brodequin brodequin komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Přiznám se, nebýt zdejšího hodnocení, nikdy bych si tuto knihu nepořídil. Nějak mě to nezajímalo a díval jsem se po "slavnějších" titulech. Díky recenzím jsem se ale nechal ukecat a knihu koupil. Ze začátku jsem se bál, že to bude něco ve stylu Jména větru - vlastní (vymyšlená) slova, pojmenování atd. Ale zvykl jsem si v pohodě, navíc na konci knihy je slovníček pojmů. :-) A přesto, že se jedná o první díl série, tak jsem se začetl a teď se těším na další díl. Četba je to jednoduchá, přímá, žádné odbočky nejsou potřeba. Dokonce jsem měl i strach z toho, že knihu píše žena, ale nakonec jsem byl překvapen, jak si vyloženě krvavé scény v popisech užívá! :-) Takže za mě výborný - hlavně originální námět se sklenaři se mi líbí. No a nemohu zapomenout na dobře napsané postavy - Ilan, kapitán Joel, Vargas a Raven. Přidávám bodík za tu snahu, co musela spisovatelka podstoupit, aby knihu vydala a držím jí moc palce k dalším dílům.

30.11.2017 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Když jsem si kupoval Naslouchače, netušil jsem, že se dostanu do fáze, kdy skončím druhý díl a budu toužit po dalším. Líbí se mi, že spisovatelka stále udržuje čtenáře v napětí a stále si schovává nějaké to tajemství. Tedy, tajemství si tedy schovávají především postavy a v tomto díle přibudou další a další. Moc se těším na další díl, až budu opět cestovat Duvalským pohořím společně s Ilan a Pětadvacítkou!

07.02.2018 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Hrozně mě mrzí, že jsem Lovce mamutů nečetl tak 15 let zpátky. Ale i tak jsem si je dokázal užít a poprvé po dlouhé době mě mrzelo, že jsem nějakou knihu dočetl. Obsah sice postrádá nějaký extra příběh a jde "pouze" o popis putování tlupy, ale s tím jsem se nakonec smířil. Přenesl jsem se do jejich doby a představil jsem si zemi, kdy ještě krajinu nehyzdily věžáky a paneláky. Skrze knihu jsem seděl s tlupou u ohně a vnímal zvuky nočních šelem. Uvědomil jsem si tu důležitost ohně, masa a kožešin. Ze začátku jsem měl problém se stylem psaní. Spousta podivných přechodníků a styl mluvy, s kterou se dnes již nesetkáme. Ale pak jsem v tom našel kouzlo a zjistil jsem, jak je Eduard Štorch výborný spisovatel a dokáže větu postavit tak, že si jí s radostí přečtu třeba dvakrát :-). A k tomu nádherné ilustrace pana Buriana....co dodat.

07.11.2017 5 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Nejlepší dětské dobrodružství! Verna miluju. Líbí se mi styl jeho psaní, chrabrost a odvaha postav a neuvěřitelně moc se mi líbí ilustrace, které jeho knihy doprovází a dodávají jeho knihám tu nejúžasnější jiskru. :-) Knihu jsem možná četl dvakrát, ale audioknihu jsem poslouchal snad úplně každý den po několik let.

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Pro mě je to zatím nejlepší knížka, co jsem kdy četl. A to mi bylo už asi 25. I v dospělosti si dále čtu tyto dobrodružné romány od Verna a hrozně mě to baví. Tato kniha mě strhla a byl jsem jí pohlcen až do poslední strany. Tyto edice (dle obrázku přebalu) jsou pro mě nejlepší a když k těm nažloutlým stránkám přidám ty naprosto úžasné a do příběhů zapadající kresby, tak nemůžu jinak, než se stále k Verneovkám vracet a objevovat další. Negativní stránka toho všeho je, že jsem si na ty kresby tak zvykl, že už je vyžaduji u každé knížky. :D

09.08.2017 5 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Opět si připadám divně, když se liším od ostatních oslavných názorů. Musím říct, že jsem měl docela problémy a s knihou jsem se doslova pral. Jako na horské dráze, jednou mě to bavilo, abych se za několika stránkami začal nudit. Pár věcí je jasných - dobře se to čte. Napsané je to opravdu dobře a to bylo možná to, co mě přimělo u knihy zůstat. Další věc - výborně napsané postavy. Dějové linky se střídaly a nebýt té Logenovo, asi bych to ani nedočetl. Tak nějak jsem vsadil na to, že je to pouze rozjezd a že se začne něco pořádného dít až ve druhém díle. (Čtu již druhý díl, cca 15% a pořád se nic neděje.) Nevím, opravdu nevím, proč to má takové ohlasy, když tomu chybí nějaký spád. Dějová linka, úplně základní, je jen nastíněna...a to je pro první díl vše. Jestli mě ani druhý díl nenadchne, asi se na to vyprdnu.

14.05.2019 3 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Jak to, že mě se to tolik nelíbilo? Takové hodnocení... říkal jsem si, že je to sázka na jistotu. Začátek fajn, ale později jsem se začal trápit, když příběh vlastně nikam nevedl. Stále jsem čekal, co bude dál, co se vlastně stane, o co vlastně v tom příběhu jde. Informace jsou však rozkouskované a k některým věcem se vrací až na konci knihy. V tu dobu jsem už skoro vůbec nevěděl, kdo je kdo. Jména už mi v tu dobu nic neříkala. Druhou půlku jsem tedy doposlouchal jako audio knihu, ale i tak jsem se častokrát nudil. Styl psaní je fajn, ale nic víc - čte se dobře a to je vše. Často jsem se díky tomu nesoustředění ztrácel i v tom, co se právě děje, nebo dělo o den dříve, kdy jsem naposledy četl. Přitom byly chvilky, kdy jsem byl celý napnutý a postava Vaelina Al Sorny se mi líbila. Stejně jako jeho bratři. Po dočtení první části už však nemám chuť na další díly. A pořád nějak nedokážu pochopit to hodnocení... fakt mi to neleze do hlavy... :-)

19.12.2018 3 z 5

Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Miloš Václav Kratochvíl

Mám v oblibě dobrodružné knihy a tak jsem si tuto vybral podle hodnocení a následně jsem si pro ní šel do antikvariátu. Chtěl jsem moře, piráty a prostě to, co nabízel přebal knihy z vydání KOD. Na začátku jsem se zalekl, že se příběh spíše točí kolem třicetileté války a tak jsem byl trochu zklamaný. Ale jak jsem se začetl, přestalo mi to vadit a naopak jsem prožíval vše, co prožíval Jan Kornel. Při čtení jsem měl pocit, jako by autor popisoval to, co sám prožil. Opravdu věrohodně popsané! Pořád jsem si říkal, kdy se konečně dostane hlavní "hrdina" domů, ale smůla a vliv války se mu lepí stále na paty. Líbil se mi i starší styl jazyka, ve kterém byla kniha napsaná. Jen jediná věc mi vadila - nemohl jsem si pořádně oblíbit hlavní postavu. Spíš se popisy věnovaly ostatním postavám a tak mě Jan Kornel nezaujal natolik, jako například jeho druhové. Výborná kniha, dobře napsaná, dobrodružná a připomínající hrůzy války, i to, že bychom si měli vážit toho, co máme a že se máme chovat dobře jeden k druhému.

23.02.2018 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Také čteno později, ve věku cca 25 let. Už ani nevím, jestli před, nebo po dvaceti tisících mílích...ale jedna z těchto dvou knížek byl pro mě zážeh do dobrodružného světa Julese Verna. Napínavé, dobrodružné, čtivé - aneb pro mě nebylo teoreticky vůbec reálné, přečíst tak tlustou knihu!! Ale jak se někdo začte, tak prostě nevnímá a je polapen na pustém ostrově, kde je jakási tajemná bytost...a vy se těšíte na rozuzlení.

09.08.2017 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Ze začátku mi trochu nesedl styl odsazování textu. Samé odstavce, žádné kapitoly. Sotva co jsem se začetl, už mi to tolik nevadilo. Nevím proč to tak mám, ale docela jsem se bál, že se příběh bude odehrávat pouze v Praze. A tak jsem na začátku postupně začínal upadat do jakési letargie...ačkoliv to bylo zajímavé...ale nevěděl jsem, kam příběh vlastně směřuje. A pak se přihodilo, co se přihodilo a já úplně "No tvl!". :-D A od té doby to začalo mít pro mě fakt nečekaný spád - a šup, z Prahy rovnou do Asie. Paráda. Tobiáš je dobře napsaná postava a vždycky se těším, co zase vymyslí. Líbí se mi i ten smysl pro humor... málokdy se u knihy zasměju. Poslední část knihy mi přišel zase takový méně zajímavější... pořád jsem čekal, kdy začne plánovat pomstu. A musím říct, že ten konec mě vůbec na další díl nenavnadil. Ale určitě si ho dám.

21.02.2020 5 z 5

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Knihu nehodlám hodnotit, protože jsem ji nedočetl. Dal jsem dle čtečky 15% a pak jsem si uvědomil, že se s tím akorát jenom trápím. Osud lidí mi tam byl lhostejný, obzvlášť hlavního hrdiny. Nebyl jsem dostatečně nabuzen a namotivován. Styl psaní mi také moc nesedl, ačkoliv se mi líbilo "gore", které mi zase v jiných knihách chybí. Docela mě to mrzí, na knihu jsem se těšil...

23.10.2018

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

Přiznám se, že první polovinu knihy jsem se nudil. Nebylo tam nic zajímavého, nic se nedělo...několik nedůležitých a nepodstatných věcí se tam rozvádělo do nekonečna. Naštěstí, někde v půlce se to začalo "lámat" a já se konečně začetl. Příběh následně graduje a poslední stránky jsem už hltal jak babiččinu polívku. První půlka za 3*, druhá za 5*. Moc se mi líbí jak Flanagan píše. Je to jasně čitelný, přímý, jasný - žádné věty a odstavce, které bych si musel přečíst 2x. Můžu se tak jednoduše začíst do příběhu a v hlavě si to vše představovat. Například u Jména větru jsem měl pořád problém s pochopením některých pasáží a znovu a znovu jsem si pročítal odstavce, protože jsem prostě nechápal, o čem Rothfuss píše.

10.09.2018 4 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Samozřejmě další skvělé dobrodružství a jedno z nejznámějších, ne však nejlepších! :-)

To To Stephen King

Tak jsem to konečně dal! :-) Pro mě, znovu začínajícího čtenáře, to byl ze začátku celkem oříšek. První půlku jsem dával ztěžka, protože King se často věnoval jakýmsi odbočkám, popiskům (obsah Eddieho lékárničky mě fakt dostal) a dalším věcem, které mě odtahovaly pryč od hlavního příběhu. Často jsem si říkal: "Tak už sakra Kingu....k věci!". Nechtěl jsem to vzdát a konečně jsem se chytil v druhé půlce knihy. Obecně se cítím trochu divně, když čtu ty pozitivní komentáře "Nejlepší horor všech dob... Nejděsivější..." Já se s tím bohužel nemohu ztotožnit. Kdybych to četl ve věku 10-15 let, tak asi ano. Já nějak nic děsivého nepozoroval. Asi možná proto, že jsem již dospělý a pohled na Frankensteina mi přijde spíše komický, než hrůzostrašný. Každopádně, musím složit poklonu, protože dát něco tak komplexního a velkého dohromady, to je prostě umění. Velice dobře napsané a dobře zachycené dětství. Až na ty některé, pro mě nedůležité odnože od hlavního děje, dobré!

19.09.2017 4 z 5

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

Druhý díl se přiznám mě už tolik nebavil, jako první. Zvláště ke konci, kdy jsem se místy občas i nudil. Jednička měla spád a na konci jsem čekal na nějakou pořádnou pomstu. Bohužel to vyznělo tak nějak do ztracena. Ale jinak dobrý...a zasmál jsem se dost. :-)

08.04.2020 4 z 5

Lži Lockeho Lamory Lži Lockeho Lamory Scott Lynch

Spíše tak 4,5. Tleskám nad tím, jak dobře je to napsané a přeložené. Dlouho jsem se knize vyhýbal, protože mě toto téma moc nezajímá, ale spíše mě odradila kniha Šest vran, která je vlastně docela podobná, ale vůbec se mi nelíbila. Tohle je ovšem úplně jiná liga. Byl jsem ke knize doslova přikovaný a po Prvním zákonu jsem dostal znovu další pecku. Občas mě trápily mezihry, ale naštěstí jsou krátké a zajímavé. Nemám moc rád, když se něco děje a pak to spisovatel přeruší nějakou jinou příběhovou linií. Teď trochu menších SPOILERů... Na konci mě mrzelo, že se nedostavilo žádné grand finale. Jediné a pěkné překvapení se dostavilo někdy na začátku knihy (půlnocaři) a pak už se z Lockeho stal spíše takový otloukánek. Pořád jsem čekal na nějakou pořádnou lest a vyvrcholení příběhu, že bych si řekl "No tvl tak to jsem nečekal...ten jim to ale nandal". :-) Ale nic takového se nedostavilo. Ale jinak super. Určitě si dám i další díly.

23.11.2019 5 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Výborně napsaná knížka, s dobrou atmosférou a zajímavým stylem vyprávění. Škoda, že příběh byl jednoduchý a prostý. Navíc jsem čekal trošku více fantasy. Toto bylo jednoduché drámo ze středověku. :-) Ale dobrý...

16.10.2018 4 z 5

Po sezoně Po sezoně Jack Ketchum (p)

Pěkně napsaná hororová jednohubka. Nazval bych to spíše delší povídkou, jelikož příběh je hodně jednoduchý a knížka je malá. Což jsem původně vůbec nečekal. :-) Jedná se o necenzurované vydání, nebo spíše přepsání cenzurované knihy do podoby, jaká asi byla v originále (který spisovatel vyhodil). Ačkoliv se píše, jak je to drsné a hrozné, v dnešní době už to tolik nešokuje, vzhledem ke spoustě hororových filmů, které jsou točené v podobném duchu i s podobným námětem a vyzobrazením popisovaných ohavností. V době prvního vydání by to ovšem vzneslo vlnu nevole, to chápu. :-) Příběh je jasně daný, jednoduchý a kniha se dobře čte. Je napínavá a s ničím se prostě ne**re. Marně jsem hledal, zda je podle knihy natočen film, ale nikoliv. Asi bych to nejvíce přirovnal k hororu "Pach krve". Zajímavý je také dovětek samotného spisovatele o strastích při vydávání knihy - tedy cenzuře.

22.05.2018 4 z 5

Mrtví se někdy vracejí Mrtví se někdy vracejí Stephen King

Dám tomu plný počet, protože to byla úplně první knížka, kterou jsem od Kinga četl. Nebo tedy povídky. Tím to začalo a já si Kinga oblíbil. Pak mě ale přestalo bavit číst a tak jsem si od něj přečetl jen pár knih. Snad to nyní doženu.

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Miluju tyhle dobrodružné příběhy a zvlášť, co se týče ostrovů. Z knihy si moc nepamatuji, zato zvukovou nahrávku (hru) mám oposlouchanou asi 1000x. Možná....si tak říkám... kdyby to napsal Jules Verne.... :-) Rozhodně mě kniha bavila.

09.08.2017 4 z 5