážitky. Historka střídá historku, věřím, že všechny jsou víceméně reálné, ale na jednu knihu a pár postav mi jich přišlo až příliš. Nicméně....oddychové čtení, na dovolenou tak akorát.

31.08.2018 3 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Zápisky příběhů pacientů z protialkoholní léčebny, které Josef F. sepsal a z nichž běhá mráz po zádech. O tom, jak alkohol mění charakter člověka, o co všechno je člověk kvůli alkoholu schopen přijít a kam až spadnout. Ten alkohol, který je v Česku pořád tak moc tolerován a kdy nepít je známkou divnosti.

13.08.2018 4 z 5

Pohled na život lidí, kteří žijí jinak, než většinová společnost. U některých jsem jejich motiv pro život v divočině chápala víc, u jiných míň a stejné to bylo i s mými sympatiemi k nim. Ale nakouknout do jejich života bylo určitě zajímavé. Vždyť chtějí žít bez lidí a formou rozhovorů se lidem otevřeli docela dost. Podle mě pro některé docela těžký krok. Kniha graficky krásná a obsahem hrozně zajímavá.

12.08.2018 4 z 5

Kde kvete tráva Kde kvete tráva Han Kang

Svědectví o masakru v Kwangdžu, o kterém ani jihokorejská veřejnost neměla dlouho tušení. A o tom, jak celá tahle tragédie zasáhne navždy životy všech lidí okolo. Jenom číst o tom, jak vláda vyšle proti vlastním lidem armádu a zasáhne takovou brutalitou je děsivé a té tíhy se nejde zbavit. Pořád dokola mi v hlavě zní věta velitele prezidentovy ochranky: " V Kambodži nechali zabít miliony. Není důvod, proč my bychom nemohli udělat totéž."
Děkuji za tuhle knížku, za skvělý překlad, na tyhle události se nesmí zapomínat.

03.08.2018 5 z 5

Esmera Esmera ZEP (p)

...aneb jak v sedmdesáti vypadat na pětatřicet :-)

27.07.2018 3 z 5

Slon Slon Martin Suter

S lehkostí napsaná knížka o jednom genetickém experimentu. Na několika málo stranách se dostanete do prostředí bezdomovců, veterinářů, cirkusáků, genetiků....a při tom všem si zamilujete Sabu. Krásné a milé to je.

09.06.2018 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Vše, co Viola Stern prožila je teda na jeden lidský život až až. Nad hrůzami války a podmínkami, kterým byli Židé vystaveni zůstává rozum stát, že to dokázali lidé přežít, nezbláznit se a najít sílu o tom ještě mluvit si zaslouží obdiv.
Ale nejsou všichni Židé vylíčeni jako chudinky a všichni Němci jako ti nejhorší.....lidé jsou dobří i zlí, ať už patří k jakékoliv národnosti či rase. Mě osobně nejvíc zasáhlo chování Baby a Hanse.

28.05.2018 5 z 5

Ulice Zlodějů Ulice Zlodějů Mathias Énard

Lachdar, marocký chlapec, který i přes překážky, které mu osud klade do cesty neztrácí chuť žít, byť marnost je často tak skličující. Láska k Juditě, četba a víra v lepší zítřek ho drží nad vodou. Neuvěřitelně silný příběh, ne nějakou zápletkou, ne napínavým vypávěním, prostě jen tím, jak moc je to ze života a o věcech, které se dějí.

17.05.2018 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

První kniha Petry Soukupové, která se mi dostala do ruky. A trochu rozpaky. Na jednu stranu se to četlo samo, děj ubíhal a člověk se nenudil, na druhou stranu jsem nedokázala žádnou hlavní postavu nějak rozumně pro sebe uchopit. Přečtení ale nelituji, jen jsem možná očekávala až moc.

05.05.2018 3 z 5