Cleo De Nile

Jiná Gabriela KoukalováJiná Gabriela KoukalováMartin Moravec

Jsem docela smutná z toho hodnocení tady. Nevím, co vám na ní najednou všem tak vadí. Vlastně vím - že píše to, co si myslela, a jak to doopravdy cítila, a že není s každým kamarádka. Já jsem Gábi vždycky fandila, protože patřila do našeho týmu, ale jako člověk mi moc sympatická nebyla, byla vždycky přehnaně veselá, na nic si nestěžovala a působila na mě spíš jako loutka.. Vážím si jí teď daleko víc, protože vím, co ji biatlon všechno stál, a co si kvůli němu musela vytrpět.
A nikoho tam neshazuje, i o Šikolovi píše, že mu vděčí za to, kde je, a biatlonu zjevně rozmí.
Petr Koukal, to je ovšem jiná, stále pořádně nevím, co si o něm myslet - vždyť i to, jak ho tam Gabriela sama líčí, není zrovna lichotivé.

30.04.2018

Terapie sdílenímTerapie sdílenímEster Geislerová

Nejzbytečnější plýtvání papírem od dob série "Já, Jůtuber"

04.05.2018odpad!

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Jedna z mých nejoblíbenějších knih z povinné četby. Ze začátku se to tváří jako veselý příběh o statečných zvířátkách, která si chtěla žít po svém, a vytvořit tak lepší společnost, než jaká je ta lidská. Jenomže ono to dopadne úplně stejně. A ta zvířatka vlastně nemusí být nutně jen zvířátka.
Já to nevnímám jenom jako kritiku komunistického režimu, ale jako kritiku společnosti celkově. A v hlavně mi utkvělo jedno z upravených přikázání, která byla na stěně stodoly - "Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."

PandemiePandemieMichal Kubal

Pracuji v knihkupectví, a mám chuť vrazit tenhle skvost do ruky každému zákazníkovi, zvláště pak těm, kteří si ještě těsně před říjnovými omezeními vesele trajdali po našem obchodě s rouškou pod nosem. V tom lepším případě. Je velká škoda, že jisté lidi odradí (tak, jako tomu je i u jiných knih) už samotná tloušťka, ale na druhou stranu je tím zase můžete vzít po hlavě, aby se vzpamatovali. Samozřejmě si dělám legraci. Nebo ne....? :)
Opravdu skvěle zpracováno, kniha věrně líčí události posledního roku formou jednotlivých lidských osudů, díky čemuž je tak čtení v jistém smyslu slova jednodušší a záživnější. Spoustu informací jsem dosud nevěděla, a stydím se, protože kdybych se víc dívala kolem sebe a informovala se, některé z nich jsem vědět mohla. Rovněž se autoři vracejí k událostem předchozích let, které jsou v celkovém kontextu důležitější, než byste mysleli.
Pánové Kubal a Gibiš mají můj velký respekt, a jsem ráda, že tato kniha vznikla.

20.11.2020

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Tento příběh mě chytil za srdce a už se ho nepustil. Troufám si označit paní Alenu Mornštajnovou za královnu současné české literatury - co kniha, to naprostý skvost. Podobně jako Hana i Slepá mapa skrývá dech beroucí příběh, který vás nepustí, dokud ho celý nepřečtete, a i potom vám na hodně dlouhou dobu zůstane v hlavě. Osudy tří generací mě zasáhly a zaujaly natolik, že bych klidně snesla, kdyby byla kniha o sto - dvě stě stránek tlustší.

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

Erich Maria Remarque patří mezi mé nejoblíbenější autory, a tohle dílo by si podle mě měl přečíst každý. Jedná se o mimořádně silný protiválečný román, u kterého zažijete emoční jízdu, a nebudete se moct odtrhnout. Jen těžko se dá uvěřit, že je to Remarquova první knížka, jeho styl psaní je vytříbený, postavy propracované, dialogy přirozené a příběh mistrně vystavěný. Na západní frontě klid se může pyšnit i osobitým, posmutnělým koncem, který tomu dodává tu pravou váhu.

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Během čtení první kapitoly jsem si překvapeně říkala, co na té knize všichni vidí, Ove mi lezl na nervy a nechápala jsem, jak zrovna tohle dílo mohlo někoho rozbrečet. Velice brzy jsem ale změnila názor a Oveho s jeho mrzoutskou, upřímnou a pedantskou povahou jsem si zamilovala, rovněž i jeho novou sousedku Parvaneh, které říká Těhotná. Autor nám na několika seti stránkách odkrývá hluboký příběh o starém muži, který by zůstal na světě docela sám, nebýt kocoura, s nímž zprvu nevychází, a několika nových, nečekaných přátel. A víte co? Na konci jsem brečela taky.

07.06.2019

Pýcha a předsudekPýcha a předsudekJane Austen

Všemi zbožňovaná romantická klasika z pera Jane Austenové... O její kvalitě a proslulosti svědčí i to, že se pan Darcy stal synonymem ideálního muže, cosi jako Pan Božský. Je to skutečně velice krásné vyprávění o jedné rodině, které nám dává krásně nahlédnout do tehdejší doby. Upřímně jsem byla dost skeptická a říkala jsem si, co na takové beztak přeslazené a tuctové knížce tolik lidí vidí. Nemusím snad dodávat, jak hluboce svých slov lituji.

07.06.2019

Štěstí na dosahŠtěstí na dosahIrena Petříková

Nezlobte se na mě, 1D mám docela ráda, ale větší blbost aby jeden pohledal. A takovou Mary Sue jako je Irenka jsem snad ještě neviděla. Paolini napsal v autorčině věku Eragona. Marcela Remeňová napsala ve 13 letech Osm světů, což je moc pěkná knížka. Ale tohle? Já být slečnou Petříkovou, dám si to tak možná na blog jako fan-fiction.

26.12.2013odpad!

Hrdý BudžesHrdý BudžesIrena Dousková

Tak tohle byla láska na první pohled. Často jsem se u knížky smála nahlas, což se mi poslední dobou moc nestává. Helenčina dětská naivita je kouzelná (třeba jak si myslela, že umírají jen staří lidé - kéž by tomu tak bylo). A prostředí divadla, ve kterém pracovali její rodiče, se mi moc líbilo. Moc ráda se ke knížce budu vracet.
A samozřejmě i divadelní hra s Bárou Hrzánovou je vynikající, možná ještě o chloupek lepší, než kniha, ale to jen kvůli Báře.

ProměnaProměnaFranz Kafka

Nádherná knížka, na zamyšlení. Po opětovném přečtení jsem si uvědomila, že nejde ani tak o proměnu hlavní postavy Řehoře, ale spíše o proměnu jeho rodiny. Tak to alespoň vnímám já. Franz Kafka poukazuje na sobeckost, pokrytectví a zbabělost lidí, na to, jak jednoduše přehodí přes palubu někoho, kdo je na obtíž. Samotná hlavní postava je zde vykreslena jako klasický hrdina, který se zajímá hlavně o pomoc ostatním, a ne o sebe.

Pipi Dlouhá punčochaPipi Dlouhá punčochaAstrid Lindgren

Naprosto kouzelná knížka o pihaté, zrzavé a bezstarostné holčičce, kterou jsem jako malá přečetla snad dvacekrát, a pokaždé se mi líbila o kousek víc, než předtím. Pipi je zkrátka a dobře taková správně "praštěná" holka, se kterou se člověk nenudí. Dobrodružství, která se svými kamarády prožila, jsem si moc užila, a pamatuju si, že nejvíc se mi líbila ta část s jejím tatínkem a černošským ostrovem. Je to zábavné čtení jak pro děti, tak pro dospělé (a ne nutně pouze rodiče). Astrid Lindgrenová zkrátka umí.

06.06.2019

Jako zabít ptáčkaJako zabít ptáčkaHarper Lee

Budu naprosto upřímná - trvalo mi asi půl roku, než jsem tuhle knihu dočetla. V žádném případě to nebylo tím, že by mě nudila. Ba naopak, jakmile jsem se do ní začetla a ponořila se do příběhu, stránky mi pod rukama doslova utíkaly. Jenže jsem přečetla třeba třicet stránek, pak jsem knihu odložila, a tři týdny na ni nesáhla :D
Každopádně, co se příběhu týče, nemohu jinak, než chválit. Ve většině případů jsou knihy o hlubokých tématech, které jsou vyprávěny z dětského pohledu, naprostými skvosty. Čipera byla naprosto fantastickou vypravěčkou, u mě však vedla postava Kalpurnie. Několik jejích mouder jsem si z knihy vypsala. Mrzí mě, že není kniha v České republice součástí povinné četby na školách, alespoň pokud vím, protože by si to zasloužila.

Válka s MlokyVálka s MlokyKarel Čapek

Kniha se nečte zrovna nejjednodušeji. Novinových článků a různých vědeckých popisů a rozřazení mloků na mě bylo moc. Samotný děj mě však velmi zaujal. Pozoruhodné je především to, že za všechno očividně můžou lidé. To oni vložili mlokům do rukou zbraně, oni je všechno naučili. Je hrozné, že toto dílo je a pravděpodobně ještě dlouho bude aktuální, protože člověk si s přírodou zahrává více a více, a neuvědomuje si, jaké škody může napáchat. Celou knihu jsem byla na straně mloků.

ToToStephen King

Starý známý Pennywise... Některé pasáže se četly o něco hůř, to je pravda, avšak většina byla vynikající. TO je označováno jako horor, ale najdeme zde také příběh o dlouholetém kamarádství, které můžeme sledovat z první řady. Jakmile se totiž začtete, knížka vás vtáhne a vy se ocitáte v Derry spolu s našimi hrdiny. Celé dílo je promyšlené a propracované, nic z textu neslouží jako nedůležitá vata a každá z postav je svým způsobem velmi důležitá. Počet stran není problém, naopak jsem si přála, aby jich bylo víc.

07.06.2019

Bylo nás pětBylo nás pětKarel Poláček

Srdcovka! Stejně skvělá jako seriál. Kdo by neznal Péťu, Zilvara nebo třeba Otakárka... Úsměvné vylomeniny Petra Bajzy a jeho kamarádů mě vždycky dokážou spolehlivě pobavit. Zejména Péťův jazyk, kterým se snaží napodobovat řeč dospělých (někdy úspěšně, ale většinu spíš ne), je brilantní a dodává knize na zajímavosti. Pasáž s Indií se mi v seriálu moc nelíbila, ale tady mě bavila skoro nejvíc. Jsem ráda, že mám knihu doma.

Bílá nemocBílá nemocKarel Čapek

Tahle kniha není jen o nemoci, jak si většina mých bývalých spolužáků naivně myslela. Což je s podivem, tady v tom případě člověk ani nemusí moc číst mezi řádky, aby mu to docvaklo.
Mě osobně nejvíc "bavil" ten spor člověk versus společnost - bezmoc jednoho člověka (Galén) s opačným názorem než má společnost je zde vykreslena na výbornou. Jedinec nemá proti davu šanci, zvlášť, když je dav zfanatizovaný, což je stále aktuální.

06.06.2019

V šedých tónechV šedých tónechRuta Sepetys

Moje první setkání s Rutou Sepetys dopadlo na výbornou. Jde sice o další válečnou knihu, kterých už byly napsány stovky, avšak tahle je zcela výjimečná tím, na jaké státy se zaměřuje. Alespoň já jsem tedy o pobaltských státech za druhé světové války ještě nečetla. Příběh je sice psán převážně pro mladší čtenáře, ale to rozhodně neznamená, že by nebyl temný a ponurý. A přes to si hlavní hrdinka zachovává zdravý rozum, a v mnoha ohledech se jeví jako silná a statečná osobnost.

Velké maličkostiVelké maličkostiJodi Picoult

Zásadně nesouhlasím s tím, že jsou knihy Jodi na jedno brdo. I kdyby měly všechny jen jeden námět, Jodi ho pokaždé zpracuje a rozvine zcela originálním způsobem. Hodně se mi líbily kapitoly z pohledu otce, který nebýt jeho nesnášenlivosti k ostatním rasám působil skoro normálně. Nic takového jsem ještě nečetla, a nechci, aby mě někdo pochopil špatně, v žádným případě se nechci xenofobů apod. zastávat, ale jeho chování jsem tak trochu chápala. Ne schvalovala, ale chápala. Tak jako tak jsem samozřejmě fandila Ruth, ale mojí oblíbenou postavou se stala Kennedy.

PianistaPianistaWladyslaw Szpilman

Z tohoto období jsem přečetla už spousty knih, ale každá je svým způsobem jiná, a vyvolává ve mě spoustu pocitů. Tato nebyla výjimkou. Příběh Władysława mě hluboce dojal, a nesmírně ho obdivuju, protože navzdory všem těm hrůzám, obrovskému strachu o sebe i o své blízké, si dokázal zachovat zdravý rozum. V příběhu je navíc krásně vidět, že ne všichni nacisté byli nacisty dobrovolně, a věřili v to, za co bojovali.

06.06.2019

Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem ZemanemTato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem ZemanemRadim Panenka

Já bych řekla, že kdyby se změnilo několik málo drobností, tak by to vůbec nemusela být špatná kniha. Mám na mysli kupříkladu obálku, dotazovaného prezidenta a obsah :) Ne, vážně, pokud by to byla satira, tak je to celkem dobrý, ale tento "výkvět" politické literatury je myšlen smrtelně vážně. Knížka se nese v čistokrevném narcistickém stylu, není objektivní a nedovoluje vám utvářet si vlastní názory, jenom vám vnucuje ty své.

06.06.2019odpad!

Kanibal z Nine ElmsKanibal z Nine ElmsRobert Bryndza

Naprosto brilantní detektivka, za mě snad dokonce o level výše, než série o Erice. Ta je totiž taková ledová královna (ne že by na to neměla nárok, po tom všem, čím si prošla), a její kolegové mi k srdci moc nepřirostli, za to do Kate a Tristana jsem se hned zamilovala. Navíc mi tu nepřekážely ani části z hrdinčina osobního života. Moc se mi líbilo, jak to měl autor propracované, nápad s karamelkami je dobrý, snad se jím nikdo neinspiruje :D Také je nutno dodat, že všechny vyprávěcí roviny byly zajímavé, žádná tam nebyla navíc. Možná jen ta část s Caitlyn mě úplně nebrala, ale chápu, proč se jim tam autor rozhodl zařadit. Moc se těším na další díly - tedy, doufám, že jich bude víc.
Jenom jediná věc - to fakt Kate se všemi svými zkušenostmi, znalostí původního případu a selským rozumem nedocvaklo, co asi fanoušek udělá po čtvrté oběti? A v klidu si domů pozve syna, když se v oblasti potuluje šílený vrah, který s nimi má hodně společného?

09.01.2020

BecBecD. Shan (pseudonym)

Já si tedy naopak myslím, že to byl díl nejlepší... Bec mě jako postava zaujala mnohem více než třeba Grubbs. Knihu jsem přečetla jedním dechem dnes dopoledne a ačkoliv se mi moc nezamlouval konec, pět hvězdiček si podle mě zaslouží ;)

11.11.2012

Dům na kopciDům na kopciShirley Jackson

Ohodnotit tuhle knihu není jen tak. Když jsem si ji pořizovala, bylo to v domnění, že jde o parádní strašidelný příběh, při jehož večerním čtení budu muset mít všechna světla v domě rozsvícená, a strachy nepůjdu ani na záchod. To jsem se tedy parádně sekla, nebála jsem se. Ale přesto ve mě kniha jeden silný dojem vyvovala, a to sice odpor ke stavbě jménem Hill House. Popis se autorce doopravdy vyvedl, jako kdybych v tom domě byla. Hlavní postava byla zvolena dozajista výborně, hodně se mi zamlouvalo, jak si Shirley Jackson poradila s její povahou a myšlenkami, které začal dům ovládat. Také se mi líbilo, že si vlastně někde v hlavě uvědomovala, že za to může Hill House, jen si to odmítala připustit. Nicméně absenci strašidelné atmosféry, na kterou jsem se těšila, autorce neodpustím, a nebýt toho, jak to celé dopadlo, na víc jak na dvě a půl hvězdy by to opravdu nebylo. Takový lepší průměr.

BroučciBroučciJan Karafiát

Tohle je moje nejneoblíbenější dětská knížka na světě. Už jako malá jsem z toho chytala úzkosti, a vůbec se mi tenhle pochmurný příběh nelíbil, zvlášť ten konec. Navíc je to neskutečně moralizující - nezlobte se na mě, ale když se mi přihodí něco špatného, mám zůstat sedět se založenýma rukama, protože to tak bůh chtěl? To teda ani omylem. Broučci navíc vyplýtvají celý život tím, že svítí lidem, kteří to vůbec nepotřebují.

Dítě číslo 44Dítě číslo 44Tom Rob Smith

Pozoruhodná a výborně napsané kniha, kterou jsem zhltla za dva dlouhé zimní večery, a když jsem zrovna nečetla, neustále jsem tím příběhem žila a přemýšlela jsem nad ním. Děj se odehrává v neblaze proslulých 50. letech, a hlavním hrdinou je svérázný sympaťák Lev Děmidov. Nejde tu jen o vyšetřování a detektivní zápletku obecně, ale velký důraz je kladen rovněž na boj jednotlivce proti společnosti, proti zkaženému systému, v jehož ideály už nevěří.

07.06.2019

Rudá jako rubínRudá jako rubínKerstin Gier

Velmi čtivá, nenáročná a zajímavá kniha s krásnou myšlenkou. Mně Gwendolyn namyšlená nepřipadala, spíš jsem měla - jako asi většina - problémy s Charlotte. Taky Gideon mi moc nesedl. Nemůžu se ale dočkat, až se dozvím víc o příběhu Lucy a Paula, ti dva mě upřímně zajímají více než hlavní postavy. Já osobně dávám 4* a s napětím očekávám druhý díl :)

15.08.2012

Desátý kruhDesátý kruhJodi Picoult

Uf, tak tohle ne. Tentokrát půjdu proti proudu, a mám dokonce dojem, že jsem četla jinou knihu než ostatní :D
Neskutečně nesympatické postavy, otřesný překlad (pracoval pro Marvel, ne Marvela! a Storm není kluk, proboha, to je takovej problém si to dát na Google?) , už od začátku je vám jasný, jak to s tím znásilněním bylo a jak je to i s tou věcí, co se stala potom. Trix bych nejradši profackovala, chovala se jako typickej pubertální spratek, co přijde o "lásku svýho života" a začne kňourat a kopat kolem sebe. Její kámoška šlapka byla taky na pár facek. Nudná učitelka, co chrápe se studentem a taťulda a celá ta jeho eskymácká story mě vůbec nebrali. Jsem zklamaná o to víc, že je to kniha od Jodi Picoult, která patří k mým nejoblíbenějším autorkám, a myslela jsem, že její knize nikde nedám méně než čtyři hvězdičky. Mám dokonce dojem, že všechny, co jsem zatím četla, byly na pět hvězdiček. Tohle opravdu ne.
Jediné plus je to, že se to i přes předvídatelnost a můj naprostý nezájem četlo samo, a pak ještě ten komiks. Jednu nebo nula hvězdiček dávám jen knihám, které ani nedočtu, proto dávám dvě.

22.12.2018

Obraz Doriana GrayeObraz Doriana GrayeOscar Wilde

Geniální, ve své době šokující kniha. Jedni kvůli ní Oscara Wildea milovali, druzí zatratili. Příběh o Dorianovi, který díky Henrymu zatouží po věčném mládí, a chce si užívat života se vším všudy, a až když je příliš pozdě, uvědomí si, jak se choval. V knize je spousta myšlenek, nad kterými jsem se pozastavila, a některé z nich jsem si i vypsala. Dorian Gray se dočkal mnoha filmových i divadelních zpracování, ale za mě je pouze jedno jediné divadelní stejně dobré (ne-li lepší) než tato kniha.

Nekonečný příběhNekonečný příběhMichael Ende

Když jsem četla knihu poprvé, ještě jako žákyně základní školy, byla jsem docela rozčarovaná - vůbec mě to nebavilo tak, jako fimové zpracování (tehdy byl Atrej mojí platonickou láskou :D), a navíc jsem s překvapením zjistila, že to zdaleka nekončí tam, kde film. A to se mi nelíbilo. Při každém dalším přečtení jsem si ale knihu zamilovávala víc a víc, a pokaždé jsem v ní našla něco jiného. Zkrátka už to neberu jako vymyšlený příběh, ale jako studnici zajímavých myšlenek, při jejímž čtení si ale vždycky skvěle odpočinu.