Bubo19 Bubo19 komentáře u knih

Poslední věta Poslední věta Lisa Genova

Opravdu zajímavá a taky hodně depresivní kniha. Chtěla jsem ji dočíst co nejrychleji, ať už můžu myslet na něco jiného, to bohužel lidé s ALS a jejich blízcí nemohou. Autorka si vše výborně nastudovala, setkávala se s nemocnými, jak je zmíněno v doslovu, takže vše je popsáno komplexně. Pár dní před čtením této knihy jsem si zablokovala záda, tak jsem si na půl dne vyzkoušela, jak náročné to je, když nefungují ruce, ale vůbec si nedokážu představit situaci, když víte, že se to nikdy nezlepší a bude to jen horší a horší. A to závěrečné rozhodování v nemocnici, to byla síla. Děkuji autorce, že dokázala detailně popsat spoustu věcí, nad kterými člověk běžně nepřemýšlí, protože jsou pro nás samozřejmostí, a těším se na její další knihu.

24.08.2022 5 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

Krásný a dojemný příběh o jednom původně toulavém kocourkovi a jeho páníčkovi. Kniha však není jen o kočkách, ale také o jejich vzájemném přátelství s lidmi a o životě vůbec. Moc pěkné vyprávění. Doporučuji nejen milovníkům koček.

16.08.2022 5 z 5

Vražedné chardonnay Vražedné chardonnay Věra Fojtová

Pohodová detektivka, která se odehrává v příjemném letním prostředí Pálavy. Škoda, že autorka ani v jednom díle nevynechala vzdechy hlavního hrdiny nad svým životem a nepřidala o něco víc detektivního vyšetřování. Dávám tři a půl hvězdičky.

15.08.2022 4 z 5

Ryzlink ostrý jako nůž Ryzlink ostrý jako nůž Věra Fojtová

Tuto sérii nečtu ve správném pořadí, takže to pro mě byl už čtvrtý díl. Stejně jako ty předchozí je to nenáročná oddechová detektivka. Děj se navíc odehrává v okolí mého oblíbeného Mikulova, a popis krajiny i městečka byl přesný, což oceňuji. Obešla bych se ale bez neustálého přemýšlení kapitána Kuby nad tím, co všechno v životě nezvládl, a raději přidala víc vyšetřování.

23.07.2022 4 z 5

Konkláve Konkláve Robert Harris

Volba papeže mě vždycky fascinovala, a tak mě potěšilo, že jsem narazila na knihu, která mi tento proces přiblíží formou beletrie. Kniha se četla skvěle a současně jsem se dozvěděla spoustu informací nejen o volbě papeže, ale i jak to ve Vatikánu a na nejvyšších postech v katolické církvi funguje. Jen ten úplný závěr mi přišel přehnaný, za to dávám půl hvězdičky dolů. Ale jinak pro ty, kteří se o tuto tématiku zajímají, můžu jen doporučit.

16.07.2022 5 z 5

Spolek Jane Austenové Spolek Jane Austenové Natalie Jenner

Několik knih od Jane Austenové jsem četla, a tak jsem se na příběh o jejich příznivcích těšila. Nakonec jsem ale byla zklamaná. Ne že by se kniha četla úplně špatně, ale i na mě, která mám ráda poklidné vyprávění, byla zdlouhavá. Autorka několikrát zmíní, že ve vesničce, jakoby se zastavil čas, a stejné mi to přišlo i s touto knihou. Hlavní postavy pořád dokola řešily své pocity a děj se vlekl. A zdlouhavé popisy ze schůzí spolku o tom kolik členů bude hlasovat a kolik musí být pro, ději taky zrovna nepomohly. Něco přidávám za pěkně vykreslený anglický venkov. Za mě tři a půl hvězdičky.

14.07.2022 3 z 5

Ocelové srdce Ocelové srdce Albert Čuba

Tento žánr mě sice moc nebere, ale tato kniha mě překvapila, četla se vážně skvěle. Vůbec jsem nečekala, že mě bude tak bavit. Často se mi u čtení vybavil film Pulp Fiction.

13.07.2022 5 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Tady tu knihu jsem ani neměla v plánu číst, ale vykoukla na mě v knihovně, a tak jsem ji zkusila. Kniha se četla výborně, prolínají se příběhy vedlejších postav s vysvětlováním autorky, jak ke všemu došla. No a na závěr nechyběla ani kapitola o tom, co se stalo po konci knihy. Příjemná oddechovka.

13.07.2022 4 z 5

Příběh falešného copu Příběh falešného copu Marie Macková

Další povedený díl, který popisuje vyšetřování finanční stráže v Králíkách v druhé polovině 19. století. Kniha je opět výborně napsaná, napínavá a zase jsem měla pocit, jako bych chodila po městečku s hlavními postavami. Bohužel to podle konce vypadá, že se autorka nechystá napsat pokračování.

08.07.2022 5 z 5

Špinavá školní hra Špinavá školní hra Robin Stevens

Další povedená detektivka ve stylu Agathy Christie. I když je tato série určena mládeži, na každý díl se těším. I tentokrát jsem se od knihy nemohla odtrhnout a četla jsem každou volnou chvíli. V dívčí internátní škole v Anglii před začátkem druhé světové války vládnou jasně daná pravidla a nepopulární předsedkyně Elizabeth, ta je ale jednoho dne zavražděna a podezřelých je víc než dost. Náš detektivní klub tak má o práci postaráno...
Jasných pět hvězdiček.

25.06.2022 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Nejdříve mě zaujal název knihy, a pak taky místo, kde se děj odehrává. A tak jsem se rozhodla, že si přece jen další detektivku přečtu. Kniha je to čtivá, napínavá, a pro mě bylo vše umocněno tím, že tento kraj velmi dobře znám. Děj se až na pár informací ze života policistů plně soustředí na vyšetřování a vše do sebe postupně zapadá. Pár věcí bych sice klidně vypustila, ale celkově jsem spokojená a ráda si přečtu další autorovu knihu.

21.06.2022 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

S řeckými jmény se setkávám v našem regionu už od školy docela často, ale nikdy jsem neuvažovala, co museli tito lidé, nebo spíš jejich rodiče a prarodiče prožít. Jak asi musí být náročné zvyknout si v zemi s úplně jiným jazykem, abecedou, krajinou, životním stylem i zvyky. Jak musí být těžké přijmout, že vás v rodné zemi nechtějí, a když už by pak byla možnost vrátit se zpět, zjistíte, že se realita značně liší od toho, o čem jste tolik let snili. Zajímavá kniha, která se čte skvěle, jen musím upozornit, že po přečtení závěrečné porevoluční části budete mít chuť vyrazit na některý řecký ostrov.

11.06.2022 5 z 5

S Jirkou po Evropě S Jirkou po Evropě Jiří Mára

Krásně zpracovaná kniha z výletů po spoustě evropských zemí, která může sloužit jako tip, co zajímavého navštívit. Líbí se mi i to, že je ke každé fotce napsán odstavec, o jaké místo se jedná, a často i osobní zážitky této cestovatelské rodinky. Nejvíce mě pobavila a současně dojala stránka s Petrem Čechem.

11.06.2022 5 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Kniha ukazuje na příbězích několika zaměstnankyň a majitelky Salonu Podolská život v Československu na konci 40. a začátku 50.let. Při čtení jsem měla tísnivé pocity, stejně jako spousta lidí, jejichž sny o budoucnosti, které si představovali po konci války, vzaly v únoru 1948 za své. Na druhé straně další dokázali využít situace a upravovat své názory tak, aby z toho získali co nejvíc. I přes pochmurnou atmosféru se mi kniha četla dobře a bavilo mě sledovat, jak se nejrůznější postavy vyvíjí.

29.05.2022 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Tato kniha mě nalákala na krásnou obálku a taky na to, že je napsaná ve stylu Agathy Christie, a přesně splnila mé očekávání. Ocitáme se uprostřed malebné krajiny jižního Švédska s městečkem a vesnicemi, kde byla dosud největším zločinem rvačka v hospodě. Nemohou chybět ani zdejší specifické postavičky, a tak když se stane vražda, máme spoustu podezřelých. Naštěstí pro místní policii zde tráví své volno stockholmský specialista na vraždy, takže vyšetřování může pěkně v poklidném tempu bez zbytečných dramat začít.

27.05.2022 5 z 5

Jako veš v kožichu Jako veš v kožichu Marie Rejfová

I další díl s Josefínou se mi líbil. Je to pohodové čtení, oddechovka, která zlepší náladu. Kniha se čte výborně a stránky doslova ubíhají. Tentokrát se příběh odehrává pár dní před Štědrým dnem v prostředí ochotnického spolku. Stane se pár nehod, pak i vražda a podezřelých je samozřejmě několik. To by ale nebyla Josefína, aby se neustále nepletla do vyšetřování a všechno nakonec neodhalila. Nejde o žádný thriller, ale o poklidné vyšetřování na malém městě, které je díky potrhlé hlavní hrdince občas trošku netradiční.

24.05.2022 5 z 5

Nejúžasnější příběhy z olympijských her Nejúžasnější příběhy z olympijských her Luciano Wernicke

Kniha obsahuje spoustu zajímavých informací a příběhů z novodobých olympijských her. Zajímavější pro mě byla první půlka, protože při dnešních náročných přípravách organizátorů i sportovců na olympiádu, se člověk nestačí divit, co bylo kdysi možné.

06.05.2022 4 z 5

Zrádná frankovka Zrádná frankovka Věra Fojtová

I poslední díl této vinařské série se čte dobře. Je to opět pohodová detektivka, ale musím říct, že přirovnání "zraje jako víno" bych tady rozhodně nepoužila. Sice jsem ještě nepřečetla všechny díly, ale tento mi přišel nejslabší. Chyběla mi tam taková ta pohodová atmosféra u vína a naopak bych klidně vynechala dlouhá melancholická až depresivní rozjímání hlavního hrdiny. Dávám tři a půl hvězdičky.

06.05.2022 4 z 5

Lovci vran Lovci vran Lyndsay Faye

I druhá kniha s Timothy Wildem, členem nově vzniklé newyorské policie se mi líbila. Tentokrát bylo vše zaměřeno na lov uprchlých otroků a svobodných černochů na severu USA, kteří byli posíláni na jih, jak jinak než kvůli zisku. Autorka má New York poloviny 19.století výborně nastudovaný i se všemi problémy a neřestmi, které tuto přelidněnou metropoli trápily. Jen detektivní linka je tady spíše na osvěžení. Čtenáři tradičních detektivek asi nadšení nebudou, knihu bych řadila spíš do společenských a historických románů než do krimi.

02.05.2022 4 z 5

Nevěrné ženy pijí sauvignon Nevěrné ženy pijí sauvignon Věra Fojtová

Další pohodová krimi z jižní Moravy. Vražda, zamotané vztahy a víno, co víc říct...

18.04.2022 5 z 5