Bolomsson Bolomsson komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha Hana je na téma, které nikdy neztratí na síle a tyto příběhy lidského utrpení z období 2. světové války, prožité strasti v koncentračních táborech, rodinné neduhy Židů a jejich utrpení mají již před otevřením knihy přeci jen tu startovací pozici trochu ulehčenou a nejinak je tomu i u této knihy české autorky. Ta se s tématem popasovala docela dobře. Příběh je opravdu čtivý, jednoduchý, stejně jako použitý jazyk, a proto stránky knihy ubíhají poměrně rychle. Ale i přesto se nemohu ubránit překvapení, že zrovna tato kniha okupuje samotný vrchol žebříčku...to je mi dosti záhadou. Ale jinak je příběh dobře vystavěný, jazyk knihy je na můj vkus trochu jednoduchý a plytký. Rád jsem si knihu pečetl, ale že by se mi kniha dostala výrazně pod kůži, to zase ne. Rozhodně jsou na toto téma sepsány kvalitnější.

11.06.2019 3 z 5

Modlitba za Černobyl Modlitba za Černobyl Světlana Alexandrovna Alexijevič

Po shlédnutí pětidílné série s názvem Černobyl z koprodukce HBO pro mne byla tato kniha jasná volba. Stejně jako samotná minisérie, tak i toto dílo je často totální citová vydíračka, ze které místy až mrazí a samotní tvůrci úspěšného seriálu se mnohými příběhy z této knihy inspirovali.

Muselo to být opravdu hrozné...ani ne tak ty chaotické okamžiky těsně po výbuchu, ale hlavně poté, co se to "radioaktivní peklo" rozběhlo na plné obrátky...ten zmatek, naprostá počáteční lhostejnost, lhaní a překrucování kruté pravdy nicnetušícím občanům, odhodlaným dobrovolníkům a vojákům, kteří na to svou chrabrostí a odhodlaností ve velké spoustě případů dříve nebo později doplatili svým životem či ztrátou někoho blízkého.

Na závěr jen pár silných úryvků z knihy, které mi výrazně utkvěly v paměti a budou se v ní držet ještě hodně dlouho:

"Je mi dvanáct let a jsem invalida. Do našeho domu přináší listonoš důchod mně a dědečkovi. Když holky ve třídě zjistily, že mám rakovinu krve, nechtějí už ze strachu vedle mě sedět… Dotknout se mě…"

"Vrátili jsme se domů. Všechno jsem ze sebe svlékl, všechny šaty, v kterých jsem tam byl, a hodil to do odpadků. Lodičku jsem věnoval malému synkovi. Moc mě o ni prosil. Nesundával ji z hlavy. Za dva roky mu stanovili diagnózu: mozkový nádor… Dál už si to napište sama… Dál už nechci mluvit…"

"Přijel jsem domů. Šel jsem na taneční zábavu. Zalíbila se mi jedna dívka: Pojď, seznámíme se. Proč? Tys teď černobylský. Mít s tebou dítě by bylo o strach!"

Opravdu silné příběhy a osudy lidí, kteří si prošli hotovým peklem a jejich životy jsou kvůli prolhanému zlu jménem komunismus doživotně poznamenané.

05.06.2019 5 z 5

Cesta do Říma Cesta do Říma Ben Kane

Po trochu slabším druhém díle jsem zaverečný díl opět hltal a četl s obrovským zápalem. Pravda, i tady se občas vyskytly pasáže knihy, které byly trochu uhozené, ale za tu čtivost a vysoký drajv to autorovi přeci jen odpustím;-). I těch haruspikových věšteb výrazně ubylo, a tak si myslím, že tuto trilogii autor zakončil velice povedeně. Snad se brzy dočkáme překladu i dalších, již vydaných knih, od tohoto skvělého autora. Především ty o Spartakovi a Hannibalovi by mohly být příslibem pro kvalitně zpracovaný a napínavý příběh, se spoustou napětí a válečných soubojů...snad se brzy dočkáme;-).

04.06.2019 4 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Je to poměrně náročné čtení, zato setsakramentsky napínavé od první stránky až po tu poslední. Ponořil jsem se do děje a nechal se unášet tímto kouzelným detektivním příběhem, plným teologických a filozofických úvah...takto mnohovrstevnaté a propracované dílo sepíše vskutku jen mistr pera a magických myšlenek jménem Umberto Eco.

31.05.2019 5 z 5

Království na konci cesty Království na konci cesty Jan Guillou

Poslední díl mě moc nenadchl a naprosto se ztotožnuji s komentářem venda02. Hluchých míst je v tomto závěrečném díle opravdu hodně. Spousta jmen, pořád se jen něco staví, buduje a rozšiřuje. Dějově se to celkem vleče...alespoň ten závěr byl napínavý a mám alespoň matnou představu, jak že to severské Švédsko se třemi korunkami ve znaku a názvem Sverige tenkrát vlastně vzniklo:-).

28.05.2019 3 z 5

Stříbrný orel Stříbrný orel Ben Kane

Rozhodně slabší než první díl, ale i tak převladá spokojenost. Jen těch haruspikových přesných věšteb oproti jedničce ješte více přibylo a už tam mi přišlo, že je jich až přespříliš. Ale jinak mě to bavilo a četba příjemně ubíhala. Mé hodnocení 75%.

17.05.2019 4 z 5

Exodus Exodus Leon Uris

Od této knihy jsem čekal přeci jen trochu více. Spousta užitečných informací o vzniku židovského státu, o kterých jsem neměl ani ponětí a opět jsem se utvrdil v tom, že Židé to ve své dlouhé historii neměli nikdy jednoduché. Fakta v knize byly výborné a velice užitečné, opravdu se čtenář hodně dozví a udělá si slušný obrázek o tom, jak vlastně vznikl stát Izrael, ale ten milostný příběh a vyobrazení Židů v knize v tom nejlepším světle, to už mi tolik nevonělo.

02.04.2019 3 z 5

Tajemný Etrusk Tajemný Etrusk Mika Waltari

Po této audioknize jsem sáhl ze dvou důvodů. Prvním byl světoznámý spisovatel Waltari, druhým pradávný národ Etrusků. Jednoduše řečeno...dostal jsem chuť na poutavě zpracovaný historický příběh, okořeněný etruskou kulturou a civilizací.
Ale moc mě toto vysoce hodnocené dílo Waltariho bohužel neoslovilo. Začátek vypadal slibně, ale postupem času mi děj přišel nudný, nicneříkající a strašně vleklý. Číst to jako knihu, asi to v polovině vzdám, ale při poslechu jsem vytrval až do konce. Nezaujala.

29.03.2019 3 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Zkouška další fantasy na odreagování. Tentokrát to byla přeci jen lepší volba, než démonská série od P.V. Bretta. Důvodem bude možná i fakt, že k Zaklínači mám přeci jen trochu blíže, díky jeho popularitě přenesené i do světa PC her a konzolí, kde jsem se s ním měl možnost poprvé setkat a pár desítek hodin se s ním lépe poznat přes ovladač mojí konzole PS4 :-).
Jako oddychovka docela fajn, člověk se při čtení občas i zasměje a je to nenáročné čtení. Možná v budoucnu sáhnu i po dalších dílech této slavné série o Geraltovi.

26.03.2019 4 z 5

Zapomenutá legie Zapomenutá legie Ben Kane

Po doslova lahůdkové trilogii o masakru v Teutoburském lese jsem dlouho neotálel a pustil se do další zajímavé série tohoto autora. A opět panuje veliká spokojenost. Slavné období prvního triumvirátu, hlavní hrdinové s naprosto odlišnou genezí (Gal Brennus, etruský haruspik Tarquinius a římský otrok Romulus), válečná tažení do daleké a ne příliš prozkoumané Malé Asie pod Crassovým velením...to vše již před otevřením knihy bylo příslibem pro napínavý příběh, plný dobrodružství a zvratů, který jsem k mé spokojenosti dostal a maximálně si ho užil.

Avšak i přesto nakonec jednu hvězdičku uberu za pár pasáží v knize, které mi přišly přeci jen trochu přehnané (SPOILER!!! Pravidelné a přesné věštby haruspika Tarquinia, hospodská roztržka gladiátorů se senátory, po kterém následoval jejich snadný útěk z ludu, na mě působil dosti nepřesvědčivě), ale jinak jsem si četbu maximálně užil.
Příjemným osvěžením a velice vítaným prvkem byl pro mě i popsaný život gladiátorů, jejich tréninky a samotné zápasy v aréně, kde jsem si zase trochu rozšířil slovníček bojovníků a dověděl se pár užitečných novinek.

Trochu je vidět, že je to autorova prvotina, protože když to porovnám s novější trilogií o Arminiovi, kterou jsem četl před nedávnem, tak tam je vše vykresleno s maximální pečlivostí a bez zbytečných příkras, kterým se v této prvotině přeci jen Ben Kane v ději občas nevyhnul. I tak jsem úvodním dílem nadšený a jen co bude trochu času a chuti, vezmu zbývající dva díly útokem;-):-). Mé hodnocení 85%.

20.03.2019 4 z 5

Údolí včel Údolí včel Vladimír Körner

Tak podruhé během roka jsem si pustil toto propracované a mistrovské dílo pana Körnera v podobě audioknihy a opět jsem byl nadmíru spokojený. Atmosféra hutná, příběh je skvěle vystavěný a co u tohoto autora stašně obdivuji, je, to podmanivé líčení krajiny a smysl pro každičký, vhodný detail.
Naprosto dokonale toto dílo rozebral uzivatel Lector a já bych jeho komentář jen stroze a zbytečně kopíroval a to opravdu není zapotřebí, protože on to napsal naprosto trefně a neuvěřitelně výstižně;-).

19.03.2019 4 z 5

Po nás potopa Po nás potopa Josef Toman

Pokud jde o tématiku antického Říma, tak rozhodne toto dílo patří k tomu nejlepšímu, co jsem měl dosud možnost přečíst. Pravda, ještě jsem v rukou nedržel knihy Roberta Gravese či uznávané autorky McCullough, kteří tu laťku zřejmě posunou ještě o stupínek výše, ale i tak...toto dílo je napsáno opravdu vytříbeným jazykem a je v něm tolik skrytých mouder a sofistikovaných myšlenek, že jsem se u textu několikrát pozastavil, jak bravurně a výstižně je autor volil.
A čím déle jsem tuto knihu četl, tím mé nadšení a obdiv gradoval, především závěr okolo herce Fabia byl strhující a jeho fiktivní a tak trochu bohémskou postavu jsem si v tomto románu neskutečně oblíbil, skoro až zamiloval:-). To byl zkrátka sympaťák a pravý nezmar z řad obyčejného plebsu, kterému nešlo nefandit:-).
A jak moc v knihách verše nemusím a spíše mě při četbě ruší, tak zde mi vůbec nevadily, ba naopak, často skvěle dokreslily příběh a byly velice zábavné.
Moc hezká kniha a jsem rád, že jsem na ni v jednom z antikvariátů narazil a ukořistil ji doslova za hubičku;-):-).

05.03.2019 5 z 5

Guernica Guernica Dave Boling

Příjemné překvapení! Velice autenticky napsané dílo o občanské válce ve Španělsku. Převážná část knihy je věnována prostému baskickému lidu, kterou vhodně doplňují vedlejší příběhy známých osobností v podobě malíře Pabla Picassa a německého leteckého esa von Richthoffena patřícího do bombardovací letky Legie Condor, která se postarala o vybombardování Guerniky. Jednalo se tak o první masivní letecký útok na civilisty v Evropě.

Baskové, hrdý národ, stejně jako španělští Katalánci, kteří mají svůj specifický a izolovaný jazyk (Euskara), celou řadu tradic, kterým asi nejvíce vévodí tradiční pastevecký baret (Txapelu). Mnohými odborníky byla právě španělská občanská válka brána jakýmsi předvojem či vojenským cvičištěm před nezadržitelně se blížícím válečným konfliktem v podobě 2. světové války.

V knize je povícero osob, avšak pomalejší tempo knihy dá všem zúčastněným dostatečný prostor k tomu, aby si je čtenář včas začlenil a sžil se s jejich osudy. Samotná katastrofa v podobě bombardování přichází zhruba od poloviny knihy, takže nic není uspěchané, ani naopak odbyté. Jistý prostor v knize dostává ve své poslední třetině i průběh 2. sv. války v sousedící Francii a Anglii, který měl na obyvatele Baskicka taktéž nemalý vliv.

Pokud máte rádi knihy o obyčejných lidech zasažených do historických realií, rádi s nimi sdílíte každodenní strasti a neduhy života, bude pro vás tento román velice příjemným překvapením.

26.02.2019 5 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Biografie nepatří mezi knihy, které bych ve větší míře vyhledával. O to méně, když jde o knihy v segmentu technologickém či vesmírném, jelikož četba těchto knih často vyžaduje hlubší znalosti tématu a bez širšího povědomí se v nich čtenář může lehce ztratit. Avšak u osobnosti v podobě Elona Muska jsem přesto udělal světlou výjimku, protože v posledních letech je tomuto člověku věnována opravdu velká pozornost.

A teprve po přečtení této knihy mohu říci, že oprávněně! Skutečný vizionář a inovátor, který své myšlenky umí proměnit v činy, které až berou dech. Pro širokou veřejnost Muskovy projekty často působí jako nereálné vize snílka, ne však pro samotného Elona, který svým technickým myšlením, zápalem pro správnou věc a neutuchající pracovitostí již nejednou světu dokázal, čeho je opravdu schopen (Tesla, SpaceX).

Jsem velice zvědavý, s čím dalším tento intelektuál v budoucnu vyrukuje a ať už půjde o nějaký sci-fi projekt na první pohled uhozený či v mých očích nereálný, budu ho v maximální míře respektovat, protože pokud je někdo, kdo dokáže realizovat nemožné, je to právě tento člověk!

20.02.2019 5 z 5

Orlové v bouři Orlové v bouři Ben Kane

Závěrečný díl opět nezklamal a Ben Kane se touto trilogií pevně zařadil mezi mé oblíbené autory. Všechny tři díly si drží neskutečně vysokou kvalitu, napínavost v příběhu a čtivost. Centurion Tullus a jeho nejoddanější vojáci v podobě Pisa a Metillia mi budou opravdu chybět, stejně tak smradlavé germánské hordy bojovníků vedené energickým Arminiem:-). Tahle série se mimořádně povedla a stejně jako u předchozích dvou dílů, i tento s čistým svědomím hodnotím známkou nejvyšší.

08.02.2019 5 z 5

Zkáza Řádu Zkáza Řádu Jack Whyte

Tak mám tuto trilogii o templářích úspěšně za sebou. Tématika těchto knih je mi velice blízká a vítám každou beletrii na toto téma, ale bohužel měla tato 3-dílná sága klesající kvalitu.
Knihy to určité nejsou špatné, ale autorův styl psaní je na můj vkus až příliš rozvláčný a i když se v knize objevuje spousta velice užitečných informací z historie, tak jsou podávána a líčena způsobem, který nudí. Nemohu se zbavit dojmu, že autor závěrečný díl uměle natahoval, aby zachoval délku předchozích dílů. Je zde opravdu spousta nicneříkajících a nezáživných kapitol, které se negativně odráží na kvalitě posledního dílu.
Přitom zánik templářů je zahalen celou řadou konspirací, polopravd a legend, že se autorům na tohle téma otevíraji v ději obrovské možnosti, jak jej udělat poutavým a strhujícím, ale tady to bylo dle mého uchopeno velice nešťastně. Poslední díl mi tak trochu kazí dojem z jinak docela příjemného čtení.

01.02.2019 2 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Další díl historické pohádky pro dospělé opět nezklamal! V minulém díle jsem měl trochu obavy, že panu Niedlovi lehce dochází dech. Téměř celou první třetinu knihy s názvem Království meče převyprávěl události z knih předchozích, ale jsem rád, že jsem se mýlil. Pan spisovatel mě nenechal dlouho na pochybách a chytl opět druhý dech...a že to byl nádech řádně procítěný:-).
Za mě dosud nejpovedenější díl série a sám jsem velice zvědavý, kolika dílů tohoto příjemného a odpočinkového čtení se ještě dočkáme.
Beneš a Wolfram zkrátka razí hesla: "S poctivostí nejdál dojdeš" a "Chrabrost je nad počty". Výsledkem je stoupající respekt mezi spolubojovníky a velká míra uznání od nejmocnějších pánů českého království.

30.01.2019 5 z 5

Lví srdce: Kniha první Lví srdce: Kniha první Sharon Kay Penman

Kvalitně sepsané dílo. Víceméně nemám k prvnímu dílu žádné výhrady. Autorka 1. díl pojala bez větší akce, zato však historicky přesně a stylem, který se mi velice zamlouval. První kniha se zaobírá především přípravou a samotným vyplutím Richarda do Svaté země. Výraznější řinkot zbraní a dobývání měst v Outremeru ve jménu kříže zde nečekejte. Ten pravděpodobně ve větší míře nabídne až druhý díl.
Stěžejní postavy tohoto románu autorka vykreslila na výbornou a styl psaní ani na chvili nenudí. Opravdu povedené čtení a těším se, co nabídne díl druhý. Mé hodnocení 90%.

18.01.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

K této knize jsem přistupoval s mírným despektem a obavami. Důvodem bylo nadčasové dílo autora s názvem 1984, které pro mě bylo docela zklamáním, ale musím říci, že tady jsem nadmíru spokojen a četbu této alegorické bajky jsem si velice užil. Je to opravdu skvěle promyšlená ukázka totalitního režimu, plná pravd a kruté reality. Na závěr tedy vzkaz autorovi:"Pane Orwelle, napravil jste si u mě renomé. Tahle kniha se Vám nadmíru povedla";-):-).

22.12.2018 5 z 5

Korouhev cti Korouhev cti Jack Whyte

Styl autorova psaní mi poněkud zevšedněl a druhý díl už mi nenabídl takové potěšení, jaké jsem spatřoval u Chrámové hory. Čekal jsem od tohoto dílu přeci jen více akce a napětí. Je to dosti roztahané, bez výraznější gradace v ději, ale na druhou stranu je v knize spoustu zajímavých a užitečných detailů, které ocení hlavně milovníci tohoto období dějin, zatímco méně zapáleným tyto pasáže přijdou asi trochu suchopárné. Rozhodně mě tato kniha v lecčem obohatila. Vždy velice vítám příležitost, přečíst si něco nového o dávném střetu "půlměsíce s křížem", takže za mě OK.

18.12.2018 4 z 5