Clea3112 Clea3112 komentáře u knih

Atomové návyky Atomové návyky James Clear

Velmi praktický a užitečný rádce, chcete-li si trochu zefektivnit život a zavést pár rutinných návyků, které se můžou týkat čehokoliv. Strukturované,smysluplné,čtivé. Příjemné překvapení :)

26.02.2023 5 z 5

Navždy plynule: Jak se rychle naučit cizí jazyk a nikdy ho nezapomenout Navždy plynule: Jak se rychle naučit cizí jazyk a nikdy ho nezapomenout Gabriel Wyner

Velmi praktický rádce na cestě učení se cizím jazykům. Hodně praktických tipů, které pomůžou jak začátečníkům, tak zkušenějším studentům jazyků. Systém kartiček je skvělý, hodí se ale především, pokud s cizím jazykem začínáte. Každý si z knihy odnese asi trochu něco jiného, ale "odnese" si určitě :) Doporučuji!

26.02.2023 5 z 5

Generál Pavel v rozhovorech s Jolanou Voldánovou Generál Pavel v rozhovorech s Jolanou Voldánovou Jolana Voldánová

Rozhovory s generálem Pavlem chtějí dát čtenáři nahlédnout na Petra Pavla z různých stran a úhlů - na jeho rodinné zázemí, profesní život, zájmy a koníčky, osobní život, světonázor, lidskost. Život není jen sbírka úspěchů a výher, ale i trpkých zkušeností, které, zpracujeme-li správně, nás posunou vpřed a dávají šanci více pochopit svět v širších souvislostech. Ne všechny otázky jsou vždy příjemné, stejně jako různé životní výzvy a karamboly. Vyrovnat se s nimi s pokorou a ochotou, vidět i své chyby jsou stavebním kamenem, který má při stavbě domu značnou cenu. Jako bonus jsem ocenila poslední kapitolu, rozhovor s manželkou paní Pavlovou.

26.02.2023 4 z 5

Boj s artrózou Boj s artrózou Ana Maria Lajusticia Bergasa

Útlá knížečka, která přináší jednoduché řešení pro boj s artrozou - dostatek proteinu, vitaminu C a hořčíku. Kolem této myšlenkové osy se točí celá autorčina studie. Nevím, zda recept je skutečně tak jednoduchý, jak autorka popisuje, nicméně má-li člověk problém, je ochoten zkusit cokoliv. V tomto případě se naštěstí nejedná o nic extrémistického.

26.02.2023 3 z 5

Všímavost Všímavost Josie Seydel

Jednoduchá cvičení, která nám pomůžou zastavit se a vnímat svět, sebe, problémy z jiné perspektivy. Jednoduché, a přitom tak náročné....schválně, zkuste to! Psáno jako návod, rádce do praktického života než kniha s duchovním rozměrem, což může být výhodou i nevýhodou.Familiární ton mi osobně úplně nesedl, proto minus hvězda.

26.02.2023 4 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

AUDIOKNIHA: Stephen King přistoupil k tomuto svému literárnímu počinu tak trochu jako Chytrá Horákyně. Je to napínavé, ale horor, ani thriller to není. Dějí se tam nadpozemské jevy, ale sci-fi román to taky není. Vznáší se tam tabuizované téma zabalené do křehkého obalu složitých mezilidských vztahů v konzervativním prostředí amerického venkova, ale klasická sociální novela to také není. Existenciální otázky o smyslu bytí, poslání, naplnění lidského života se vám chtě-nechtě při čtení Kingových řádků samy derou do mysli …. ale ani kafkovsky laděné drama to není ! Je jedno, čím Povznesení je, důležitější je, co si z něho odnesete. Pro mě byl tento zdánlivě nenápadný „kousek“ příjemným literárním zážitkem, který právě díky spisovatelovu umu nechat prorůstat více žánrů a tematických rovin najednou, činí z obyčejného sendviče delikatesu hodnou vychutnání. Interpretace v podání Jiřího Lábuse vynikající!

05.01.2023 4 z 5

Přiznám se, že neznám mentalitu, ani prostředí afrického kontinentu, a proto je pro mě vlastně obtížné tuto knihu hodnotit. Z čistě evropského pohledu, evropské zkušenosti a reality jsou příběhy velmi naivní, prosté, předvidatelné .....prostě takové pohádky pro dospělé s ponaučením. To může náročnějšího čtenáře zvyklého na říz a spád severských detektivek iritovat a vyvolávat pocit nespokojenosti, že nedostává svou oblíbenou a očekávanou dávku napětí a adrenalinu. Můžou vadit i některé genderové stereotypy (ale možná je to právě autorův záměr, vycházející ze sociokulturních reálií). Knihu jsem si vybrala jen s ohledem na Čtenářskou výzvu 2022, jinak bych se k ní asi nedostala.A pravděpodobně ani další díly vyhledávat nebudu. Neznamená to ovšem, že by kniha jako taková byla špatná, nudná, nečitelná, to vůbec ne! Je to takové oddechové čtení na prodloužený víkend :)

11.12.2022 3 z 5

Robinsoni a donkichoti Robinsoni a donkichoti Aleš Palán

Pro mě velké zklamání. Předchozí dva díly o šumavských samotářích a následně podivínech z různých koutů ČR byly skvělým důkazem vynikající novinářské práce Aleše Palána. Obsahovaly vše, co správná kniha tohoto typu obsahovat má, tedy nejen dobré téma, ale i dobré zpracovní tématu. To se bohužel v Robinsonech neopakuje. Jako kdyby měl autor stihnout dodat nějaké příslíbené dílo v určitém termínu. Nebo snad AP ztratil svůj vytříbený profesní nadhled a "bral", co bylo ? Výběr osobností do knihy se podle mě nepovedl. Čtenář chce poznávat "jiné", protože i když se s tím neztotožní, přesto může být takový rozhovor inspirující. Rozhovory s "labilními alkoholiky a ztroskotanci", kteří se perou sami se sebou a spíše se nechávají "vláčet osudem", než aby svůj osud proaktivně stavěli na jinakosti z důvodu vnitřních přesvědčení a světonázorů, se stává po druhém třetím rozhovoru monotónním, nudným... po pátém šestém dokonce iritujícím. Neodsuzuji životní styl těchto lidí (je to koneckonců volba každého člověka, jak se rozhodne žít), ale od zkušeného renomovaného publicisty jsem očekávala větší senzibilitu při výběru materiálu a touhu naplnit prvotní poslání spisovatele/novináře - myslet především na své čtenáře a nabídnout jim tu nejvýše možnou kvalitu.

11.12.2022 2 z 5

Síla léčivých polévek a očistné návody pro domácnost Síla léčivých polévek a očistné návody pro domácnost Vladislava Mlada Jirásková

Jednoduché, zdravé, rychlé recepty na polévky, které zvláště v chladné dny zahřejí. Doplněno krátkou charakteristikou léčivých účinků dané zeleniny, nebo bylinky. Pozitivně laděné obrázky. Kdo není naladěn na esoretický tón, ať se nenechá odradit. Polévky jsou zaměřeny na (středo) evropského konzumenta. Zde opravdu platí, že v jednoduchosti je nejen půvab, ale i síla. Za mě spokojenost :)

10.12.2022 4 z 5

Buddhovy příběhy na dobrou noc Buddhovy příběhy na dobrou noc David Michie

Buddhovy příběhy na dobrou noc ... jsou příběhy, ne nutně na dobrou noc, ale určitě plné momentů drobné reflexe a životní filozofie, zahalené do každodenního života nás všech. V některých se poznáte, v jiných ne, ale právě mix tohoto přístupu činí knížku jedinečnou, křehkou a přitom uchopitelnou. Na příběhy je třeba se naladit, udělat si čas ....a vychutnat si je. Pak splní své poslání.... Pěkné !

21.11.2022 5 z 5

Co pít, když... Co pít, když... Jarmila Mandžuková

Praktický pomocník a rádce v domácnosti :)

Co jíst, když ... Co jíst, když ... Jarmila Mandžuková

Praktický, přehledný, systematický rádce do každé domácnosti.

19.11.2022 5 z 5

Buddhovy pohádky na dobrou noc Buddhovy pohádky na dobrou noc Nagaraja Dharmachari

Moc hezké !

19.11.2022 5 z 5

Kniha psaná americkým stylem - osobní příběh autora, rozhodnutí změnit svůj "osud", vydání se na cestu za odborníky, vyzkoušení všech možných metod, technik a cest vedoucích ke zlomu, zázračné uzdravení .... Chápu, že je tento styl asi komerčně nejzajímavější a nejlépe prodejný, ale pro mě je to spousta omáčky s malými kousky kvalitního masa . Pokud tedy nutně nepotřebujete "příběhy", aby se vám lépe četlo a zajímají vás více fakta, techniky, něco, co vás obohatí a co budete moct sami vyzkoušet, úplně stačí přečíst si poslední kapitolu, která je pěkným souhrnem všeho podstatného. Tu doporučuji.

19.11.2022 3 z 5

Život bez úzkosti Život bez úzkosti Judson Alyn Brewer

V knize najdete několik zajímavých podnětů, ale jako celek na mě působí velmi rozvláčněle. Jako by si autor dal za úkol, že musí napsat 350 stran a dělal vše pro to, aby tuto naplánovanou normu dodržel. Tím se bohužel ztrácí hlavní myšlenková osa a musíte si občas připomínat, o čem že to posledně autor mluvil a k čemu to mělo směřovat. Takže za mě trochu zklamání. Kniha hodně staví na technikách mindfulness a práci se zlozvyky, což samo o sobě není špatné. Stačilo však 120 stran a konečný efekt by byl působivější.

19.11.2022 3 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

AUDIOKNIHA : Skvělé dramatické podání s panem Hrušínským podtrhuje autenticitu poslání, které Karel Čapek do svého dramatu vložil. Ačkoli je idea Bílé nemoci opravdu v kontextu dnešního světa utopistická, neupírá jí to na síle a smyslu. Etické deskriptory by neměly zůstavat zapomenuty, aby mohly alespoň pnit roli mety, ke které by lidstvo mělo směřovat. A nejsou jimy jen mír a bezpečí, ale i humanita, soucit, porozumění, zásadovost, které jsou symbolicky ztvárněny v postavě doktora Galena. Silné, nadčasové dílo.

15.10.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

AUDIOKNIHA : Alena Mornštejnová umí psát a píše výborné knihy. Dotýkají se malých lidských osudů, které se můžou proměnit ve velké tragédie. Hrdinové potom hledají cestu, jak se s ránou, který jim život přinesl, vypořádat. I "Tiché roky" se nesou v tomto duchu. Mistrná psychologie hlavních postav, napětí a dynamika zdánlivě "obyčejného" příběhu, stavba celého vypravování ... to vše spolu se skvělými interprety činí z audioknihy úžasný literární zážitek.Doporučuji.

15.10.2022 5 z 5

Vy jste placebo Vy jste placebo Joe Dispenza

AUDIOKNIHA : Rozhodnete-li se změnit cokoliv ve svém životě a uvěříte-li tomu, že je to možné, pak je to skutečně možné. To je hlavní poslání knihy, podepřené mnohými příklady ze života a praxe.Kniha může být vaším průvodcem, motivačním koučem, rádcem, kamarádem i oporou v nelehké situaci. Uvěříte-li autorovi a hlavně sami sobě, dojdete, kam potřebujete. Na závěr dvě inspirativní vedené meditace.

09.09.2022 4 z 5

Nemilovaná: z deníku sedmnáctileté Perly Sch. Nemilovaná: z deníku sedmnáctileté Perly Sch. Arnošt Lustig

AUDIOKNIHA : Osobnost Arnošta Lustiga mám velmi ráda, líbí se mi i jeho tvorba. Je v ní moudrost a nadhled muže, který viděl a prožil mnoho utrpení a přesto si zachoval životní optimismus, sílu, vitalitu. "Nemilovaná" je psaná z pozice 17 leté dívky a trochu asociuje Deník Anny Frankové. Přesto - ve srovnání s Deníkem Anny F. - si nelze nevšimnout, že kniha není psána teenegrovskou dívkou, ale mužem s hlubokými životními zkušenostmi. Sedmnáctiletá dívka, ačkoli byla okolnostmi přinucena dospět dříve a rychleji, by do svých úvah o smyslu a podstatě života a bytí asi nebyla schopna vnášet tolik nadhledu, reflexe, metafory a srovnání. Přesto je příběh výpovědí o své době, kruté, bolestné a nemilosrdné. Interpretace v podobě Jitky Molavcové mi opravdu nesedla. Moc jsem se snažila si na její podání zvyknout a "uvěřit" mu, ale nepřesvědčilo mě. Zážitek z psané verze knihy by byl asi hlubší.

09.09.2022 3 z 5

21 lekcí pro 21. století 21 lekcí pro 21. století Yuval Noah Harari

Moje první kniha od autora, ačkoli se jedná o třetí díl volné série. Jsem proto "oproštěna" od srovnávání s jeho předchozími knihami. Velmi zajímavý soubor esejí a zamyšlení nad možným vývojem budoucnosti vycházející z premis současnosti. Myslím, že autor si je vědom limitů svého nelehkého úkolu, a přesto se do něho pustil, což vyžadovalo velkou dávku odvahy. Po bitvě je totiž každý generál :) Jeho dílo je/bude mj. i výpovědí o tom,jak současný člověk z počátku dvacátých let 21.století přemýšlí/přemýšlel o světě. Harari má smysl pro komplexnost, podívat se na fakta v co nejširší perspektivě a s nadhledem, což je ceněnou dovedností v dnešním světě zahlceném informacemi různé kvality. Ne všechny kapitoly jsou stejně vyrovnané a ne se vším musíte souhlasit, ale je to bezesporu inspirující podnět k tomu zkusit se dívat na věci trochu jinak a v jiném kontextu.

15.07.2022 4 z 5