Amerika

Obraz modernej doby videný očami dospievajúceho chlapca je strhujúcim dielom, v ktorom Franz Kafka brilantnou umeleckou formou rozvinul pocit ohrozenia obyčajného človeka odľudštenými spoločenskými vzťahmi. Obavy a úzkosť z modernej doby sú v jeho podaní rovnako aktuálne ako v čase vzniku románu. Cez pološero dlhých tieňov a rôznych interpretácií presvitá autor, ktorý dokázal s humorom hľadieť do tváre formujúceho sa nového sveta. Kafka bol výnimočným pozorovateľom, ale aj majstrom grotesky, aranžovania a predvádzania situácií, ktoré bez zbytočného psychologizovania mieria priamo do srdca príbehu. Vydanie: 1. slovenské vyd. Z nemeckého originálu preložila Perla Bžochová Esej "Kastrující stín svatého Garty" napísal Milan Kundera ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32360/amerika-32360.jpg 4294

Der Verschollene (1927)

Vydáno:, Európa

Damato

Tady u téhle knihy jsem konečně pochopila, že to není nuda, která mě Kafkovými knihami provází, je to naprosté nepochopení a psychická zátěž , která mi stojí věrně po boku u jakékoli z jeho knih.
Vzdávám to Franzi Kafko, tobě to nemusí být líto, máš miliony dalších věrných čtenářů, já ti prostě nerozumím a pokud porozumím, je to děsně vysilující.

Palivo

Bom dia.

Jelikož se kniha jmenuje Amerika, vítejte u hiphopové recenze, bitch yo.

Hip hop nebo Snup Dogg v knize sice není, ale to nám vůbec nevadí.

Takže, mladej vocas z pražskýho hoodu, Karel AKA Ice T-Grossman AKA 2Kaja, dovalí do Ameriky, kde začne chillovat u strejdy, kterej má hodně vaty, takže hip hop jak sviň, to chceš. Místo za bitchama ale Karel jede na výlet za nějakým frajerem, což strejdu dost vypissuje a mrtě ho vyfukuje.

Takže adios.

Karel se hodí do klidu, loket z vokna, neřešit hovna a vydá se na cestu do vnitrozemí, kde najde dva maníky, tedy jeho crew, bičes. Společně založí Wu-Karel-clan, ale hned se rozkmotří a Karel skončí jako liftboy v hotelu - to nechceš bejby. Tady následuje asi jediná kafkovská pasáž, kdy je obviněn z kráděže a dalších funky shit, a tím zábava končí. Už tou dobou mě to moc nebavilo a ukázalo se, že Kafka psal první polovinu knihy asi na Vyšehradu - protože poté to šlo už jen z kopce. Hihihi, si zabil jak sviň. Booyakasha!

Abych zabránil nudě, vytáhl jsem z rukávu trik starý jako samo lidstvo - jako hlavního hrdinu jsem si představoval Romana Zkamene. To trochu pomohlo, ale moc ne. Feačuring zpěvačky a další krkolomné skills v následujících kapitolách mě docela uspávaly a přišlo mi to celý takový nemastný, neslaný. Možná jsem měl knihu omastit nebo osolit. To už se ale nikdy nedozvíme.

6/10, pro mě nejslabší Kafka.

toni-az

Z této knihy jsem poněkud rozpačitý. Že není dokončená, to jsem věděl předem. Že bude nepochopitelná jsem tušil vzhledem k autorovi, nicméně to se nestalo. Za mě celkem precizně napsané dílo, na svou dobu asi něco neobvyklého, na tuto dobu taková normální knížka. Z fragmentů je cítit, že by mohla být trochu zajímavější, kdyby ji nakonec stihl dopsat, ovšem to by asi byla zase pekelně dlouhá.
Každopádně číst se to dalo, žádný zázrak se nekonal.

opic 12

Tatko,tatínku,táto...
Co jsem provedl,čím jsem se provinil,kde se stala chyba? Vyslechni mne OTČE !
Kam se mám vydat,co si počnu v tom velikém světě tam který mě čeká za oceánem s velkým kusem vody který mě děsí a zároven budí respekt,co čeká tam na mě? Pronásledovaný,ztracený,nezvěstný.
Ač prošel jsem si jistou proměnou nedosažitelnou pravdou jak ve snech se přiznávám se svojí naivitou,že ideál je skrytý v mlhavém zámku a lámati si nad tím hlavou je nekonečným procesem který si vezmu na palubu s připlutím k neznámému pobřeží Ameriky tam v dáli za horizontem věcí příštích si možná budeš zrovna v té době čísti řádky určené Tobě můj nejmilejší tatínku.
Ted však jsem ještě zde a dopis otci třímám v kapse u saka.
Je nám krásně,když je něco dobře napsáno a když se to ještě navíc náramně čte.Ještě před pár lety bych se asi z Kafkových slovních vln brzo topil,ted už přeci netonu a přeci jenom ani brčko nad hladinou nepoužívám a tak i bez šnorchlu si to jeho umění užívám...chtělo to čas,nikdy bych netušil,ale přišlo to k podivení i mě samotného,ale přišlo.Zdá se to prosté a může to být fajn.
Tak se ponořte,ale opatrně,ne zase příliš jen tak trošku,kam vás autor zavede.

Lily101

Pro všechny hlásající, že kniha je bez závěru. Kafka chtěl, aby jeho důvěrný kamarád Max Brod všechny texty po jeho smrti spálil. Brod to naštěstí neudělal. Toto dílo tedy vyšlo posmrtně a nejspíš ho Franz Kafka nestihl dopsat. Myslím, že do závěru Max moc nezasahoval (neupravoval, nedopisoval) a kniha závěr má (četla jsem od vydavatelství Dobrovský z roku 2015, tak když tak zkuste tuto).

Toto dílo vnímám jako jedinečné proto, že Kafka vystoupil ze své dosavadní tvorby. Zdá se mi, že je "Nezvěstný", jak byla kniha původně nazvána autorem, velice konkrétní a jasná. Poslední kapitola je asi trochu vytržená z kontextu (ztráta cestou do Izraele Maxem B.? chyba na straně autora?), ale to není překážkou porozumění. Líbilo se mi, jak si dr. Franz pohrál s námětem snu, byť dnes se jedná o vcelku všední prvek literatury a kinematografie. Za odvahu vystoupit z vlastního literárního stínu dávám plný počet hvězdiček.Iritoval mě osud nebohého šestnáctiletého kluka, kterého mocně zakouší osud.

S ohledem na znalosti čerpané z knihy od R. Stacha jsem spatřila však v díle i autobiografické prvky(není jich mnoho, jsou decentně naznačeny), jež by jinak zůstaly mým očím nejspíš skryty, přičemž za toto poznání jsem vděčná.

Rovněž myslím, že k autorově tvorbě musí člověk dospět, resp. se na četbu jednotlivých, konkrétních děl "cítit":), což také vypovídá o tom, proč jsem ji přečetla poprvé až v roce 2018, ačkoliv k dr. Franzi Kafkovi tíhnu od roku 2011.

wiix
13.12.2017

Asi sme si s Kafkom nesadli.

kečup60
26.09.2017

souhlasím s archandelkou. Myslím, že další pokus nepodstoupím. Chyběl mi konec.

micha-ella
02.09.2017

Můj autor, moje téma! Jaká škoda, že bez pokračování.

holkaslebkou
28.08.2017

Kafka v celé své kráse! Skrumáž absurdních situací, které by se ve skutečném životě pravděpodobně nikdy neudály. Karel Rossman, jehož Amerika připraví nejprve o kufr, klobouk, fotografii rodičů a nakonec možná i o něj samého.

archandelka
05.08.2017

Můj druhý boj s Kafkou a musím říct, že bohužel opět vyhrál. Nerozumím mu ani trochu, jeho styl mi vůbec nesedí, a nějak asi i ta výpovědní hodnota, kterou do této knihy vložil, se mi ztrácela v komplikovanosti celého textu.
Třeba do něj někdy dorostu.

MonkeyMarty
21.07.2017

Knihu by neměl číst člověk, který nezná Kafkův život a pozadí jeho tvorby, nebo není:
- introvert
- oběť manipulátora
- oběť šikany

Snažíte se nějak upozornit hl. hrdinu, aby nějak jednal, ale on se stále nechá manipulovat ostatními.
Hodně rysů má podobné s Procesem od Kafky, ale tohle byla pro mě o mnohem větší psychická zátěž.

Amalberga
08.06.2017

Je pro mě těžké hodnotit něco, co ještě nebylo ani zdaleka dokončené. Narozdíl od Procesu je to na Americe daleko více znát. Kniha se mi nečetla ani snadno ani obtížně, nenudila jsem se, ani se nebavila. Hodně mě mrzí, že není objasněno, jak Karel odešel od Robinsona a Delamarche nebo jak se seznámil s Fanny. Nevím, jestli by se tohle nedokončené dílo mělo vydávat zvlášť, spíš bych ho doporučila jako dodatek ke Kafkově tvorbě, ne jako plnohodnotný román, když vývoj Karla nebyl ani zdaleka dokončen a my viděli z Ameriky tak málo.
P. S. Když jsem kniho začala číst, působila na mne dost silně, protože tři dny po sobě jsem měla zajímavé sny, které v sobě obsahovaly prvky z Ameriky.

Isew
05.06.2017

Nezvěstný ... pocit zmaru, deziluze. Bála jsem se otočit na další stránku, co Karla zase čeká, kdo ho využije a odkopne. Oproti Zámku a Procesu, kde se bezmoc a zmar projevil naprosto krystalicky, tak u Nezvěstného byl naznačen poměrně pozitivní vývoj ... možná, je to nedokončené. Z jelimana patnáctiletého Karla, který se plavil na lodi do Ameriky, se postupně stával o trochu menší jeliman. Kdo ví, co by se z něj stalo na konci, pokud by to Kafka dopsal, ale pozitivní vývoj trochu vidět byl. Což u Kafky není moc obvyklé.

Ema22
28.02.2017

Podle mě nejslabší Kafkův román. Spousta slov, které bych redukovala na polovinu, a ještě by zbyla rezerva. Podobně jako u Murakamiho Kafky na pobřeží mi nesedí věk hlavního hrdiny. Nebo to byl autorů(v) záměr?

Ajrad1981
05.08.2016

Kniha má dva názvy, ale nejvýstižnější by byl název třetí - Trouba Karel :-D Vůbec jsem nechápala, co to jako vyvádí. A taky mě hned na začátku začaly napadat různé konspirační teorie, jak je možné, že člověk, který nesl Karlovi dopis od strýce, dorazil na místo setkání dříve než Karel, přestože ze strýcova domu musel logicky odjet později :-D :-D
Četlo se to mnohem líp jak Zámek, ale stejně jako u Zámku jsem absolutně nepochopila, co tím chtěl autor říct. Víc jak tři hvězdičky nevydoluji a Kafku posílám minimálně na pár let k vodě ;-)

habs
08.02.2016

Znatelně jiný děj než film V.Michálka. Hlavní hrdina Karel Rossman se tak nějak nechává okolnostmi vláčet životem. Kniha se četla dobře, pořád jsem byl v napětí jak se bude děj dále vyvíjet čemuž občas nelogické jednání hlavního hrdiny dávalo grády.

Eventful
02.10.2015

Pro mě solidní zklamání, asi mi tenhle styl nesedí. Na to, že to má 200 stran jsem to četla tak 2 týdny...hrůza...jindy přelouskám 500 stran za 2 dny. Naprosto příběh o ničem...jen o tom, jaký je hlavní hrdina s prominutím debil. Jsem si jistá, že kdyby to nebylo od Kafky, byl by to propadák..Ale už jsem četla i horší věci. Každopádně pro mě nulová zábava, spíš utrpení.

štuclinka
21.06.2015

Moje druhé setkání s Kafkou. Poprvé jsem se pokoušela číst Zámek asi v devatenácti letech, ale nezaujal mě a nedočetla jsem ho. Nezvěstný se mi četl velmi dobře. To, že je dílo nedokončené je pro mě velmi zajímavé a dává příběhu nádech tajemna, člověk více vnímá to, že román opravdu psal člověk, více se dokáži vžít do té skutečnosti, že nejde jen o příběh jistého Karla, ale že příběh vznikl v něčí hlavě, někdo ho psal slovo po slově, přemýšlel nad dalším dějem a větou, nezdál se mu dost dobrý....
Pro mě velmi příjemné překvapení, po minulé zkušenosti jsem si myslela, že Kafka mě bavit nebude, ale naopak, bavil mě, měla jsem chuť do příběhu vstoupit a Karlovi pomoci, rozčiloval mě tím, jak se nebránil a nechal ovlivňovat jinými, poslouchal je. Po přečtení Nezvěstného se určitě pokusím vrátit i k Zámku (po jedenácti letech).

callahanh
30.01.2015

Kafka se velkého světa hodně bojí a Nezvěstný je výsledek tohoto strachu a nutno říct, že i když je román skoro sto let starý, je hodně nadčasový v mnoha rovinách. Chování lidí se za tu dobu moc nezměnilo a Kafka tu skvěle vykresluje pocity člověka, který je ztracen v obrovské zemi, potácí se od ničeho k ničemu a krutě doplácí na svou naivitu. Je možná příjemný fakt, že Nezvěstný není tak depresivní, jak by člověk od Kafky čekal a vlastně nikdy neskončí hlavní hrdina úplně beznadějně. Z dostupných fragmentů je poznat, že román měl být mnohem rozsáhlejší a je veliká škoda, že ho Kafka nedokončil, protože by bylo zajímavé sledovat, kam až Karla dovede a jaký další osud mu nachystá. V této nedokončené podobě jde vlastně jen o velmi dobrou úvodní část, která přináší několik napínavých momentů, je poměrně čtivá a disponuje hodně zajímavou pasivní hlavní postavou, které nelze přát nic špatného. Rozhodně je dobře, že záznamy nebyly spáleny, jak to Kafka chtěl a kniha nakonec vyšla, jen opravdu mrzí, že toho nestihl dopsat víc a takhle si můžeme jen domýšlet, co se dělo dál. Oproti jiným kafkovým knihám tu chybí zapamatovatelný moment a něco, co by čtenáře nějak fyzicky "dostalo", jinak opravdu nemám co vytknout. 75%

panKubik
29.01.2015

Můj "první" Kafka, knihu jsem dočetl až na podruhé, poprvé jsem ji nemohl přijít na chuť a po pár stránkách jsem ji odložil. Naopak na podruhé tomu bylo jinak, nemohl jsem se o ní odtrhnout, ale z konce jsem byl nešťastný. Nevím, zdali měli splnit Kafkovo přání a vše po jeho smrti spálit, což by byla hrozná škoda, ale to, že je Amerika nedokončená je rovněž nesmírná škoda.

Domuly
04.09.2014

Ne a ne, tohle prostě není můj styl. Kniha byla neuvěřitelně nečtivá, nic mě nenutilo číst dál. Hlavní hrdina mě jedním slovem rozčiloval. Lepší byla až druhá půlka knihy, ovšem otevřený konec se mi také moc nelíbil. Myslím si, že když s ní Kafka nebyl spokojený a nikdy ji nevydal, mělo to být respektováno.

Atuin
11.10.2013

Na Kafku velice "živý příběh", samozřejmě že to není nic smavého, ale na každý pád je to citlivé vyjádření někoho kdo si připadal tak neúplně stotožněn s širokou masou kolem. Prožil jeden jediný život a každé jeho dílo proto musí být notně horečnatým vyjádřením právě toho onoho života s nímž se potýkal.

Skjaninka
09.06.2013

Ďalší nedokončený Kafkov román. Na rozdiel od Zámku, ma Nezvestný nijak zvlášť nenadchol. Obyčajný príbeh, ktorý ma síce zaujal, ale celý čas ma sprevádzal pocit, že toto sa na Kafku ani v najmenšom nepodobá. A ako by to dopadlo keby román dokončil?

Pink Martini
08.06.2013

Číst Kafku může každý, ale jen málo lidí jej opravdu pochopí a oblíbí si ho. Já jsem splnila jen tu první část, Kafkova tvorba mi zkrátka neříká absolutně nic. I když se snažím už dlouho. Ne, prostě ne. 2/5

mgeisselreiter
09.05.2013

Poté, co mám již přečtený Proces, nebyl jsem již Kafkou překvapen. Přesto jeho romány jsou zcela výjimečné. Jsou psány velmi živě a poutavě, obsahují mnoho podivností, hrdina často není schopen provést to, co by měl, čtenář ho přímo tlačí do správného kroku, ale není to nic platné. Svým způsobem geniální román, škoda, že nedokončen, ale zas tolik toho nechybí a konec konců konec ani netřeba. 90% a 5*, 9.5.2013.

Clash
15.08.2011

Velice odlišné dílo od ostatních Kafkovských zplodin. V knize jsou velice dobře rozepsané povahy a chování osob v této společnosti, zcela pravdivá ale i částečně méně kvalitní kniha, kterou vnímám jako další potěšení z druhé ruky mistra Kafky.

WEIL
12.08.2011

První kapitola vyšla ještě za jeho života, a na svět jí pomohla více náhoda, než jeho snaha něco vydat.

Violetti
31.07.2011

Hned v úvodu mě překvapilo množství děje. Nezvěstný je po obsahové stránce celkově ucelenější a promyšlenější než ostatní Kafkovy delší prózy. Přesto a nebo možná právě proto pro mě neměla kniha ten typicky Kafkovský nádech, který mi velmi chyběl.

WEIL
02.07.2011

Tento román - jeho první část - Topič - vyšla ještě za života F.Kafky.

Kniha je opět o hiearchii lidí, podivné, kterou F. Kafka hodnotí svět, se kterým chce i splynout, ale současně nemůže jen tak, aniž by si dostatečně neověřil s kým se stýká.
Z toho patrně pramení i jeho celoživotní osamělost, a únik z ní prostřednictvím psaní, žen a psaní dopisů ženám.

Zajímavý film natočil režisér Michálek. Obzvláště skvěle hraje Jiří Lábus.