Clash Clash komentáře u knih

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Kdo chytá v žitě je dnes už docela známý pojem, ať už „to je o tom klukovi, co hází hustý hlášky a utekl ze školy“ nebo „kniha, kterou měl u sebe v době vraždy Johna Lennona vrah Mark David Chapman“. Pro mě to je ale unikátní dílo, které vás dokáže vyprostit ze špatné nálady, nebo právě naopak, dostat vás do té největší melancholie vůbec. Dílo napsané černým humorem, emočním výlevem citů a jednou takovou cestou z Pencey do New Yorku na kterou nikdy nezapomenete. Stylově napsaná Salingerovka a opravdový literární klenot, který nikdy nebude chybět v mé knihovně.

16.06.2011

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Tato kniha není dokonalá, je pouze krásně napsaná, skvěle filozofická a stylově zakončená. Stále mi tam něco chybělo ale i přesto, stojí za to si ji přečíst. P.S. ... a ano, nedá se na tuto knihu zapomenout, už pěknou dobu mi stále leží v hlavě.

16.06.2011 5 z 5

Devět povídek Devět povídek J. D. Salinger (p)

Jedna z nejlepších povídkových knih, které jsem kdy četl. Každá povídka má něco do sebe, některé promýšlíte a hledáte, co tím chtěl autor říct, jiné vás naprosto rozdrtí (Den jako stvořený pro banánové rybičky, Pěkná ústa, oči zelené) a ty další do vás vnesou radost a zároveň smutek. Miluji styl psaní Salingera, on je ten, který dokáže v knize rozebrat skutečné pocity člověka.

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Skvěle napsaná kniha, která vám zůstane dlouho v hlavě. Hlavního hrdinu si musíte zamilovat, jeho myšlení, obchodování a řešení různých situací v Čangi ve vás zanechá opravdu skvělý pocit propracovaného příběhu a života v tomto pekle. Velice působivé bylo, když Král ke konci absolutně překopal svojí povahu a vznikl naprosto někdo jiný, někdo s kým jste se za celou dobu v knize nesetkali. Dílo u kterého nemám co vytknout, dokonalá četba.

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Opravdu nejlepší kniha mého dětství, která zanechala mnoho hezkých vzpomínek.

22.05.2011 5 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Milá oddychovka, která neurazí a dokáže rozesmát. "Vážený pane," řekl pan Otis, "musím vás opravdu důrazně požádat, abyste si naolejoval ty řetězy, a přináším vám k tomu účelu lahvičku TAMMANYHO MAZADLA S VYCHÁZEJÍCÍM SLUNCEM. Tvrdí se, že dokonale účinkuje po jediném použití. Na obalu je o tom řada svědectví od několika nejvýznamnějších domorodých duchovních. Nechám vám je tadyhle u svíček pro ložnice, a kdybyste si přál, milerád vám ho opatřím víc."

21.05.2011 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Paul Remark

Legendární a překrásná kniha, která nás přinutí přečíst další skvosty od Remarqua.

21.05.2011

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Jedna z těch nejlepších sbírek od Bukowského. Každá povídka má své prasácké, vochlastané a špinavé kouzlo, které si buďto zamilujete nebo znechutíte, u mě to je jasné.

16.05.2011 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Spolu s černoušky nejlepší dílo od Agathy. Dokonalá detektivka se skvělým a důvtipným Herculem Poirotem, skvělá pointa, dokonalé rozuzlení a atmosféricky báječně napsané dílo, které musíte přečíst jedním dechem.

10.05.2011 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Neuvěřitelně pravdivé, neuvěřitelně mrazivé a neuvěřitelně originální. "Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější." Opravdu rozeznáte prase od člověka? Opravdu jsou pravidla od toho, aby se respektovala?

06.05.2011 5 z 5

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

Chápu kritiku i oblibu tohoto díla, je to kniha naplněná nechutností, zvráceností a tím největším hnusem, který si dovedeme představit. Zajímavé, že se skvěle čte. Stálo by za to, se k ní zase někdy vrátit.

03.05.2011 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nejdepresivnější a nejhrůznější literární zážitek, který by si měl každý člověk přečíst. Opravdu jsou 2+2 čtyři? Opravdu dobro vítězí nad zlem? Jste si jisti tím, čím jste si jisti? Žasnu nad zvráceností a genialitou této knihy.

28.04.2011 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Melancholická báseň a naprostá dokonalost ve které si každý z nás buďto najde své nebo právě naopak, dílo vás nezaujme. První kniha, kterou si mě Irving získal a stal se pro mne hrdinou, během čtení se nám naskytne dobře propracovaný humor, veliká dávka emocí, solidní propracování-sepsání Garpova života a jak je známo u autora, hodně slušné zakončení. Jedna z nejlepších knih od Irvinga, která se četla jedním dechem.

26.04.2011 5 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Naprostý literární anarchismus, naprostý zmatek a také jedna z nejlepších knih jakou jsem kdy držel v ruce. Člověk nechápavě čte řádky tohoto braku a nepobírá, co tím autor chce říct či naznačit. Začátek, který vás nakopne a konec, který vás do slova uzemní. V chaosu se skrývá krása - tato kniha je chaos. Palahniukovo vrcholné dílo.

24.04.2011

Smrt v Benátkách Smrt v Benátkách Thomas Mann

Krásných, hodně složitých 93 stránek, které po přečtení ve vás nechají trýznivý pocit úzkosti. Mann sepsal opravdu parádní novelu, kterou si rád zase někdy zopakuji.

24.04.2011 5 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Kniha utekla velice rychle. Je sice pravda, že jsem očekával daleko oslnivější čtení ale i tak se mi kniha líbila. Krátký, jednoduše napsaný příběh poukazuje na příjemné prostředí New Yorku, kde pozorujeme rozrůstající se přátelství mezi rozpustilou Holly a jejím sousedem. Zakončení příběhu bylo opravdu povedené.

23.04.2011 4 z 5

No … tak jsem to dočetl. Kniha, na kterou jsem byl opravdu zvědavý, se ukázala ve výborném světle. Nebylo to zdlouhavé, nebylo to nudné ale právě naopak, každá další stránka ukazovala něco nového a nového. Murakami se čte opravdu dobře, jeho styl psaní obsahuje jednoduchost, pohodovou atmosféru, silné konce a pečlivost, kterou si získává čím dál tím víc obdivovatelů. Konec světa & Hard-boiled Wonderland je dobrá kniha, ukazující rozsáhlou fantazii spisovatele, který si dokáže pohrát se současným světem a souvisle i se světem „představ“. Další Murakami, další spokojenost.

20.04.2011 5 z 5

Zalknutí Zalknutí Chuck Palahniuk

Excelentní, vtipná sprosťárna, která ústí až do samého dna mužské závislosti na sexu. Palahniuk mne už s ničím nepřekvapí, jeho knihy jsou důkazem opravdové magořiny a hlavně, záruka kvality by zde měla mít svojí značku.

04.04.2011 5 z 5

Obchodník se smrtí Obchodník se smrtí Hugh Laurie

Velice milé překvapení od Hugha Laurieho, které se mu opravdu zdařilo. Už od prvních pár vět jsem se bavil a to trvalo až do poslední kapitoly této knížky. Je zde vyobrazen pravý anglický humor, na který si já potrpím a dále skvělý příběh, který má výborně rozsáhlé detaily, obzvlášť na méně důležité věci. Skvělé čtení, které mohu jen doporučit.

31.03.2011 5 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Jedno z těch slabších děl od Murakamiho ale stále dosahující k tomu aby poskytlo příjemný pocit dobrého čtení. Myslím, že počet stránek je naprosto ideální, kdyby jich bylo více dopadlo by to mnohem hůře.

28.03.2011 4 z 5