camelopardus camelopardus komentáře u knih

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Knihu jsem poslouchala v audio formě. Příběh jako celek byl pro mě zajímavý, historické vsuvky taktéž, ale způsob psaní na mě působí velmi slabě. Striktní černobílost postav, přemíra klišé, těžko uvěřitelné dialogy, to vše u mě knihu srazilo na úroveň trapných filmů pro pamětníky. Také mě mrzí odsuzování hrdinky Edity - z mého pohledu v dané situaci udělala to nejlepší, co mohla. Každopádně jsem si díky knize uvědomila to, jak se máme, my ženy, nyní dobře.

07.01.2022 3 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Uvědomila jsem si, jak špatně zvolena vynucená povinná četba dokáže v mysli mladého člověka zdegradovat krásnou knihu. Od základní školy chronicky známá Babička Boženy Němcové se mi dlouhou dobu jevila jako něco, co je sice česká klasika, ale je to trapné, archaické a je třeba si to přečíst pouze pro splnění jakési všeobecné vzdělanosti a učinit si tak čárku.
Dnes, při čtení s odstupem nějakých třiceti let, vnímám knihu zcela jinak - až nyní v ní dokáži najít tolik životní moudrosti a obohacení pro duši.

30.08.2021 4 z 5

Příběh jedné moskevské ulice Příběh jedné moskevské ulice Michail Andrejevič Osorgin (p)

Jedna z nejkrásnějších knih, jaké jsem kdy četla.

19.07.2021 5 z 5

Čas darů: Pěšky do Konstantinopole. Putování mladého Angličana z Rotterdamu ke střednímu Dunaji Čas darů: Pěšky do Konstantinopole. Putování mladého Angličana z Rotterdamu ke střednímu Dunaji Patrick Leigh Fermor

Knihou jsem se většinou prohryzávala a nedokázala udržet příliš dlouho pozornost, ale později jsem si na autorův styl zvykla a kniha se mi četla snadněji. Každopádně to stálo za to! Je to pro mě sice kniha spíše nečtivá, ale obsahově velmi bohatá! P. Fermor disponuje obrovským množstvím poznatků a informací, které mi velmi rozšířily obzory.
Nejkrásnější pasáží pro mě byla návštěva Ostřihomi během Velikonoc, návštěvy vídeňských bytů, pozorování slovenských cikánů, návštěva vykřičené osady chatrčí v Bratislavě či bruslení po zamrzlých kanálech v Nizozemí... Moc půvabné okamžiky.
Zaujalo mě také, že se tento osobitý autor, i přes svá celoživotní vrhání se po hlavě do všelikých dobrodružství, dožil bezmála sta let! :-)
PS: Druhý díl putování, který se teprve připravuje, si určitě pořídím a už se na něj těším.

28.06.2021 4 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Nádherné dílo, u kterého tiše doufám, že jeho autorka bude také jednou odměněna Nobelovou cenou, protože úroveň jejího psaní je více než vysoká.
Našla jsem zde prolínající se linii historie utváření Sovětského svazu se svými pokusy, úspěchy, nezdary a zvěrstvy, propletenou s hlubokým duševním životem hlavního hrdiny, s jeho činnostmi vnějšími i vnitřními, proces osobnostního zocelení, alternativu komunikace, kreativitu vycházející z nitra a plodící krásu, lásku, která vše posvěcuje a zušlechťuje, a to vše protkáno mystickými obrazy.

01.02.2021 5 z 5

Knihu hodnotím tak nízce především za její rozvláčnost, která mě odrazovala od čtení. Přidám se k tomu, co už bylo napsáno níže - přímo to čpí americkým, užvaněným stylem psaní a snahou o popularizaci, zábavu a odlehčení. Zbytečně to degraduje knihu na 3. cenovou skupinu, přestože obsahuje spoustu cenných myšlenek a rad. Kdyby byla kniha o polovinu tenčí, oproštěna od omáček pojednávajících tom, jaké měl dotyčný vlasy, ústa a sako, tak bych dala ráda plný počet.

01.02.2021 3 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

(SPOILER) Tak toto mě tedy vůbec nezasáhlo,neoslovilo. Knihu jsem přečetla celou, stále čekala, kdy začnu chápat smysl těch pěti set stran, snažila se, ale nepřišlo to...
Za zmínku stojí to, že na sovětský povýšený ateismus se už ani ďábel nemohl dívat, a proto začal jednat po svém...
Také popisy socialistické Moskvy či myšlenkových pochodů Piláta mě zaujaly... ale k samotnému Mistrovi ani k Markétce jsem za celou dobu nedokazala přilnout.

08.01.2021 3 z 5

Okresní město Okresní město Karel Poláček

Za mě nadšení veliké. Poslechnuto jako audiokniha v podání dokonalého pana Vlasáka. Satira na pokrytectví, snobství a prospěchářství je lehce přenositelná i na dnešní dobu.

18.12.2020 5 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

Ač se neztotožňují se vším, co v tomto díle padne, jsem okouzlena tím mimořádným množstvím hlubokých, moudrých a zajímavých myšlenek,z nichž většina mi mluví z duše. A protože jsem knihu naposlouchala v audio provedení, bylo mi dopřáno užít si hlasový koncert Jana Hartla a Borise Rösnera. Doporučuji tedy právě tuto verzi, protože stojí za to!

29.11.2020 5 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Knihu jsem objevila ve formě kvalitně namluvené audioknihy a byli jsme oba i s mužem nadšeni. Tolik aktuálních témat, která se týkají dnešní doby, přestože se děj odehrává před zhruba sto padesáti lety. Velmi si na knize také považuji toho, že většinu postav autor nepopisuje černobíle, nýbrž ve všech jejich odstínech. A popisy tehdejší Šumavy lákají člověka k tomu, aby se tam okamžitě vydal, a přestože s Šumavou 19. století má již dnešní podoba zřejmě pramálo společného, věřím, že alespoň slatiny a Vydra by mohly tu původní příchuť ještě mít.

25.11.2020 4 z 5

Agathe Agathe Anne Cathrine Bomann

Krásná kniha, která i přes svou drobnou formu obsahuje velkou porci hřejivého pohlazení, naděje a optimismu. Abych se vyhnula spoileru, zkusím obsah ve zkratce popsat jen tím, že v životě starého, životem unaveného terapeuta krátce před odchodem do penze dojde k jakési razantní změně.

25.11.2020 5 z 5

Stírací losy Stírací losy Kerstin Ekman

Nádhera! Oproti druhému dílu, který se mi nečetl snadno, mě tento závěrečný díl trilogie nadchl.
Třetím dílem se mi vše z předchozích dvou knih konečně propojilo, občas jsem musela nakouknout i do nich a pak jsem se začetla více než při jejich prvním čtení, protože jsem se nyní více orientovala.
Okouzlil mě intimní popis duchovní cesty hlavní hrdinky, její obrácení, její opravdové hledání Boha a touha po hlubokém vztahu s nim.
Pro milovníky a přívržence Kerstin Ekmanové poznamenávám, že podle jedné epizodky z tohoto dílu byl natočen i film Vlk (Varg 2008), který sice není nic extra, ale můžete zde vidět věrohodnou představitelku románové Risten, její syny, Eliáše i osmistěnný domek po strýčku Larsovi a nakouknout tak do oné slavné vesnice Černá Voda. :-)

25.11.2020 5 z 5

Pod širým nebem Pod širým nebem Markus Torgeby

Knihu bych popsala jako skládanku alternativní psychoterapie, hledání sama sebe i smyslu života, čekání na otevření dveří do vlastní duše, splynutí s lesem, objevování kouzla samoty, ale i návodů na přežití v přírodě.

"V mém případě bylo všeho prostě příliš: přílišné obavy, příliš mnoho dojmů. Nakonec jsem byl tak unavený a ztracený ve vlastní hlavě, že se všechno zaseklo. Řešení spočívalo v odstranění prakticky všech vnějších vjemů, musel jsem se jich aktivně vzdát. Nebylo to snadné a trvalo to, ale jsou zkrátka problémy, které nemají rychlá řešení."
"Netoužím sice po návratu do lesních samot, ale chci vám ukázat, že oba ty světy mají svou hodnotu."
"Tam, kde žijete, jste z nějakého důvodu. Vybudujte si vztah s přírodou ve svém okolí. Investujte do tohoto snažení čas. Využijte své tělo a smysly."

25.11.2020 4 z 5

Máma a smysl života Máma a smysl života Irvin D. Yalom

Z beletristického hlediska by mě kniha sice nezaujala, ale vnímám ji jako příjemnou učebnici či náhled do psychoterapeutických postupů.

25.11.2020 3 z 5

Kouzelný vrch Kouzelný vrch Thomas Mann

Kouzelný vrch jsem dočetla do konce, ale četla jsem jej velmi dlouho. Román vnímám jako skládanku tvořenou popisem života v sanatoriu, dobovými trendy (gramofon, focení, lyžování, počátky psychoanalýzy, spiritistické seance, hermetismus, svobodní zednáři...), milostným vztahem, osobnostním přerodem a dozráváním, všudypřítomným stínem smrti, to vše prošpikováno neotřelými až bizarními vtipnými postřehy a křišťálově čistým vzduchem. U části celkem četných filozofických debat jsem se dost nudila, jiné mi však leccos osvětlily. Přemýšlela jsem o tom, zda autorovým záměrem nebyla potřeba provést čtenářům pod rouškou dějové a citové linie jakousi celkovou osvětu.

30.09.2020 4 z 5

Jak jsem plul ke královně Severu Jak jsem plul ke královně Severu Kárlis Skalbe

Tak krásná a neprávem opomíjená kniha plna poetických netradičních pohádek, spíše snových obrazů.

03.05.2020 5 z 5

Krajiny domova Krajiny domova Václav Cílek

Varování!!: Ta kniha je nebezpečná! Téměř u každé kapitoly jsem dostala silnou touhu, takřka puzení (provázené téměř slintáním) okamžitě popisované místo navštívit. Pan Cílek dokáže tak krásně objevovat krásy okolního světa a v této knize to učí i nás. Navíc tím, že má tak úžasný rozhled, prošpikovává popisy novými informacemi, postřehy, originálními náhledy. Po přečtení mi zůstalo 10 listů papíru hustě popsaných poznámkami. Nenechte se mást tím, že je kniha určena čtenářům od devítí let! :-) Naprosto vydatně vyživí i dospělé kusy. :-) "...Skály, mech a stromy jsou všude, stačí se zastavit a dívat. Louky na náhorních plošinách jsou plné květů. U Vysoké Lípy na nich napočítáte 900 druhů motýlů. Nebo se uchýlíte k pohraniční říčce Křinici a někde v převisu pozorujete neobvyklé tvary skal a jakoby pravěký život podivných kapradin, rosolovité útvary sinic a žluté lišejníky.
"Kvalitu krajiny poznáte podle bilboardů - kde nejsou, tam žijí chudí lidé, kteří nemají dost sil a prostředků, aby krajinu nějak radikálně změnili, a proto zde přebývá nějaký duch místa a starých časů..."
A pár názvů kapitol: "Třeboňsko - krajina, kde se potkaly ryby a hvězdy", "Tajemná země Tuhošť", "Země opukových kaňonů", "Modré hory - nová krajina"...
Přeji dobrou chuť!

Oduševnělé!
Lahůdka!

01.02.2020 5 z 5

Advent Advent Jarmila Glazarová

Úžasné! I přes archaismy a dialekt jsem se začetla a čím dál více byla vtahována do děje. Metůdek byl dítě k zulíbání. Františce jsem jednu dobu zazlívala její postoj oběti, submisivity a tendence věčně se ospravedlňovat před Rozou a Jurou. Pouze tím přikládala do ohně. Jenže tehdy nebyla osvěta, postavení ženy bylo zcela jiné, než je dnes. O to více jsem ocenila její pozdější nalezení síly k revoltě, stejně jako nově nabytou schopnost vidět vše z více úhlů. No a k tomu autorčin talent popisovat krajinu a především mistrný popis vnitřního prožívání!!!

10.01.2020 5 z 5

Denní dům, noční dům Denní dům, noční dům Olga Tokarczuk

Moc jsem se na knihu těšila, ale nebylo to úplně to pravé ořechové. Vadila mi nesouvislost děje - přišlo mi to spíše jako soubor povídek,než jako roman.... Nicméně jsem si vychutnala atmosféru jakéhosi snově mlžného oparu, zapomenutých vísek, domů a míst s utajenou historií a geniem loci, zamilovala jsem si stařičkou Martu, kterou bych tak moc chtěla obejmout a být v její přítomnosti....

05.01.2020 4 z 5