Daisy Millerová ekniha

Mladá Američanka přijíždí do luxusních švýcarských lázní mezi konvenční místní společnost a brzy se v cizím prostředí seznámí s mladíkem z této vrstvy. Počínající milostný vztah je sledován a kritizován jejich úzkoprsým okolím. Nespoutaná, ale bezelstná a naivní dívka je objektem intrik a zlomyslných pomluv. Novela byla zfilmována Peterem Bogdanovichem se Cybill Shepherdovou v hlavní roli....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/230495/daisy-millerova-230495.jpg 3.422

Daisy Miller (1878)

Literatura světová, Novely
Vydáno: (ekniha), Indeart

Kniha Daisy Millerová

bookcase
25.07.2018

Chtěla jsem ji původně jen prolétnout a zjistila jsem, že ji mám přelouskanou cobydup. Je to trochu plytčejší než by se dalo u takového typu knihy čekat, ale na druhou stranu, možná to bylo tak akorát. Daisy se narodila ve špatné době, byla by z ní skvělá rebelka, pankáčka. :)

mirektrubak
25.06.2018

Byla Daisy naivka, která nevěděla, co svých chováním způsobuje? Nebo potvora, která viděla svým nápadníkům až do žaludku a zkušeně s nimi manipulovala? Nebo dokonce rebelka, co předběhla svoji dobu, s radostí bourající dobové konvence? Možná od každého trochu? Dozvíme se to na konci příběhu? Vydržíme u něj vůbec do konce, i když je krátký, když vlastně vypovídá o konfliktu společenských pravidel dvou světů (nového a starého kontinentu), které už jsou stejně oba dávno pryč?

A nejsou důležité jiné, obecnější otázky? Jestli upřednostníme živelnost nebo konvence? Jestli má cenu kvůli lásce obětovat společenské postavení? A co vlastní dobré jméno, stojí to za ten risk?

Já jsem poslouchal jako audio, z počátku pouze s vlažným zájmem, ale v závěru dostal děj novely spád a zápletka nastolila nepříjemné otázky. A nenabídla jednoduché odpovědi. Ty musí hledat každý sám.

jakafe
19.10.2017

Většinou mě klasiky nadchnou, ale tuto hodnotím jako průměr a spíše jako slabý podprůměr. Je to sice útlá novela, ale poselství pohledu konzervativních lidí na nekonvenční mladou ženu se mě nijak zvlášť nedotklo. Přišlo mi také, že konec byl moc zbrklý.

barbora6839
02.06.2017

Tato kniha ve mne zanechala rozporuplne pocity. Na jednu stranu chapu, jakym zpusobem je Daisy pojata, a ze vyjadruje americky postoj oproti zkostnatele Evrope. Je to jiste nadcasova kniha. Po cely vecer, co jsem knihu cetla, jsem se vsak nemohla zbavit uzasu nad tim, proc by vubec nekdo o takovou koketu stal? Nebudu prozrazovat vice. Daisy Millerova urvite stoji za precteni. Zanechala ve mne dojem, a to koneckoncu od knihy ocekavam...

Taťka Hraboš
28.01.2017

Drobná, ale půvabná studie dívky, tuším z konce 19. století. Jamese často v tvorbě inspirovaly reálné postavy z jeho okolí, takže bezpochyby i tady mu byla vzorem jedna z jeho přítelkyň. Příběh je ukázkou toho, jak složité to měly v té době zejména svobodomyslné mladé ženy, jejichž chování vybočovalo z obvyklých konvencí. Ačkoli dívka vlastně nikomu neškodila, naopak to byla navýsost pozitivní osůbka, dokázala si svou bezprostředností a neochotou přizpůsobit se mnohdy nesmyslným požadavkům svého okolí znepřátelit téměř všechny. Dnes už to samozřejmě není tak špatné, přesto novela svým myšlenkovým nábojem přesahuje svou dobu.

carcassonna
24.06.2016

Krátka, tragicky ukončená novela o rozdieloch medzi frivolnou, naivnou americkou spoločnosťou
a úzkoprsou európskou spoločnosťou. Ameriku tu reprezentuje práve Daisy s jej voľnomyšlienkárskym, spontánnym spôsobom života a názormi, ktorá je po celý čas konfrontovaná s konvenciami Európaniek, ktoré odsudzujú jej chovanie. Príjemné čítanie a veľmi krátke. Je to akýsi úvod pre knihu Portrét dámy od Henryho Jamesa.