Boby17 Boby17 komentáře u knih

V mrazivých časech V mrazivých časech Fred Vargas (p)

Právě jsem dočetl svoji první knihu s komisařem Adamsbergem a musím konstatovat, že se mi moc líbila. Jak osoba komisaře a jeho kolegů, tak i samotný příběh. Měl jsem (a stále ještě mám) o francouzské buržoazní revoluci takové povšechné a placaté školní povědomí. Zbouraná Bastila, král a královna sťatí gilotinou, ale jinak nic. Tady se najednou při policejním pátrání objevují rekonstrukce události, kterými žili skuteční lidé konce 18. století, a které dokonce mají svůj přesah až do současnosti. Moc zdařilé a zasloužených 5 hvězd.

13.01.2017 5 z 5

Smrt krále Šumavy Smrt krále Šumavy Martin Sichinger

Tato kniha mě zaujala. Jak píše v komentáři Vojslava, mohou ji číst i starší děti, což rozhodně není na závadu. Byl jsem na dovolené na Šumavě před několika roky a rád jsem opět četl o známých místech. Děj měl pro mě překvapivé rozuzlení, ale více nebudu prozrazovat, aby si i další čtenáři mohli příběh naplno užít.

05.01.2017 4 z 5

Mezi tiárou a orlicí Mezi tiárou a orlicí Vlastimil Vondruška

Právě jsem přečetl příběh prvního českého krále a jsem naplněn hrdostí. Asi příliš patetické, ale pravdivé. Na podkladu historických faktů je předložen velmi dobře napsaný příběh lidí z masa a kostí. Kniha opravila můj náhled na středověk, který jsem si dosud spojoval jen s dobou Přemysla Otakara II., Jana Lucemburského a Karla IV.
Jedinou výhradu mám k samému začátku knihy, kde jsou Vratislav a Ota na lovu divočáků. V 11. století bachyně se třemi selaty opravdu nemohla stát dvacet metrů od lovců. Stejný nedostatek jsem již komentoval u knihy Rozhřešení vraždou. Snad pan Vondruška při dalším vydání knihu v tomto směru opraví a čtenářský zážitek bude dokonalý.

04.01.2017 5 z 5

Oldřich z Chlumu Oldřich z Chlumu Vlastimil Vondruška

Dobrá knížka, kterou jistě ocení každý příznivec příběhů z pera (či spíše klávesnice) Vlastimila Vondrušky. Ve světle zpráv o současném dění v českých zemích je to jako pohlazení, když spravedlnost vítězí.

27.12.2016 5 z 5

Ztracená Ztracená Anna Ekberg

Dal bych 3 a půl hvězdy, tak to matematicky zaokroulím nahoru. Knížka se četla vcelku dobře, ale po přečtení mám pocit, že všechno nebylo dotaženo do konce. Závěr byl takový nějaký urychlený a odbytý.

21.12.2016 4 z 5

Křížové výpravy Křížové výpravy Antony Bridge

Moc dobrá knížka, která v kostce shrnuje dvě století bojů křesťanů a muslimů o nadvládu nad Jeruzalémem a Svatou zemí. Také poučný příběh o náboženské zaslepenosti, omezenosti a bigotnosti - jako příklad může sloužit osoba Renauda z Chátillonu, magora a válečného štváče.

11.12.2016 5 z 5

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Je to drsný a syrový příběh, který podnítil můj zájem o válečné události na severní frontě 2. světové víáky. Trochu mi dělaly problém dějové linky a přeskoky v čase při identifikaci některých postav a objasnění jejich postojů a jednání. V závěru se to vše spojilo dohromady, nicméně v průběhu čtení, zejména na začátku, to byla trochu záhada. Překladatelka měla asi dost práce se slangovými a vulgárními výrazy, a že jich tam málo nebylo :-).
Připomínku bych měl k části páté, kdy Víločka ztratila nejen své postavení v táboře, ale i zuby. Když se odvolávala na to, že je milenkou Johannese, byla uvedena generálská hodnost s označením Gruppenführer. Přitom všude Johannes vystupoval jako poručík, a to by asi měla být hodnost Untersturmführer, možná Obersturmführer.

03.12.2016 3 z 5

Vlčí úžina Vlčí úžina Olivier Truc

Tento díl příběhů sobí policie se mi líbil ještě víc, než Poslední Laponec. Proto dávám všechny hvězdy. Zajímavý, a v důsledku také smutný, náhled do stínů rozmachu norského ropného průmyslu, kterému musí jít vše z cesty.
A ještě poznámka, ne však k autorovi. Překladatel by si měl osvěžit znalosti českého pravopisu při používání i/y a korektor by měl být buď pozornější, nebo si tato pravidla také obnovit.

27.11.2016 5 z 5

Bzum-bzum-bzum Bzum-bzum-bzum Traudel Hoffmann

Toto je moje úplně první přečtená knížka. Vzpomněl jsem si na ni, když jsem četl Umrlčí cestu od Petra Maye. Obě jsou věnované včelám, tato je však nesrovnatelně útlejší. Přesto podává také zajímavé informace o životě nejužitečnějšího hmyzu. Jak praví moravské úsloví: Po všeckém ho..., enem po včelách med!

26.11.2016 5 z 5

Nad českými zeměmi slunce nezapadá Nad českými zeměmi slunce nezapadá Jan Kotouč

Právě jsem knížku dočetl a moc se mi líbila, tedy až na tu česko - slovenskou pomlčku. Ale to je můj problém, který nesnižuje kvality autorem předložené pohádky pro dospělé. A kdo již dříve četl knihy Miloše Hubáčka, jistě mnohé paralely najde. Oddechové čtení na pár večerů, které zahřeje u srdíčka.

20.11.2016 4 z 5

Kam až mě nohy donesou Kam až mě nohy donesou Josef Martin Bauer

Tak tenhle příběh musí být ze života, protože asi by ho nikdo nevymyslel. Drsný příběh o síle lidské vůle. Pět hvězd zcela zaslouženě.

18.11.2016

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Super knížka, opět ze skotských ostrovů. Napínavá od začátku do konce, a co se včel týče, pro mě i s poučným přesahem. Kromě vyšetřovatele seržanta detektiva Gunna se v příběhu jednou větou mihli i Fin s Marsaili, což mě mile překvapilo a připomnělo trilogii z ostrova Lewis-Harris. Ubrat jedinou z plného počtu hvězdiček by bylo nespravedlivé.

16.11.2016 5 z 5

Šejch Músá aneb prof. Alois Musil Šejch Músá aneb prof. Alois Musil Kristýna Košutová

Záslužné dílo přibližující mladé generaci životní osudy a vědecké úspěchy Moraváka, který je známý více ve světě, než doma. Snad podnítí zvědavost čtenářů o jeho knihy dobrodružné, cestopisné nebo i vědecké.

12.11.2016 5 z 5

Cval rytířských koní Cval rytířských koní Ludmila Vaňková

Knížka se mi docela líbila, chvílemi jsem ji doslova hltal. Bohužel ale také nastávaly obtížné chvíle, když dialogy poměrně bez vysvětlení rozvířily rej příbuzenských vztahů jednotlivých šlechtických a královských rodů, spojenecké aliance a vzájemná nepřátelství. Proto nemohu dát všechny hvězdy.

10.11.2016 4 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Knížka se mi moc líbila, četl jsem ji jedním dechem. Na moje chabé oči však měla moc drobná písmenka, která se mi obtížně četla, a to i u silné lampy. Brejlovcům doporučuji zvolit e-knihu.

09.11.2016 5 z 5

Na vlně dobrodružství Na vlně dobrodružství Zdeněk Burian

Prostě Zdeněk Burian byl, je a bude nepřekonatelný a nedostižný. Pokud tutéž knihu ilustrovalo více malířů, vždy dám přednost vydání s obrázky Z. Buriana.

09.11.2016 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Úžasné pokračování skotské trilogie. Při čtení historické linie příběhu jsem si uvědomil, že jsme se pod vládou Habsburků zase tak špatně neměli. Taková zvůle lordů by v 19. století byla u nás nemyslitelná.

06.11.2016 5 z 5

Skála Skála Peter May

Super příběh, který jsem četl na jeden zátah. Pět hvězdiček zcela zaslouženě.

06.11.2016 5 z 5

Svět viděný z Řípu Svět viděný z Řípu Petr Robejšek

Zajímavé a poučné čtení. Zdalipak i naši politici si tuto knihu přečetli? Mám dost velké pochybnosti.

06.11.2016 4 z 5

Druhou nohou v hrobě Druhou nohou v hrobě David Nedoma

Slátanina, bohužel. Lituji vynaložených peněz.
Kniha není nijak časově zařazena, jen ze zmíněné postavy Vratislava II. z Perštejna se dá usuzovat na období let 1566 až 1583. Několikrát se v textu mihne nijak nespecifikovaný císař, což by, podle postavy kancléře z rodu Pernštejnů, mohl být buď Maxmilián II. nebo Rudolf II. Slovník hlavního hrdiny neodpovídá době příběhu (např. parta, frekvence, nekonformní postava). Také svůj jezdecký styl by vypravěč neměl srovnávat s pytlem brambor, protože tato plodina se v českých zemích objevila až někdy mezi lety 1628 a 1632.
Celkově vzato velké zklamání. Databáze knih by rozhodně toto dílo neměla recenzovat jako knihu podobnou Rytířům z Vřesova. To je urážka kvality knížek Františka Niedla!

28.10.2016