ciniminisek ciniminisek komentáře u knih

Procitnutí půlnoci Procitnutí půlnoci Lara Adrian (p)

Tak jako předchozí dva díly, je i tento velmi zdařilý. Kniha je prosycena emocemi, jako jsou láska, touha, strach i nadšení. Lara Adrian má dar napsat dobré postavy a provádět Vás s nimi celou dobu. Nezdálo se mi, že by někde nějaká postava ujela a já si musela dělat starosti s tím, že si vyškubu vlasy. Je to stále dokola, klišé plné nepochopené lásky, obavami o druhé a velikém boji proti silnějšímu nepříteli. Ovšem Procitnutí půlnoci nám přesto dává o krapet více. Na scéně je nový padouch a to ne ledajaký. Dobře popsané scény, ať sexuální, tak i ty bojovné. Nechybí zde pouto přátelství, ani kouzlo mezi upírem a Vyvolenou. Znovu se setkáváme se všemi postavami, které jsou dohromady veliká rodina nejen samy pro sebe, ale už i pro nás. Kniha se velmi dobře čte a než se nadějete, jste u konce. Další díl nám slibuje velkou show a já se těším, až se mi dostane do ruky.

27.06.2014 4 z 5

Pomsta trapáků Pomsta trapáků H. N. Kowitt

Dannyho věk se do toho mého vejde dvakrát + ještě něco málo k tomu, to ale nemění nic na tom, že jsem si příběh vážně užila.
Rádi se vracíme do školních let a trablů s tím spojených a já nejsem výjimkou. Danny a jeho partička nám vykouzlí nejeden úsměv ve tváři, nejen díky jejich strastem, ale i vzpomínkami na naše mládí, kterým se určitě nevyhneme.
Stručně a vtipně psaný příběh nás přímo láká k rychlému přečtení a velmi povedené obrázky uvnitř knihy nám k tomu ještě dopomáhají. Jsou vážně na každé straně a ztotožňují se s obrázky, které si k ději tvoříte samy uvnitř své hlavy. Knihu bych doporučila spíše mladším věkovým kategoriím a třeba i těm, kteří čtení moc nedají. Možná vás vystraší počet stran (240), ale díky obrázkům, velkému písmu a krátkým větám psaným v hovorové češtině, to zhltnete za jedno odpoledne. Příběh je zábavný, milý a příjemně člověka uklidní a uvolní, zkrátka takové skvělé odreagování.

23.06.2014 4 z 5

Osudová přitažlivost Osudová přitažlivost Jaime Reed

Děj v sobě ukrývá více záhad a dopomáhá čtivému stylu psaní, Vás udržet u knihy co nejdéle. Pro zběhlého "fantasychyláka" to bude příběh lehce slabší, proto jistě všichni uvítáte vznikající lásku, tajemství i boj o rodinu a své přátelé. Kupodivu v příběhu nebyli chvilky kdy by se čtenář nudil a začínající láska mezi Samarou a Calebem, Vám nejednou přivodí úsměv na tváři. Můžete se těšit i na závěrečný boj a především na zakončení knihy v podobě velikého překvapení.
Lehkým čtení pro náctileté nepohrdne žádná dívka a právě této skupině především knihu doporučuji. Příběh se mi líbil, hlavní protagonisté mi sedli a já už se těším na pokračování záhad a lásky, které se pro nás připravuje v dalším díle.

17.06.2014 3 z 5

Nocí zlomená Nocí zlomená Patricia Briggs

Jedna z mála Urban fantasy, která je od první chvíle na vrcholu a místo aby padala střemhlav dolů, stále stoupá výš. Skvělá akce, napětí, láska a erotika, to vše je schované pod záštitou jména Mercedes Thompson.
Na skvělý příběh nás jako první naláká prozatímně nejlepší obálka a věřte, že tím nekončíme.
U žádné pasáže se nenudíte, nemáte na to prostě čas. Autorka má dle mého dar a to takový, že dokáže do pár stránek vložit tolik akčnosti i napětí a přesto si zachovává uvěřitelnost živých postav.
Lehce přelouskáte příběh, který je psán velmi čtivou formou a jak to u knih této autorky bývá, budete netrpělivě očekávat další díl. Ten pravý, pro Mercy typický humor vystřídá očekávání, jak tohle může dopadnout.
Jak předešlé, tak i tento díl je kvalitně propracován do poslední věty a děj je sytě nabitý scénami, které zapříčiní husí kůži na vašem těle. Přiložení dalších postav, které věrný čtenář jistě zná, je příjemné okořenění a nejen, že se z aktérů radujete, ale dostáváte odpovědi, na které jistě všichni čekáme.
Jenže odpověď střídá otázku a kdekoli jinde to čtenáři možná vadí, u Mercedes to znamená, že máme slíbený další akcí nabitý příběh. Miluji fantasii protiřečící si z přesvědčivostí postav a přesně toto mi Mercy dává. Věřím, že si tuto sérii oblíbíte také a Mercy se stane Vaší věrnou kamarádkou, ona to totiž ani jinak neumí…

13.06.2014 4 z 5

Hrej tajně Hrej tajně Emma Hart

Když mi přišel do ruky druhý díl této úspěšné série, z počátku jsem byla zklamaná. Kniha je celkem tenká a necelých dvě stě stránek, je pro mě jako zhltnutí maliny. Zklamaná jsem byla zbytečně, protože příběh mi to náležitě vynahradil. Vtipně a svižně napsaný děj, prostořeké postavy a krásný chlapi, co víc si přát? Hrej tajně je příjemná oddechovka na jedno odpoledne. Než se nadějete zjistíte, že jste u konce. Kupodivu Vám to nevadí, protože příběh je velmi mile zakončen a Vy si po dočtení se spokojeným úsměvem, hladíte ještě chvilku knihu na prsou. Střídavé pohledy obou hrdinů dodávají knize ten správný šmrnc a tajemný podtext Astonovi minulosti, nenechá nikoho chladným. K tomu ještě utajování lásky před celým světem. Držíte hrdinům palce, aniž by jste si to uvědomili. Předvídatelnost a slabě naivní děj vůbec není na škodu, jedná se o YA román a ty nám mají dát to jediné - pár příjemných snů - a ty určitě budete mít, po přečtení této knihy. Spisovatelku již známe, obálka je překrásná a děj příjemně oddechový. Můžeme chtít něco jiného? Jistě, že ne. Hrej tajně je kniha povedená a já se už velmi těším na další díl.

09.06.2014 4 z 5

Brenda Veliká Brenda Veliká C. D. Payne

Brenda Blattová je první dílo od spisovatele C.D Payne, které jsem měla tu čest si přečíst. Už teď spolehlivě slibuji, že ne poslední. Autor nám představuje šestnáctiletou dívku, plnou sarkastického humoru. Dívku která je spokojena sama se sebou a dokáže si dělat legraci ze všeho, co se kolem ní točí, i ze sebe samotné. Brenda Veliká je skvělé dílo u kterého se nejednou zasmějete a i když to nemá žádný smysluplný příběh, vůbec Vám to nevadí a ani zlehka se nad tím nepozastavíte. Přesně to, co pěkná a hravá obálka slibuje, je Vám dáno až pod nos a vy jasně víte, že s touto knihou se nudit nebudete. Kdekdo by si řekl, že kniha mu vůbec nic nemůže dát, ovšem i když mám školní éru několik let za sebou, touto knihou jsem se příjemně pobavila. Kniha v sobě ukrývá výborný styl psaní, kousavé poznámky hlavních postav a nezvyklý pohled na puberťácké trable s láskou a autoritami. Pokud si chcete užít příjemně strávené odpoledne, tak Brenda Veliká je tím správným společníkem.

09.06.2014 3 z 5

V ringu V ringu Katy Evans

Jsem z knihy trochu zmatená... vždy píšu, že knize chybí ta správná jiskra, u tohoto příběhu bych řekla, že bylo naopak přejiskrováno. Zdá se, že autorka chce z knihy vymáčknout emocionální maximum, bohužel čeho je moc, toho je příliš. Na jednu stranu super, všude samý doteky, líbání, vyznání a Remyho ďolíčky, na tu druhou Vám to zkazí Brooke a její posedlost. Příběh mě určitě překvapil a vsadím se, že si ho přečtu zas, protože ty klady převyšují nad zápory. Remy se mi vryl pod kůži a ani jeho tělem posedlá Brooke, mi to nakonec nedokáže zkazit...
A jo! Chci Remyho doma na hraní! :-)

05.06.2014 4 z 5

Vražedné léto Vražedné léto Mari Jungstedt

Máme tu další várku Švédské krimi, která jasně dává najevo, že severské detektivky jsou právem na knižním výsluní. Vražedné léto v sobě skrývá čtivý styl a propracovanou zápletku, díky které Vám příběh bude ubíhat. Vezmeme to ale od začátku, do knihy jsem se začetla okamžitě a čekala na tu velkou akci, která rozhýbe celý příběh. Dočkala jsem se poměrně brzy a těšila se na samotné vyšetřování. Ovšem jaké bylo překvapení, když jsem zjistila, že kniha v sobě nese více aktérů a co je podstatnější i více dějových linií. Byla jsem lehce zaskočena, ale již po pár dalších stránkách jsem se ujistila v tom, že příběhu to neškodí, naopak prospívá. Kniha je napsána velmi dobře a čtenářovi tedy nedělá problém se v klíčových postavách vyznat, dopomáhá tomu fakt, že na tradiční, severská jména, se v tomto příběhu ocitají taková, která jste již někde zahlédli, nebo jsou velmi jednoduchá, tudíž nic Vás od čtení nevyrušuje.
Na závěr bych ve zkratce napsala, že Vražedné léto je čtivá detektivka s šokujícími zvraty a proto bych ji doporučila milovníkům detektivek a všem, kteří touží po nepředvídatelném a neotřelém zážitku.

04.06.2014 4 z 5

Ztracení Ztracení Gabriella Poole

Bez mučení přiznávám, že při dočtení Rozpolceních, tedy třetího dílu jsem si říkala, zda ten další je nutný. Celá série ztrácela tu jedinečnost, kterou získala prvním dílem. Měla něco jiného, nového - hostitelské duše - ano, známe jej, ale přeci jen se s tímto setkáváme v knihách velmi málo. Ač se mi kniha líbila, neokouzlila mě zas tak moc jak bych očekávala. Byla jsem nucena knihu číst ne z důvodu, že mě zajímá jak to vše dopadne, ale z touhy mít sérii konečně za sebou. Autorky styl psaní mi dobře seděl, hlavní postavy mi vyhovovali, ale jak to říct... prostě tomu chyběl ten správný šmrnc. Bylo to táhlé, chvílemi nudné a na závěrečný díl celé série málo akční a překvapující. Samotný konec byl předvídající, přesto i v jedné části mile překvapující. Myslela jsem si, že autorka utichající slávu této série dožene alespoň láskou, po které každá žena prahne, ale bohužel ani toho jsem se nedočkala, nebo aspoň ne v tak velké míře, abych mohla dát lepší hodnocení. Tento díl mě bohužel zklamal a jsem velmi ráda za ukončení celé série, protože už teď to bylo zbytečně dlouhé. Myslím, že kdyby byli všechny díly lehce zkráceny a dány do jedné knihy, udělala by autorka lépe. Člověk by byl nažhaven prvotními novinkami, kterými nás spisovatelka zahltila a celou knihu by přešel s větším nadšením. Mrzí mě, že dám slabé hodnocení, protože tato série měla dobře našlápnuto. Závěrečný boj nebyl boj, pouze jedno velké štěstí. Kniha mě nechávala emočně totálně vyschlou a právě kvůli tomu, mě příběh zklamal.

30.05.2014 2 z 5

Cena nevinnosti Cena nevinnosti Rebecca James

Děj v sobě ukrývá výborně propracovanou zápletku, do tři čtvrtě knihy, vůbec netušíte, jak by to mohlo dopadnout. I přes konečnou lehčí předvídatelnost, která se této knize vůbec nemůže vytýkat, protože ty kladné stránky převládají, přestanete dýchat až po samotné přečtení a to ještě možná ani to ne. Budete totálně emočně vymáčknutí a zůstanete na poslední větu zírat s otevřenou pusou. Při čtení jste napnutí jak struna a čekáte, kdy se přetrhnete, protože nic jiného Vám v tu chvíli nepřipadá v úvahu. Tato kniha je pro mě zásah přímo do srdce a tak jak rychle tlouklo při čtení tohoto příběhu, tak se střídaly pocity, které jsem u toho měla. Knihu doporučuji vážně všem, protože každý si z příběhu vezme, co potřebuje. Na konec snad jen už to, že mé pravidlo stále platí: dokonalá obálka – dokonalý příběh.

20.05.2014 5 z 5

Případ Vincent Franke Případ Vincent Franke Christoffer Carlsson

Kniha se mi líbila, dávám ji palec nahoru a pod již zmiňované kladné ohlasy z celého světa se podepisuji. Případ Vincent Franke doporučuji všem, kteří mají rádi napětí, rychlý spád a hloubku i v tak obyčejných věcech jako je nakupování jídla u benzinové pumpy. Stockholmské podsvětí vás nenechá chladným a věřím, že po dočtení tohoto příběhu, se na knihy od tohoto autora více zaměříte.

20.05.2014 4 z 5

Smyslné zlo Smyslné zlo Keri Arthur

Samotný děj je velmi čtivý, svérázně nám utíká a časté dialogy tomu ještě napomáhají. Vtipnost a ironie nezůstává bez povšimnutí a nejen díky tomu vám kniha ubíhá před očima. Riley je postava, jak se patří a k tomuto příběhu se výborně hodí. Zdravé sebevědomí, kterým oplývá, z Riley dělá jedinečnou mezi všemi Urban fantasy hrdinkami. Oblíbí se ji snad každý.
Velmi se těším na další díl, protože i když je hlavní dějová linie vyřešena, stále nám toho dost zůstává k přemýšlení a poodhalování do dalších dílů této série.

15.05.2014 4 z 5

S hlavou v oblacích (pejru) S hlavou v oblacích (pejru) Kateřina Petrusová

Příběh v sobě ukrývá pro tuto autorku již známý důraz na vtipnost, výborné přezdívky, emoční chvilky kdy vám lítají motýlci v podbřišku, nebo si můžete vytrhat vlasy, i úžasně propracovaný a zakončený happy end.
Lehké předvídatelnosti se opět nevyhýbáme, ale vůbec to ději neškodí. Uvěřitelnost děje je až hmatatelná a i když je to vše moc urychlené, na kvalitě příběhu se to nepodepisuje.
Knihu vřele doporučuji a věřím, že se nebudete nudit, protože elán a dobrá nálada dýchá už ze samotné obálky.

10.05.2014 5 z 5

Vražda na Hallandovi Vražda na Hallandovi Pia Juul

Spisovatelka nám připravila velmi zapeklité dílo. Očekáváme detektivku, obálka na nás křičí, že se jedná o román, já mám ovšem pocit, že to není ani jedno z toho - nebo naopak od všeho něco?
Při čtení knihy jsem měla rozporuplné pocity.
V jednu chvíli zoufáte nad tím, že kniha Vám vůbec nic nedává, v té druhé, při hlubším zamyšlení pozorujete, že tomu je právě naopak.
Děj je svižný a čtení Vám utíká rychlým tempem. Dopomáhá tomu také samotná hrdinka Bess, která ve svých pomatených myšlenkách stále přebíhá z jedné myšlenky ke druhé.
Při čtení máte v hlavě guláš a přistihnete se, že si odstavec musíte přečíst ještě jednou, zda jste něco nepřeskočili.
Soudím, že je dobře za tak málo stran, který tento příběh má, protože kniha ač se zdá primitivní, je velmi složitá na čtení i přemýšlení. Krátké, úderné věty jsou výstižné a zbytečně nezdržují, ovšem v celku se to zdá býti zamotané a pro obyčejného čtenáře zbytečně surové.

08.05.2014 2 z 5

Andělské rozmluvy Andělské rozmluvy Peter Allmend

Andělské rozmluvy je kniha poutavá a velmi poučná. V dosti věcech jsem se přichytila, že přikyvuji, ale také v pár bodech i červenám studem. Poetické zpracování knihy se ke knize výborně hodí a při čtení máte chuť skládat básně. Nenásilně jsme upozorňováni na vážná témata. Nejsme učeni, Elision nám nekáže, pouze vypráví a při hlubším zamyšlení, se ženou musíte souhlasit. Ještě musím pochválit krásné zpracování. Kniha v sobě ukrývá tématické a překrásné obrázky, které na Vás dýchají to nejlepší, co Vám mohou dát.

02.05.2014 3 z 5

Polibek šarlatu Polibek šarlatu Lara Adrian (p)

Co si budeme povídat. Tato kniha je starší upířina kterých je na světě několik, ale stále nás to baví. Polibek šarlatu nám nabízí pořádnou krví nasycenou akci, nádherné a statné muže, které dokáže skolit jen lidská žena a to se nám právě líbí. Příběh v sobě ukrývá nejedno tajemství a ač jsem si říkala, že mě už nedokáže nic překvapit, pár šokujících zjištění jsem zaznamenala. Proto bych určitě tuto knihu neodsuzovala, protože i přes léta která běhá v oběhu knižního království, nám má stále co nabídnout.
Velmi se mi líbilo střídání pohledů více postav a pomalé odkrývání záhad, které v konečném sledu událostí do sebe perfektně zapadají. Příběh to je čtivý a utíká Vám přímo před očima. Než se nadějete jste na konci a těšíte se, že si přečtete nový díl s dalším bojovníkem.
Spisovatelka si s dějem parádně pohrála a prolínání postav z předchozího dílu velmi vítám. Ačkoli je to volné pokračovnání, o své oblíbence v dalších dílech nepřijdete.

26.04.2014 3 z 5

Můj život bez mříží Můj život bez mříží Jiří Kajínek

Bibliografie a memoáry mám velice ráda a vždy mě zajímá, co nového se ještě o známých osobnostech dozvím. Tato kniha mě zajímala o to víc, že velmi medializovaný J.K. vůbec nemá na nic šanci a i když je půlka republiky proti němu, stále věří, že se jednou dovolá ke spravedlnosti.
Je celkem těžké sepsat hodnocení na tuto knihu, aniž bych do ní vkládala své politické názory. Proto vynechám samotný případ a budu se v tomto článku věnovat pouze knize. Protože, ono to tak je právě i v ní. Ačkoli má kniha méně stránek čte se docela pomalu, ale nudností vypravování to určitě není. Více se na věty soustředíte a bloudíte ve vlastních myšlenkách a pomaloučku si utváříte na J.K. svůj vlastní názor. Můj pohled na věc zůstává stále stejný, ovšem samotného Jiřího už beru trochu jinak. V knize se objevují fotografie z dob dětství i mládí nejen samotného Jiřího, ale i rodiny nebo kamarádů. Můžeme vidět jeho vysvědčení i občanský průkaz. Kdo rád cvičí a J.Kájínkovi závidí jeho svaly, nakoukne do knihy kde Jiří odhalil tajemství svých bicepsů. Jak už jsem zmiňovala, kniha je velmi zajímavá a v ledasčem překvapivě i poučná. No řekněte, jaký zloděj Vám poradí, kam určitě neschovávat své úspory?
Další část knihy vytváří rozhovor a různorodé otázky, na které se mimochodem nikdy nikdo jiný nezeptal. Knihu oživují a stále se dozvídáme nové a nové věci a více si utváříme obrázek na samotného Jiřího.

Hodnocení dnes nenapíšu, protože bibliografie se hodnotit nedají. Každopádně knihu doporučuji a věřím, že budete překvapeni, co vše se dozvíte.

20.04.2014 5 z 5

Ve stínu černých ptáků Ve stínu černých ptáků Cat Winters

Ve stínu černých ptáků je kniha nahánějící husí kůži, strašidelná, záhadná, přesto velmi čtivá. Mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že při přečtení první kapitoly – oprava – při rozevření knihy, zatajíte dech a pořádně vydechnete až po přečtení. Do děje se vložíte takovým způsobem, že napsat slovo strhující, by bylo příliš nedostatečné. Nemáte si čas, odpočinout, myšlenky vám víří všemi směry. Při utlačování chřipkou se zatouláte k tématu válka a než stačíte myšlenku dokončit, ohlížíte se, zda jste v místnosti sami a pro jistotu rozsvítíte ve všech pokojích, aby vás neděsily vrhané stíny.
Smekám veliký klobouk před spisovatelkou. Ženou, která neměla v hlavě jen příběh, ale posbírala informace o samotných duchařských legendách, válce i samotné vědě. Z původního nápadu, který Cat Wintersové nedal spát už v dětství, se stává kniha, hodna nominaci na cenu YALSA.
Dech beroucí příběh, emočně nasycené čtení a dokonalé propracování, to vše tento titul ukrývá a já pevně věřím, že se bude líbit každému z těch, co knihu vezmou do ruky. Svědkem této věty není pouze mé učarování touto knihou, ale slzy, které se spustily vůbec poprvé až při slovech díků, samotné spisovatelky.

19.04.2014 5 z 5

Počkám na tebe Počkám na tebe J. Lynn (p)

Kniha se mi četla velmi dobře a oddechový děj, utíká před očima. Žádná z postav mi vyloženě nevadí a díky nim se občas zaculíte nad vtipnými výroky. Líbí se mi, že ačkoli je to román, není příběh přeslazený. Dokážete si představit, že se to někde vážně stalo, nebo dokonce, že se to může stát i Vám, jak je příběh uvěřitelný.
V ději se nenachází jen láska a přátelství, ale také strach a špatné vzpomínky. Pro všechny nepochopitelné téma, je jen lehce nakousnuto a nenásilně nás na to upozorňuje, ale nestraší úplnými detaily, takže kniha je spíše uklidňující a přesně vhodná na toto roční období. Vzít si knihu do ruky a zalézt si někam pod strom na deku k tomu přímo láká.
V příběhu se odehrávají celkem časté sexuální scény, které děj okoření, ale jak říká přísloví - čeho je moc, toho je příliš. Kdyby jich autorka pár vynechala, řekla bych, že by se vůbec nic nestalo. Kniha má označení New Adult, ale vsadím se, že ji bude vyhledávat hlavně sorta lidí zapadající do YA. Erotika v knize být určitě má, já jsem toho zastánce, přesto jsem si při čtení říkala, že méně je někdy více.
Přesto se mi příběh líbil a nic mi nezabrání v tom, dál vyhledávat knihy od této autorky, protože J. Lynn, jak si sama nechává říkat, je spisovatelka přímo skvělá.

14.04.2014 4 z 5

Děti Jidášovy Děti Jidášovy Markus Heitz

Knihy Markuse Heitze jsou nápadité, ojedinělé, ale také velmi složité - přesto neztrácejí ani špetku čtivosti. Bravurně zvládané přechody nejen pohledů, ale i letopočtů, dopodrobna vylíčené postavy, stavení i každičký kout, kam naše hrdinky dohlédly.
Zprvu jsem z knihy měla vážný strach, jelikož poslední dobou jsem byla přesycena naivními příběhy a věděla jsem, že tato kniha bude pravým opakem sladkých románů, kterými jsem se zahlcovala v posledních týdnech. Jak jsem později zjistila, není čeho se obávat. Již po pár stránkách se do příběhu začtete a stránky vám začnou ubíhat.
Děti Jidášovi nejsou příběh na jednu noc, naopak, knihu si vychutnáváte a čtete pomalu a rozvážně. Po malých dávkách se dopujete a i když vás kniha neomrzí, dáváte si neplánovaně pauzy jelikož víte, že kdykoliv knihu znovu otevřete, okamžitě se začtete a dostáváte se úplně jinam, než jste byli doposud zvyklé.
Přiblížení historie s novodobým tisíciletím, míšení oděvů i zaměňování chování, dle místa a času kde se příběh odehrává, Markus zvládl na jedničku a přechody vám nedělají vůbec žádný problém.
Spisovatel i samotná Sia si pro nás připravili nejedno překvapení a krom pověstí o upírech, časech kdy byli Slovanští lidé těmito stvůrami utlačováni, se mimo jiné dozvídáme i spousty pravdivých událostí, z kterých Markus Heitz čerpal.
Jeden by řekl, že v knize chybějí ty pravé emoce, ale ono je tomu právě naopak. Lásku a příjemné chvění vystřídá strach, třas a napětí. Vaše zvědavost vám nedá klidu, dokud knihu úplně přečtenou neuklidíte do knihovny.
Děti Jidášovi vřele doporučuji jak milovníkům pravého fantasy, tak i úplným začátečníkům a možná nejvíce skeptikům k tomuto žánru, jelikož u této knihy se určitě nudit nebudete a věřím, že po přečtení se nejednou k příběhu znovu zatouláte.
FantomPrint na svých stránkách píše "Markus Heintz neplní stránky slovy, nýbrž návykovou látkou." A já nemohu jinak, než souhlasit.

11.04.2014 4 z 5