Clash Clash komentáře u knih

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Zde jsem se trochu přecenil, a pustil se do něčeho, co mému mozečku zabere hodně práce a času, než si vše srovná. Možná taky nesrovná, zůstane v tom chaos, který se časem bude přeměňovat na chtíč si tuto knihu zopakovat. Zážitek to byl určitě skvělý, ale tvorba Dostojevského bude vždy patřit mezi částečně nepochopené. Každopádně se už nemůžu dočkat Karamazovců!

03.12.2011 4 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

Kniha, která vám zabere opravdu necelý den ve škole. Příjemné povídky, mezi kterými se najdou opravdové skvosty. (Krajina s žehličkou, Ufo v Kuširu, Žabák, zachránce Tokia) Nemá cenu dál psát, že Murakami patří mezi jedinečné spisovatele a hlavně psychology, kteří svá díla dotáhnou vždy do spokojenosti čtenáře. Prostě další skvělé dílo, které vás natěší na další Harukiho knihu.

02.12.2011 5 z 5

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

Moderní mrazivý western, který si dokážu opravdu užít i po druhém přečtení. Celá tahle kniha je jeden veliký skvost, který si zamiluje málo kdo. Hustá atmosféra na každé stránce, která by se dala krájet, nebezpečný a bezcitný vrah Anton Chigurh ze kterého jde strach už při prvním jeho popisu. Jsem velice rád, že i filmové zpracování od bratrů Coenů se vyvedlo na jedničku. Nadšenost, spokojenost a dokonalý příklad knihy, pro kterou mohu sáhnout kdykoliv.

06.11.2011 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Na Českou literaturu velice zajímavé a povedené dílo. Už od začátku vás vtáhne do děje skvělá atmosféra tmavé Jilemnice, kde nás autor seznamuje s obyvateli a hlavní hrdinkou Štěpkou, která rozumu a krásy nepobrala moc. Postupně zde nacházíme i temnou stránku knihy a nahlížíme do ženské mysli, pozorujeme životní neštěstí a smůlu, která se na hlavní hrdinku jenom lepí. Avšak jak to bývá, i v tom nejhorším konci, kdy se sami ptáme „proč?“, tak nám život odpoví: „Nikdy není pozdě začít od začátku. Co není, může být.“

17.10.2011 4 z 5

Druhá kniha, kterou jsem si od Pana M. dopřál, a můj názor? Příjemné počtení od Murakamiho, které plně nenadchne ale svojí práci odvede. Murakami je výborný psycholog, který v této knize rozebírá nejen lásku k běhání ale i poznatky ze života. Příjemná oddychovka.

27.09.2011 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Svým způsobem velice zvláštní a zajímavá kniha. Truman Capote dokázal sestrojit z údajů jedné vraždy velmi dobré dílo, které si v dnešním světě udělalo jméno. Milovníci Capoteho budou překvapeni, jak tento pán dokázal napsat tak odlišné literární dílo než jeho předešlé knihy, které byly zaměřeny úplně jiným směrem. Snad kniha, která dokázala korunovat Trumana, kniha, která zamrazí a kniha, která určitě stojí za přečtení. Tenhle alkoholik byl přeci jen zvláštní člověk …

27.09.2011 4 z 5

Neviditelné nestvůry Neviditelné nestvůry Chuck Palahniuk

Neviditelné nestvůry jsem přečetl jako třetí knihu od Palahniuka. Je to kniha, která je zmatená, depresivní, nechutná, odpudivá a závěrem i kvalitní. Musím přiznat, že tady jsem i chvilkami tápal a uvažoval, zda Palahniuk při psaní nebyl lehce v rauši viz. přeskakování z minulosti do přítomnosti a opačně (neříkám, že to nemělo své kouzlo). Chuckův styl psaní není pro všechny čtenáře, nešetří se zde zvráceností, úchylností a už vůbec ne chaosem, zda se lidé řídí tím, že si od daného autora přečtou jeho prvotinu, tak se ani nedivím, že mnohé z nich tuto knihu po pár stránkách uzavřou, vyhodí z okna a Palahniuka nazvou za debilního úchyláka, který by se měl léčit. Jsou zde však lidé, kteří si naprosto v jeho stylu psaní libují a očekávají, co nového přinese jeho další prasárna. Líbilo se mi to, tolik zmatku a nepochopení na pouhých 210 stránkách.

Chci vidět znechucení!
Blesk!
Chci vidět hněv!
Blesk!

07.09.2011 5 z 5

Valčík na rozloučenou Valčík na rozloučenou Milan Kundera

Romány Milana Kundery bych dělil do dvou skupin. Filozofické úvahy, kde děj není nijak důležitý a ukázky běžného (milostného) života, kde hraje děj hlavní roli. Valčík na rozloučenou patří do druhé skupiny. Jedná se o smutnou až zkaženou ukázku nežádaného těhotenství a příběh jedné, takové pilulky, která určí cestu k cíli. Moc se mi líbilo, jak pan Kundera znovu vystihl chování a rozhodování lidí v dané situaci.

04.09.2011 4 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

No, myslím, že vše co mělo být napsáno k této knize, už napsáno je. Milan Kundera naservíroval další skvost, který vás trochu potrápí svojí filozofickou krásou, provede otázkou nesmrtelnosti a seznámí vás s několika lidmi, kteří byli, jsou a budou nesmrtelní. Každý milovník Kunderovy literatury si zde najde určitě své. Plné hodnocení je zde na místě.

23.08.2011 5 z 5

Franny a Zooey Franny a Zooey J. D. Salinger (p)

No … těšil jsme se na další super Salingerovku, ale musím říct, že po první polovině knihy jsem nebyl nijak zvlášť spokojený, druhá povídka působila i částečně dost nudně (viz. dopis od Buddyho) a stále jsme čekal, kdy přijde to správné „obyčejné“ kouzlo po Salingerovsku, bohužel jsem se nedočkal. Kniha v podstatě dost o ničem, filosofická stránka (?) s tou jsem se tu moc nesetkal. Jsem zvědavý na další počin, který doufám bude na lepší úrovni než právě Franny a Zooey.

16.08.2011 3 z 5

Amerika Amerika Franz Kafka

Velice odlišné dílo od ostatních Kafkovských zplodin. V knize jsou velice dobře rozepsané povahy a chování osob v této společnosti, zcela pravdivá ale i částečně méně kvalitní kniha, kterou vnímám jako další potěšení z druhé ruky mistra Kafky.

15.08.2011 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Povinnost a opravdová lahůdka pro milovníky anglického humoru. Nesmíte v ní hledat nějaký význam, je to opravdu jen bláznivý, etapový výlet po vesmíru. Líbí se mi Adamsova otevřená fantazie.

05.08.2011 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Klenot české literatury. Jednotlivé mrazivé balady, které vám na základní škole cpali do hlavy. Hrozba pro žáky zš, vynikající zážitek pro přemýšlivé čtenáře.

05.08.2011 5 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Pohodová a oddychová kniha, která vám dokáže nastínit krásný obraz krajiny Provence, a života v ní. Čtení, které potěší svojí psanou pohodou a skvělým vyprávěním.

05.08.2011

Proměna Proměna Franz Kafka

První setkání s mistrem K. bylo poněkud zvláštní. Po přečtení této povídky jsem nevěděl co si o tom myslet, ukázalo se, že mi povídka v hlavě uvízla a přímo mne dokopala si přečíst další dílo, které mi potvrdilo genialitu jeho psaní. Proměna jako velice originální a mrazivé čtení dokáže rozhodnout o dalším vašem kroku k seznámení se s Franzem Kafkou, nebo právě naopak, k zapomenutí na tento zvláštní literární zážitek.

29.07.2011 4 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Pohodové povídky, nad kterými nemusíte nijak více přemýšlet, zanechají vám příjemný pocit z dobře napsané knihy. Další důvod proč sáhnout po další knize od Pana Kundery.

26.07.2011 4 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Literární klenot, který byl převeden do geniální filmové podoby.

21.07.2011

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Opravdu nesnesitelně výtečná kniha, která se čte jedním dechem a zároveň vás nechává trýznit svým filozofickým nádechem. Klenot Milana kundery.

20.07.2011 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krátký příklad toho jak krásné je žít a vážit si toho čeho máme.

19.07.2011 4 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Skvěle napsané mrazivé čtení, které vám bude dlouho ležet v hlavě. Můžeme se pouze hádat, co tím autor chtěl říct, shodnout se můžeme na výsledném dojmu, který je opravdu veliký. Nebudu ani lhát a upřímně řeknu, že kniha mi dala zabrat, Kafkův styl psaní je jiný, složitý ale zatraceně zajímavý.

10.07.2011 5 z 5