buccaneerka

Přečtené 389Žltá ľalia
? - květen 2022
Žltá ľalia 1981, Ján Botto


Smrť Jánošíkova
? - květen 2022
Smrť Jánošíkova 1956, Ján Botto


Krtkův den
? - listopad 2019
Krtkův den 2004, Josef Brukner


Můj dům - Odhal zajímavosti o životě ve velkém domě!
? - listopad 2019
Můj dům - Odhal zajímavosti o životě ve velkém domě! 2013, * antologie

Krásná, přehledná, realisticky ilustrovaná, texty přiměřené a smysluplná otevírací okénka.


V lese plném zvuků
? - srpen 2019
V lese plném zvuků 2019, Irena Trevisan

Krátký příběh, ale s pěknými ilustracemi a velmi dobře zvolenými zvuky, které úžasně dokreslují čtený text. Oceňuji i zvýrazněná slova, která nejen pojmenovávají to, co uslyšíte, ale taky říkají, kdy zvuk zapnout, abyste stihli dočíst text současně se skončením zvuku.


Pusť mě, ale neopouštěj
? - červen 2019
Pusť mě, ale neopouštěj 2009, Marcel Rufo

Čtivá knížka plná příkladů z praxe dětského psychiatra. Rodiče, kteří sáhnou po knize, aby se dozvěděli něco o utváření zdravé vazby se svým dítětem, bude zajímat zejména první polovina knihy. V druhé polovině autor uvádí více příkladů ze své mnohaleté praxe, se kterými se většina rodičů (snad) běžně nesetká.


Děti železnice
? - květen 2019
Děti železnice 1994, Edith Nesbit

Když jsem začala číst, přišel mi text poněkud neohrabaný, těžkopádný, nepatří k těm, které se čtou a plynou, nějak to zadrhávalo. Po pár stranách jsem zjistila, že jde o zkrácené vydání, což mi pomohlo pochopit, proč tomu tak je. Vydavatel zdůvodňuje, že krácen je text kvůli cílové skupině - čtenáři od 6 do 9 let. Myslím, že dětem v tomto věku by se to líbilo, jednotlivé kapitoly sice úplně nenavazují na sebe, nicméně jsou krátké a poutavé. Dospělý čtenář by určitě ocenil plnou délku textu.


V savaně
? - květen 2019
V savaně 2014, kolektiv autorů

Pěkný nápad. Každému z pěti zvířat je věnována dvoustrana, vlevo vždy 4 malé fotografie z internetu s velmi stručným popisem nebo komentářem, vpravo vždy velká fotka daného zvířete s kruhovým výřezem, ve kterém si můžete sáhnout "jakože" na srst nebo kůži zvířete. Obsahuje zvířata: lev, slon, žirafa, zebra, surikata. Knize bych vytkla písmo. Zvolené Segoe Script pod fotkami se nečte nejlépe (dítě nemá moc šanci přečíst) a navíc v kombinaci s nadpisy typem KristenITC nevypadá ani pěkně.


Užitečná zvířátka
? - květen 2019
Užitečná zvířátka 2013, Svjatoslav Bulackij

Kniha s reálnými zvuky zvířat - kráva, kůň, slepice, ovce, husa. Každému zvířeti je věnována jedna dvojstrana, na které je básnička o zvířeti a několik pojmenovaných obrázků typu kráva, tele, býk, kuřata, vejce, kohout, bidlo atd. Verše jsou spíše amatérské, ale malým dětem jako doplněk ke zvukové knize stačí.


Krtkův týden
? - květen 2019
Krtkův týden 2012, Michal Černík

Byla jsem mile překvapená, když se mi toto leporelo dostalo do ruky. Vůbec jsem netušila, že Michal Černík napsal tak povedenou básničku, která dokonale ladí s ilustracemi. Skvělé, úžasné, o tisíc procent převyšující všechny ty pokusy "Krtek a ..." Tohle má literární úroveň. Ačkoliv by si někteří dospělí mohli myslet, že dětem můžeme strčit kdejaký brak, není to tak. Nabízejme dětem to, co má hodnotu. A tohle leporelo patří mezi takové knihy.


Krtek a kouzelná slovíčka
? - květen 2019
Krtek a kouzelná slovíčka 2009, Jiří Žáček

Pěkně pojaté téma, navíc lehce naznačený rámec dne od "dobré ráno" po "dobrou noc". Žáček je pro malé děti snadno zapamatovatelný, srozumitelný, líbivý, rytmický. Tahle kniha se mi líbí asi nejvíc z těchto čtvercových tematických leporel "Krtek a ..." Navíc doplňující otázky na každé stránce nabízejí prostor pro pěkné rozhovory rodiče s dítětem.


Krtek má radost
? - květen 2019
Krtek má radost 2012, Miloš Kratochvíl

O knize platí totéž o co "Krtek a tvary". Ne příliš šťastné spojení krtečka pro malé a Kratochvílových veršů pro starší. Pokud prohlížíte knihu s dítětem a chcete mu číst verše, nic moc z nich mít nebude. Posuďte sami: Myšku trápí příušnice. "Chytla jsem je od zajíce," šeptá, když ji Krtek léčí. "Má snad někdo uši větší?!" A děti, které by si přečetly samy a pochopily, ty už krtečka číst nebudou. Tady navíc ani nesedí název "Krtek má radost", když jednotlivé stránky nabízejí otázky: Koho se Krtek bojí? O koho se Krtek stará? Komu dal Krtek za vyučenou? Co Krtka zlobí? Koho Krtek poslouchá? - o radosti jsou tam 3 stránky, což není ani polovina.


Krtek a tvary
? - květen 2019
Krtek a tvary 2012, Miloš Kratochvíl

Divná kombinace krtečka a tematických veršů Miloše Kratochvíla. Ačkoliv mám tohoto básníka a jeho verše ráda, tady se to podle mého názoru příliš nepovedlo. Jeho verše jsou nápadité, vtipné, ale určitě pro starší děti, které však už zase nebere krteček. Takže vlastně nevím, kdo z tohoto "dílu" může být nadšený. Malé děti nepochopí verše, starší už po knížce nesáhnout, protože krtek je pro mladší. Na druhou stranu, nemyslím si, že by jiný básník zvládl zakázku vytvořit verše na téma "Krtek a tvary" lépe.


Krtek a malí pomocníci
? - květen 2019
Krtek a malí pomocníci 2006, Jiří Žáček

Tenhle "díl" se povedl. Verše jsou líbivé, rytmické, každá dvojstránka je tematická, není to tak rozbité jako jiné "díly". Jen nechápu, proč nejsou ilustrace jednotné. Ježek vypadá pokaždé jinak - má jinou barvu i jiné oči. (Teda chápu, že se ilustrace vyvíjela, ale nedala bych do jedné knihy rozdílné obrázky.)


Ospalá hrošice Otylka
? - květen 2019
Ospalá hrošice Otylka 2012, Kate Thomson

Máme půjčeno z knihovny a téměř roční dceru velmi baví. U samostatného čtení by nevydržela, ale když Otylka otevírá tlamu, je to zábava. :) Jednu hvězdičku strhávám za jazykovou stránku, protože místy volí pro děti divné výrazy (např. Otylka už byla skoro v limbu...).


S rukama na uších
? - březen 2019
S rukama na uších 2010, Jana Makovcová

Těžko hodnotit knihu, která je vlastně život sám. Určitě je jedinečná, stejně jako první díl, protože asi neznám jinou knihu na toto téma, se kterou by se dala porovnat. Na nic si nehraje, přiznává svoje nálady, krize, křičení na děti... tak nějak mám pocit, že jsem po dlouhé době četla knížku, ze které nemám pocit, že všichni mají pohodový život, který za všech okolností zvládají s úsměvem. V polovině knihy jsem si přečetla Epilog, což jsem neměla dělat, protože na mě padl pocit zoufalství, i když jen těžko srovnatelný s pocitem matky, která se dozví takovou zprávu... :-(


Maminko, nezpívej
? - březen 2019
Maminko, nezpívej 2010, Jana Makovcová

Možná to bude znít nevhodně vzhledem k tématu skutečného příběhu, ale několikrát jsem se upřímně usmála. Je to takové hořkosladké.


Dvě ženy
? - únor 2019
Dvě ženy 1994, Beate Hellmann


Jak se včelky naučily tančit
? - leden 2019
Jak se včelky naučily tančit 2000, Alena Benešová


Světlíčka a Tmáni
? - leden 2019
Světlíčka a Tmáni 2001, Dagmar Lhotová

Pěkný příběh pro děti. Nejvíc na knize cením popis pěkného sourozeneckého vztahu, kdy starší sestra raději ztratí kamarádku, než by ublížila mladšímu bratrovi.


Spočítej hvězdy
leden 2019 (09.-14.)
Spočítej hvězdy 2014, Lois Lowry

Výjimečně jsem si nepřečetla anotace a popisy na obálce knihy a pustila jsem se rovnou do čtení. Čekala jsem deportace, koncentrační tábor, hrůzy války...místo toho jsem si přečetla neobvyklý a zajímavý příběh s otevřeným koncem. Ani jsem před čtením nezjišťovala, kde se děj odehrává, takže Dánsko mě mile překvapilo, protože jsem prozatím četla jen knihy odehrávající se ve střední Evropě. Tenhle válečný příběh byl úplně jiný, a i když z něho nešla hrůza jako z jiných, nechybělo mu napětí. Knihu jsem přečetla i přes únavu během dvou večerů. Podle mě dobře napsaná, čtivá a tak nějak i přes své téma milá. Jen mě zklamal doslov, kde jsem se dozvěděla, že vlastně žádná z postav nikdy neexistovala a celý příběh je až na nepodstatné detaily smyšlený.


Velká kniha o Bohu pro malé děti
? - leden 2019
Velká kniha o Bohu pro malé děti 2013, Marian M. Schoolland


O zármutku
prosinec 2018 - leden 2019
O zármutku 2018, C. S. Lewis (pseudonym)


James A. Stewart. Kristov stredný útočník
červenec 2017 - prosinec 2018
James A. Stewart. Kristov stredný útočník 2013, Vilma Lukátsi

První asi třetina až poloviny knihy byla zajímavá, druhá polovina se hrozně vleče, spousta maďarských jmen a míst, přepisy kázání, citace novinových článků apod. Pro mě dost chaos a nezáživné.


Stvořena ženou - Dopisy matky dceři o podstatě ženství
srpen 2018 (07.-28.)
Stvořena ženou - Dopisy matky dceři o podstatě ženství 2018, Elisabeth Elliot

Nějak jsem jí nepřišla na chuť. Pro ně nudná, nesouvislá, dobově zatížená, soukromě adresována - a tam to taky mělo zůstat.


Co jsem měl vědět dřív, než jsme se stali rodiči
květen - červenec 2018
Co jsem měl vědět dřív, než jsme se stali rodiči 2018, Gary Chapman

Čekala jsem od knihy více. Je dost plytká. Podle mě osloví spíše velmi mladé rodiče, například dvacetileté, kteří nemají ještě zkušenosti se životem, prací, vedením domácnosti apod. Dobré je zmínění pěti jazyků lásky, kterými mluví děti, a jak na ně reagovat.


Veronika se rozhodla zemřít
? - červenec 2018
Veronika se rozhodla zemřít 2000, Paulo Coelho


Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval
? - březen 2018
Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval 2008, T. L. Hayden (pseudonym)


Moravané
duben - prosinec 2017
Moravané 2009, Leontina Mašínová

Nikdy v životě mi netrvalo tak dlouho přečíst knihu, jako se mi to stalo u Moravanů. Knihu jsem si koupila poté, co jsem přečetla jinou o hraběti Zinzendorfovi, která mě nadchla. Těšila jsem se, že se o té době a společnosti dozvím něco z jiné strany, ale moje zklamání bylo obrovské. Kniha je chaotická, pro mě tímto úplně odrazující. Skáče jak místně, tak časově, bez souvislosti se děj posune do jiného města i času, objeví se celkem asi sto různých epizodních postav, které jsem si vážně nedokázala ani zapamatovat, ale ani to nebylo nutné, protože nic významného neudělaly a pak už se nikdy neobjevily. Poslední třetinu nebo čtvrtinu knihy tvoří souvislejší děj, ale ten zase vůbec neukazuje slibovaný popis života na Moravě po smrti Komenského, kvůli čemuž jsem si knihu koupila. Za mě je tato kniha největším zklamáním, jaké jsem v posledních letech při čtení zažila.


Sadako chce žít
? - prosinec 2017
Sadako chce žít 1964, Karl Bruckner


Marťan na hřišti
? - říjen 2017
Marťan na hřišti 2016, Clare Sainsbury

Půjčila jsem si knihu po přečtení snad 50 knih týkající se nějak PAS, ale tohle je jediná, kterou prostě nedočtu. Vnímám ji jako ztrátu času. Nesedí mi styl. Těšila jsem se na slibované vzpomínky autistů na jejich dětství, ale je to prostě jen další odborná kniha o autismu, ve které jsou na stránce dva dvouřádkové citáty, vytržené z kontextu, nic neříkající o celkovém vnímání tolik zmiňovaných autistů. Pro mě zklamání a ačkoliv jsem v životě odložila asi jenom jednu knihu, tato je druhá. Jsem ráda, že jsem si ji jen půjčila v knihovně, protože koupit si ji by znamenalo vyhodit peníze.


A proto skáču
říjen 2017 (21.-26.)
A proto skáču 2016, Naoki Higašida

Neurazí, ale ani nenadchne. Čekala jsem něco skvělého podle chvály médií, ale nadšení se nekonalo. Navíc mi byl velmi protivný neustálý plurál "my autisti", když nikdy nenajdete dva stejné, kteří vnímají věci stejně a kterým vadí stejné věci. Takže pro mě nic extra přínosného...možná už jsem přehlcená jinými tituly o autismu, ale tohle fakt taková bomba není.


Uleželé želé
21. říjen 2017
Uleželé želé 2005, Jiří Dědeček

Souhlasím. Krátké, úderné, vtipné básničky. Krásně se rýmují, jdou hned do pusy, mají dobrý rytmus. V závěru 12 básniček k celému roku. Říjen: Léto je tak příjemné, / ale říjen, říjen ne. Prší téměř vodorovně, / listy žloutnou nebo rudnou, ve třídě i ve sborovně / podzim zní svou písní nudnou. Prázdniny jsou v nedohlednu / (první kratší budou v lednu) a před nimi zuby cení / pololetní vysvědčení.


Kostkovaný ideály
21. říjen 2017
Kostkovaný ideály 1999, Marie Vodičková

Dobře sestavený výběr poezie, která se hodí pro puberťáky. Některé texty jsou známé, čímž udělají sbírku přitažlivější.


Neplašte nám švestky
21. říjen 2017
Neplašte nám švestky 1984, Michal Černík

Tato poezie mě vůbec neoslovuje. Nonsens mám ráda, ale Černíkův mi přijde trapný. Navíc mladším dětem se podle mě nebude líbit, protože se rýmuje velmi kostrbatě, a pro starší jsou ty nápady trapné. V porovnání se Šrutem prostě Černík propadá hluboko na žebříčku popularity.


Dělání
21. říjen 2017
Dělání 1996, Zdeněk Svěrák

Poezie, která je svižná, často vtipná, pro děti na 1. i 2. stupni snadno stravitelná. Jen kdo zná písničky, nutí ho to zpívat si během čtení. :-)


Kluk z kostek
září - říjen 2017
Kluk z kostek 2017, Keith Stuart

Ačkoliv je kniha velmi vychvalovaná, nemyslím si, že by patřila k nejlepším, co se týká problematiky autismu. Myšlenka je zajímavá a pasáž, kdy Sam vysvětluje, proč na soutěži postavil to, co postavil, je dojemná, ale vadí mi příliš mnoho odboček. Příběh sestry Emmy by mi vůbec nechyběl, kdyby tam nebyl. Stejně tak Matt a Clare. U jména Prudence jsem na konci knihy musela uvažovat, kdo to vůbec má být. Není to špatná kniha, četla se snadno a přemáhat jsem se nemusela, ale že bych z ní byla nějak příliš nadšená, to se říct nedá. Za mě průměr a například kniha "Nejsem jako vy" byla o 100 % lepší.


Beatová poezie
září - říjen 2017
Beatová poezie 2005, Kateřina Vondráčková


Kdo nevěří, ať tam jede
? - říjen 2017
Kdo nevěří, ať tam jede 2013, Alena Vostrá


Prosinec
září 2017 (23.-24.)
Prosinec 2010, Gabrielle Lord

SPOILER Závěr mě zklamal. :-( Celá série byla fajn, napínavá a nakonec celá singularita je truhla s pokladem? Čekala jsem asi něco lepšího...


1 ...