Corso Corso komentáře u knih

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

Taka oddychovka trebars na nedelu k vianocke a dvom kavam. Za chvilu mate precitane. Ale aj z tych anekdoticky kratkych pribehov redukovanych na dialogy, na vas dychnu kadejake ludske charaktery, nieco je vtipne, nieco len usmevne, nieco az odpudzujuce, nieco mile. A zase sa potvrdzuje, ze su ludia drzi, hlupi, ignoranti, nadutci, nevzdelanci, tupci, az zdegenorovane hovada. Holt stretavame ich denne aj my, ale Jen Campbell si asi aspon znacila do nejakeho denicka stretnutia s exotmi :)
Kazdopadne nazov knihy vystihuje presne, viac divne ako vtipne. Kedze podla skutocnosti, tak na zamyslenie.

08.05.2022 4 z 5

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Welsh asi nikdy nemal vysoke literarne ambicie. Alebo potom mozno take vysoke ako kedysi James Joyce. Neviem posudit. Skratka ist inakade, a pripadne, obzalobu systemu a vtedajsej doby poriadne citatelovi otrieskat o hlavu.
Jeho pribehy su situovane snad este do osemdesiatok, do doby panovania zeleznej lady. Ak pristupite na jeho zemity vulgarny sposob vyjadrovania, na hrdinov ktori nie su prave vzorom pocestnosti, dostane sa vam literarneho zazitku, na ktory budete tazko zabudat. Urcite to bude sokujuce, moze sa vam stat ze knihu s odporom odlozite ako nedocitatelnu a odpudivu. (To ostatne plati pre vsetky jeho knihy, to "ber alebo nechaj lezat"). Pa majimu mnenju... Welsha by citatel mal precitat do jeho mozno tridsiatky veku. (veku citatela, ni Welsha) Neskor uz fakt hrozi ze to nebudete ochotni tolerovat. Ak sa vam ale podari tie knihy rozcitat v mladosti, zarucujem vam ze to bude zazitok porovnatelny s Kto chyta v zite, Na ceste, Vlhke miesta, proste rebelia na papieri. Dakedy sa tomu nadava aj ze "formativny". Teda nie ze by ste si mali brat priklad z brania drog a dilovania alebo tak, skor zazijete, ze co vsetko vam literarne dielo dokaze evokovat a priniest do hlavy. Co sa tyka prikladu, skor na vas text zaposobi ako vystraha, cim paradoxne moze fungovat vychovne ako vystraha. :)
Inak, vdaka prekladatelom za fakt trefny preklad, ktory reflektoval a naozaj preniesol tu spinu a drsnost celkom verne, a naozaj ostane vo vas ten dojem, o aky Welshovi slo.

(v celku by tento koment mohol platit pre ktorukolvek knihu, pretoze som sa nezaoberal postavami a dejom, ale nebudeme to teraz kopirovat tuto po vsetkych jeho knihach, zvlast ked som precital len 4. A uz som taky stary ze dalsie uz nemam chut rozcitat. Vidite? O tomto som pisal.... Zmakol som Trainspotting, Porno, Acid House a este daco, rad sa k nim vraciam, nedam na ne dopustit! Ale.... ale. Gate su ti male. Zvlastny rozpor ze?)

02.05.2022 4 z 5

O zahradě O zahradě Pavel Čech

Graficky poeticka alegoria. Strasne by sa jej hodil vacsi format, aspon A4. Ale takto sa mi aspon da schovat medzi dospelacke knihy :)
Niekedy si uvarim kafe a znova v nej listujem. Cudujem sa, lebo obrazky sa menia, zrazu je posunuta jedna skridla tu, inde chyba zase kus tehly tam, chrobak v trave co tam minule bol, zmizne, lampa co svietila zrazu nesvieti. Obcas sa v okne objavi daco co tam nebolo. Magicke obrazky. :) Da sa bludit po ulickach, da sa nazerat pod listy stromov, da sa rozhrnut trava, len najdite znova v sebe tie detske oci.

26.02.2022 5 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

"Nie sme tu na to, aby sme zabijali. Sme tu aby sme nepriatela zmrzacili a aby s nim mali pracu dalsi dvaja."

Dnes sa do skatulky military sci fi zmesti hocico, hlavne ked je to akcne. Ale Heinlein bol skoro prvy co rozhybal tento zaner. Tato kniha je ako lakmusovy papierik. Ak suhlasite s militantymi nazormi autora, ste adeptom na vojensku akademiu a mlyn na maso. Ustami postav Heinlein vyslovuje svoje nazory a nie vzdy su pacifisticke. Otvorene suhlasi s tvrdou vychovou deti, s trestom smrti, s prisnymi trestami na vystrahu. Nevysmieva sa nasej zmakkcilej humanistickej dobe. Ukazuje spolocnost ktora sa proste vydala tou cestou. Verhoevenov film by vas mohol uviest do omylu. Vytocil do extremu glorifikaciu armady. A taziskom knihy absolutnie nie su bojove sceny s nejakymi chrobakmi.
Opis bojov, vystroja, zbrani nie je az tak dolezity, aj ked hlavne preto sa kniha mohla dostat do fantastiky. Ale jadrom je obhajoba alebo nazorka ukazka kam moze viest rozvinutie vojenskej doktriny a glorifikacia naroda-cloveka-ludstva. Postavy v dialogoch polemizuju, hlavna postava sa v duchu vyvija od neskuseneho studentika buduceho obcana, az po drsneho pechotneho veterana uznavajuceho disciplinu, bratstvo vojakov, a vsetko co k vojenskym mozgom patri. Myslienkami typu "vojna nie je o vyhladeni nepriatela, je to o prineseni co najvacsej bolesti aby sa podriadil nasej veci" sa to tu len tak hemzi. A viete co? Pri pohlade na dnesnu dobu covidovu a ludsku hlupost, normalne aj trosku sympatizujem s jeho nazormi ze ludia nemaju co o sebe rozhodovat. Tvrdost a disciplina zoceluje narody. Laskavost pride az potom, az pre tych co si to vysluzia. Tak tak... Heinlein ma vela skvelych knih. Nie stylom, spisovatelskym jazykom, napadmi. On bol obcas taky filozof provokater. Moze sa kludne stat ze vas z tejto knihy obcas az zamrazi pri srdci. Nudit sa urcite ale nebudete. Kludne to mozete citat aj ako obzalobu vojny. Za mna kniha dosahom na urovni 1984, alebo Na zapade nic nove. Je to predsa len fikcia.
(vypocute ako audio, niektore kapitoly aj 2x :)

16.09.2021 5 z 5

Zvěrolékař a kočičí historky Zvěrolékař a kočičí historky James Herriot (p)

Knihu som si uzil pri mojej vakcinacii. :) Konecne som sa po 14 mesiacoch od zaciatku pandemie dockal ockovania a o par hodin som ako reakciu dostal horucku a zimnicu. Tak som rano nahlasil dovolenku zalahol nazad do postele a tych 24 hodin som preckal s touto knihou. (A Junji Itom. Aky to kontrast, ze?) Prijemne pribehy o mackach a kocuroch. Vzdy som mal macky rad a som presvedceny ze su to tvory plne lasky. Nie ako niektori ludia tvrdia ze su to vychcane vypocitave mrchy ktore sa daju pohladit len ked daco chcu. Nie... su to velmi citlive tvory a Herriot o nich pise s laskou ktora im prinalezi. Upokojive pohodove citanie.
Cim to je ze lekari vedia tak dobre pisat? A lesnici tiez.

29.04.2021 4 z 5

Zmizení princezny Zmizení princezny Jaroslav Velinský

Tak, sustruznik Ota zase na stope zahadneho pripadu. Zasnezena Praha, jazzove bary, trumpetisti, spevacky preste ta prava kniha na predvianocne obdobie. Tentoraz sa nam do pribehu zase vracaju postavy z prvych knih, co je fajn a umocnuje to dojem starej znamosti. Zase udivuje, ze dokazal pisat o budovatelskych casoch bez toho aby niekoho znechutil na jednej strane, na druhej aby to proste len nezosmiesnoval. Balanc. A zase sa drzi pravidla pisat o niecom co dobre pozna. Svet hudobnikov, kapiel, ozivuje to dobu kedy sa muselo zabudnut na swing, jazz... a bigbit tiez ako novinka nebol prave v milosti. Proste orchestre Karla Vlacha a podobne. Okolo Ota za to zase hmyri sexi babami, ktorym nechtiac lame srdiecka, a teraz patraj po zlocincovi, vsak?? Zase fajna atmosfericka pohodova kniha. Riesenie zlocinu je take trosku az potlacene na okraj, uzite si hlasky, Otove postrehy, dialogy, vykreslenu dobu, postavicky. Musim dat 5.

11.12.2020 5 z 5

Vzdy som mal podozrenie, ...ze Svejk "to sve svejkovstvi" jen hraje. A ano, je v pribehu X pripadov, ktore to dokazuju. Ako moze maly cloviecik celit zhovadilosti doby a masinerii systemu? No humorom. A v tom je hlavny odkaz tohto diela. Citane kazde snad dva tri roky, vypocute snad vsetky verzie, Werichovu uz aspon 50 krat, po nociach ked sa nechce spat mi ide bud Svejk alebo Cimrmani. Vecna skoda ze nie je dokoncena.

13.07.2020 5 z 5

Exorcista Exorcista William P. Blatty

Skvely pribeh. A pritom taky jednoduchy priam komorny. Preco je pre mna tak vyborny? No... lebo toto je to spravne a drsne utahovanie skrutiek! Od akejsi beznej invazie hlodavcov v dome, co sa moze na jesen stat kazdemu ci byvate v dome so zahradou ci v panelaku... stava neriesitelny problem kedy matka prichadza o dceru najprv z domnelych zdravotnych problemov, jemne zmeny spravania teenagerky nahradzaju stale drsnejsie prejavy a sceny. Z kapitana Howdyho ako nevinneho detskeho imaginarneho kamarata (kto ho nemal ze??) sa stava nezvladnutelna diagnoza. A Blatty dalej utahuje skrutky.... Z nezvladnutelnej psychickej diagnozy sa stava posadnutie demonom. Absolutna domaca invazia cudzej entity kde ste uz bezbranni, kedy vas dom uz nie je bezpecny, vase dieta lieta vzduchom a stracate ho, steny a strecha uz nie su bezpecie, sledujete nevysvetlitelnu podivnost tam kde by vam malo byt dobre. Mal pomoct lekar, zrazu uz hladate knaza. Ta izolovanost ludi v strasnej situacii je tu skvele atmosfericky vykreslena. Tvrdim ze Blatty sa proste dotkol jedneho zo zakladnych priam archetypalnych strachov a obav, strachu zo straty domaceho bezpecneho priestoru. Ved si zobrete len vlastnu reakciu ked v kuchyni zazriete pochodovat mravce, ako neprijemne sa zrazu doma citite. Alebo mole v skrini :) Nie to este ked vam dieta posadne demon alebo az satan.

Kupil som audio skoro posledny den kedy este bol v ponuke audiolibrix. A kedze ja pocuvam knihy dost po nociach, toto teda bol zazitok. Ono je to dost dobre hlasovo zdramatizovane niekolkymi hercami, zvukovymi efektami a zmutovanou melodiou Mikea Oldfielda doplnene. Akoze zazitok. No a kedy pocuvat horor ak nie v noci. Vtedy to ma tu spravnu atmosku. Problem je,ze ja rychlo zaspavam hoci sa zapocuvam, zaspim asi prave vdaka tomu ze nepremyslam nad problemami a tak. A tu som si nabehol, lebo obcas sa mi stane ze pocuvany dej sa mi preklopi aj do sna. Akosi na pomedzi bdenia a spanku este clovek co to vnima, a vzniknu obcas (nie pravidelne a neda sa to umyselne.. to by si clovek dal porno a krasne sny by boli hned)... teda obcas vzniknu upravene ovplyvnene este vonkajsimi vnemami snove obrazy. Takze par driemot a snov som mal aj s Regan a zastupom knazov, doktorov, plesnivymi stenami a duchom akejsi zeny ktorej tvar som nevidel :) Malo to teda cosi do seba. Nepotrebujem ani film znova vidiet :)

24.01.2024 4 z 5

Objavovanie Ameriky Objavovanie Ameriky Nicholas Hordern

Skvela publikacia o objavovani americkeho kontinentu europanmi. Schvalne pisem europanmi, lebo .... sak viete, vikingovia a mozno... aj fenicania, egyptania. Ludia staroveku neboli na hlavu padnuti a su urcite indicie a dokazy.
Skvela aj po tolkych rokoch, radi sa k nestarnucim klasikam podobne ako Ceramove, Zamarovskeho diela. Hoci doslo uz k mnohym spresnujucim objavom hlavne v prehistorickej etape osidlovania kontinentu, co je tu vzdy v prvej kapitole kazdej z troch casti opisane, dokonca sa objavili a spresnili informacie o predmajskych civilizaciach, to ale nie je tazisko knihy... nasledujuce kapitoly o konkretnych zdokumentovanych udalostiach pokolumbovskych, su uplne dostacujuce a putavo napisane. A bohato ilustracne a mapovo dolozene. Proste krasa. Dobijanie majskej, azteckej rise, utrapy prvych cestovatelov za hladanim zlata, neskor uz vedecke expedicie, objavovanie severneho kontinentu spanielmi, francuzskymi lovcami kozusin, strety s indianmi, vsetko je tu strucne ale dostacujuco, putavo predstavene. A ked ja vidim nejaku mapku, som uplne spokojny a tych je tu pozehnane. Doporucujem najst v antiku kazdemu kto rad cita napr. uz toho spomenuteho Zamarovskeho, a trebars aj ludi zaoberajucich sa dejinami Spanielska, Portugalska, Francuzska, Anglie, a hlavne Ameriky.

11.09.2023 5 z 5

Doktor Proktor a velká loupež zlata Doktor Proktor a velká loupež zlata Jo Nesbø

1. Jo Nesbo je pravdepodobne lepsi autor pribehov pre deti ako detektivkar. Ak to pise naozaj on. :)
2. David Novotny si to v audioknihe doslova uziva a posuva knihu na dalsi level. Kniha sa proste "da len tak nacitat", alebo sa s nou da spravit daco taketo. Takto to ma zniet, ked sa nacita kniha pre deti. A pre stare deti ako som ja. Plus hudobny doprovod proste parada.
Clovek by myslel ze napisat pribeh pre deti je jednoducha zalezitost. Lenze tych vtipnych napadov, ktore sa tu len tak mimochodom obcas mihnu, to musis mat proste talent. Cela seria je dokonala zabava pre decka. Kedysi som videl aj filmy, neviem, ci len dva boli natocene alebo uz aj viac? To bolo dost zufalstvo a ani by som ich nedoporucil. Radsej knihu. A este lepsie audioknihu.

13.03.2023 4 z 5

Nekroskop Nekroskop Brian Lumley

Jedna z najlepsich "upirovin" ake som kedy cital. Este nez prisla ta romantizujuca vlna na cele s Usvitom a Dennikmi, Brian Lumley pisal seriu Nekroskop. Je to mix hororu, spionaze, fantastiky, upirskych povesti, a napisane kvalitne. Uz len z motivu vysluchov mrtvych mrazi pri riti. Nepravom zabudnuta seria. Nedokazem sa dostat k vsetkym kniham, cital som len prve dve, a aj to som musel pred desat rokmi piratit po uloziskach. Asi sa pustim do hladania.

10.03.2023 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Taka klada, ze som popri nej stihol precitat este asi 4 dalsie knihy. :) Co som si vsak uvedomil je, ze ked sa niekto pusti do historickeho romanu, kolko veci musi nastudovat, realii, aby to sedelo. Oproti Folletovi sa mi teraz autori siahodlhych fantasy serii zdaju ako fuseri co si proste vycucaju z prsta nejaky dej, a nemusia sa trapit kolidovanim ich vymyslov s historickou presnostou. Uz len za tu pracu klobuk dole.

16.01.2023 4 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

Zase som si to vypocul ako audioknihu. Po kolky krat? Snad po siesty, siedmy. Nepocitam to. Stava sa to v mojej hlave obohrata LP nieco ako Clovecina od Radosincov alebo Simek a Grossman, Kniha o cintorine alebo Verneovky. Snad mi to pripomina vzdialene moju mladost, aj ked zdaleka nie taku rebelsku. Nova generacia uz nepochopi. Sabach a jeho (za mna) absolutne genialny text. Kompozicia mladickej poezie, zhovadilosti osobnej iniciativy sgurvenych sudruhov co dufali, ze ich nebo potrva vecne ak budu dostatocne dlho gumovat. Kytica z flias cuca, pendrekov, umieracika za priatelov.

02.12.2022 5 z 5

Můj nepřítel Můj nepřítel Barry Brookes Longyear

Pripomenuli ste mi tuto poviedku... Vyhrabal som teda stare Ikarie ktore od prveho cisla chranim ako oko v hlave, aj ked uz poslednych asi 10 rokov nekupujem. Poviedku si pamatam ako nieco co sa mi strasne v tej dobe pacilo. A ano, je skvele napisana, je to literatura! A chvala bohu ze v nasom milovanom zanri sci fi :) Dve poviedky neviem zabudnut ako skvely citatelsky zazitok. Ak by som mal doporucit nepobozkanemu citatelovi len dve scifipovidky, bola by to Ruze pro Algernon, a potom Moj nepriatel.
Nic ine nemusite citat ak vam neimponuje dialog s buducnostou a hladanie odpovedi co bude a co moze nastat. Ale toto je povinne citanie.
Longyear sa mozno chtiac, mozno nechtiac dotkol velmi zasadnej a hlbokej myslienky v ludskom spravani. Akoze kulisy mimozemstana, vojna civilizacii, dobre ale nie vylozene nutne pre pochopenie. Jadro celeho tohto pribehu je vlastne ucta a obdiv k niecomu tak zvlastnemu, ako je nas nepriatel. Mozno humanisticky velkolepa vec, nepriatelia sa mozu stat priatelmi. Nie, vidim to inak.
V zivote cloveka moze nastat chvila, ze strata nepriatela moze boliet viac ako strata niekoho ineho. Nepriatelstvo moze dat vasmu zivotu zmysel. Neustalym bojom sa zocelite. A vazite si niekoho kto do vas cely cas busil. Preco boxer zostate po odzvoneni zakliesneny do svojho supera, ked obaja vydali zo seba vsetko. Tam nie je nenavist. Preco nam nevadi ist na pohreb niekomu s kym sme cely cas nevedeli najst spolocnu rec. A netesime sa a netancujeme na hrobe. Ostava tam kus z nas.
Nepriatel vas moze pozdvyhnut. Zalezi, ako to beriete, a kto tym nepriatelom samozrejme bol. To su velmi temne podzemne rieky ludskosti. Ale kadeco sa stava a Longyear sa toho dotkol. Treba len necitat obycajne scificko, ale pouvazovat. Nie je to gigant ako Asimov, Clarke, PKDick, Pohl, Vonnegut, v podstate tento chlapik nenapisal uz nic zasadneho. Ale v tomto pripade zazil zablesk geniality vo svojej cirej jednoduchosti.

02.12.2021 5 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Vypocute ako audio. Fakt dobre. Asi moj novy oblubeny spisovatel. Rozumej, mam rad historicke detektivky, ale davam hned ruky prec od takych, kde sa postavy spravaju moderne, len je to akoze zaodete do havu starych cias. Osobne napr. skusal som nieco od Vondrusku, a nejak... aj som s nim skoncil. :) Toto je farbiste, postavicky zive a cele take uveritelne. Silna stranka su postavy, dialogy, zemitost postav, nam blizke prostredie.
Ono s tymto podzanrom je to tazke, je to trochu ako fantastika. Ved akoze kde sa kedysi riesil kradeze a vrazdy? Jedine ak si to chcel na niekoho hodit :)
S touto seriou to budem mat asi dost rozhodene, toto mam vypocute ako audio, Pout obesencu som prave kupil (dostal) u Dobrovskeho... Zvyknem sa drzat toho ze ake medium zacnem, toho sa uz u serie drzim, bud idem papierovky, ebooky alebo audio. Nekombinujem rad bo je v tom chaos potom. Ale podobne to mam s viac knihami. Aj D.Dana to mam take. Rad pocuvam M.Geisberga, a daco uz mam papierove.

06.10.2021 4 z 5

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Pisal sa rok 1990, spoluziak na intrak dotiahol knihu Sue Townsendovej. (To vydanie z Tatranu) Spavali sme na poschodovych posteliach, a on sa stale chlamal na hornej palande. Stale sa chichotal. Aj som sa cudoval, pretoze ako studaci sme kniham velmi neublizili, najskor len nieco z povinnej literatury, a niektori ani to. Reku pozicaj mi to, vravim mu. A tak sa zrodila moja laska k Adrianovi Moleovi. Dennikovy styl mam rad. Vodsejpa to, letite knihou ako o zavod. V tej dobe bol Adrian skoro nas vrstovnik. A jeho problemy boli tak trosku aj nase, hlavne co sa tykalo onanie, a vyrazok na cele :)
Celu seriu mam rad dodnes sa k nej raz za cas vraciam, pretoze od prveho az po posledny dennik s Adrianom prezijete kus jeho zivota ...aj po dospelost. Milujem ale hlavne tuto prvu knihu. Skvela oddychovka. Neskor som este objavil Nicka Twispa, tiez je to paradicka. Obe serie sa inak vyznacuju trosku klesajucou kvalitou. Ale vzdy je to nadstandard zabavy a humoru. (Jo...a nastavuje to zrcadlo. Kapitalistickemu skorumpovanemu malomestiackeho britskemu zivotu a skolskemu, a socialnemu a inym systemom :)

03.08.2021 5 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Jedina kniha o velkom vrazdeni, ktoru som bol schopny citat. V dnesnej renesancii knih o holokauste, tejto teme sa vyhybam. Zda sa mi az neuctive citat pribehy o tychto hrozach. Zabudnut sa nesmie, ale uvedomujem si ze nijaka kniha mi nedokaze ani len priblizit hrozy ktore ludia museli zazivat. K Mausovi ma vsak pritiahol ten kontrast. Komiks??? Mysky??? A to ma fungovat???
Napodiv, kresba dokaze vyjadrit viac ako text. Po docitani som mal pocit, ze na mne lezi jemny poprasok popola. (Ako ked som cital o Cernobyle a mal som niekedy dojem ze mnou aj v tej chvili prechadza smrtelne ziarenie.) Necitam knihy o holokauste a ani v buducnosti neplanujem s nimi zacat. Maus je vynimka. Kdesi v hlbke ma ta hroza totiz fascinuje. Coho vsetkeho sme schopni. Paralyzuje ma predstava coho su schopni ludi, ktori kracaju okolo mna, ktorych stretavam, keby sa situacia vyvinula nespravnym smerom. Takyto sme? Radsej zatvaram oci.

24.05.2021 5 z 5

Zvěrolékař a psí historky Zvěrolékař a psí historky James Herriot (p)

Psi velmi nemusim, az na obcasne nalady ako ked som ako skolak chcel jazvecika, alebo este skor, ked som ako skolkar jazdil dostihy na susedovie kolii. Kolia bola velka a ja som bol asi najmensi skolkar z husakovych deti :) Dobre sa na nej jazdilo. Kolie su tolerantne k detom.
Strasne na tejto knihe je, ze pri jej citani zrazu (ak uz psa nemate), zrazu ho chcete. Herriot o nich vie pisat s takou laskou a pochopenim, ze zrazu aj vy chcete byt milovani takym malym stvorenim. Predtym som precital kocici pribehy, hned som siahol aj po psich. Obe knihy su vycuc z jeho predoslych knih, len je to taka specialita o mackach alebo psoch. Celkovo sa u nas s Herriotovymi knihami zaobchadzalo kadejak podivne a obcas pod inym nazvom kupite to co uz mate doma. Par krat to uz vyslo komplet ale fakt najistesia cesta je mat jednu celu ediciu od jedneho vydavatela a nekombinovat, lebo hrozi ze daktory pribeh budete citat tri krat, a daco vam zase bude chybat. Raz sa urobi vyber z dvoch knih, raz vyjdu pod inymi nazvami osamote komplet a tak. Herriotove pribehy vas "pohladia na dusi". Ci uz je to o kravach, psoch , mackach, konoch, kralikoch, je to o zivote na vidieku, o zivote veterinara v dobe kedy sa cela ich profesia markantne menila. Ale vzdy pisane s laskou. Tymto sa knihy okrem osobnej spovede stavaju aj dokumentom tej doby. Clovek by mu ten zivot aj zavidel, nuz ale nik vam v mladosti nebranil stat sa veterinarom. Len my sme vtedy vsetci chceli byt bud kozmonauti alebo smetiari.

30.04.2021 4 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Priklad romanu, za ktorym citit a vidiet mnozstvo nasudovaneho odborneho materialu. Necudo, ved Michael Crichton nez sa stal spisovatelom na plny uvazok, vystudoval medicinu. A vyborne to vyuzil vo svojich rannych romanoch. Aj neskor.
Samotne realie pribehu samozrejme zostarli, ale Crichtonove knihy sa daju brat aj ako dokument o vtedajsej urovni vedy a techniky. Pocitace maju dierne stitky a tak. Nie zle, mozno si pri citani mladsia generacia aspon zisti co to bolo. No a tajne vojenske zariadenia, laboratoria, to je vdacna tema. Skoro ako z aktov X. Hoci pomerne svizne vyrozpravany pribeh, obcas sa clovek v duchu neubrani az filozofickemu zamysleniu. Crichton kladie otazky, ako kazda dobra fantastika. A z toho dovodu sa oplati citat aj po 50 rokoch. (Jezis fakt to je uz 50 rokov? Maticka skakava!!!)
PS: Ty.. ale badam ze dve crichtonovky kratko po sebe mi celkom stacia, moj plan prejst si jeho tvorbou postupne celou zacina naberat trhliny.

08.03.2021 4 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Uz len ten koncept tajomneho lesa plneho mytickych tvorov a osob je nieco co rezonuje v cloveku ako nezvycajny zazitok. Z pohladu akehosi vnutorneho zazitku z knihy hodnotim vyssie ako Tolkiena, vyssie ako Sapkowskeho. Lenze toto nie je fantasy. Toto je magicky realizmus/fantasy/horor/milostny pribeh. Je to o tajomne ktore presakuje do naseho bezneho sveta. Predstavte si ze mate dom na samote, za oknami les, a obcas nieco zhliadnete, obcas nieco z hustiny hladi na vas, obcas v dialke postava divna postava. No nezaujimalo by vas, ci saliete, ci je to pravda, co sa to deje, kam sa straca cas, ked zajdete len na par minut hlbsie trebars len pohladat nejake hriby? Len par literarnych diel mi pripravilo tak zvlastny pocit a zvacsa aj v nich len na par stranach. Zablesk geniality, lebo toto moze napadnut hocikoho a napisal niekto takyto roman? Zdaleka nie. Spomeniem trebars aby bolo jasne o com pisem... sceny v slatinach v Psovi Baskervillskom, pripadne zona v Pikniku u cesty, mozno aj VanderMeerova Anihilacia. Ked aj vlnenie rozpaleneho vzduchu moze znamenat nebezpecenstvo. Vymysliet nie je problem, ale zvecnit to na papieri v slovach to sa nepodari skoro nikomu. Zabudnite na myslienku "ved napriklad taka Narnia". Nie, ani omylom. To cim je Les vynimocny je to, ake obrazy vam vystanu v mysli pri citani. Uz len pociatok knihy a trebars prelet ponad les je nieco z coho mrazi okolo chrbtice. A potom uz len idete dalej a dalej, hlbsie a hlbsie. Mozno to vo mne rezonuje tak silno aj preto, ze ako decko som sa par krat stratil v lese, hoci si mozete povedat ze na kilometrovom pase lesa sa neda stratit. No... da sa. Stracal som sa rad, ale nebal som sa nikdy. :)

Na zaver: Polaris dal na knihu taku hnusnu obalku, ze ako vyslo nove vydanie od Argo-a, vytlacil som si ho a obalil staru knizku novym papierovym prebalom. Aspon. Aj som uvazoval ze zacnem kupovat celu seriu odznova len tak, ale mam komplet tu prvu. Take veci robim len ak je novy lepsi preklad.

02.02.2021 5 z 5