carcassonna carcassonna komentáře u knih

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Super!!! synovi sa príbeh páčil,aj keď ho miestami trochu desil, sama som bola zvedavá, ako to bude celé pokračovať a ako každé z tých detí skončí.

29.06.2016 5 z 5

Mne sa kniha páčila, Pipi je svojhlavá, nebojí sa a jej názory i hodnoty sú občas pokrútené, ale inak je s ňou sranda...synovi sa kniha páčila, aj keď neskôr ju prebil Emil z Lonnebergy :-)

Emilovy další skopičiny Emilovy další skopičiny Astrid Lindgren

Rovnako dobré ako "jednotka" ...môžem len odporúčať.

Emilovy skopičiny Emilovy skopičiny Astrid Lindgren

Super kniha!!! vrelo odporúčam každému rodičovi, ktorý zháňa niečo pre deti - či už si to budú chcieť čítať samé alebo im to budete čítať vy. U nás zatiaľ čítam ja a bavilo ma to, sú to vtipné, poučné, ale pritom veľmi jednoduché príbehy, s ktorými sa dá ľahko stotožniť...u nás až tak, že syn chcel ísť Emila osobne vyhľadať do Lonnebergy, chcel čapicu a aj drevenú pušku,akú má Emil :-)
Od Astrid Lingrenovej máme väčšinu kníh a všetky sú rovnako pútavé a dobré.

Bílý oleandr Bílý oleandr Janet Fitch

Viac 4,5 ako 4 hviezdy. Velmi dobré čítanie, zhltnuté za chvílu. Hrdinka je silna, odolna a berie zivot tak,ako je jej práve "naservirovany", bez fnukania, a zbytocneho sentimentu, dokonca castokrat voli tazsiu cestu... jej vztah s matkou sa postupne tiez vyvija, prave na nom je vidiet, ako Astrid dospieva a meni sa v samostatne uvazujucu, az vzdorovitu zenu.
Styl pisania je kvetnaty, bohaty, ale lahko plynuci, oslavujuci umenie a zivot v akejkolvek forme
a ze aj z tych najneprijemnejsich zazitkov si mozme nieco vziat, ze nas formuju rovnako ako tie dobre.

28.06.2016 4 z 5

Neznámému bohu Neznámému bohu John Steinbeck

Zasa nesklamal. Kratšia kniha,ale o to kvalitnejšia. Je o osobnej morálke a náboženskej viere. Avšak Steinbeck nesúdi, dáva len pohľady a na konci Vás nechá, nech sa sami rozhodnete, čomu chcete veriť, a kto reprezentoval to svoje vierohodnejšie. Je to ten typ knihy, o ktorej premýšľate ešte aj po dočítaní - je temná, možno depresívna, tajomná a podnetná.

24.06.2016 5 z 5

Daisy Millerová Daisy Millerová Henry James

Krátka, tragicky ukončená novela o rozdieloch medzi frivolnou, naivnou americkou spoločnosťou
a úzkoprsou európskou spoločnosťou. Ameriku tu reprezentuje práve Daisy s jej voľnomyšlienkárskym, spontánnym spôsobom života a názormi, ktorá je po celý čas konfrontovaná s konvenciami Európaniek, ktoré odsudzujú jej chovanie. Príjemné čítanie a veľmi krátke. Je to akýsi úvod pre knihu Portrét dámy od Henryho Jamesa.

24.06.2016 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Steinbeck je jeden z mojich obľúbených autorov, vždy načne komplikované témy a nebojí sa ich popísať v surovom stave...jednoducho ich predloží a vy sa s tým vyrovnajte po svojom...tu to rozohral na veľmi malom priestore, táto novela má len niečo cez 100 strán,ale aj tak ma chytila za srdce a samozrejme na konci dojala. Výborné!

24.06.2016 5 z 5

Jedz, modli sa a miluj Jedz, modli sa a miluj Elizabeth Gilbert

Ledva som to dočítala...myslela som, že ma kniha nadchne, že bude plná zážitkov a rozvoja hlavnej hrdinky,ale bola to ufňukaná 30 ročná ženská...miestami som mala pocit, že ani snáď nemôže byť tak stará, že je to nejaká pubertiačka...strašne ma štvala svojim chovaním - toľko sebaľútosti, sebestrednosti a nerozhodnosti ...plusy dávam len za opisy krajín - radšej to mal byť len cestopis bez opisu jej života a pocitov.

24.06.2016 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Myslim, ze kniha chcela byt velmi originalna,ale nepodarilo sa jej to. Asi som mala velke ocakavania po vsetkych tych chvalospevov. Mala niekolko svetlych momentov, ale viac ma nudila, ako bavila. Hlavne nekonecne opisy napr. oblohy - tie uz som preskakovala - ked uz sa uchylim k tomuto preskakovaciemu citaniu, je s pribehom nieco zle - aspon u mna - vacsinou mi to pride, ze autor sa velmi snazi a zbytocne natahuje...Priemer - nezanechalo to vo mne vyrazny efekt, dozvuky...

22.06.2016 3 z 5

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Super!!! Taka rozpravka pre dospelych. Dej ubiehal rychlo, bolo len minimum hluchych miest, na kazdej stranke sa nieco dialo a vsetko na seba nadvazovalo, cize ziadne "preskakovacky" sa nedali. Plus ten magicky svet vytvorit - aj ja chcem taku fantaziu!!! A seoni - moje oblubene "postavy" - len skoda, ze nevysvetlil ich vznik- alebo mi to uniklo?!
Chystam sa na trilogiu Mistborn-tak dufam, ze je to rovnako dobre,ak nie lepsie...

22.06.2016 4 z 5

Mrtvá a živá (Rebeka) Mrtvá a živá (Rebeka) Daphne du Maurier

Viem, ze kniha ma vela fanusikov a chapem preco, kniha ma temnu atmosferu, opis Manderley a okolia bol podmanivy a autenticky a niektore postavy boli zaujimave a to je prave to, co mne vadlo, pretoze som od postav znova cakal vac, nejake hlbsie pohnutky napriklad od pani Danversovej, de Winter mal vzbudit dojem tajomneho, hlbokeho a vyzreteho muza,ale obcas mi prisiel ufnukany a ta jeho nova bezmenna manzelka, tak ta ma stvala uplne - ja viem, ze to bolo umyselne, mala casom vyzriet a zmenit sa,ale zmenila sa tak nahle a na zaklade uplnej banality, ze som to "nezjedla" ...knha je dobra, dala sa citat,ale ako vravim postavam chybala vacsia hlbka a deju lepsia prepracovanost, bolo to niekedy v tridsiatych rokoch napisane, verim, ze v tej dobe to bola pecka,ale ja to musim zaradit do cervenej kniznice s prvkami detektivky, urcite nie k nejakym napinavym psychologickym dielam.

19.06.2016 3 z 5

Kniha začala veľmi sľubne, až tak, že som zvažovala 5 hviezd v hodnotení, zopárkrát ma aj rozplakala pri opisoch, čo ľudia zažívali počas vojny a celkovo ako sa postavy pomaly kryštalizovali a utvárali, každá z nich bola svojská a ľahko sa dalo predstaviť si ich v reálnom živote, ale ...a tu sa dostávam k druhej polovici/časti knihy, ktorá už taká dobrá a zaujímavá nebola. Stále sa to čítalo rýchlo,ale začalo to byť "klišoidné" (akože Guernsey je miesto, kde Vás teší vstávať o piatej ráno, idete s úsmevom podojiť kravu alebo tĺcť maslo; a všetci sú družní, milí a máte len samú zábavu, od rána do večera sa naháňate s dieťaťom a chodíte na prechádzky), chýbala tomu originalita a začalo sa to podobať na úplne bežné príbehy, ktorých je neúrekom...Jedno sa však musí nechať, mám chuť na Guernsay ísť a vidieť ostrov na vlastné oči - minimálne turizmu urobila tá druhá časť knihy službu.

05.06.2016 4 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Cakala som od knihy viac, nez som dostala. Citala som len samu chvalu a mozno aj chapem preco. Autor ma siroku slovnu zasobu, vie skvelo opisat charakter, myslienky (to bolo najvacsie plus tej knihy) a rozhodne nebolo jednoduche taketo dielko napisat (je tam citit aspiracia na to, ze kniha ma byt rozoberana, skumana, ovencena cenami nez putava,hladko plynuca). Celkovo to nebolo velmi narocne citanie a dalo sa pochopit o co ide,len som tam hladala este nieco viac, myslela som, ze udalosti tam budu viac dotiahnute, budu k niecomu viest,ale neviedli nikam - az na male prepojenie na konci ...pointa celej novely: islo o tri zeny v roznych obdobiach, ich postavenie v tomto svete, ake maju pocity, premrhane sance, nenaplnene sny, ako bojuju s kazdodennymi problemami a ako ich to viac-menej neuspokojuje- zaujimavy bol pribeh pani Brownovej, s tou som sa ako tak vedela stotoznit, pochopit ju. Vcelku nie velmi uchvatne citanie, skor nudne, nez hlboke - vykonstruovane do detailov, ale bez duse... Idem si precitat aj Pani Dallowayovu..

01.06.2016 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

jedna z mojich obľúbených autoriek...darmo, je to top "klasička" ...jednoduchý, trefný štýl písania, vtipné postrehy, dialógy, reálne postavy, pohľad do doby, kedy boli mladé ženy vychovávané štýlom: "nekukaj na krásu, ani inteligenciu,ale hlavne na peniaze, všetko ostatné príde neskôr", a žiaľ to platilo aj opačne, keď na to hľadeli v prvom rade muži...respektíve, hlavne muži...a Elizabeth sa tomuto vzoprela, aj keď by mala ostať slobodná ...milá, jednoduchá, pekná kniha o vzťahoch vo viktoriánskom období...

25.05.2016 4 z 5

Impresionista Impresionista Hari Kunzru

toto ani tak nebolo o hľadaní identity hlavného hrdinu,ako skôr o prežití za každú cenu...hrdina sa len viezol na vlne udalostí a prispôsoboval sa im, pokiaľ mu bolo ako tak dobre, celkovo bol taký nejaký nemastný-neslaný... samozrejme že tam bol určitý vývoj, ale viacero vecí akoby bolo nedotiahnutých, neprepracovaných - mne to tak prišlo - striedalo sa tam veľa postáv, každá mala svoj príbeh,ale v konečnom dôsledku boli tie postavy nepodstatné. Na druhej strane tam bolo aj niekoľko vtipných postrehov a kontroverzných názorov napr. o krížení sa dvoch rás ("Evropané se behěm dobývaní světa spářili s každou známou lidskou rasou. Toto míšení vyustilov neoddelitelnou masu smíšených národu, zcela srovnatelných s našimi potulnými psy a kočkami."), o odlišnosti kultúr ("V jejich Londýně mužete...vstoupit do čajovny, kde vám bílé dívky... přinesou koláče stejně těžké a vlhké jako trávníky a k nim hnedý čaj s mlékem....absurdnosti britské Indie dostávají smysl, když jsou takhle navráceny do svého přirozeného prostředí."), rôznych náboženstvách ...chvíľami mi pripomínala kniha terajšiu situáciu v Európe - imigranti, mnohokultúrnosť a ako by to mohlo dopadnúť ...veď história sa opakuje...

23.05.2016 3 z 5

Marina Marina Carlos Ruiz Zafón

kniha je v prvom rade pre mladších čitateľov a takým štýlom je aj písaná, jednoduchšie, bez zbytočných omáčok, len kde tu na dokreslenie atmosféry- čitateľ, už popredu tuší,ako to dopadne...na druhej strane miestami dosť hnusná, odporná, až som ju chcela odložiť (som tehotná, v mojom stave treba čítať len pekné veci
o šteniatkach a kvetinkách :-P ) ...má to temnú, hororovú atmosféru,ale je tam rozpracovaných viacero tém: láska ("Postavil si mě na tak vysoký podstavec, že teď neví, jak se za mnou vyšplhat."), priateľstvo, choroba, smrť ("Prostorem vymezeným pro lidské bytosti je život...smrt nám nenáleží.")

23.05.2016 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

tak toto bola pre mňa "pecka"...naozaj skvelá kniha!!! zhltla som to za dva dni a čítala som to asi rok po narodení syna (7 rokov dozadu) a neviem, či som bola ešte ovplyvnená hormónmi alebo čím,ale revala som, normálne som plakala, ako sa mi ešte pri knihe dovtedy nestalo - už si nepamätám mená,ale tuším to bola časť, keď hlavný hrdina -už ako starší -dostal list (obsah listu ma dojal) od toho svojho kamaráta- ich priateľstvo totiž nebolo rovnocenné a hlavný hrdina sa k nemu nezachoval vždy čestne a ten kamarát to vedel,ale aj tak mu nič nevytkol, videl ho v dobrom!
Okrem tohto tam však boli aj iné "hrdlo-sťahujúce", šokujúce pasáže, ktoré ma držali v stave "čítaj ďalej".

23.05.2016 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Jedna z mojich obľúbených, už viackrát som ju čítala a nikdy ma nesklamala - s každým novým čítaním sa tam dá nájsť niečo nové, čo je známkou dobrej knihy. Vybrala som ju aj na výške ako záverečnú analýzu spomedzi všetkých anglo-amerických klasík (ale výber nebol jednoduchý). Mne sa páčil hlavne Janin charakter - je silná, odolná a drží sa svojich zásad, aj keď to znamená, že si odoprie, čo najviac miluje...Ale nie je to len o tom, je tam mnoho iných zmienok, napríklad o náboženstve, morálke, je to prepracovanejšie, temnejšie, než napríklad knihy od Jane Austenovej (ktorú mám tiež rada, ale jej knihy nejdú tak do hĺbky)

22.05.2016 5 z 5

Princezna Alžběta Princezna Alžběta Alison Weir

velmi dobrá a pútavá kniha ... obdivujem, že sa autorka držala historických faktov naozaj dôsledne, ale zároveň dokázala vymyslieť dialógy a charakter postáv tak, aby to do seba všetko zapadalo. Nebola som ochudobnená o históriu, ale ani o pôžitok z čítania. Určite si prečítam aj Královnu Alžbětu.

22.05.2016 4 z 5