Corso Corso komentáře u knih

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Josef Čapek urobil jednu genialnu vec. (Vdaka svojmu nadaniu.) Knizku si opatril vlastnymi ilustraciami a tym zabezpecil jej kontinualnu nemennost. Takze casom sa nam nazbierali generacie ktore drzali v rukach stale tu istu krasnu knihu. Netvrdim ale ze by som nechcel vidiet ako by to urobili niektori ini ilustratori, bol by to zaujimavy prieskum a projekt :)
No, mimochodom... ako maly prcek som ovplyvneny pribehom myslel, ze psici su samci od maciciek, kedze tu si tak krasne nazivali. Jeden druh... Ale, netrvalo to dlho, na strednej skole mi to potom raz vysvetlili...

11.07.2019 4 z 5

Dášeňka Dášeňka Karel Čapek

Niektore knihy vznikaju z lasky. A tato je jedna z nich. Rozosmiali ma konce rozpravok. "A hotovo." "A konec." Drsne nekompromisne :)

04.03.2020

List zo záhrobia List zo záhrobia Dominik Dán

Toto bola parada, ostatne ako vzdy u DD. Skvely navrat do starych casov, hned nie jeden ale niekolko pripadov. A v podani Mariana Geisberga, ktory uz tak nejak patri k pociatkom tejto serie skvele pocuvanie. Danovky pocuvam. A uz sa ani nechystam ich citat. V mojej "audioteke" kraluje Maigret. Potom Sherlock. A hned za nimi Edko Burger a mordparta z Nasho mesta. Joo, boli to zaujimave casy, Havel pustil do ulic kriminalnikov, ze akoze vysporiadame sa so starym nespravodlivym zriadenim, a do toho si este aj zvykaj byvalych sudruhov volat zrazu pan. Ale vrazda je furt len vrazda, a motiv je bud laska, prachy alebo nenavist. Take jednoduche to je a Dan dokaze z toho vykresat skvele texty.

19.06.2023 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Nemam rad samoucelnu brutalitu. Autorovi sa ale podarilo, ze obete nebudete lutovat. Ako to dosiahol? ...

Obaval som sa trochu, ze toto je len dalsia marketingovo nafuknuta bublina a mozno naletim... ale nieco mi vravelo.... Thrillerov o seriovych vrahoch som uz cital haffo, a neprekvapi ma brutalita opisov, v reale sa deju ovela brutalnejsie veci o akych sa ani spisovatelia neodvazia pisat. Ale ake bolo moje prekvapenie. Prijemne.
Crawen ako by si urobil zoznam co ma mat dobre napisany krimi thriller a odskrtaval si to. Zaujimavi protagonisti, skvele zvladnuta chemia medzi nimi, zaujimavy rychlo odsypajuci dej, kratsie kapitoly, ale neskace sa od jedneho k druhemu (co mi vyhovuje, preto neznasam skrabakov ako je Dan Brown), sokujuce odpudive opisy, detialy z vysetrovania, nastudovana praca vysetrovatelov a procesov okolo toho. Za posledne roky som vyskusal kadekoho, Miniera, Thillieza, Yrsu Snfoinaiofooidottir, Mayneho... Nic mi tak nesadlo ako tato kniha. Tu nie je snad jedina zbytocna veta. A vravim, vyborne postavy, ktore som si po 50 strane oblubil, sceny kde sa Poe niekolko krat zastane podivinskej Tilly su skvele.
Este ze som zazil rozum a na Dobr....... som si hned kupil vsetky styri knihy. Jaaa som niekde vnutri citil simranie, (neskumaj kde), ze to bude pecka. Zasa same 5-ky 4-ky sa asi nedavaju len tak.

21.04.2023 4 z 5

Knížka Ferdy Mravence Knížka Ferdy Mravence Ondřej Sekora

TOTO NENI KOMENTAR PRE DETI. ZAKRYTE IM OCI!

Ponorme sa mile deti do rozpravkoveho sveta hmyzu, kde je vsetko mozne aj nemozne. (Kde skoro doslo k medzidruhovej "laske" medzi mravcekom a beruskou.)
(Kde brouk Pytlik je taky vseumel, nieco ako vas sused, co vam so vsetkym chce pomoct, ale po jeho pomoci si musite zavolat ozajstnych majstrov a jedno namontovanie boilera vas stalo kybel nervov a rok zivota.)
Kde je Beruska, co je teda riadna pizza, zlatokopka a zdutel, a zasluzi si byt osu***a leda lucnym konikom.)

Ano, kazdy si v tejto knizocke najde svoje. Deti krasne pribehy, poucne, jemne zlahcene charakterove postavy, nadherne Sekorove ilustracie. My dospeli inotaje a trosku vyfantazirovanej zabavy. Je v tom kus nostalgie, ale mam pocit ze Ferdo aj dnes prekona hocktoru novu knihu pre decka, a ze ich teda vydavaju kvanta oproti starym casom. Proste kvalitny pribeh bude evergreenom navzdy.

Inac poznam ludi co si uz zo Sekorovych kniziek urobili zberatelsky konicek. Necudujem sa im, takych 20 Ferdovych vydani v polici moze posobit impozantne.

18.07.2022 4 z 5

Poklad byzantského kupce Poklad byzantského kupce Václav Erben

(vypocute ako audio)
Taka uz dnes klasicka "sixties" ceska krimi. Prvy pribeh velkej Erbenovej krimi serie o Exnerovi. A hned celkom pre mna atraktivne prostredie archoelogov, muzejnikov, vykopavok, presah do minulosti, vcelku dobre napisane. Pre takych ako ja, retro-milovnikov, urcite vzdy lepsia volba ako dnesne moderne kriminalky. Minimum akcie, ale pekny postup a odhalovanie pomocou vysluchov a cez dialogy. Akoze fakt zapamatatelny a dobry pribeh. Zatial moj prvy a jediny Exner, ale nebranim sa dalsiemu stretnutiu.

23.05.2022 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Vypocute ako audijo. Hijo.
Tak teraz som si zase napravil mienku o Weirovi. Po uzasnom Martanovi nasledovala akasi "ulitba bohum young adult" (no v podstate sracka) Artemis. Tentokrat som bol rozhodnuty dalsiu knihu uz ignorovat, ale ked som si precital ukazku, tak som dal sancu.
Je to zase uz klasicka weirovina, jeden hlavny protagonista, fokus zamerany na osamelu postavu, lenze okolo sa deje dost zaujimavych veci, aby sa kniha stala dobrou sci fi s celkom ojedinelym napadom a zapletkou. Viac casovych rovin, postupne rozpominanie a zase prisne logicke a vedecky pomerne presne teorie a zdovodnenia. To vytvara dojem ze autor sa resersovaniu a priprave pribehu venuje minimalne tak intenzivne ako samotnemu napisaniu pribehu. Vesmirni jednobunkovci migrujuci od hviezdy k hviezde vysavajuci energiu slnka... Tak to sa mi paci. A vsetko do seba pekne logicky zapada. Ako v Martanovi.
Pohlad do buducnosti. Moze byt ze Weir bude striedat uzasne napady s podpriemernymi Artemiskami. Ale ak co i len kazda druha kniha bude ako tato, mame sa este na co tesit.

22.03.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Moja prva kniha od Aleny Mornstajnovej. Prilakal ma skor zaner. Bol som zvedavy ako zdovodni ten historicky "nezvrat". A dostalo sa mi vcelku intimny pribeh rozvratenej rodiny. Zvlast odpudivo vyznieva pribeh Magdaleny, ktora je pekne postupne systemom indoktrinovana, presne ako sme boli my, "husakove deti". Zazil som to prekvapenie, ked sa zacali odkryvat a verejne diskutovat po revolucii 89 udalosti z roku 1968. A sok, ze ako nam to mohli tak uspesne zatajit. Holt, v rodine sa to neriesilo, aby "deti nieco niekde neprekecli". Mal som 15 rokov, a s prepacenim, kkt som o mojom svete vedel. Hlavne, ze som si vedel uviazat pioniersku satku. Zhovadilost tej doby AM krasne doviedla ad absurdum uz len tym, ze komancom dala viac casu. Z tohto aspektu sa je podaril vcelku dobry psycho-horor. Ako citatel som si vsak ten fokus na samotne postavy az tak neuzil. Chcel som viac toho... pozadia. Tej alternativnej casovej vetvy a viac detailov. Ale to by uz bola zanrovo sci-fi.

21.11.2022 3 z 5

Básně 1974–1978: Láska je pes Básně 1974–1978: Láska je pes Charles Bukowski

Tak som sa po asi 25 rokoch vratil k tymto basnam. Nie ze by som obcas knihu nedrzal v rukach a neprecital par stran. Pre mna inspiracia ako sa da sklbit trebars aj vulgarita bezneho zivota a jasnost vyjadrenia myslienok. Kto si ale odnesie od Bukowskeho len potesenie z kontroverznosti a vulgarnosti, seredne sa pletie. Tento clovek Vam podava ucelenu reportaz jeho zitia, jeho prehry aj vitazstva, pouci vas co je v ziti najdolezitejsie.
Mladi citaju preto ze je to "in", stari preto ze uz tiez pomaly hnijeme zaziva a ukradnut si kusok lasky alebo ucty je potrebne aby sa rano clovek dokazal este na seba pozriet v zrkadle.
Ci este budem zit za dalsich 25 rokov? Na to sere pes.

03.10.2022 4 z 5

Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

Za vsetkym je taky... az IndyJonesovsky hon za pokladom. (ale naozaj tak v pozadi) A jeden prilis zanieteny vysetrovatel. Dan prekrocil hranicu zanru, ukrocil mierne bokom, a rozvinul aj vedlajsiu linku tajomeho pokladu.

Pridanou hodnotou detektivok Dominika Dana je kronika nasej nedavnej historie. Takze zakonite nakoniec doslo aj na taky fenomen, akym je symbioza katolickej cirkvi s prakticky kazdym politickym rezimom. V cervenom kapitanovi konkretne s tajnou sluzbou komunistickeho rezimu. Za cenu kolaboracie a odovzdavania informacii dostali od rezimu povolenie spravovat cast svojich niekdajsich majetkov a ...v podstate ak budu drzat hubu a krok, zit si ako prasata v zite nadalej. Obcas vyrobime nejakeho martyra, obcas disidentskeho farara, ale vsetko pod kontrolou. Plus nie nezanedbatelny bonus, cirkev si tisko mohla cakat na zmenu rezimu a zase sa dostat aj k zvysku svojich majetkov. Comu verila ona, komunisti nie, takze kazdy mal pocit ze ma veci pod kontrolou.
No a do toho vam pride drsnejsi vysluch, nasledne poprava podgurazenymi agentmi, neporiadne odpratana mrtvola, mala nahoda, a dalsi pripad je na svete. Prave urcitou zmenou tempa a temy vycnievajuca detektivka z tejto serie. Velmi prijemne citanie, a podnietilo par spomienok.
Maly nedostatok som si zapricinil ja sam. Audio som pocuval v cestine, na co u Dana nie som zvyknuty, Asi bol Kapitan v nejakej akcii na audiolibrix tak som to hodil do kosika hned, nepozerajuc jazyk a interpreta. Ale toto ma nevytrhlo zo zazitku, aj tak asi 80% vsetkeho citam alebo pocuvam v cestine hlavne zo zvyku a kvoli ovela kvalitnejsim prekladom. Tentoraz som si dal prelozit svoj rodny jazyk... no nevadi. :)

31.05.2023 4 z 5

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

Slovenska chobotnica bez Cattaniho. Ale zase naproti tomu, z Krauzom.
DD nepotrebuje vymyslat zamotane kriminalne pribehy. V podstate sa rozhodol napisat monumentalnu kroniku slovenskych nedavnych dejin. Taky pitaval 1985 az sucastnost. A citatelovi staci odhalit kto sa za zmenenymi menami postav schovava a az vtedy zacne mrazenie v kostiach. Jak sa vravi, postavy su vymyslene ale je to podla skutocnosti. Klbko zmiji je teda urcite jedna z tych knih v Danovej bibliografii. Viac rad mam tie civilnejsie pribehy kde nejakej babe odrezu hlavu alebo tak.... ale tu si zas mozete zgustnut na uzasnej symbioze nasej justicie, policie, tajnych sluzieb, mafie, podnikatelskeho sektoru, oligarchov, poslancov ministrov, prokuratorov, pribeh jak z bondovky.... keby sme teda prizmurili oko a pozabudli, ze sa to skutocne dialo a deje, bola by to este vacsia zabava.
Po par precitanych danovkach sa team vysetrovatelov stane doslova vasimi priatelmi. Dostanu sa vam pod kozu a oblubite si ich. Nieco podobne som zazival ako mlady pri McBainovom 87.reviri.

24.05.2023 4 z 5

Ako to ze som este nehodnotil tuto knihu? Uplny zakladny kamen mojej humoristickej kniznej zbierky. Laska k nej zacala este v skolskych letach, kedy som casto pocuval LP platnu s asi 6 kapitolami neodolatelne nacitanymi M.Hornickom. Ta zmes cierneho anglickeho humoru, ironie, satiry na vtedajsie pomery, groteskneho situacneho humoru, natesnane vsetko do maleho priestoru utlej knizocky. Stretol som sa s nazorom, ze Traja muzi niekomu neprisli vtipni. Za mna je to etalon humornej knihy. Ak jednu knihu od JKJ, tak tuto. Pokracovanie uz tak nesrsalo vtipom, a ostatne Jeromove diela su kolisavej kvality. Autor sa vekom ponaral do stale hlbsej depresie a beznadeje, hlavne po zazitkoch z Velkej vojny. Odzrkadlilo sa to aj na tvorbe. Traja muzi a maly Montmorency vsak nemaju chybu, je to zavan starych dobrych bezstarostnych mladickych gentlemanskych cias.

14.02.2022 5 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Neviem ci sa da pocitat za precitanu knihu, vypocuta rozhlasova dramatizacia. Stiahnuta takze som si po pustal kedy ja chcem, a chcel som to v noci, potme, v klude a sam. O interpretaciu som sa ani nesnazil, chcel som si to uzit ako pribeh. A ako taky na mna posobil tajomne, prijemne, depresivno melancholicky, tajomno-hradno-karpatsky. Necital Kafka Verneho? Obcas?

02.11.2021 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Starca som si vybral ako temu na pisomnu maturitnu slohovu pracu zo slovenciny. Uvaha, recenzia. Pisal sa rok 1992. Profesor nasledne moju pracu vychvalil ako najlepsiu z celeho rocnika. Ja, cisty trojkar, preliezac s odretymi usami, "rozumny ale lajdak". Paradoxne bolo, dnes vam to potichu mozem snad prezradit, ze som v tej dobe Starca nemal precitaneho. Proste som len vedel o com to asi je. Mozem byt na seba hrdy, ze som to vedel tak obalit vatou a obkecat? No, asi ani nie. Neskor som dlh dorovnal a precital to. A ano, je to o zapase cloveka s prirodou, so samym sebou. O tom, ze mozete sa snazit ako chcete, niekedy je z toho nakoniec trt. O zufalstve ktore vas dovedie k zatvrdilosti a zurivo zatatym zubom. A je to o tom ze Hemi nikdy nepotreboval vela slov.

25.06.2020 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Toto bude moj dalsi "vracak"*
Ku knihe som sa dostal len teraz po tisickach rokov od vydania. Divadelnu hru poznam, videl som ju viac krat. Logicky oproti textu, divadlo a teda mega monolog!!! Barbory Hrzanove obsahuje len casti knihy, a aby to este davalo uceleny zmysel. Takze text je bohatsi, viac kosaty o ine postavy rozsireny. Je prijemny, vtipny, lahko sa to cita, a uzival som si aj tie temne skryte linky na pozadi, ktore "akoze" detska postava nechape, ale urcitym jedno dvoj vetovym naznakom vzdy zakomponuje a reflektuje svojskym sposobom. Tu normalizacnu medziludsku toxicitu. V kontraste s mixom detskeho sveta pasteliek, spoluziakov, lasok, strachov a spoznavania sveta dospelych je to zaujimavy koktail. Prekvapila aj v naznakoch mne neznama psychicka labilita a disfunkcnost malej hrdinky a naznaky sebadestrukcie. Ale to ja analyzovat nedokazem :) Vo vysledku to nie je az taky humor za aky sa kniha vseobecne povazuje.

*) Vracak je kniha ku ktorej sa urcite este budem v zivote vracat a citat znova a znova. Napr. Cerni baroni, Svejk, Hlava 22, Bylo nas pet, Meno ruze, Robur dobyvatel, Saturnin, Ja to doufejme nak zmaknu..

07.04.2024 5 z 5

Priatelia Zeleného údolia Priatelia Zeleného údolia Jaroslav Müller

V mojom zivote so stretol vela chlapov ako Horyna. Mal som to stastie. A mohol som medzi nich patrit aj ja. Mal som k tomu nakrocene. Po zakladnej skole... a tu som tuto knihu kupil v akejsi tej akcii "Klub mladych citatelov" alebo ako sa to volalo. Proste v jednej triede, zvacsa tej nasej bolo pospajanych dokopy par lavic, a na ne sa vystavili knihy vydavatelstva Mlade leta a Albatros, a ziaci to chodili trieda za triedou popozerat a mohli si knihu ...najprv objednat, zapisat sa do zoznamu a aku chcu. A o tyzden dva knihy prisli na zakladku a ucitelka slovenciny alebo druzinarka to rozdavali a vyberali peniaze. Boli tam hlavne teda knihy z povinneho citania, aby sa k nim ziaci lahko dostali, ale aj verneovky a encyklopedia sa dala najst ale to uz za vela penazi :)
Jasne ze som poznal uz serial, a preto som si k Ceste na Mesiac pripisal aj Priatelov. Nasi mi na knihy vzdy dali peniaze. Ja som zase bol dieta co si radsej nedalo zmrzlinu, len aby som mal na verneovku alebo na lepidlo na lepenie modelov. Alebo na balicek znamok z Pofisu. Bol som inak tiez taky maly Pavlik, len som bol Peter. Prisiel som na lesnicku akademiu do Stiavnice a nemal som ani 150 cm. Alebo...mozno cm nad, viac nie. Len ja som uz mal 14 rokov a Pavlik ...10? Na zaciatku druheho rocniku ma este instruktor za posmechu vsetkych spoluziakov premeriaval (zartom), ci mam aspon tych vyhlaskou predpisanych 150cm aby som mohol absolvovat jazdy na traktore. Vodicak na traktor som absolvoval v druhom rocniku a teda... boli to zazitky. No nazad ku knihe.

Knihu som precital vseho vsudy raz. Ked bola nova. Odvtedy uz len serial vidam a tym padom proste nechce sa vam to citat, ked vidite kazde dva roky oblubeny serial. A ano...vidam ho casto. Ked pocujem titulkovu piesen, celou chrbticou mi prebieha mraz a priznam sa, zvlhnu mi aj oci. Fakt neklamem. Ono...totiz, ta piesen sa stala akosi neoficialnou hymnou lesakov. (Treba podotknut, pripitych lesakov :) ) Hukali sme "Kdybys tak nahodou ...... " vecernymi ulicami Stiavnice, chodbou intarku, kedykolvek kedy niekto z rozmaru spustil tie prve slova, do 10 sekund sa k nemu pridali dalsie hlasy.
Idealizmus ze budem chodil ako Horyna s Haluskou, s prevesenou puskou cez plece po "mojom" lese sa nejak casom vytratil. Nebola to asi cesta pre mna. Nakoniec lesom dodnes sluzim, ale inak, malou oklukou, pracujem pre lesy, ale z kancelarie, z tlaciarne, pre lesnicku prax, pre lesnicky vyskum, pre kartografiu, ale... do lesa ani nepachnem :)
To som zas toho napisal o knihe vela, co??

05.10.2023 5 z 5

Beštia Beštia Dominik Dán

Autori ako M.W.Craven, Ch. Carter, A, Mayne sa nam snazia predlozit brutalnych seriovych vrahov ako na beziacom pase. Ale su taki, no.. vykonstruovani, teatralni, premakani, sofistikovani sadisti psychopati, ze im to proste nezeriem a len si citanie uzijem ako hadanku. A DD zobral Ondreja Rigu, skutocne monstrum z masa a kosti a spermii, a napisal ako to bolo :) Tak si to aspon predstavujem....

Kniha vypocuta ako audio, Jozefom Vajdom, teraz je na trhu druha verzia, nacitana Martinom Mnahoncakom. Zbytocne pisat tisici koment o tom ako skvele DD pise. Pribeh sa odohrava na prelome starych a novych cias, prichadzaju nove metody, a do toho pride absolutne primitivny vrah ktory ani za sebou nezamaskuva stopy, proste ako by len pudovo vedel, co ma robit aby ho nechytili a aby naplnil svoje potreby. Krauz uz nie je uplny elev, ale predsa len este dostatocne zelenac. A Dominik nas vtahuje v niektorych pasazach doslova do mysli vraha. Prave ta surovost opisov, detailov, pokus vcitit sa do pocitov vraha, a vedomie ze je to napisane podla skutocnosti, (samozrejme vsadene do imaginarneho sveta a literarne spracovanych postav), vo mne vyvolaval miestami fyzicku nevolnost. Tvrdim ze ide o najvyssi level medzi Danovkami. Vsetky su skvele, prve su take rozpisovacie hladacie, neskorsie uz vysoky nadstandard krimi literatury, a krivka kvality nepolavuje a nekolise. A aj tak sa medzi nimi najdu take.... bomboniky, klenoty, high-tier, ikony. Bestia je jedna z tych peciek. Drsne, poctive, realisticke, nehrajuce sa na seversku ci aku krimi, nase novodobe literarne rodinne striebro.

15.08.2023 5 z 5

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

Dobrodruzny skvost z nasich luhov a hajov. Alebo skor z nasich temnych hor Gemera.
Adam Sarkan je synom vedmy a carostrelca-hajnika-rozpravaca bajok. Zly osud ho zavial az na divoky zapad za velke more, aby sa po 13 rokoch zasa musel navratit domov. Kazde oko ma ine a nik pohlad do jeho oci nevydrzi dlho. Ci uz preto, ze ma siesty zmysle pre odhalenie pravdy a klamstva, alebo pre intoxikaciu olovom. Kedysi po nasej slovenskej zemi behali takito divni ludia bezne. Zachovali sa v nasich rozpravkach a bajach. Alebo ich pozname zo serioznych historickych pramenov, takze sa netreba divit. AKo bol napr kat Juraja Janosika, objavitel akupunktury, Erzhebeth Bathory, objavitelka krvavych kupelov. (nechcel by som tie kachlicky cistit) Alebo nas Stefanik, objavitel.... nechtiac... gravitacie. No, dost srandy.

Juraj odviedol skvelu pracu a dllhu dobu sa venoval priprave na tuto knihu, resersiam, navstevam a vyletom na miesta ktore sa objavili v knihe. A vidno to, s akou doslova laskou a nadsenim sa tato kniha rodila.
Je to vypisany autor, takze dokaze citatela uputat, priputat, vyvalit nan pribeh bez mensej chybicky, bez znamky nudnych pasazi, s postavami vykreslenymi do najmensich detailov. Strasne som si napr. uzil, ze sem zakomponoval Pavla Dobsinskeho. Akoze drsny navratilec amerikan Sarkan spolu s Dobsinskym patraju po zmiznutom zemanovi, manzelovi Sarkanovej sestry? Ano, v podani Cervenaka uplne v pohode zvladnuta tema. A tie kulervouci bojove sceny! Prestrelky! Opis osatenia, zbrani, a priam filmovo zobrazene akcne sceny, su uz dnes Cervenakov trademark. Dojde aj na romanticku linku, tajomne objavy ala Indy Jones, drsny saloon zasadeny doprostred Jelsavy, divoke prestrelky, ozajstny Kansas (kde to vlastne vsetko zacina). No proste oddychovka najvyssej kvality.
Knihu som si krasne uzil, navyse vsade sa spomina krasna graficka podoba a je to pravda. Porovnanie s niekdajsimi knihami edicie Stopy je namieste. Michal Ivan odviedol takisto peknu pracu. Niektore ilustracie su priam ako z Mayoviek.

PS: Hehe, a mam ju aj s autogramom, takze po precitani ide na cestne miesto k inym podpisanym kniham. (Juraj, prosim nabuduce podpisuj modrym perom, vypada to jak vytlacene) Ukazoval som hrdo knizku blizkym a skoro kazdy povedal "Nie je to len vytlacene?":)

20.02.2023 5 z 5

Dobrodružný svět Zdeňka Buriana Dobrodružný svět Zdeňka Buriana Ondřej Müller

Kupou tejto knihy ticho clovek suhlasi aj s vyhodenim prasuli za kazdy dalsi diel "Svetu Z.B." Za mna vzdy lepsie par dni nezrat a utratit prachy za luxus... po vzore salonnych flamengrov ako bol moj stary otec za republiky... ako na nieco len vo vyklade cumiet a slintat. Pripadne slintat nad obrazovkou e-knihkupectva. Krasa krasa a stastim ma blazi ze uz som objednal aj "Podivuhodne svety". Nadhera. Mozete popasat oci nad nadhernymi obrazkami, a ked sa uz nasytite, mozete zase sledovat detaily jeho malby, kvasu, akvarelu. Studovat tahy a techniku. A az dostudujete mozete knihu zase zacat listovat a len tak snivat nad pribehmi ktore na obrazoch su. A vela vela spominat na casy kedy ste verili ze tie dobrodruzstva v knihach su skutocne. Je to luxus a honosna zabava. Za tych 15 krabiciek cigariet vam to snad stoji nie? Drtivych nekompromisnych 5 hviezd za vizualne orgazmy.

20.10.2020 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Pocuvane ako audio po nociach. Spociatku plne spokojnost ale hlavne prekvapivo skvela interpretacia Otakara Brouska ml. Kazdej postave dodal svojsky osobity hlas, velmi si to asi uzival. Stava sa mojim oblubenym interpretom.
Pocuvat po nociach o mrtvolach, cintorine, nocnej Viedni, mordoch mi pride take uspokojujuce. Horsie to bolo uz so samotnym pribehom a dejom. Ono je to vyjma vybornej postavy hrobara dost standardne napisana historka. Do mesta prichadza novy mlady vysetrovatel, a zacina stret so starymi poriadkami a old-farts partou. Pripad, ktory ma riesit sa prepleta s inymi pripadmi, je tu nastupujuci trend moderneho vysetrovania, a cele je to take spravne atmosfericke, fiakre, hmla, dazd, secesna Vieden. A preto davam len 4 hviezdy. Je to remeslo a odskrtane polozky ktore ma dobra kniha mat, ale k skvelej detektivke tomu daco chyba. Inak druhu knihu som si kupil takze to nie je nijaka ostra kritika. Rad si dam pokracko.
A asi skusim aj tu katovu dceru, vidim ze to vychadza znova, prvy raz mi to uslo pod radarom, ako nezaujimava na modnej vlne sa vezuca dalsia seria dobovych detektivok. Ale tak ak to bude lepsie ako Vondruskove "Batovske cvicky" :) preco nie.

Dovetok. Znova som si uvedomil ake otravne su pre mna detektivky s parom postav, muza a zeny, ked sa autor snazi do toho zamotat lubostnu, vztahovu linku. Och aky asi zablesk geniality musel mat Doyle, ked za partnera Holmesovi zvolil doktora, co bolo vyslovene prakticke riesenie. Alebo Aghata, ked vymyslela sl. Marlpovu ale nesnazila sa jej podstrcit nejakeho obstarozneho na dochodku oddychujuceho penzionovaneho napadnika. Preco, Oliver, preco? Cim Julia prospela deju? Ani mordpartu radniho Vacatka neotravovala nejaka sekretarka a kludne sa to tam ponukalo :)

21.11.2023 4 z 5