Bolomsson Bolomsson komentáře u knih

Caligula Caligula Paul-Jean Franceschini

Čtivý a velice věrohodně sepsaný román o životě Caliguly, který převzal vládu nad Římem po Tiberiovi. V počátcích vlády milovaný, později obávaný, až zcela nenáviděný vládce, který díky své šílené politice a eskalující brutalitě nakonec skončil v rukou spiklenců. A po jeho zavraždění si celý římský lid konečně mohl zhluboka oddychnout a začít znovu věřit v lepší zítřky.
Je to pojato opravdu záživně a troufám si říci, že obsahově je toto dílo sepsáno dokonce svižněji a lépe, než světově proslulejší kniha od Siegfrieda Obermeiera. Za mě veliká spokojenost a knihu jsem doslova zhltnul jako malinu.

12.12.2018 5 z 5

Kniha na silné téma a s velikým potenciálem...ten však nebyl v knize plně rozvinut...škoda, moc mě nezaujala.

08.12.2018 3 z 5

Štvanice na orly Štvanice na orly Ben Kane

Druhý díl si s jedničkou v ničem nezadá a pokračuje v nastolené vysoké kvalitě. Centuriona Tulluse a skupinku jeho nejbližších vojáků z páté legie jsem si v tomto díle strašně oblíbil. Být součástí jeho centurie a velet mi takto charismatický chlap (Tullus), tak se na ty boje s Germány snad i těším:-). Ben Kane ty bitvy a prostředí lesa umí popsat skutečně výtečně. V ničem zbytečně nepřehání. Jednoduše se snaží o reálné vykreslení invaze římského vojska do nitra Germánie, bez příkras a tak, jak se asi všeobecně dá očekávat, že toto tažení v minulosti probíhalo.

04.12.2018 5 z 5

Já jsem Zlatan Ibrahimović Já jsem Zlatan Ibrahimović David Lagercrantz

Velice povedená kniha ze sportovního prostředí. Zlatan byl vždycky svůj a ať už jste jeho fanouškem či nikoli, tak je ve fotbalovém světě, i přes svou velice kontroverzní a nevyzpytatelnou povahu, neskutečným pojmem. Dá se říci, že kam přišel, tam slavil úspěch, teda...až na tu jeho osobní nepovedenou štaci v Barceloně, ale jinak před jeho fotbalovou kariérou člověk musí skutečně smeknout a přiznám se, že být trenérem a mít Ibru v týmu, tak rozhodně do svého realizačního týmu přibírám o psychologa navíc:-), protože ukočírovat Ibru asi není vždycky jednoduché:-)...své o tom ví i jeden z nejlepších trenérů světa Guardiola:-). Ale jinak super odpočinkové čtení, bavil jsem se a Ibrakadabra je prostě démon:-).

27.11.2018 4 z 5

Orlové ve válce Orlové ve válce Ben Kane

Velice povedený úvodní díl série. Autorův styl psaní je přesně dle mého gusta a těším se na další díly této trilogie. Autorovo ztvárnění zrádce Arminia a římského centuriona Tulla se mi velice líbilo, naopak tribun Tubero mi svou arogancí a povýšeným chováním lezl krkem, což byl zřejmě i autorův záměr, takže také kvituji. Děj působí velice věrohodně. Utrpení a následná smrt většiny římské armády v Teutoburském lese je autorem v knize popsána maximálně realisticky, samotné boje obou stran popsány znamenitě, skličující atmosféra i prostředí lesa je taktéž na jedničku.
Velice pozitivně vnímám římský slovníček v závěru knihy, který zkušení a zapálení čtenáři historických děl o Římanech mají doslova v malíku. I já jsem se ve většině výrazů orientoval, protože knih na tohle téma už jsem přeci jen pár přečetl, ale přesto se našlo pár slovíček, jejichž podrobnější význam mi byl dosud skryt, takže autorovi za ně patří mé veliké díky;-).

25.11.2018 5 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Tak mám za sebou první díl této série a jako oddychové čtení rozhodně doporučuji. Trochu váhám s hodnocením, protože jsem očekával od této knihy pana Hrdličky přeci jen trochu více, a tak se přikloním k lepším třem hvězdičkám a budu doufat, že u dalších dílů této série o podrychtáři Václavovi mé hodnocení ještě poroste;-). Má to rozhodně své kouzlo. Středověká Praha, obchody na Tandelmarktu (vetešnický trh) i dobový jazyk dělají tuto knihu opravdu originální a zajímavou, ale taktéž jsem v ní nacházel spoustu hluchým míst a chuť do čtení tím pádem trochu vázla. Možná to bylo i počtem postav v knize, je jich zde poměrně hodně, těžko říci...
Mé hodnocení 70%.

06.11.2018 3 z 5

Král básník Václav II. Král básník Václav II. Vlastimil Vondruška

Přemyslovskou epopej jsem začal číst tak nějak pozpátku, tedy knihou o Václavovi II., který je má oblíbená postava našich dějin a podle komentářů níže se zdá, že je to svazek "nejslabší", tak si říkám, že se mám u dalších dílů v budoucnu nač těšit:-). Moc se mi tato kniha líbila. I přes svou rozsáhlost mě v celé své délce moc bavila a rozhodně se s odstupem času pustím i do zbývajících tří dílů, které podle hodnocení a komentářů slibují stejně vysokou úroveň a obrovskou porci zajímavých informací z naší bohaté historie.

17.10.2018 5 z 5

Písečná kosa Písečná kosa Vladimír Körner

Před otevřením knihy pro mě byla hlavním lákadlem tématika zaměřující se na historický střet mezi křižáky a Prusy. Paradoxem nakonec je, že o tento historický střet v knize zase až tak nejde a důraz je kladen především na postavy, jejich nesnáze, myšlenkové pochody a složité duševní rozpoložení. A to především u hlavního hrdiny Alwina, který pravidelně balancuje mezi tím, zda má být maximálně loajální svému poslání ve jménu řádu nebo se má nechat podvolit svým vnitřním myšlenkám, které jsou pravým opakem nastolené etikety a zvyklostí uvnitř řádu.
V této knize není nouze o propracované líčení krajiny, velkou pozornost spisovatel věnuje především moři, jeho chladnému pobřeží a strohým místnostem uvnitř řádového hradu, které knize přidávají na syrovosti a trudomyslnosti příběhu. Zkrátka a jednoduše...nečekejte moc odpočinkovou četbu:-).

17.10.2018 4 z 5

Tajemství templářských rytířů Tajemství templářských rytířů S.J. Hodge

Vysoce informativní a vizuálně moc hezky zpracovaná kniha o Řádu templářů. Jejich vzniku, obrovském rozmachu a úloze nejen ve Svaté zemi, ale i mimo ni. Kniha je doplněná o spoustu hezkých ilustrací a fotek, které ji vhodně doplňují.
V této povedené publikaci se čtenář dozví i spoustu cenných informací např. o rytířském řádu špitálníků, vojenských výpravách proti Katarům a samozřejmostí jsou kapitoly věnované jednotlivým křížovým výpravám do Svaté země, osobnostem v podobě Richarda I. Lví srdce, Saladinovi či Filipu IV. Sličném. Taktéž nechybí seznam všech velmistrů řádu.
Opravdu moc hezká publikace, ke které bych sice i tak pár výhrad měl (např. v knize jsem trochu postrádal základní mapku Outremeru, je zde na můj vkus v závěru až příliš velký prostor věnován mýtům a konspiračním teoriím), ale to je čistě můj pohled na věc a jiní čtenáři to naopak mohou velice ocenit;-).
Mohu vřele doporučit a jsem moc rád, že jsem tuto knihu nakonec sehnal a mám ji ve své knihovně.

14.10.2018 5 z 5

Kam až mě nohy donesou Kam až mě nohy donesou Josef Martin Bauer

Filmové zpracování na mne zapůsobilo daleko více, ale rozhodně jsem se ani u knihy nenudil. Je to velice silné téma, ale vytěžit se z toho dalo na papíře asi přeci jen více. Dokonalá ukázka neskutečné lidské vůle, odhodlání, strachu a taky pořádné porce štěstí (bez té by to nešlo) při strastiplných toulkách nehostinnou Sibiří, na jejímž konci čeká našeho hlavního hrdinu Forella kýžená svoboda a úspěšný návrat do vlasti.

12.10.2018 4 z 5

Deník Václava II. Deník Václava II. Jan Lipšanský

Deník Václava II. mne od prvních řádků bavil a nadchl natolik, že po pár stránkách knihy mi bylo jasné, že tuto knihu zřejmě přečtu na jeden zátah...a taky že tomu tak bylo:-). Příjemné a nenáročné čtení, které si určitě někdy v budoucnu mile rád znovu připomenu.

03.10.2018 5 z 5

Chrámová hora Chrámová hora Jack Whyte

Velice povedený román o vzniku templářského řádu, jeho prvních krocích v Jeruzalémě, nastoleném vnitřním systému a tajných vykopávkách v Chrámové hoře. Kniha plná historie, legend a známých jmen tohoto řádu, jako byli Hugo z Panys, Godfrey ze Saint-Omer či André de Montbard a spoustu dalších, mezi které autor tento příběh zajímavým způsobem rozprostřel. Nezaměřuje se pouze na jedinou osobu a děj je díky tomu pestřejší, skrývá více napětí a dobrodružství v příběhu.
Kniha mnohým čtenářům může posloužit i jako příjemnější verze učebnice dějepisu...opravdu je v knize spoustu užitečných informací, známých jmen tehdejší doby a je plná stručných vysvětlení, které pro mnohé čtenáře mohou mít vysoce informativní hodnotu.

24.09.2018 5 z 5

Past Past František Niedl

Kniha, která nijak výrazně nenadchne, ani neurazí, ale díky své čtivosti a vzrůstajícímu napětí v ději dokáže zaujmout. Od pana Niedla jsem určitě četl lepší knihy, ale ani u této jsem se nenudil a četbu si užíval, jako tomu bylo dosud u všech knih od tohoto vynikajícího autora. Rozhodně nezklamala.

20.09.2018 4 z 5

Král bez přílby Král bez přílby Oldřich Daněk

Kvalitní historický román plný dlouhých dialogů a konverzací, které jsou spíše jakýmisi autorovými domněnkami, ale působí velice věrohodně a v mnohém se i opírají o ryzí události z období vlády bázlivého Václava II. Kniha je psána stylem, který není úplně obvyklý, ale jak si na něj čtenář zvykne, tak ho kniha pohltí a naservíruje mu zajímavý příběh o králi, který celý svůj život sváděl vnitřní boj s tím, že jen těžko vyjde ze stínu svého chrabrého, slavného a sebevědomého otce.

10.09.2018 4 z 5

Dědicové země Dědicové země Ildefonso Falcones

Po skvělé knize Katedrála moře, která mimo jiné patří mezi mé nejoblíbenější historické romány, jsem se těšil na další povedený a dechberoucí středověký příběh z oblasti Katalánska, ale nakonec mám z knihy spíše rozporuplné pocity. Prvních cca 300 stran knihy je působivých a čte se velice lehce. Poté, jako by autor ztratil nit příběhu a do knihy čím dál více pumpuje historické události, v nichž je na můj vkus až příliš popisný, jde zbytečně dopodrobna a dějová linka samotného příběhu tím trpí. S přibývajícími řadky jsem se čím dál více potýkal s nezáživnými pasážemi a knihu dočítal spíše z povinnosti, než z hlubšího zájmu o to, jak celý příběh románu dopadne.
Za přečtení tato kniha ale rozhodně stojí, čtenáře seznámí s tehdejší vyhrocenou situací a vnitřními mocenskými boji na území Španělska a v neposlední řadě také přiblíží tehdejší ne zrovna ideální vztahy Španělů s Maury, Židy a jejich často nucenou konverzí na křesťanskou víru.

02.08.2018 3 z 5

Řád Řád Tim Willocks

Skvělý historický román, který pro mě byl v celé své délce opravdovým čtenářským zážitkem.
Naprosto mě dostal autorův realistický a vytříbený popis toho válečného běsu na Maltě. Ta hustá a napjatá atmosféra je cítit z každého řádku, to fyzické i psychické vyčerpání na obou stranách barikády, úzkost, ale přesto pořád stejná odhodlanost, postavit se soupeři ve jménu víry a ubránit/získat ostrov za každou cenu.
Skutečně se člověku až tajil dech, jak realisticky to autor popsal a v té drsné, nervy drásající vřavě si autor našel místo i pro romantiku, která tady nedělá žádnou trapnou omáčku, jak se často stává, tady to fakt skvěle pasuje a dodává to příběhu ten správný říz/pospolitost. Charaktery postav jsou v knize velice rozmanité. Každá si vás svým chováním a činy dokáže získat, stejně tak jako dokáže lézt na nervy a samotný hlavní hrdina Tannhauser, bývalý janičář, tomu všemu v knize vévodí....člověk statečný, bojem zocelený, nevyzypytatelný a mazaný.
Kniha na mě skutečně zapůsobila a musím se přidat ke většině kladných komentářů pode mnou, že ji spatřuji jako velice kvalitní a brilantně sepsanou, a proto dávám čistokrevných pět hvězd! ;-) :-)

30.07.2018 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Tak tady půjdu trochu proti proudu. Více než na tři hvězdy to u mě není. Sepsáno je to brilantně a jazykem vytříbeným, to smekám, ale zhruba od poloviny už mě to nepřeberné množství odsouzení, procesů, mučení a nuceného doznáváni se začalo tak trochu nudit. Je to děsivé a člověk dnešní doby při čtení jen nevěřícně kroutí hlavou, v mém případě to bylo při poslechu(audiokniha), jak nespravedlivé ty procesy byly.
Jsem rád, že jsem si tuto známou knihu Kaplického přečetl-poslechl, ale zase až tak moc mě neuchvátila. Podruhé už bych to asi nedal. Mé hodnocení 70%.

20.07.2018 3 z 5

Padlý římský orel Padlý římský orel Robert Fabbri

Šílený Caligula je zavražděn, na trůn se, částečně proti své vůli, dostává koktavý a slintající Caludius, který je mnohými v senátu a samotným plebsem považován za loutku sedící na trůně. Aby svou nelichotivou pověst u římského lidu napravil, potřebuje bez velkého meškání úspěch v podobě úspěšného tažení. A náš hlavní hrdina Vespasián? Ten je pověřený nelehkou misí, nalézt ztracenou standartu Sedmnácté legie, na jejímž nalezení a splnění nelehkého úkolu závisí život jeho bratra Sabina.

Po mírných rozpacích, které ve mně vyvolal třetí díl série Fabbri opět přeřadil na vyšší rychlostní stupeň a výsledkem je asi nejlepší díl této série. Nevím, jestli je to tím, že se dějová linka příběhu přesunula převážně do míst vojenských táborů, úmorných tažení a samotné bojové vřavy, ale výsledkem je další velice povedený díl.
Přeci jen Teutoburský les, hledání ztracené standarty Sedmnácté legie a vylodění Římanů v Británii...to jsou dostatečně silná pojítka k tomu, aby Fabbri svým skvělým vypravěčským umem udělal tento díl série napínavým a vysoce kvalitním. Za mě jednoznačně nejlepší díl série!

12.07.2018 5 z 5

Templáři Templáři Ernst Sommer

Poslechnuto ve formě audioknihy a poslech to byl velice příjemný. Poslouchat tento příběh o templářích z úst vypravěčů, jakými jsou či byli Miroslav Moravec, Pavel Soukup či Petr Pelzer je samo o sobě veliké dobrodružství, takže jsem si tento příběh o templářích moc užil.
Kniha líčí a podrobně popisuje poslední léta tohoto mocného řádu templářů, jejich marný a intrikářský boj s francouzským králem Filipen IV. Sličným, který svými intrikami a touze po jejich obrovském bohatství dal základ k tomu, aby tento po dvě staletí fungující mocný řád rozprášil.
Tato kniha je i jasnou ukázkou toho, že žít ve středověku zkrátka nebyl žádný med. Jinak řečeno...když si mocní usmyslili, tak vás jednoduše popravili, zlikvidovali a váš majetek zabavili a nepomohlo vám ani to, že za vámi stál papež či církev.

12.07.2018 4 z 5

Zrádci Zrádci Jiří Šulc

Tady není moc co dodávat...za mě jasných pět hvězd! Pan Šulc mě po knize Dva proti říši opět potěšil a opakovaně mne příjemnou formou v mnohém dovzdělal.
Pokud jde o samotné dějové linky knihy, tak všechny mě moc bavily, skvěle se doplňovaly a srozumitelnou formou přiblížily houstnoucí atmosféru v předválečném Československu. Vše srozumitelně, věcně a hlavně napínavě popsáno a výsledkem je tento knižní klenot!

02.07.2018 5 z 5