Dada077

HanaHanaAlena Mornštajnová

Knihy, ktoré prečítam pomerne rýchlo a neodkladám ich pričasto, považujem za tie lepšie.
Mornštajnovej štýl písania mi vyhovoval, príbeh bol premyslený, ťahavý, hoci ťaživá tragickosť obdobia nie je práve z tých, čo by mi podobné knihy podsúvali do rúk a témy holokaustu začínam mať za desaťročia naozaj dosť. Dokázala som ju prečítať práve kvôli autorkinmu zmyslu pre text a prečítala som ju za dva dni. A myslím, že keby som ju čítala v slovenčine, prišla by som o veľa. Určite časom siahnem aj po ostatných románoch z tohto pera.

30.07.2019

FimfárumFimfárumJan Werich

Zopár dobrých rozprávok interpretovaných starým jedinečným komikom. Potešili moje srdce, pookrial mi pri nich rozum. Pretože túto knihu mi do ucha čítal sám autor, najmä v autobuse som mala problém udržať vážnu tvár. Taký Čochtan vypravuje, alebo Až opadá listí z dubu, ale aj Tri sestry a jeden prsteň... :)

30.04.2019

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyStieg Larsson

V dobe, kedy som knihu čítala, ešte som netušila, že držím v ruke prvú z trilógie. Nevedela som, kto je Larsson. Kniha od prvého riadku po posledný splnila všetky moje očakávania. Náročná, dostatočne temná a nepoznaná, ako pre mňa v tej dobe celé Švédsko, teória, ako "slabá" Lisbeth vyhrá nad mužom, násilím, systémom, štátom, celým ansámblom zločincov akoby dávala nádej spravodlivosti hoci aj vzatej do vlastných rúk. Pomalé hláskovanie všetkých názvov vo švédčine bolo pre mňa ako čerešnička na bohatej torte. Stieg sa stal v mojich očiach majstrom pera a príbehu hneď od začiatku.

27.07.2019

Vzkaz v láhviVzkaz v láhviJussi Adler-Olsen

Autor sa u mňa zaradil medzi obľúbených severanov a zároveň medzi tých, čo dokážu vyšponovať aj čas, počas ktorého si najposlednejšia postava v románe čistí zuby.
Zároveň sa dobre pohral s témou náboženských siekt a samotných koreňov a vznikov zla, kedy zúfalstvo postavy vystrieda temné "doutnání" pomsty a vlastnej verzie spravodlivosti, všetko prekryté znecitlivením najvnútornejšieho ja.
Milovníkom severského krimi románu doporučujem, vyrovná sa Nesboovi, či Lars Keplerovi.
"Volám sa Chaplin."

28.03.2020

Zlámané kostiZlámané kostiAngela Marsons

hodnotím vysoko, prečítala som za dva večery,
dobrá krimi s rýchlym spádom.
obchod s bielym mäsom žiaľ stále ostáva témou, o ktorej je čo písať.

14.03.2020

PriepasťPriepasťJozef Karika

v podstate rovnaká ako celá jeho predchádzajúca trojka,
námet je celkom dobrý, milovníci mysteriózna si snáď prišli na svoje, ja bohužiaľ nie,
niektoré Karikove filozofické úvahy a slovník a všeobecný rozhľad je obdivuhodný, vyplýva z jeho štúdia
ale to rozvláčne popisovanie strachu dospelého chlapa z detského skriňového bubáka v Tme, ohrýzania si nechtov v Strachu, a to mnohostranové a nekonečné, nikam dej neposúvcajúce putovanie k horolezeckému lanu vzdialenému od hlavného hrdinu dva metre v Priepasti, ma prinútilo čítať ďalej iba z osobného pocitu povinnosti dočítať všetko začaté...
Jedine Trhlina bola pre mňa zaujímavá vlastne iba tým, že bola z prostredia, v ktorom žijem.
Ale aj po dočítaní a zhodnotení aj tej som musela skonštatovať, že je to vlastne mediálna bublina, založená na fiktívnom "darcovi" námetu a podľa môjho názoru bola predhodená čitateľskej verejnosti za účelom dosiahnutia vysokého predaja.
Súhlasím s predchádzajúcim autorom príspevku, že z každej knihy by z toho mohla byť dobrá, rukolapná poviedka na príjemný večer.

22.02.2019

NôžNôžJo Nesbø

Aj ja som sa ocitla v zlomku času, kedy v mojom čitateľskom vnútri bolo "prenesbované". Konkrétne po dopočúvaní románu Mackbeth. Na istý čas som ho nahradila Jussi Olsenom, Ahnhemom, Carterom ... a spol. Lenže potom ma príliš často začal do očí udierať Nôž. Nôž. Všade Nôž. Recenzie a počet hviezdičiek a ďalšia reklama a ďalšie ohviezdičkované komentáre ... Čas k podľahnutiu sa potom ráta na minúty. Lebo Nesba čítam od prvého jeho vydania , všetky jeho krimi. Harryho Hola poznám od zverejnenia. Zamysleného, zachmúreného, triezveho, na mol, dotrhaného a sceleného, spoteného a po opici, rovnako, ako triezveho so zanedbaným strniskom na brade, sediaceho v lepšej reštaurácii na druhej strane stola. Takmer, ako keby bol živý. Aby som si pri vyjdení ďalšej časti série uvedomila, že ho vlastne ani nepoznám.
A tak keď Nesbo-Hole zloží svoju vysokú šľachovitú severskú postavu do miesta naproti stola, zloží výtlačok novín a ledabolo sa ním oveje, vôňa tabaku, whisky a muža zavanie až ku mne. Zatvorím oči a nadýchnem sa. V tom okamihu hlas Davida Matáska vezme moju fantáziu medzi prsty ako hraciu kocku a hodí ju po stole, až jej hrkotanie hrán zaznie v každom záhybe mojej šedej kôry. Prvé vety krimi, prípadu, ktorý je ešte len skutkom a vie o ňom iba obeť a kriminálnik. Moja fantázia vyvrie všetok okolitý svet niekam mimo, stúli sa v obľúbenom kresle, nechá sa motivovať a pritom dobre vie, že skutočný prípad ešte len prešľapuje medzi dvermi a nakúka ponad plecia takého Finna.
Fakt, že Hole drží medzi prstami zapálenú cigaretu a v dlani tej istej ruky x-tý pohár whisky, že si pamätá hlavne otváracie hodiny obchodu s alkoholom, že klesne na kolená, aby zo špinavej podlahy zlízal jednu jedinú poslednú kvapku alkoholu ... ide tak nejako povedľa mňa, pretože túto jeho stránku poznám. Malomeštiacke znepokojenie nad množstvom alkoholovooparového Holeho času, či počudovanie nad tým, aká musí byť jeho prezieravosť, inteligencia kapacitná, keďže aj napriek tomu dokáže v pozadí vnímať a ukladať vedľa seba indície vedúce k jedinému správnemu odhaleniu som už dávno odhodila za seba. Niekde v prvých troch štyroch kusoch série.
Tak počúvam. Vkladám si slúchadlá do uší ráno pri ceste busom, pri varení, práci v záhrade, pri prechádzke, líham si s nimi do postele a odkladám ich o tretej nad ránom, aby som po nich o šiestej ráno v polospánku hmatkala... až sa celá moja vytesnená rodina začne začudovane dívať na malý čierny obdĺžnik, ktorý z času na čas musím pripojiť k nabíjačke. Manžel nadobudne sivastý odtieň zachmúreného severana v ťažkej depresii z nedostatku slnka.
Vraha si tipnem v prvých dvadsiatich kapitolách. Lenže posledných desať kapitol je Nesboovských - na začiatku každej je ako úplne naj zdôvodnená ďalšia postava, o ktorej vine ku koncu kapitoly niet pochyby ... po určitom úseku knihy ich mám už päť. Ale možno sa mi do konca môj tip potvrdí.
Prídavky v podobe filozofických zamyslení, ktorým je Nôž popretkávaný beriem všetkými desiatimi. Je mi naprosto jasné, ako ich ľudský vek tvorí, dokáže sa do nich ponárať na dlhý čas a po desaťročiach prekračujúcich päťdesiatku je ich hodnota pravdivá a v každom slove potvrdzujúca prežité ... tak vzdialená mladším generáciám. Vyprofilovanie osoby vraha v jednej z posledných kapitol bola pre mňa kráľovská jazda.
Nesbova inteligencia a všeobecný rozhľad, či už skutočný, alebo za pomoci poradcov, či redigovania je prinajmenšom motivujúca, povzbudzujúca, alebo hoci len podporí nebrzdený konzum jeho vyfabulovaných príbehov. Čas, strávený pri jeho románoch rozhodne nie je stratený.

08.05.2020

Ostrov šedých mnichůOstrov šedých mnichůMichaela Klevisová

Keď tuleň pri pobreží Schiermonnikoogu vynorí nad hladinu hlavu, pripomína kapucňu šedého mnícha. Podľa toho dostalo miesto svoj názov. Okrem toho tu žije komunita ľudí, spomedzi ktorej ujde mladá Uma, lebo ju zneužíva vlastný otec, na pláži zomrie mladá žena a zanechá po sebe malé dieťa a manžela. Po rokoch prichádza novinár, reportér, ktorý kedy v meste býval, aby znovu celý prípad tohto,vraj nie náhodného úmrtia, vyniesol na svetlo a umožnil rodinným príslušníkom znovu sa k celej veci vyjadriť, priniesť nové dôkazy. Avšak, zrazu je zavraždený aj on. Podozrenie padá aj na reportérovu českú manželku, preto si Ingrid privolá na pomoc Jozefa Bergmana, policajta, kriminalistu z Čiech,ktorý tamojšej polícii začne fušovať do remesla.
Čím sa dej posúva ďalej, tým viac možných podozrivých páchateľov sa zjavuje.
Dobrá oddychová detektívka, kde nie sú sériové sadistické zrůdy, kde nestriekajú prúdy krvi, no napriek tomu celá kniha neprestáva byť napínavá a chutne čitateľná.

03.03.2019

SynSynJo Nesbø

Hlavný inšpektor Šimon Kéfas vyšetruje vraždy zločincov a sám pritom neujde vlastnému trestu, lebo aj polícia je skorumpovaná.
U mňa lepší Nesbov príbeh ako všetky krimi doposiaľ.

27.07.2019

Černá ozvěnaČerná ozvěnaMichael Connelly

Boli v knihe state, kedy som mala problém schuti sa začítať, ponoriť a vžiť do deja. Bolo toľko policajných šéfov, a šéfov FBI, jedných za, druhých proti, tretích tajných podvraťákov, že som sa miestami stratila. Vždy sa mi však podarilo vyvetrať si hlavu medzi vietnamskými veteránmi, či v kolegovských techtle-mechtle. Takže prečítať nebol problém. Z tých zopár conellyoviek bola táto mierne vlažná, ale čo tam po tom ... toooľko ich je ešte predo mnou ...

25.02.2020

Leonardo da VinciLeonardo da VinciWalter Isaacson

Na viac ako dva mesiace som sa ponorila do fantastickej knihy o takom eccellentissimo e singhularissimo vuomo, akým bol Leonardo da Vinci. Pri popisoch jeho zrodenia, detstva a cestou do Florencie som si privykla na jeho povahu, nálady a nekonečnú túžbu vedieť, poznať. Bola som vtiahnutá do víru nákresov, plánov, poznámok na okrajoch, písaných zrkadlovo ľavou rukou sprava doľava. So zatajeným dychom som pozorovala, ako skúma, pitve, premýšľa, načŕta cesty k odpovediam na svoje otázky. Táto kniha mi ponúkla možnosť nakúkať ponad maestrovo plece na jeho nezameniteľné sfumato, juxtapozíciu rohu spodného viečka a spodnej hrany dúhovky.
"Keď ty, ó, básnik, vyrozprávaš príbeh svojim perom, tak maliar ho svojim štetcom dokáže vyrozprávať ľahšie. "
Takmer denne som sa po celé dva mesiace strácala vo víre skúmaní pohybov, zvukov, pozícií, svalov, príčin, vzťahov ... a nechcela som sa vynoriť do súčasného sveta.
Ak hľadáte históriu, čítajte o Leonardovi, ak sa chcete nechať inšpirovať, čítajte, ak hľadáte motiváciu, čítajte. A možno jedného dňa opíšete jazyk ďatľa. Viem, možno to nikomu na nič nebude, ale ... len tak ... len tak zo zvedavosti. Rýdzej zvedavosti.
PS: zo začiatku som bola sklamaná, že autorove poznámky sú iba odkazy na použitú literatúru, ale nakoniec som zistila, že to iba ja som nenásytná po ďalších a ďalších informáciách a iba na mojej zvedavosti záleží, koľko si ich v uvedených zdrojoch dokážem prelúskať.
Do ČV som knihu zaradila, pretože psychická porucha vždy ide ruka v ruke s genialitou.

14.03.2020

Poslední aristokratkaPoslední aristokratkaEvžen Boček

U mňa audiokniha. Humor sa nedal uprieť, občas ma dovádzala aj do hlasného uchechtnutia. Jednotlivé témy knihy mi prišli trošku také otrepané (zabíjačka, svadba H. Vondráčkovej), ale vcelku dobré, osviežujúce medzi tými severanmi a mcbainami :) Určite siahnem aj po ostatných dieloch.

03.05.2020

ProfesionálProfesionálE. McBain (pseudonym)

ďalšia moja audio. trošku si bolo treba zvyknúť na tichší mrmlavý hlas interpreta, na kvalite deja dobrej klasickej detektívky z 50-tych rokov to však nijako neubralo. Profesionál vraždí vydajachtivé slečny, ďalší profesionáli podvodmi pripravujú naivných mužov o peniaze, a ďalší profesionál Steve Carella sa pokúša dolapiť aspoň toho prvého. Do nebezpečia sa dostáva aj Carellova hluchonemá manželka Teddy. Najviac sa mi páčila kapitola, kedy si Teddy prišla dať do čínskeho salóna urobiť tetovanie na plece.
"Velice těžká, najít krása. A vy přinesla krása do moje salón. Chan velice vděčná. Bude udělat krásná motýlka, tak jako slíbila. Vy uvolnila ano? Rozepnula bluzička maličko..."

16.05.2020

Dívka, která kopla do vosího hnízdaDívka, která kopla do vosího hnízdaStieg Larsson

Prečítané jedným dychom a zároveň bez dychu :). Mne už Zalaščenko prišiel tak trochu za vlasy pritiahnutý, s rezervou beriem aj zrudy, ktoré počas záverečného boja zomierajú na štyri razy (brat), ale ak kedy niekto vo Švédsku položil základy dobrého napínavého a gradujúceho thrilleru, tak u mňa je to Larsson.

29.07.2019

PoviedkyPoviedkyErnest Hemingway

Veľmi dobré poviedky. U Hemingwaya netreba očakávať nejaký valný dej, šokujúce rozuzlenie, alebo poučenie. Hoci, kto chce, nájde aj to. V tejto knihe z každej poviedky takmer vyčnieval pocit. Pri čítaní sa občas iba tak neuchopiteľne vznášal navôkol, ako cigaretový dym. Z neho sa občas vynoril obrys bradatého muža s fajkou medzi zubami a s pomačkaným klobúkom na hlave, v páskovanom tričku ...
Poviedka - Čakanie - "Táto chrípková epidémia bola mierna, a ak človek nedostal zápal pľúc, nebol v ohrození."
Poviedka - Snehy Kilimandžára- " Skrátením pracovného času trpí manželka. "

02.06.2020

Zvieracia farmaZvieracia farmaG. Orwell (pseudonym)

univerzálny odraz každej doby, etapy ľudstva

09.11.2020

Noc v LisabonuNoc v LisabonuErich Maria Remarque

Remarqua čítam rada. Aj keby príbeh bol o jedinom motíve, takmer z každého odstavca kuká veta, použiteľná v každej dobe. Možno preto je jeho text taký nadčasový a akoby zastretý závojom poloskutočnosti, ako keď má romantický obraz rozostrené a zamlžené kontúry.
Ja som si v ňom našla toto:
"Bola to odveká scéna ľudstva - služobníci násilia, obeť a večný tretí, pozorovateľ, ktorý nepohne rukou na obranu obete a nesnaží sa ju vyslobodiť, pretože sa obáva o vlastnú bezpečnosť, no jeho bezpečnosť je práve preto vždy ohrozená."
"Žandár mi uvoľnil cestu. Človek musí byť vrahom, pomyslel som si trpko, aby si ho vážili. "
"Načo toľko rečí, či toho máme viacej alebo menej, keď klamlivé slovo mať znamená iba toľko ako objímať vzduch."

24.05.2020

Kdo pije potmě vínoKdo pije potmě vínoJan Skácel

... i balvany mají srdce
A prý je to ta nekřehčí část kamene....

Na prázdnej dlani s kamienkom, raz zovretej v päsť, raz otvorenej dokorán dočítala som a uvoľnila ten pohyb, nech ide s vôňou strnísk a lúk. Už kopnieť bude hruda, keď nadhodím ho občas v dlani ešte, raz s úsmevom, raz s vráskou vôkol úst.
Pán Skácel odišiel v roku, keď poézia zaklopala u mňa doma, zmoknutá a otrhaná, srdce takmer nečujné, strachom zovreté, aby som ju prichýlila, zabalila do deky a ponúkla ju čajom. Ešte cítim tú slzu ľútosti...

... a promiňte, že tak prerývaně čtu úryvky ze slepecké knihy života.
Mám poraněný prst a písmena mne bolí...

10.09.2020

Dům na samotěDům na samotěMichaela Klevisová

Nesklamala ma. Dej z českej dediny sa dal doslova prežívať. Nella v starom mlyne na samote, stajne a tréning koní na dostihy, krčma s bustou Lenina :) A samozrejme mŕtva žena, vyšetrujúci Bergman a do samého konca knihy tipovať a kombinovať, kto to asi bol... :)
S určitosťou už prečítam všetko, čo kedy Klevisová napíše.

30.04.2019

Kráska a zvířeKráska a zvířeDominik Dán

Krauz zreje, Chosému sa už ani nepostaví, Kuky presedlal z kvetov na zvieratká, uhorková sezóna udrela aj na vraždárov, keby sa zrazu just do toho nevyskytla ďalšia vražda. A tak všetci pátrame a hádame, ktože tú peknú vysokoškoláčku tak dorantal.
Dán je bývalý kriminalista, podanie deja je preto miestami podobné policajnému hláseniu, ale myslím, že žiadny Slovák zatiaľ tak dobre krimi nepísal, tobôž založené na skutočných prípadoch.

18.07.2019

Pancierové srdcePancierové srdceJo Nesbø

Zaujímavosťou je Leopoldovo jablko, staroveký mučiaci nástroj, ktorým v románe prichádzajú o život dievčatá. Na vypátranie sériového vraha je nutné v Honkongu nájsť a späť do Nórska privliecť Harryho Holeho, stálicu na hviezdnom nebi nórskej kriminálky , hoci telom a dušou odovzdanú nielen alkoholu, ale už aj ópiu. Napínavé, ako každá z nesbooviek.

25.07.2019

AlchymistaAlchymistaPaulo Coelho

možno by bolo dobré uvedomiť si, že coelho neponúka thrillery, návody, ba ani cestu vám neponúkne ... ale snáď hľadanie áno. A ak dávate dobrý pozor, nájdete trebárs toto:
"Keď sa každý deň stretávate s tými istými ľuďmi, títo ľudia sa napokon stanú súčasťou vášho života. A keď sú už súčasťou vášho života, pomaly začnú chcieť meniť naše životy. A ak sa nesprávame podľa ich očakávaní, nahnevajú sa na nás. Lebo všetci majú jasnú predstavu o tom, ako by mali žiť iní. Pritom im vôbec neprekáža, že nevedia, ako by mali žiť oni sami. "
"Som ako všetci ostatní, vidím svet taký aký by som si ho želal mať, nie taký, aký v skutočnosti je."

25.07.2019

Korene zlaKorene zlaDominik Dán

vražda predavačky v sexshope, do toho mafia a humor, klasický Dán :)

01.08.2019

HotelHotelArthur Hailey

Vo chvíľach kedy som už vyčerpaná súčasnou literatúrou siahnem po takejto chuťovke. Hotel som práve prečítala asi štvrtý raz. Pripomenula som si čas, keď neexistovali mobilné telefóny, mikrovlnky a triedenie plastového odpadu :) .... a keď aj ľudia mali k sebe tak nejako bližšie.
Pre mňa je to pútavé podanie bežného života, hoci už nejaké to desaťročie spätne.

18.11.2019

Nebo nepozná obľúbencovNebo nepozná obľúbencovErich Maria Remarque

Na dobu, ktorej sa dej týka a v ktorej mali ľudia priority adekvátne prežitým hrôzam a dôsledkom, či nedostatkom, príbeh dobrý, taký Remarquovský. Autor mu dáva svojský, ťažko popísateľný podklad, príznačný pre jeho text, tak ako to vedel trebárs aj Hemingway. Hoci záver príbehu viete dopredu predpokladať, hltáte tie mušle a zalievate ich Dom Perignonom z roku 1929 a s touto príchuťou režete zákrutu na Champs Elysée, lebo práve o to ide, o práve prežívanú minútu života.
"Smrť je gigolom nás všetkých. Ibaže to väčšina z nás nevie. "

20.01.2020

SmuténkaSmuténkaJan Skácel

"Nebo snad vědeli, že do lásky se chodí tak jako na vojnu a nic nám nezručí, jestli se vrátíme, a když, tak jestli celí?"

"Poslední měďák slyším pod jazykem,
premýšlím marně, kam jsem zlato dal ..."

V zbierke maximálne osviežujúco pôsobia autorove recenzie. Už tá na vlastnú tvorbu mi vyvolala úsmev na tvári. A ešte bola v rade Malá recenze na konec světa a Malá recenze na blba - " Počkej, Terezko, jde tady nějaký blb! "
V poslednej dobe obľubujem vo veršoch pravdu a skutočnosť v jednoduchých vetách, jednoduchými slovami.
Skácel je v tom majster.
Tiež som si vychutnala doprovod Hradišťana a bolo to v daný moment počúvania pre mňa ako pohladenie.

PS: LukaMaster - pokým budeš poéziu čítať z donútenia, nevylezieš sám z ulity a nepostavíš sa pred regál s veršami a nenadviažeš s nimi rozhovor, nevyhneš sa sklamaniu. Možno nikdy verše s potešením čítať nebudeš a nútiť ťa to robiť dovedie ťa iba k väčšiemu znechuteniu.
Možno raz nájdeš verš ako reflexiu svojho vlastného pocitu alebo rozpoloženia vnútra a bude to vo vyššom veku. Nič nerob nasilu.
Povinné školské čítanie by si od vekov v tomto zaslúžilo napráskať na holú.

11.05.2020

Ženy bez slitováníŽeny bez slitováníCamilla Läckberg

Správne krátke, výstižné, dobre čitateľné. Taká cigaretka na dva ťahy. Oceňujem, že som nemusela na dvesto stranách čítať ako pekne na jar rašia listy na stromoch a kvitnú záhony, kým by na zvyšných dvesto šiel dej, výsledok ktorého by bolo rozčarované rozjímanie nad skutočnosťou, že autor zrejme myslel podanie a dopad vážne.
Téma týraných žien sa v Läckbergovej románoch objavuje od začiatku, iba podaktorým čitateľom zrejme prekryl pohľad na ňu romantický vzťah Eriky a Patricka, plus dvojčatká a malá Maja. Ale tváriť sa, že temná stránka mnohých mužov neexistuje len preto, že máme pri popisovaní trápenia nepríjemný pocit je hlúpe. Zdá sa mi, že sexuálne harašenie na pracoviskách je najmä v Amerike úplne vyšpikované a miestami priam neznesiteľné, ale koľko príčin rozbitých rodín, nešťastných partnerov a detí, poletujúcich medzi rodičmi ako tenisáky začalo práve tak.
Dobre utajená osoba, či sieť, ktorá by teda za spasením týraných žien vo Švédsku mohla stáť, by zaujímala aj mňa. Či je iba fantáziou autorky, alebo sa niečo o nej zakladá aj na pravde.
U mňa plný počet hviezdičiek. Nesklamala ma.
"Vilové čtvrti byly ženské věznice beze zdí, ženy zde držela láska a povinnost vůči dětem."
"Dopadla první rána - zaťatou pěstí, na stejné místo jako minulý týden. Birgitta se zhroutila na podlahu. Jacob se na ni díval. Tiše a nehybně."

25.05.2020

Kroky vrahaKroky vrahaMichaela Klevisová

veľmi dobre napísané reálne krimi v reálnom prostredí,
aj držalo v napätí, aj pobavilo, aj možných páchateľov ku koncu pribúdalo,
Klevisovú zaraďujem medzi moje obľúbené autorky románov

22.02.2019

PočátekPočátekDan Brown

Profesor Langdon je zase raz vtiahnutý do konfrontácie výsledkov vedeckého bádania a dogiem všetkých svetových náboženstiev. Znovu s krásnou ženou, tentoraz s Ambrou Vidalovou, snúbenicou španielskeho korunného princa, po boku a s takmer nadprirodzenými schopnosťami v kombinovaní a v únikoch, pripomínal mi Jamesa Bonda. :)
Na Brownovkách sa mi páči prepojenie príbehu a umenia. Tentoraz to bola virtuálna prehliadka Guggenheimovho múzea v Bilbau, Sagrady Familie v Barcelone, ako aj Gaudího Casa Mily. A aj Winston sa mi páčil. :)

30.04.2019

Stále som to jaStále som to jaJojo Moyes

Louisa Clarková prichádza do New Yorku, aby sa stala asistentkou pani Gopnikovej, poľskej prisťahovalkyne, druhej manželky úspešného a bohatého muža. Do svojho nového zamestnania sa vrhá s pre u príznačným nasadením a vervou. Mladá pani Gopniková vyzve Louisu, aby sa stali priateľkami.
Avšak v momente, kedy Luisa vie až príliš veľa tajomstiev mladej panej, stane sa nepohodlnou a z hodiny na hodinu sa stane nezamestnanou prisťahovalkyňou bez domova. Vyskúša si všetky stránky života vo veľkom meste, od dobre zarábajúcej ženy, žijúcej v prepychovej bubline svojich zamestnávateľov, až po bezdomovkyňu bez strechy nad hlavou a bez budúcnosti. Zároveň odlúčením utrpí aj jej vzťah so záchranárom Samom, ktorý zanechala doma v Anglicku. Ocitá sa na dne.
Nijaká dych vyrážajúca zápletka, či námet. Ale počas celého románu sa neustále niečo deje, nič nie je rozvláčne, aj vzťahy sa rozoberajú, aj láska je tam, nenudila som sa, prečítala som ho razom a bez dlhého odkladania. Celkom milý príbeh pre ženy.

11.03.2019