Máma a smysl života

Máma a smysl života

Máma a smysl života je dlouho očekávaným volným pokračováním Yalomova bestselleru Láska a její kat. V této knize se jeden z nejvýznamnějších současných psychoterapeutů pokusil být současně vypravěčem a učitelem. Tam, kde se tyto dvě role dostaly do sporu a autor musel volit mezi vložením pikantní pedagogické poznámky a udržením dramatického tempa příběhu, téměř vždy dává přednost příběhu a své pedagogické poslání se pokouší naplnit nepřímo. V šesti příbězích - jednom vlastním Máma a smysl života a pěti příbězích svých klientů Výlety s Paulou, Jižní útěcha, Sedm lekcí v terapii zármutku pro pokročilé, Dvojitá expozice, Prokletí maďarské kočky - se pokouší setřít hranice mezi beletrií a odbornými publikacemi. Přibližuje svěžím jazykem existenciální terapeutické přístupy, dynamiku zármutku ze ztráty blízké osoby, nastiňuje i problémy vyplývající ze vztahu mezi klientem a terapeutem, zvažuje míru upřímnosti, důvěrnost informací o pacientech, průhlednost terapeuta aj. Kniha zaujme odborníky pomáhajících profesí i zájemce o témata z oblasti psychoterapie a psychologie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/51_/51628/mama-a-smysl-zivota-51628.jpg 4.192

Momma ant the Meaning of Life (2000)

Literatura světová
Vydáno:, Portál

ecila13
09.10.2017

"Zneužívané děti mívají problémy odpoutat se od svých dysfunkčních rodin zatímco od dobrých, milujících rodičů dospívající děti odcházejí s daleko menšími těžkostmi."

Knišíl
26.09.2017

Velmi dobrá sbírka povídek s tematikou psychoterapie. Nejsem z oboru, nemůžu tedy hodnotit odbornou stránku příběhů, ale I. D. Yalom je bezpochyby poutavý autor a závidím všem, kteří kdy měli možnost poslechnout si některou z přednášek pana Yaloma naživo.

ZiPur
18.08.2017

Jak je u Yaloma zvykem, několik příběhů z vlastní praxe, které podává tak, že mají obecnější přesah. Překvapila mne sebe-ironie a určitá negace, kterou jsem u jiných knih nevnímala. Je patrné, že téma smrti je pro Yaloma osobní a nedořešené. Yalom jakoby sestoupil z pozice učitele a je možno cítit jeho strach, tápání a nejistotu. I když to z názvu nevyplývá, kniha je o smrti, strachu z ní a vyrovnávání se s ní. Yalom nabízí konkrétní "postupy" a myšlenkové návody, které mohou pomoci těm, kteří nevěří v život po životě a přesto vnímají život jako smysluplný.

Delicius
23.06.2017

Takové příjemné počtení. Holt Yalom. Jen s tím, jak od něj čtu víc a víc knih (chybí mi už jen dvě a kousek), začíná mě iritovat to, jak se opakuje.
Výlety s Paulou- pro mě nejsilnější povídka ze všech...

qydko
19.05.2016

Velmi podnětné, inspirativní čtení i pro laiky.

kejty91
11.03.2015

Kniha se čte docela svižně, lehce. Není třeba debatovat nad tím, co si z toho mám teda odnést. Příběhy jsou opravdu poučné ale člověk se stejně většinou poučí tím, že se sám spálí. Nejde si vše pamatovat.
Rozveselilo mě, když jsem zjistila, jak říct někomu, že jsem znuděná z toho, co povídá. Stačí říct, cítím se málo zapojený a hned jste z toho venku.

Hodnocení 3 z 5 jsem dala proto, že jsem četla už lepší autorovy knihy a tady mě celou dobu dráždil právě název knihy - Máma a smysl života. Myslela jsem, že v tom najdu více než poučení, že máma je prostě máma a máme ji jen jednu a ona nás miluje za každých okolností, i když mi ji pohrdáme nebo na ni nemáme čas. Tyto věci mi již samotný vztah s mou mamkou ukázal sám, nepotřebovala jsem to číst. Mě kniha neobohatila a prostě ten název...mno...mě to rozčiluje. S mámou to má velmi málo společného. Máma je první člověk, kterého registrujeme, bereme jako někoho blízkého ale tady, byly zmíňky o matkách velmi chatrné, hodně skryté. Teď když se zpětně dívám na knihu, tak to vidím, v průběhu mi to tam však chybělo.

Ale to nemění nic na to, že i přestože mě tato kniha nenadchla, nadala mi nic nového bych ji nedoporučovala. To ne, samozřejmě když někdo bude chtít někoho z této oblasti, ráda doporučím.

Yalom je člověk, který ze sebe nedělá ultra super nadčlověka, píše jako člověk a dělá chyby jako člověk. A tento způsob psaní se mi líbí.

vikaa
29.01.2014

Yalom ve své knize nabízí šest příběhů, v nichž nás seznamuje s existenciální terapií. Název knihy je odvozen od první povídky, která rozkrývá vztah psychoterapeuta se svou mrtvou matkou, který nebyl ani za jejího života bez problémů. Nyní se mu zjevuje ve snech. Pro mě nejsilnější příběh z celé knihy.

kniholka
27.06.2013

Příjemné a poučné čtení pro každého, kdo chce nahlédnout do psychoterapie.