buccaneerka buccaneerka komentáře u knih

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Lev, čarodějnice a skříň je chronologicky druhým dílem, ale byl napsán (i zfilmován) jako první. Tento díl je možná až příliš průhlednou křesťanskou alegorií. Od hříchu člověka, přes odpuštění skrze smrt Aslana až k Jeho vzkříšení je pro každého, kdo někdy slyšel něco z Bible, snadné odhadnout, co bude následovat.

Odpověď pro any333: Ano, je to Digory :-)

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Snad nejnádhernější kniha, jaká byla kdy napsána. Je jedno, jestli vám je 10, 30 nebo 60 - prostě každý v ní najde to, co potřebuje.
Nejvíce na knize oceňuju hluboké myšlenky, které právě v dnešní době je potřeba oživit.
"Jsi zodpovědný za to, co jsi k sobě připoutal."

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Nádherná sbírka básní - ostatně jako snad všechny Seifertovy sbírky. Původně byla napsána pro dospělé, ale postupně se dostala k dětským čtenářům a básně z této sbírky děti často recitují u různých příležitostí maminkám. Určitě každou maminku potěší. :)

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Ecův bestseller. Jistě zaslouženě. Perfektní historicko-detektivní román, který nadchne široké spektrum čtenářů. Každý den zemře nevysvětlitelnou smrtí jeden mnich. Mladý novic Adso se svým učitelem Vilémem jdou po stopách vraha, ale vždy je překvapí nová vražda. Nakonec je stopy dovedou až do klášterního labyrintu knihovny, která však skončí ... (kdo ví, ten ví...kdo neví, ten zjistí)

Měsíc nad řekou Měsíc nad řekou Fráňa Šrámek

Jednoaktové Šrámkovo drama je konfliktem dvou generací. Manželé Hlubinovi mají dceru Slávku, která se seznámí s Vilíkem - synem Josefa Roškota, spolužáka pana Hlubiny, který přijel na třídní sraz. V dramatu je každá postava tak trochu uzavřená v sobě samé. Čtenář vidí, že např. paní Hlubinová si myslí, jak zkazila manželovi život, ale její manžel to vidí naprosto jinak. Když se rodiče vrátí ze srazu, najdou Vilíka se Slávkou a opět si mylně domýšlejí.
Na malé ploše se Šrámkovi povedlo připravit čtenáři hned několik překvapujících zvratů a kniha nekončí tak, jak by čtenář možná předpokládal...

01.08.2016 3 z 5

Nástin vývoje evropské hudby 20. století Nástin vývoje evropské hudby 20. století Miloš Navrátil

Jak říká název, jde o "nástin" dějin hudby 20. století, takže člověk v ní nenajde vše, ale určitě v ní najde vše základní, co potřebuje vědět. Pokud hledáte knihu, která by vám pomohla získat základní přehled, určitě sáhněte po Navrátilovi. Kromě potřebných fakt je navíc i dobře čtivá, takže vás nebude nudit jako nějaká učebnice.

01.08.2016 4 z 5

Dneska velkému okruhu lidí známý příběh snaživého mladého člověka, který se vypracuje z obyčejného "pingla" na obsluhu anglického krále. Film je velmi povedený, kniha na můj vkus až příliš líčí milostné scény.

01.08.2016 2 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl Jaroslav Hašek

Zřejmě každý Čech zná Švejka. Minimálně z filmového zpracování. Dneska už asi málokdo z mladší generace sáhne po Haškově knize. Přesto ten, kdo se rozhodne, určitě nebude litovat, dobře se zasměje a občas i zamyslí.
Druhý díl jsem ale jen začala a nedočetla...

Perníková chaloupka Perníková chaloupka Václav Renč

Renčova veršovaná Perníková chaloupka je nejlepší pohádka ve verších, jakou jsem kdy četla. Není to klasická forma zpracování, jak byste čekali, ale možná právě proto si vás získá. Jelikož se jedná o knihu pro děti, samozřejmě je bohatě ilustrovaná, ale myslím, že textovou složku můžou ocenit i dospělí, protože je to opravdu skvost české poezie pro děti.

01.08.2016 5 z 5

Plavba Jitřního poutníka Plavba Jitřního poutníka C. S. Lewis (p)

Tento díl je zřejmě nejnapínavější a není v něm tak snadno vnímatelný křesťanský podtext jako v předchozích dílech.
Filmové zpracování tohoto dílu je ale velké zklamání...

01.08.2016 5 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Pokud člověk četl všechny předchozí díly, může sledovat, jak C. S. Lewis myslel na všechny detaily. V posledním díle se objeví také Digory a Polly z prvního dílu, tentokrát jako staří lidé. Nechybí tu ani faun Tumnus, myšák Rípčíp, králové Kaspian, Rilian a Tirian a spousta dalších postav.
Dalo se předpokládat, že se v posledním díle všichni dostanou do Narnie, ovšem ne na každého bude působit dobře fakt, že aby se dostali všichni do Narnie, museli ve svém světě umřít (při železničním neštěstí). Taky mi bylo poněkud smutno z toho, že Zuzana v Narnii chybí, protože "přestala být přítelem Narnie" a zamilovala si jiné věci. Opět tak v závěru celé série zaznívá jasná křesťanská myšlenka, že kdo miluje víc tento svět než Boha, nedostane se do nebe.

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Přestože většina spolužaček byla z knihy nadšená, mě příliš nezaujala. První a poslední povídka jsou poměrně obsáhlé, nemají zápletku a gradaci, takže jsem se nudila. (I když se trochu stydím takto hodnotit právě Nerudu, ale proti gustu žádný dišputát.)

01.08.2016 2 z 5

Princ Kaspian Princ Kaspian C. S. Lewis (p)

Není to nejlepší díl, ale dostal mě následujícím: Když Aslan vedl děti za Kaspianem, viděla Aslana pouze Lucinka. Pak ho začal vidět i Edmund. Ale Petr a Zuzana byli natolik nedůvěřiví, že Aslana po cestě vůbec nespatřili. Příliš zestárli a proto jim Aslan řekne, že oni dva už se do Narnie nedostanou...

Proces Proces Franz Kafka

Po Proměně jsem se pustila do Procesu. Hlavní hrdina Josef K. nese autobiografické rysy Kafky, jakožto člověka uzavřeného do svého světa. Josef K. sice potkává další postavy a mluví s nimi, čtenář si však po celý čas čtení říká, že něco není v pořádku. Malé detaily v nás vzbuzují jistá podezření. Za co má být Josef K. odsouzen? Proč pro něj přišli v den jeho narozenin? Proč mu nikdo nechce k jeho případu nic říci? Stejně podivně, jako tento proces začal, taky tak podivně končí...

Profesionální žena Profesionální žena Vladimír Páral

Tuto knihu jsem četla na gymplu asi ve druhém ročníku a doteď si pamatuju krutosti, které trpěla hlavní hrdinka Soňa proto, aby se stala profesionální ženou. Místy jsem měla pocit, že to, co prožívá jako "služebná", je srovnatelné s utrpením otroka. Je to hodně ironické, ale právě tak to asi V. Páral zamýšlel. Pro mě místy velmi šokující.

Proglas Proglas Eugen Pauliny

Dneska Proglas najdete i ve vydání ekumenické bible. Určitě je dobré si ho přečíst, ale že by ho musel mít doma každý, to nehrozí. Opravdu jen pro zájemce.

Proměna Proměna Franz Kafka

Stejně jako všechna Kafkova díla je i Proměna neobvyklá. Krátká próza líčí život člověka, který se jednoho dne probudí jako hmyz. Proč? To se čtenář nedozví. Jak se to stalo? To neví ani hrdina sám. Jak žít dál? Tuto otázku si klade nejen hlavní postava, ale především jeho rodina. V Proměně je zřetelný Kafkův styl - hrdina je naprosto bezmocný proti okolnostem, které ho potkaly, žije sám, přestože má kolem sebe lidi. Vlastní rodina se ho stále více a více straní...tak nějak se zřejmě cítil sám autor...

Asi Kafku příliš nemusím...

Reportáž, psaná na oprátce Reportáž, psaná na oprátce Julius Fučík

Dlouho mi byla tato kniha "jedno". Ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

01.08.2016 3 z 5

Jeden z klasických titulů zařazených do četby pro 2. stupeň ZŠ v Plevově překladu je knihou, ze které snad každý četl alespoň kousek. Robinsona sice každý zná, takže děj zřejmě nikoho nepřekvapí, ale přesto si myslím, že s odstupem času, po pár letech od ukončení povinné školní docházky, se člověk rád vrátí i k této knize.

Rozina sebranec Rozina sebranec Zikmund Winter

Pro milovníky historické prózy bude Rozina sebranec určitě důvěrně známým titulem. Těm, kdo ještě nečetli a uvažují, tak doporučuju. Považuju dílo kvalitou za srovnatelné s Jiráskovými Psohlavci. Jde o příběh dívky Roziny, která je sirotkem a zažije velmi šokující věci. Takový život si dneska asi ani nedokážeme představit, ale o to zajímavější čtení člověka čeká.