cori cori komentáře u knih

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

I když námět vychází ze skutečného příběhu, autorka ho zpracovala dost pohádkově. Myslím, že nám vzniká nová kategorie knih "pohádky z Osvětimi". Hned na začátku mě dost zarazilo, že slovenští Židé byli údajně deportováni do Osvětimi přes Prahu a do dobytčáků je v Praze hnali slovenští policisté. Lale musel mít neskutečné štěstí, když hned první Polák (národ proslulý antisemitismem), na kterého narazil, s ním hned obchoduje a nosí mu léky, klobásy a čokolády. Najdou u něj ukradené diamanty a šperky a nezastřelí ho hned na místě jako ve stovkách jiných případů. Proč si současní holocaustoví autoři tak vymýšlejí?

24.02.2022 3 z 5

Najdi Rebeccu Najdi Rebeccu Eoin Dempsey

Pohádka o hodném esesákovi, který v Osvětimi tajně zachraňuje děti, spadá do kategorie knih, kterými se poslední dobou roztrhl pytel. Kdo chce napsat čtenářský bestseller, píše o koncentračních táborech a válce, i když samotný příběh překrucuje fakta. Christopher hledá svou lásku dost nelogickým způsobem, nechá se zaměstnat v Osvětimi a teprve potom zjišťuje, jestli je živá a ve kterém táboře vůbec je. Anděl z Auschwitzu a agentka Mossadu tomu dávají korunu.

27.03.2021 3 z 5

Sítě z pavučin Sítě z pavučin Táňa Keleová-Vasilková

Krásnou Blanku, úspěšnou herečku, stíhá jedna rána za druhou (v dětství přijde o matku, musí se od 13 let starat o domácnost, má despotického otce, přijde o první lásku, narodí se jí postižená dcera, manžel ji opustí,.....). Divím se, že neskončila jako alkoholička. Jako správná červená knihovna příběh skončí šťastně. Nenáročná oddechovka.

14.10.2020 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Kniha zaujme již svou obálkou, za kterou se skrývá příběh z linky důvěry. Škoda, že autorka alespoň nenaznačila, proč se rodiče chovají tak, jak se chovají, a proč mají jednu dceru rádi a druhou ne (její nepořádnost tou příčinou přeci nemohla být). Také by mě zajímaly jejich reakce po tom, k čemu dceru (omámenou chemickými výpary) dohnali.

08.07.2020 3 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Román splétá osudy zaměstnanců a majitelů salónu Podolská od června 1947 do roku 1971. Květa, Milena, Boženka a jejich protějšky Josef (řidič Marty Gottwaldové), Gustav (židovský kádrovák), Otto (vyšetřovatel StB) se potýkají s nástrahami doby. Buď to jí vzdorují, budují kariéru nebo přežívají. Kniha je doplněna dobovými anekdotami na prdelatou Martu a úryvky socialistických básní. Jako exkurz do nelehkých 50.letech zejména pro mladou generaci výborné čtení.

10.06.2020 3 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

Jan Bezzemek se s partou upírů snaží chytit pravou ruku šéfa germánského klanu tentokrát v kulisách rozbombardovaného Stalingradu. Děj se stále opakuje - sex, střílečka, útěk nebo přesun, sex, střílečka, útěk, sex, střílečka, útěk,....
Pro zkrácení dlouhé chvíle ale lepší než ostnatý drát v prdeli, že pane hrabě?

18.01.2020 2 z 5

Kolem Jakuba Kolem Jakuba Michal Vrba

Kniha obsahuje pět povídek odehrávajících se v různých časových obdobích (první v roce 1639 v době třicetileté války, poslední v roce 1996), které však spojuje lokace rybníka Jakub. Jedná se o výjevy ze života obyčejných lidí, kteří se musí poprat s nepřízní a nespravedlivostí doby. Ať už se jedná o drancování a vraždění za třicetileté války, zvlčilé chování vojáků Rudé armády v květnových dnech, hon na kulaky, politické procesy a tábory nucených prací v letech padesátých. Jen mi tam nepasovala povídka o maďarském prominentním komunistovi, který se během povstání v roce 1956 snaží zmizet z Budapešti. Spojitostí s českým rybníkem byla jen jeho milenka, jejíž matka se narodila ve vesnici vedle Jakuba. Autor přináší silné lidské příběhy, které v různých variacích prožily stovky lidí. Nejvíc mě zasáhly povídky Poušť u Jakuba a Na motorce.

16.12.2019 4 z 5

Hoď se do pogody Hoď se do pogody Sandra Pogodová

Zábavné rodinné historky k ukrácení dlouhé chvíle v autobuse nebo ve vlaku. Nejvíc mě pobavila story o cestě do Bulharska bez čelního skla, kdy se rodina vyzbrojila čepicemi a lyžařskými brýlemi, zábavný byl i opilý dědeček se šavlí v tramvajových kolejích i lyžařské eskapády pana Pogody.

23.10.2019 3 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Dojemný příběh nemanželské Marjam (ročník 1959) a o generaci mladší Lajly (ročník 1978), které týrá násilnický manžel, přináší dějiny Afghanistánu v uplynulých 45 letech. Čtenář musí děkovat osudu, že se narodil ve šťastnější části světa.

21.05.2018 4 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Autor namíchal koktejl z klasických dobrodružných prvků (hledání pokladu loupeživého rytíře, tajuplné zmizení, dobývání hradu, tajná chodba) a vytvořil takovou menší "jednohubku" tentokrát bez Steina a seržant Jaroš se mihne jen na konci.
Jediné, co si umím jen těžko představit, je, jak si jednoruký kněz, který přišel o pravačku, zapisoval a zakresloval deník a lepil do něj vylisované květiny. Možná by stačila zmínka, že od té doby, co o ruku přišel, musel se svou prací přestat.

27.01.2018 4 z 5

Dáma v jezeře Dáma v jezeře Raymond Chandler

Tuto útlou knihu padesát let starou jsem našla v bedně určené do sběru. Přivábilo mě jméno autora a hlavní hrdina Phil Marlowe, s nímž jsem dosud neměla tu čest. Svůj rest jsem napravila a příběh o mrtvole v Kolouším jezeře jsem zhltla jako malinu. Exkurz do USA v roce 1943, kdy policajti s nikým nejednali v rukavičkách a ženy byly svůdné a zrádné, rozhodně stál za přečtení.

25.12.2017 3 z 5

Líbí se mi Ládíkův přístup k životu - ve všem hledá klady a o špatných zážitcích a nepříjemných a zlých lidech nepíše. Víc mě zaujala první část, kdy cestoval po Nepálu. Oceňuji i grafické zpracování knihy, kdy jsou obě části rozlišeny barevně: Nepál má popisky tmavě zelené a Čína rudé. Je ale vidět, že na rozdíl od první knihy už historky zpracovává optikou svých budoucích přednášek, a též je vybaven fotoaparátem a všechno fotí. Předtím, pokud se dobře pamatuju, fotil jen sem tam nějaké to selfíčko na mobil. Foťák s sebou neměl. Vtipné jsou i básně.
Vesnická dívka
Tvé oči čokoládové
jsou jako studánka, ze které piješ,
divili by se imunologové,
že ještě žiješ.
Opouštím tě a srdce mě nebolí,
táhne z tebe pižmo buvolí.
Ach Lakmé, staň se krásnou a půvabnou,
dopřej si depilaci důkladnou.

Věnováno vousaté dívce od studny (s.139)

29.03.2017 3 z 5

Muž na odstřel Muž na odstřel Lee Child

Jack Reacher cestuje nedobrovolně mezi státy Kansas, Nebraska, Iowa sem a tam, aby osvobodil unesenou servírku. V případu vystupuje několik frakcí FBI, i CIA a teroristi. Zápletka je dost jednoduchá. Začátek je naprosto skvělý, ale jakmile se začnou objevovat tajní agenti jak na běžícím páse, jde to s příběhem z kopce. Jack si chvíli zahraje na "švédskou trojku" s dvěma agentkami, ale tentokrát bez sexu - asi kvůli zlomenému nosu, a v závěru se promění v hrdinu počítačové hry, který vyčistí hnízdo nepřátel svým samopalem.

05.03.2017 3 z 5

Jatka Jatka Lee Child

Úžasně napínavá kniha o muži, který si za všech okolností dokáže zachovat chladnou hlavu, znaalyzovat situaci a vymyslet plán. Přečetla jsem za dva dny. Dost drsné byly scény z vězení i komando v kombinézách a návlecích. Sympatičtí byli dědouškové holiči. Škoda, že nepadlo křestní jméno Rascoe.

27.12.2016 4 z 5

Cestou Cestou Dalibor Vácha

Hlavními hrdiny románu je pětice Čechů (Heřman, Nouza, Semrád, Marek a Žovinec), kteří se poprvé setkají v ruském zajateckém lágru. Poté se jejich cesty rozejdou, aby se opět protkly např. v bitvě u Zborova nebo v bojích podél transsibiřské magistrály. Autor hrdiny sleduje od jejich zajetí (jako první byl zajat Heřman již v roce 1914) až po čekání přeživších na loď, která by je v roce 1920 odvezla z Vladivostoku. Autor skládá střípky osudů obyčejných mužů, kteří byli vrženi do války a byli nuceni bojovat. Nechybí akční scény, ani vykreslení psychiky jednotlivých hrdinů a změna jejich charakterů vlivem válečných zkušeností. Největší charakterový zlom lze sledovat u Žovince i u kariéristy Marka. Zaujala mě epizoda s ruským čistě ženským vojenským bataliónem, o jehož existenci jsem dosud neměla tušení. Autor se nevyhýbá ani popisům zvěrstev, která bolševici páchali na zajatých legionářích a ruští vojáci po revoluci a svržení cara na svých velitelích. Román zdaleka nekončí happyendem, přeživší hrdinové z bojů vycházejí zmrzačeni nejen na těle, ale hlavně na duchu. Trochu mi chyběly informace o životě jednotlivých hrdinů před válkou a o jejich rodinách, jestli nějaké měli.
Narazila jsem na tuto nesrovnalost: Heřman dostal hodinky od otce, když rukoval na Rusa (str.63), ale o kus dál ( str.141) se píše, že se otec ve dvanáctém roce oběsil.

29.06.2016 4 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Byla jsem nadšená, nebýt českých reálií, myslela bych, že je autorem nějaký známý anglosaský autor. Akční příběh ze světa, kde se zbortil časoprostor, má i celkem logické vysvětlení, proč ke zborcení došlo. Nenajdete asi jinou knihu, kde by se střetly římské legie s tlupou pralidí, českobudějovičtí měšťané ze 16.století s rytíři ze století třináctého, či posádka německého tanku s rakouskými hulány z 18. století. Když tomu přidáme i bojového robota z roku 2330, je jasné, že závěrečná bitva bude opravdu velkolepá.
Chci druhý díl!!! Autor ho má již přichystaný v šuplíku a čeká, zda na základě prodejů prvního dílu bude chtít nakladatelství ve vydávání pokračovat.

Kurtz zuřil. "Scheize!" Tank táhl trochu doprava. Cosi od kol příšerně skřípalo. Pustil pedál plynu a zastavil. Tiger se zhoupl.
"Kreténe!" Netušil, zda nadává sobě, Hoffmannovi nebo tanku. Otočil kličkou a otevřel poklop, vytáhl se ven a mžiku sklouzl na zem. Pohyb, který dělal tisíckrát.
"Já to věděl! Kurva,kurva! KURVA!"
Kola se zaklínila. Stávalo se to už v Rusku - mezi vzájemně se překrývající kola se dostalo bláto, které pak zmrzlo na kámen. Nyní místo hroudy bahna vězelo mezi koly tělo ve zbroji, slisované do velikosti větší konzervy. Hrozilo, že se pás sveze z vodících kol. Nandávat ho zpět by byla ve dvou lidech hrozná práce. Přejíždět Římany možná nebyl zas tak skvělý nápad...

17.04.2016 4 z 5

Skladatelka voňavého prádla Skladatelka voňavého prádla Martina Formanová

Její chlubení, že je modelka a chodí s Gottem a vystupuje v televizi, mě celkem nudilo. Čekala jsem, kdy nastane nějaký zvrat a ona dostane od života po hubě. Když se Karel nechce ženit, Martina odjíždí do USA, kde pracuje jako posluhovačka, ale opět se nespokojí s obyčejným chlapem. Jediný strach asi měla z tikání biologických hodin.

08.06.2015 3 z 5

Případ úzké dýky Případ úzké dýky Stanislav Češka

Anotace mě hodně navnadila, detektivní zápletka je celkem promyšlená, i když je jasné, kdo vraždu spáchal, neboť už od prvních stránek jsou jasně určené role - na jedné straně čestní a hodní Moravané a na druhé zlotřilí a lstiví Frankové. Autor jistě moravská hradiště (archeologická naleziště) prochodil a přesně nastudoval jejich dispozici, ale nemusel v textu popisovat rozložení místností a nábytku v každém domě, do něhož Slavomír vstoupil.
Str. 26 popis oblečení Erika: v 6 po sobě jdoucích větách autor použil 6x sloveso mít. Str. 27 a 28 popis Dolnogradu: v 16 souvětích je 18x sloveso být.
Když si odmyslím ty nudné popisy, jedná se o příjemnou oddechovku. Jen mně nesedlo, že staří Moravané používají v 9.století opakovaně výrok: "Náhoda je blbec." Trochu komické je též, že Slavomír ovládá pár karate (kung-fu) chvatů, které se naučil od jednoho Araba, který se je pro změnu naučil od šikmookého muže z Kitaje.

12.03.2014 3 z 5

Nemám žádné jméno Nemám žádné jméno Dagmar Hilarová

Další z jedinečných svědectví o životě v terezínském ghettu. Velmi silné jsou autorčiny básně, které zachycují každodenní terezínskou realitu, plnou strachu, hladovění , obav z budoucnosti a smrti. Škoda, že se paní Hilarová vydání knihy v češtině nedožila.

25.09.2012 5 z 5

Krev, monstra a cukroví Krev, monstra a cukroví * antologie

Sbírka přináší 19 povídek, v nichž větší či okrajovou roli hraje období Vánoc nebo vánoční zvyky a tradice a samozřejmě Ježíšek. Máme zde pět sci-fi povídek, dvě z alternativní historie, jeden horor, dvě z postapokalyptického světa a zbytek jsou fantasy povídky odehrávající se v našem světě. Každý si vybere podle svého vkusu. Zaujaly mě tyto práce (řazeno abecedně) Dromův syn, Jednou se to stane, Krámek snů a nočních můr, Náhradník, Půjdem spolu do Betléma, Vánoce v srpnu.

28.01.2024 3 z 5