brabofka brabofka komentáře u knih

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Překrásný, dojemný příběh, který byl věrně a téměř 100% přesunut na stříbrné plátno v hlavní roli s A. Geislerovou. Nemohu si pomoci film se mi líbil a tak jsem při čtení knihy, viděla stále tvář Ani.

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Zajímavá, čtivá kniha. Příběh zasazený do skutečných dějin Ameriky, je dojemný a strhující. Když se člověk, může nyní ohlednout zpátky a popřemýšlet jak velký kus cesty od té doby museli Američané urazit aby mohli mít svého prvního černošského prezidenta, nechce se mi až věřit, že se kniha odehrává jen pár let po válce. A hlavně se mi nechce věřit, že i ve 20. století mohli žít a žijí lidé podobní "bílým paničkám".

18.04.2013 5 z 5

Úsměvný, milý příběh o stoletém staříkovi, který vylezl z okna a zmizel. Stejně jako ve Forrestu Gumpovi i tady hlavní postava zasahuje i když nepřímo nebo přímo do dějin 20. století. Setkává se s Kim-Čong-Ilem, Stalinem nebo H. Trumanem. Vše doplňuje laskavý humor a místy až neuvěřitelné řešení nastalých situací :-) Dávám 5h protože, jsem se tak nepobavila a neodpočinula si u knihy už hodně dlouho!

18.04.2013 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Skvělý dojemný příběh, plný filozofických myšlenek na téma života a smrti. Opravdu mistrně vykrelené hlavní postavy a strhující děj, který vás prostě nepustí až do konce (byť jsem zrovna v těch filozofických pasážích přemýšlela že knihu odložím).

18.04.2013 4 z 5

Můj celkový dojem z knihy je maličké zklamání. Čekala jsem hororový příběh s prvky fantasy. První 1/3 knihy tomu tak odpovídala. Pak se vše jakoby vysvětlilo a začal příběh plný dobrodružství a napětí. Nicméně, to vše byla "pohádka". Pro fanoušky Harryho Pottera si myslím, že je tohle celkem líbivá alternativa. Název, přebal i anotace na přebalu prostě nabízejí knihu jako hororový téměř detektivní příběh, což mě trochu zklamalo. Ale jinak je to čtivý, skvěle napsaná kniha.

18.04.2013 4 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Hrůza. Opravdu hodně čtivý reálný příběh feťačky. Co mě nejvíc děsilo při čtení, nebylo ani tak to jak je popisováno fetování, prostituce ale ten nezájem úřadů, školy a rodičů. Ti samotní mají problémy sami se sebou, s tím co v životě chtějí a jak toho dosáhnout. V kombinaci s prostředím ve kterém tyto děti vyrůstají dochází k děsivému průběhu. Policie se statisticky snaží problém řešit ale řešení je nulové a naprosto nevhodné. To že ji sice zatknou ale v momentě zase pustí není žádný postih a Ch. si sama z toho nic nedělá. Zvláště, když se následně dostane do stavu, kdy dávku potřebuje jak psychicky tak fyzicky. Už jenom začátek knihy, kde Christiane popisuje život na sídlišti, kde vlastně nikoho nezajímá co ty děti dělají je hrozivý. Doufám, že společnost, která je o skoro 40 let starší, je alespoň trochu poučená! Protože, jediným adekvátním řešením je podle mého prevence a fungující rodina. Dokud toto nebude fungovat, pak se nesmíme divit, že se děti budou nudit a hledat alternativy.
Naprosto děsivý byl popis toho jak si Ch. doma, aniž by si toho matka všimla, sama píchala, kouřila a spala se svým klukem. Ve 13-14 letech!!!!!!

02.04.2013 5 z 5

Příběh, který pozvolna plyne na pozadí evropských dějin popisuje životní období pařížského kluka, který za tu dobu pomalu dospívá a prochází životními zkouškami.
Na začátku příběhu je Michelovi 12 let. Náhodou se dostane do "KNO", jehož členem se také stane. Do vyprávění školních, rodinných a milostních zkušeností a osudů se tak míchají a protínají osudy východoevropských emigrantů.

Kniha je čtivá, zajímavá. Určitě stojí za to si jí přečíst a ne jednou.

29.03.2013 5 z 5

Želary Želary Květa Legátová (p)

už to není takovej nářez jako Jozova Hanule, která se četla sama. Tady už něco škobrtá a nejde to tak lehce přes jazyk :-( Ale i tak je kniha povedená.

19.03.2013 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Kniha co mě naprosto uchvátila. Na podzim jsem bohužel viděla film, přesto jsem si knihu daleko víc užila. Ty detaily a popisy jsou prostě daleko lepší než ve filmu (ať už švédském nebo nově americkém). Následující dva díly jsou jenom vygradováním celého příběhu a myslím že mít doma celou trilogii stojí za to! :-)

14.03.2013 5 z 5

Moucha Moucha Dominik Dán

Klasický příběh od D. Dána. Nezklamal, spíše překvapil. Škoda jen, že v ČR jich vyšlo tak málo. A na slovenský originál nemám odvahu. I když, za chvíli asi nastanou abstinenční příznaky na četbu tohoto druhu a tak mi nic jiného asi nezbyde.

01.03.2013 4 z 5

Záhada žraločího masa Záhada žraločího masa Jiří Děrda

Kniha jež obsahuje archivní prvorepublikové případy jihomoravské pátračky. Chvílema mi to připomínalo Četnické humoresky. Bohužel, ČH byly propracované do posledního detailu, v této knize se opravdu jedná jen o jakýsi výtah případů z archivu. Myslím, že kdyby autor případy propracoval, a více se jim věnoval, byla by z toho asi silnější kniha (ne-li 2) ale bylo by to aspoň čtivější.

01.03.2013 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Knihu jsem původně půjčila kamarádce. Pak jsem si řekla, že se do ní podím. Podívání trvalo 2 dny a tu dobu jsem knihu přečetla jedním dechem. Téma mě neznámé mě o to víc nadchlo. Skvělý příběh na jehož konci se z autorčina doslovu čtenář dozví, že vlastně většina byla dle skutečnosti, že byly pozměněny jen jména. Až tehdy se člověk zamyslí nad tím, že to opravdu asi mohla být pravda, a že tu hrůzu zažili opravdoví lidé.
Jedna z posledních vět knihy zní: přežili hrůzy novověku, čarodějnické procesy, nacismus až bolševikovi se je podařilo zlidkvidovat. Smutné, leč výstižné. A já mohu jen doporučit. Opět příběh, který vyčnívá nad většinu.

24.02.2013 5 z 5

Manželky, milenky, zoufalky Manželky, milenky, zoufalky Lenka Lanczová

Je to jedna z prvních "dospělých" knížek od Lanczové a musím říct že se dá opravdu číst až když člověk ty děti má. Její knížky o náctiletých jsou tak žravé proto, že jsme všechny bylo náctileté a prožívali podobné osudy a nebo je aspon občas prožít chtěly.
U téhle knížky to chce opravdu trochu mít už za sebou, protože ten kdo ty děti nemá, nepochopí co tu ženskou k tomu vede.

21.02.2013 3 z 5

zatím jsem četla jen "dívky" a obě jsou výtečné. Sice jsem nechápala co se může vejít na téměř 700 stran, když skoro všechno už bylo řečeno v předcházející knize, ale kniha předčila mé očekávání! strhující děj, od kterého se člověk nemůže dostat, a čte, a čte, a čte až je najednou konec, a on není konec, až pak přijde definitivní, rychlý konec bez nějakého dalšího vysvětlování, protože se všechno vysvětlilo, dokonalo a tečka. Konec, ende, šlus. A světe div se, i bez jakéhokoli náznaku otevřeného konce. To se mi líbí!!

20.02.2013 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

škoda že nejde dát těch hvězdiček víc. 5 je prostě málo. Od první do poslední stránky strhující, napínavá detektivka. Myslím že hodně dlouho jí žádná knížka nepřekoná. Za 48 hodin 520 přečtených stran.
Autoři opět dokázali, že ví o čem píší a své dílo mají propracované do posledního detailu. Detektiv Joona Linna je sice mírně geniální, má skvělýho pamatováka a představivost ale to všechno tak nějak do toho děje zapadá. Nepůsobí to přehnaným dojmem, tak nějak to prostě je a bude.
Skvělé, mohu jen doporučit a těšit se na další knihu.

07.02.2013 5 z 5

Auta 2 - Filmový příběh Auta 2 - Filmový příběh Lisa Ann Marsoli

Obrázková kniha s příběhem Auta 2. Pro ty nejmenší a přesto už znalé příběhu Bleska McQueena. Příběh sestaven do krátkého jednoduchého textu s celostránkovými ilustracemi je pro ty nejmenší to nejlepší! :-)

05.02.2013 5 z 5

Utajená koruna Utajená koruna Chris Kuzneski

Bohužel přes atraktivitu tématu knihy musím konstatovat, že tohle je asi zatím neslabší díl celé série Payne a Jones. Naší zemi teoreticky blízký kraj i částečná znalost míst (navštívila jsem osobně Herrenchiemsee), tím víc mě toto téma knihy a teorie o Ludvíkovi II. zajímaly. Přesto že nechyběla akce, tradiční hlášky obou protagonistů - stejně tomu pořád něco chybělo. Kniha se přelívala od děje, který utíkal jako divoká řeka v Ga-Pa, po text který mě mírně nudil. Asi nejlepším dílem musím označit první český titul Znamení kříže. A s tím se tato kniha nedá prostě srovnat. Škoda, mám ráda příběhy s těmito protagonisty právě kvůli rychlému sledu událostí a příběhu který se kosmickou rychlostí nastartuje na první stránce a skončí epilogem :-( tady to prostě nefungovalo na 100%.

05.02.2013 4 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Příběh, který mě naprosto strhnul do děje. Ze začátku mě sice trochu odrazoval nahuštěný malinkým písmem psaný text a také to že příběhy ze středověku nevyhledávám. Nakonec mě děj strhnul od prvního písmenka. Skvěle vyobrazené postavy, jejich povahy a také mistrně rozčleněný děj mezi několik hlavních postav, kdy až do konce není zcela jasné kdo proti komu stojí. MOhu jen doporučit.

30.01.2013 5 z 5

Triceratops - Třírohý dinosaurus Triceratops - Třírohý dinosaurus Terry Riley

Krásně ilustrovaná a komiksovým dobrodružstvím popsaná kniha o Triceratopsovy. Pro malé děti, je to poučné i informativní. Opravdu mohu jen doporučit malým milovníkům dinosaurů.

29.01.2013 5 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Také si myslím, že slovo "výbušná" k této knize moc nesedí. Je to soubor fejetonů se zajímavými příběhy a osud lidí z naší minulosti. Uričtě je to zajímavé pojetí a podání někdy i třeba nových informací. Každý příběh mě dokázal něčím zaujmout, ať už to byla poznámka o tom jestli L. Baarová byla hloupá ženská nebo třeba příběh J. Moserové. Zajímavý pohled to je už jen proto že autor je Polák nikoli Čech a tak se vlastně na naší nedávnou minulost může podívat z jiného úhlu pohledu než kdyby to psal Čech. Škoda jen že jsou všechny příběhy tak krátké, byť působí propracovaným dojmem. Zklamalo mě, že vše autor zvládl vtěsnat na max 30 stránek textu (někdy třeba u paláce Lucerna na cca 10 řádek, to bylo zklamání asi největší). Vždyť toho času a materiálu co musel autor najít a získat. Nestálo by k zamyšlení propracovat každý příběh do samostatné knihy? Co Vy na to pane Szczygeili?
Proto jen 4 *.

17.01.2013 4 z 5