Crimble Crimble komentáře u knih

Nevědění Nevědění Milan Kundera

Nevím proč, čekal jsem už nějaké "odcházení" slavného spisovatele, ale místo toho jsem si přečetl další geniální dílo. Takhle to prostě umí napsat jen Kundera. Smekám.

25.12.2021 5 z 5

URaNovA URaNovA Lenka Elbe

Zpočátku oslnivé, ve střední části jsem se trochu začal ztrácet a nudit, závěrečná fáze nakonec zase lepší. Ten žánr mi přijde trochu neujasněný, příběh dosti chatrný a fantasmagorický, ale nakonec proč ne. Vypravěčsky velmi dobré. Mrtvosliz a živosliz top! Suma sumárum, kdybych to nečetl, asi o moc nepřijdu, na druhou stranu - nebyl to ztracenej čas.

19.12.2021 3 z 5

Stará láska Stará láska Isaac Bashevis Singer

Prostě krásná kniha plná skvělých povídek. Žádné šoky, žádné zvraty, většinou normální příběhy, co mají začátek, střed i konec. Kdo umí, ten umí.

14.12.2021 5 z 5

Milostná píseň pro kočku Milostná píseň pro kočku Nikola Tachecí

Příběh, který vás upoutá a chcete vědět, jak to dopadne. Nemůžu se ale ubránit dojmu určité překombinovanosti a nepravděpodobného jednání postav. Stejně tak občas klišé a instantní "životní moudra". Jinak dobrý.

01.12.2021 3 z 5

Pohyblivé písky Pohyblivé písky Jaroslav Putík

Tak nějak to proplulo kolem mne... figurky více či méně všední.

19.11.2021 3 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Nevšední téma zasazené do dávné neurčité doby, navíc mystické prvky - začalo to slibně. Akorát se mi to po nějaké době omrzelo a působilo to dojmem točení se v kruhu. Téma zamlžené paměti je jistě atraktivní, ale i tak jsem jsem se už těšil až to skončí. Tenhle Ishiguro mne tolik neoslnil.

17.11.2021 3 z 5

Pianistka Pianistka Elfriede Jelinek

Ne, já fakt nejsem takovej úchyl, abych čet takovýhle knihy :) Ale když už byla četba na ČRo, proč to nezkusit. Na tomhle díle se mi líbí ten styl, ta zvláštní popisnost, opisování přímé řeči. Má to takovou mrazivou přitažlivost. To jsem řek moc hezky. Psychologie hlavní postavy velmi promyšlená a vlastně zcela logická. To jednání se nakonec dá pochopit. Mít takovou matku... taky bych nebyl normální.

12.11.2021 4 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Opravdu dost ujetá kniha, které nechybí podivně mrazivá atmosféra, spád, ani vtip.
Výborná četba v podání bezkonkurenčního Jiřího Ornesta na ČRo Vltava.

08.11.2021 4 z 5

Černá skříňka Černá skříňka Amos Oz (p)

Román v dopisech, to je vcelku osvěžující forma. Nicméně to jediné mi právě občas na tomto dílu vadilo, některé dopisy opravdu byly jako dopisy dost nepravděpodobné (naopak telegramy - ty jsou božské). Jinak nemám výhrad, postupné obeznámení s celou historií vztahů je vyčerpávající a vlastně dokonalé. Tohle dokáže velký spisovatel.

01.11.2021 4 z 5

Nad rovinou Nad rovinou Marie Stryjová

Co k tomu podotknout jiného, než něco jako "važme si života, který dnes máme". I přes tu drsnost a neutěšenost pěkné čtení. O těžkých časech na těžkém místě. Tyhle dokumenty své doby jsou důležité.

26.10.2021 4 z 5

Nadia Comaneciová - malá komunistka, která se nikdy neusmívala Nadia Comaneciová - malá komunistka, která se nikdy neusmívala Lola Lafon

Je to zajímavé čtení, jako problém mi přijde nevyjasněný žánr této knihy. Je to dokument, fikce, životopis, od každého něco? Sama autorka přiznává, že její "rozhovory" s Nadiou jsou vymyšlené. Pohled do podivného prostředí vrcholového sportu v totalitní zemi je fascinující. Však taky víme svoje. Stejně tak je atraktivní popis bizarní diktatury ve finální fázi své existence. Ano, velmi zajímavé zpracování, ale zároveň hodně diskutabilní.

24.10.2021 3 z 5

Kaňon celý ze zlata Kaňon celý ze zlata Jack London

Trošku takový nevyrovnaný výběr povídek. Začíná se na moři, případně na ostrovech obydlených původním zotročeným obyvatelstvem - ty jsou tak trochu rozvleklé a uspávající. V druhé části knihy více sociální, buřičské povídky plné vzdoru a bojovnosti, z mého pohledu jasně lepší část.

17.10.2021 4 z 5

Nadechnout se Nadechnout se George Orwell (p)

Krize středního věku, deziluze, marnost jedincova počínání a tyhlety věci. V každý době je to v zásadě stejný. Ten sarkastický styl mne bavil.

15.10.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

No ze začátku hodně nezáživné, až jsem si myslel, že to nedočtu. Postupem času příběh nabral na obrátkách a děje bylo víc než dost. Samozřejmě velký bonus je to, o čem se v souvislosti s touto knihou mluví nejvíce, tedy seznámení s méně známou historií naší země.

09.10.2021 4 z 5

Madona zabijáků Madona zabijáků Fernando Vallejo

Asi by mne to více šokovalo, kdybych už za sebou neměl pět sérií Narcos. U audioverze inzerují, že je to Narcos pro intelektuály, a já musím konstatovat, že teda asi zas tak velkej intoš nejsem. Není to špatná kniha, ale kolem mne spíš tak prošuměla. Kdo ví, kde je chyba.

04.10.2021 3 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Mystická atmosféra na jedničku, jinak jsem z toho trochu zmaten. Příběh roztříštěný. Už jsem od Urbana četl lepší kusy.

29.09.2021 3 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Hledali jste NEJLEPŠÍ knihu? Tak už nehledejte. JE TO TAHLE. Strašná síla. DOKONALOST.

17.09.2021

V melounovém cukru V melounovém cukru Richard Brautigan

Popravdě, asi jsem toho moc nepochopil. Ale poslouchalo se to dobře (Myšička a spol. na ČRo).

13.09.2021 3 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Skvělý vhled do složitých rodinných vztahů navenek standardní spokojené rodiny. Soukupová to umí podat přesvědčivě, až nepříjemně přesně. Skryté křivdy, nevyřčená obvinění, neschopnost komunikace, opakování starých chyb. Tak to chodí.

10.09.2021 5 z 5

Chlastej a modli se Chlastej a modli se Josef Vondruška

Pan Vondruška měl dar vylíčit tu atmosféru, kterou asi nelze zopakovat. Má to tah na bránu, je to zajímavé, chvílemi i komické. Parádní kronika. (slyšeno v audio podobě na ČRo)

07.09.2021 4 z 5