Bolomsson

Střepy z královské číšeStřepy z královské číšeJiří Hanibal

Dobře napsaný román z dob vlády a panování Jana Lucemburského. Pravdou je, že místy to bylo líčeno až moc podrobně, ale pokud vám historie není cizí, budete si četbu užívat.
Mě osobně bavila více druhá polovina knihy, kde do příběhu čím dál více promlouvají i činy Janova syna Karla IV. Tomu České království, narozdíl od krále Jana, přirostlo k srdci natolik, že je ochoten jeho zájmy sveřepě hájit a pustit se s otcem mnohdy i do vášnivých slovních rozepří.

23.11.2020

Útěk z pevnosti TichaÚtěk z pevnosti TichaHarry Sidebottom

Další ze čtivých románů Harryho Sidebottoma. Narychlo vytvořená výprava na záchranu prince Sasána z pevnosti Ticha dostává trhliny již v samém počátku tažení. Záchrana mladého prince je tak v ohrožení. A když se k tomu přidá nebezpečí v podobě nehostinných stepí poblíž Kaspického moře, vzrůstající pochyby a jistá nedůvěra ve všechny účastníky výpravy, je o napínavý příběh a zvraty v příběhu rázem postaráno. Až mě mrzí, že tento skvělý román nemá více dílů, četlo se to fakt samo. Harry fakt psát umí, jaký to rozdíl oproti knihám od A. Richese, který by se od něj mohl v leccos přiučit, jak se buduje v příběhu atmosféra a napětí.

20.11.2020

Úděl královskýÚděl královskýJiří Hanibal

Další z knih pana Hanibala, která mě mile překvapila a naservírovala mi bohatý příběh z naší historie o králi Václavovi II., který vládl nadmíru obratně na poli Evropy (Čechy, Polsko a Uhry) spíše diplomacií, než taseným mečem a o to více si ho jako osobnosti naší bohaté historie cením.

25.10.2020

Ztracený templářský pokladZtracený templářský pokladZuzana Koubková

Jak se zdá, tak jsem si našel další oddychové čtení z naší historie, ke kterému si rád čas od času půjdu odpočinout.
Často jsem se neubránil srovnání s mým oblíbeným autorem Františkem Niedlem, který píše přeci jen více vytříbeně a vice poutavě, ale i tady děj hezky plyne a rozhodně se pustím i do dalších dílů.

18.07.2020

Důstojník a špehDůstojník a špehRobert Harris

Docela bizarní a doslova hrůzostrašný příběh. Zpočátku mě trochu nudil, nutil jsem se do čtení a výraznější koncentrace na jednotlivé osobnosti v knize. Byl místy až moc popisný, ale v druhé půlce knihy to nabralo nebývalé grády a opravdu toto čtení stálo zato! Více prozrazovat nebudu, ať neinformované čtenáře o něco neochudím. Každopádně klobouk dolů před čistými a zdravými úmysly podplukovníka Georgese Picquarta! Jeho odvaze postavit se spravedlnosti čelem i za cenu toho, že bude muset jít proti své milované armádě Francie a jeho nejvyšších členech představenstva, aby skutečná pravda nakonec vyšla najevo. A neprávem odsouzený kapitán Alfred Dreyfus mohl zase žít svobodně a nečekat na smrt v izolovaném pekle Ďáblova ostrova.

UltramaratonecUltramaratonecCharlie Engle

Pár knih na téma běhání už jsem přečetl, takže při hodnocení jsem se, chtě nechtě, určitému srovnávání s jinými tituly podobných knih nevyhnul a musím říci, že tato kniha mě nijak zvlášť nezaujala. Ani jako osobnost mi tato trochu kontroverzní a ultramaratonská ikona zrovna dvakrát sympatická nebyla, a proto to na více než tři hvězdičky z mojí strany není.
Celkově toho v knize zase tolik o běhu není, z čehož možná pramení i mé mírné zklamání, že se toho o tomto vytrvalostním sportu zase tolik nedozvíte, ale i přesto je v ní spousta kapitol, které jsou napínavé a dokáží čtenáře pohltit.
Běhání je příjemná a prospěšná záležitost a pokud někoho tato kniha inspiruje k tomu, nazout tenisky, změnit svůj postoj k životu a vytvořit si zdravý návyk, jenom dobře. Na mě však tento efekt neměla a svým způsobem ho ani nepotřebuji, jelikož jsem již dlouhé roky spokojeným hobby běžcem;-):-).

18.07.2020

My děti ze stanice ZOOMy děti ze stanice ZOOChristiane Vera Felscherinow

I když jde o světoznámou knihu na téma drogová závislost, tak mě tento příběh mladé narkomanky moc nesebral. Možná je to tím, že knihu jsem přečetl ve věku (35let), kdy už bych měl mít nějaký ten rozum a všech pět pohromadě:-), ale i přesto mě naivita a opakovaná hloupost hlavní hrdinky, doslova “padat na hubu”, spíše iritovala, než že bych s ní nějak soucítil.
Je mi jasné, že ve věku 13 let, tedy ve věku pubertáka, který si často myslí, že mu patří svět a jeho schopnost páchat hlouposti a inklinovat k závislosti na drogách či podobným praktikám, je přeci jen mnohem snazší, ale i přesto se nemohu zbavit dojmu, že člověk, který má v životě nějaké cíle a smysluplné koníčky, tak se hlubšímu seznámení s těmito nešvary povětšinou vyhne.
Sám jsem v mládí zažil všelijaké party, kde se přímé blízkosti vstupních drog v podobě mariuhany, alkoholu či cigaret nedalo vyhnout a přesto jsem se tomu nepoddal, proč asi?...že by uvědomělostí, jistou formou prozíravosti a výchovou od rodičů? Asi všechny tři faktory zároveň a je pravdou, že ty rodiče hlavní hrdinka neměla zrovna vzorové a smysluplné zájmy také zrovna ne, a tady vidím hlavní kámen úrazu ve většině případů, kdy to podobných sraček někdo spadne.
Je pravdou, že každý je od základu trochu jiný a tu životní dráhu si celou sám nenalajnuje (pozn. neplést si s jiný druhem lajny;-)) a proto je velice dobré, že tyto knihy vznikají, jsou dostupné a měly by se, především té neznalé a naivní mládeži povinně předsouvat, aby z nich nevznikly podobné trosky, jako hlavní hrdinka tohoto díla.

03.07.2020

Kat lidumilKat lidumilJiří Hanibal

Pro mě moc příjemné překvapení a ani jsem nečekal, že mě to tak chytne a zhltnu to za víkend jako jednohubku. Přiznám se, že hlavního hrdinu románu v podobě hloubavého, na svoji dobu až nezvykle inteligentního kata jménem Karel Huss jsem vůbec neznal. Asi jako většině se mi s výkonem této dřívější nevděčné profese vybaví jméno kata Mydláře, ale vidím, že i tento chlapík si právem zaslouží velikou pozornost. Místy bylo až smutné, jak mu doba a předurčený osud kata v tomto ohledu nepřál, aby se stal mnohem uznávanější osobností. Ty pravidelné, nedůvěřivé pohledy měšťanů, vlna pohrdání a předsudků musely být vskutku nepříjemné. Ale i když se s ním v mnohém život nemazlil, tak ho prožil důstojně a měl ve svém životě spoustu velikých okamžiků, na které by byl každý velice pyšný a právem hrdý (sepsání kroniky města Cheb, přátelství se slavným básníkem J. W. Goethem, skvělé znalosti v oblasti mineralogie a léčitelství a spoustu dalšího). Jedna z těch knih, kde na poslední stránce knihy litujete, že není obsáhlejší a příběh ještě nepokračuje.

02.07.2020

Požár na východěPožár na východěHarry Sidebottom

Tak první díl série o Balistovi mě bavil. Čtivé, od začátku až do konce, hlavní hrdina sympaťák a popis obrany města taktéž moc povedený a napínavý. Do toho i trocha humoru mezi římskými vojáky na odlehčení, obrana města vykreslena velice realisticky...já jsem se bavil a jsem zvědavý, jak se celá série vyvine dál.
O tomto období dějin moc velké znalosti nemám, tak jsem rád, že existuje kvalitní autor, který mi čtivou formou přiblíží, jak se římská říše na východu začala pomalu bortit.

01.07.2020

PopravčíPopravčíChris Carter

No jo...kdo umí, ten umí a Carter fakt umí! Další skvělý detektivní thriller, který nejde odložit, dokud nejste na poslední stránce knihy. Je to opět skvěle promyšlená a napínavá detektivka. Prvni díl se mi líbil přeci jen o trochu více, ale i zde jde o skvěle zvládnutý a propracovaný příběh. Vraždy jsou opět “delikátně” naaranžovány:-)...jen to médium v podobě Molly mi trochu kazilo dojem z knihy, a proto ubírám jednu hvězdičku. Lepší 4*.

04.04.2020

Rozervané královstvíRozervané královstvíJames Aitcheson

Druhý díl rozhodně nezklamal a neztratil nic ze své čtivosti a napínavém príběhu z těžké doby. Teď nezbývá, než si počkat na třetí díl a tuto povedenou trilogii úspěšně zakončit.

02.04.2020

Dvojitý křížDvojitý křížChris Carter

Tak této knize nemám, co bych vytkl...napínavá a skvěle promyšená do posledního detailu! Nejsem dychtivým čtenářem detektivek a thrillerů, ale tohle mě opravdu mile překvapilo a doslova posadilo na zadek! Důkazem toho je, že jsem první díl zhltl za dva dny a druhou, paralelně rozečtenou knihu z mého oblíbeného žánru historické beletrie, jsem tím doslova odstavil na vedlejší kolej:-). Je to precizně napsaná kniha, plná napětí a podmanivé atmosféry. Vše parádně dokreslují kratší kapitoly a svižný děj. Do toho sympatická dvojice v podobě bažanta Garcii a zkušeného mazáka Roberta Huntera, které jsem si hned od začátku oblíbil. Teším se na další díly, které budou zcela učitě v rychlém sledu následovat;-).

02.04.2020

ZradaZradaAnthony Riches

Z části musím souhlasit s Haroldem. Autorův styl je zvláštní v tom, že příběh je protkán až příliš dlouhými dialogy, což někdy působí hrozně monotónně a nezáživně.
Přitom proložit tento příběh občasným popisem prostředí, atmosféry v římských táborech by knize maximálně prospělo a jednoznačně přidalo na autentičnosti. Tomu se autor, pro mě až nepochopitelně, straní a kniha tak působí strašně jednotvárně.
Je to má první zkušenost s tímto autorem, tak nevím, co od tohoto spisovatele úplně očekávat.
Pustím se určitě i do zbývajících dvou dílů trilogie, už jen kvůli zajímavému tématu římských dějin a pevně doufám, že autor v dalších dílech prokáže větší rozmanitost a cit pro fabulaci.

30.03.2020

SpartakusSpartakusHoward Fast

Kniha sice staršího ražení, ale na poutavosti příběhu to rozhodně nic neubralo. Knihy o Spartakovi mám rád a o to více vždy potěší, když jde o kvalitně zpracovaný příběh z historie, který dokáže čtenáře svým dějem dokonale strhnout a maximálně pohltit. A to tato kniha dokonale splňuje.

28.03.2020

Mělké sibiřské hrobyMělké sibiřské hrobyMichael Krupa

Další z řady neuvěřitelných příběhů z ruské či sovětské minulosti na téma sibiřské gulagy. Těšil jsem se, až se mi tato kniha dostane do rukou. Díky své čtivosti, bohatému a neuvěřitelnému příběhu jsem ji zhltnul za dva dny. Vůle a duchaplnost hlavního hrdiny byla neuvěřitelná! Nakonec se dočkal vytoužené svobody a i když si myslím, že si příběh dosti přikrášlil, aby byl zajímavější (pozn. hlavně pasáže ve vlaku, role průvodčího a některé situace vlakových nádražích mi přišly místy docela přehnané), tak i přesto si hlavní hrdina vytrpěl neuvěřitelné a má můj obdiv, že se z toho sibiřského pekla nakonec dostal.

26.11.2019

Tulák po hvězdáchTulák po hvězdáchJack London

Tak tohle je jedna z těch knih, u kterých se bohužel neztotožňuji s vysokým hodnocením uživatelů na databázi knih. I když jde o knihu od světoznámého Jacka Londona, skvělého spisovatele, kterého netřeba blíže rozebírat, tak tahle kniha mě nijak zvlášť neoslnila. Myšlenka to byla parádní, pokud jde o tu reinkarnaci hlavního hrdiny ve vězení, osvojení si schopnosti potlačovat bolest aj., ale čekal jsem prostě víc. Některé příběhy z minulosti mě navíc ani moc nebavily a tak nemohu dát více, než tři hvězdičky. Každopádně kniha je inspirována skutečným příběhem, jak zní v anotaci, z čehož až mrazí a dílu přidává na zajímavosti. To byl také jeden z hlavních důvodů, vedle vysokého hodnocení, proč jsem se do této známé knihy pustil, ale nebyl to zkrátka můj šálek kávy...něco mi tam zkrátka chybělo, abych šel s hodnocením výše.

26.11.2019

Richard Lví srdce - Král, rytíř a dobrodruhRichard Lví srdce - Král, rytíř a dobrodruhSiegfried Obermeier

Kniha o životě Richarda I. Lví srdce, mezi Araby známého spíše pod přízviskem Malik Rik. Pokud Vás tato významná osobnost z dávných dějin Anglie zajímá, rozhodně si ji přečtěte a udělejte si ucelený přehled o jeho životě, jeho panování a tažení do Svaté země ve jménu kříže.

14.11.2019

O čem mluvím, když mluvím o běháníO čem mluvím, když mluvím o běháníHaruki Murakami

Patřím mezi hobby běžce, takže k této knize jsem si našel cestu velice lehce. V lidech, kterým běh nic neříká, zřejmě velkou stopu nezanechá, zato milovníkům běhu se při čtení může stát, stejně jako tomu bylo v mém případě:-), že v mnoha prožitcích a běžeckých úvahách autora najdou příjemnou shodu.

07.11.2019

Ve znamení mečeVe znamení mečeJames Aitcheson

Z tohoto období dějin jsem knihu ještě nečetl, takže jsem to bral spíše jako příjemnou oddychovku a spestření. Jde o poměrně mladého spisovatele a trochu jsem se obával, zda toto dílo nebude postrádat kvalitu a konzistenci, ale mé obavy byly liché. Autor se s tím popasoval velice dobře. Dílo sepsal velice realisticky, příběh je napínavý a rozhodně nenudí. Další díly si rozhodně nenechám ujít.

07.11.2019

Muž, který chtěl být šťastnýMuž, který chtěl být šťastnýLaurent Gounelle

Upřímně ani nevím, jak jsem se k této knize dostal, proč jsem si ji přečetl, když jsem z větší části optimista a člověk, který na svět pohlíží tak nějak od základu pozitivně:-). Ale už se tak zkrátka stalo a do mých rukou, tedy...do mých uší (pozn. poslouchal jsem audioknihu, která byla výborná) se tato motivační kniha dostala a já se velice příjemně zaposlouchal, nechal se unášet všemi těmi psychologickými úvahami do té míry, že jsem ji nakonec celou zhltnul na jeden zátah:-).
A jaký je můj závěr? Rozhodně za přečtení stojí! Nerozhodným a pochybujícím lidem může přinést v mnohém povzbuzení a novou motivaci, vlít trochu potřebné energie do žil a dodat potřebný stav uvědomění. Dalo by se říci, že je to svým způsobem i forma jistého návodu k tomu, jak na svůj život pohlížet přeci jen trochu sebevědoměji, nevidět vše tak černě a negativně, jak se nám na první pohled občas zdá.
Mi osobně život asi nijak výrazně nezmění, ale rozhodně stojí za přečtení.

30.10.2019

Velký král Přemysl Otakar I.Velký král Přemysl Otakar I.Vlastimil Vondruška

Další díl přemyslovské epopeje za mnou. Tentokrát jsem sáhl po dílu úvodním a stejně jako díl o Václavu II., tak i tady jsem si četbu užíval. Do příběhu jsem se velice lehce začetl, nadšeně hltal Přemyslovu strastiplnou cestu na český trůn, jeho vzestupy i pády a v neposlední řadě jsem se opět obohatil o spoustu zajímavých skutečností z naší bohaté historie.

15.10.2019

Židovka z ToledaŽidovka z ToledaLion Feuchtwanger

Dávná historie středověkého Španělska v celé své kráse a nahotě. Spousta užitečných mouder a líčení náboženských sporů mezi židy, křesťany a muslimy. Místy na můj vkus trochu zdlouhavé, ale velice informativní a napínavé až do samého konce.

08.10.2019

AdelheidAdelheidVladimír Körner

První kniha Vladimíra Körnera, která mě moc nezaujala a nijak výrazně na mě citově nezapůsobila. Jiné tituly autora mi vždy sedly, ale tento příběh mě až tak nezasáhl. Možná jsem na ní nebyl správně naladěný, nevím...třeba se ještě někdy v budoucnu pokusím o nápravu a hlubší ponoření do děje.

05.09.2019

Bůh tomu chce: Češi a Moravané na III. křížové výpravě do Svaté zeměBůh tomu chce: Češi a Moravané na III. křížové výpravě do Svaté zeměKarl von Wetzky

Kniha, kterou ocení spíše fanoušci této části historie než nahodilí čtenáři historických románů. Já se řadím do té první sorty lidí, takže pro mě to bylo zajímavé čtení, okořeněné účastí Čechů na této okázalé výpravě do Svaté země pod vedením mocného císaře "rudovouse" Fridricha Barbarossy.
Jak je známo dle kronik a záznamů, jednalo se z pozice Čechů a Moravanů povětšinou o nucenou účast z řad vyvrhelů a žalářníků. Ti však tuto volbu upřednostnili před téměř jistou popravou a jejich činy při tažení (časté rabování a chabá disciplína) není povětšinou nic, na co by měl být český čtenář, vyjma nucené chrabrosti, nijak zvlášť hrdý. Ale i přesto všechno, díky této české stopě má kniha o to větší kouzlo a četbu jsem si náramně užíval.

05.09.2019

Born to Run - Zrozeni k běhuBorn to Run - Zrozeni k běhuChristopher McDougall

Zklamání a to dosti veliké! Možná je to zapříčiněno i tím, že jsem před pár měsíci přečetl knihu Scotta Jurka, která byla neskutečně motivující, zábavná a nechala na samotném čtenáři, jak se s ní popasuje. Zkrátka, nic mu vyloženě nepředsouvala a příjemnou formou představila svět ultramaratonu.
Pravým opakem je tato kniha, která se nám snaží, místy až fanaticky a neustále, vtloukat do hlavy svůj subjektivní názor se spoustou demagogických příkladů, studií a tvrzení. A aby toho nebylo málo, neustále se při tom opírá o přední výrobce sportovního oblečení v podobě Nike a Adidas.
Vůbec mě to dějově nevtáhlo. Neustále odbíhání od hlavní dějové linky do oblastí vědeckých důkazů, bídná slohová stránka a až chorobné vštěpování jedné jediné pravdy, že běh naboso je NEJ mi tuto knihu docela znechutilo a rozhodně nebudu patřit mezi ty lidi, kteří díky této "běžecké bibli" budou šířit mezi lidi osvětu, že bychom měli jít ve 21. století zpátky ke kořenům lidstva a začít všude chodit a běhat naboso, protože tak to prostě bylo, je a tečka!:-)

04.09.2019

Chlapec na dřevěné bedněChlapec na dřevěné bedněLeon Leyson

Tohle je kniha, která i když je poměrně útlá, tak má v sobě neskutečné emoce, dechberoucí a pravdivý příběh, který i po dočtení v hlavě ještě dlouho rezonuje.
Styl vyprávění je jednoduchý a chytl mě od první stránky, až po tu poslední. Je přímo úměrný věku našeho mladého židovského hrdiny Leona, který příběh vypráví a o to autentičněji působí. Tyhle knihy prostě neomrzí. I když jich bylo již sepsáno opravdu dost a ve velké části příběhu jsou si převážnou částí textu podobné, přesto mají vždy co nabídnout a stojí za připomenutí, abychom se v budoucnu podobným zvěrstvům nadobro vyvarovali.
U Leona Leysona mě mimo fakt, že to těžké období války a muka koncentračních táborů přežil, těší i ta skutečnost, že si ten svůj poválečný život docela užil, dokázal se znovu začlenit do společnosti a dožil se i vysokého věku (zemřel v r. 2013). A samotný Oskar Schindler, k tomu není co dodat. Člověk s velkým srdcem a hrdina, který je dokonalým příkladem toho, že i mezi Němci byli takoví, kterým životy nenáviděných Židů nebyly lhostejné

26.08.2019

Srdce z kameneSrdce z kameneSimon Scarrow

Velice povedený válečný román.
I když je S. Scarrow známý spíše pro svou bestsellerovou knižní sérii z antického Říma o Catovi a Nerovi, tak je vidět, že i na téma o 2. světové válce umí sepsat čtivý a napínavý příběh

26.08.2019

Žena v kleciŽena v kleciJussi Adler-Olsen

I když jsem v minulosti viděl zfilmovanou verzi této knihy, tak mi v paměti příliš neutkvěla, jen útržkovitě, a tak jsem se do knižní verze mohl pustit bez neustálého srovnávání a přesné znalosti děje.
Otestovat tuto kriminální séri byl dobrý nápad a rozhodně se čas od času pustím i do dalších dílů této série z oddělení Q. Rozjezd byl trochu pomalejší, ale s tím se dalo počítat, protože jsme na samém počátku vzniku Q-éčka, a tak jsem byl shovívavý a byl jsem náležitě odměněn, kdy druhá půlka knihy měla naopak tempo vražedné a příběh byl originální. Nejsem dychtivým čtenářem krimi a detektivek, ale tahle mě bavila a rozhodně zkusím v sérii pokračovat, stejně jako po dočtení jednotlivých dílů povinně zapnu i zbývající zfilmované verze, ať je s čím porovnávat;-).

02.08.2019

LegionářLegionářRoman Bureš

Po velice dobrém dojmu z knihy Leon jsem si sehnal další historický román tohoto autora a opět jsem nadmíru spokojen. Autor má skutečně jednoduchý a čtivý styl, který po stránce slohové není ničím výjimečný, ale zato je velice srozumitelný a děj přímočarý.
Příběh je napínavý a pokud jste fanouškem válečných románů z antického Říma, nevadí vám v nich i trochu prostoru pro romantiku, tak neváhejte a pusťte se do čtení. Tahle příjemná oddychovka na pár letních večerů za to rozhodně stojí!

27.07.2019

Chlapec ze sněhuChlapec ze sněhuChloe Mayer

Musím říci, že tato knížka má své kouzlo. Není to jen čtivost, co vás při její četbě nutí, číst kapitolu za kapitolou. Je to zapříčiněno i pozvolným a permanentním napětím v ději, které je potknuté téměř celou knihou a vám nezbývá, než vytrvale číst dál.
Zajímavá je i autorčina originální myšlenka personifikace příběhu do celé řady úryvků textu ze světově proslulých pohádek, které knihu hezky oživí a lehce nastíní, kudy se děj bude ubírat.
Zasazení románu do válečného období 2. světové války také vítám, protože příběhu povětšinou přidají na emocích a vtisknou do příběhu spoustu zajímavých myšlenkových pochodů a reakcí. Hodnocení 90%.

16.07.2019