Bobšule Bobšule komentáře u knih

Dva divoši Dva divoši Ernest Thompson Seton

Nádherná knížka a svým způsobem bible mého dětství. Neznám nikoho, kdo by ji četl a alespoň na chvíli nezatoužil vyrobit si vlastní luk, ušít opravdové mokasíny, nebo rovnou postavit své vlastní tee-pee a trávit v něm prázdniny. Já osobně pak hodně trpěla kvůli fatálnímu nedostatku výrů velkých u nás na chatě ve Slivenci. Velmi, velmi jsem toužila ho ulovit a vlastnoručně vypreparovat... (A Guy mě neskutečně štval!) A tak jediné, co mi zbylo jako patrně možný následek čtení této knihy, je láska k přírodě a skutečnost, že mě její pozorování snad nikdy neomrzí. Stejně jako hlavní hrdina jsem schopná se na kdovíjak dlouhou dobu zašít někam do lesa, nebo k jezírku a buď jen pozorovat, nebo si fotit či malovat, co vidím.

02.04.2015 5 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Perfektní!!! Protože jsem přečetla celou sérii Písní ledu a ohně, neumím si moc představit, jak se musely povídky o Dunkovi, co vypil truňk, číst lidem bez zevrubnější znalosti Martinova světa. Nicméně, s načtenou šesticí bichlí v zádech mohu říci, že autor zjevně bravurně zvládá jak rozsáhlé útvary, tak i sevřenější formu. Stylově je to pořád ten samý George R. R. Martin, se vším, co k němu patří. Se schopností naprosto úchvatné a poctivé drobnokresby (nikdy mě nepřestane bavit jeho vypočítávání všech těch vlaječek a erbů, všech druhů rytířských zbraní a šatů urozených i prostých lidí i pečlivé popisy architektury) a zrovna tak zvládá i na nepoměrně menším prostoru vytvořit atmosféru a následně čtenáře šoknout tím, s jakou brutální nemilosrdností odpraví jednu postavu po druhé, aniž by nad nimi jako autor uronil jedinou slzu. Opravdu moc pěkné. Vřele doporučuji každému fanouškovi GoT.Kniha jim dá ochutnat spisovatelského stylu autora na stravitelně velkém formátu. Jo, a varování pro ty, co také rádi čtou v MHD: Budete samozřejmě zase přejíždět. Pravidelně. ;-)

31.08.2015 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Nádhera, skutečná nádhera. Vychutnávala jsem si každou stránku. Ale také jsem tu knihu četla až po třicítce. Kdybych ji musela číst jako povinnou literaturu ve škole, asi bych se ukousala nudou. Na tyhle věci prostě člověk musí dozrát. Zkušenostmi, znalostmi, rozhledem, vkusem. :-)

02.04.2015 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Asi to bude znít překvapivě, ale tohle je moje nejoblíbenější kniha vůbec. K té se utíkám, když je mi smutno, tu si čtu, když je mi veselo. U téhle pláču a směju se naráz. Tohle je čtení pro všechny nálady, dokonce i pro tu nejhorší a typicky ženskou "chtěla bych něco a nevím co". :-) Máme ji rádi celá rodina, a tak asi nepřekvapí, že se u nás příležitostně cituje. Jen můj prátr pořád nějak nechápe, že když si pomyslím, co všechno mohl mít za ségry, su mezi nimi perla. A tudíž jsem jeho superlativní B*o*b*š*u*l*e.

19.10.2014 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Umím si celkem snadno představit, co muselo patrně velké množství čtenářů podráždit. "To jako nechal třetinu lidstva neplodnou a je mu to fuk?!" - Na rozdíl od podobně otrávených jedinců se s tím dokážu celkem snadno vyrovnat. Jednak jde pouze o knihu a jednak by mi to v reálu nevadilo. (A to nikoli proto, že jsem k celosvětovému přelidnění osobně přispěla hned dvěma kousky.)
Co mi na knížce jako čtenářce vadilo mnohem více, byly někdy až trochu únavné kunsthistorické pasáže. Vážně nemusím vědět o každé pize na tváři sochy svatého Marka, když to přeženu.
Jistou nespokojenost určitě také mnohý čtenář pocítil v několika místech "obratu", když zjistil, že mu autor prakticky lhal. (No ano, kdo si skutečně určitou dobu nemyslel, že byl Bertrand teplej?) Umím si představit, jak se pak spousta lidí vracela a pečlivě studovala, zda autor opravud lhal, nebo to tak chytře napsal. Nevracela jsem se. Bylo mi to fuk. Jestli to napsal tak chytře, ok. Jestli lhal... Nebyl by ani první, ani poslední, kdo lidem lže. V tomto případě jen z uměleckých důvodů.
V každém případku ale tak jako mě některé pasáže krapet unavovaly, celou knihu jsem přečetla jedním dechem a mnohokrát při její četbě přejela v MHD. A co je nejdůležitější - bavila jsem se. Těším se, až si prohlédnu Florencii ve filmu s Tomem Hanksem.

01.03.2014 4 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Ta kniha je skvělá, ale já mám příliš mdlou mysl na to, abych jí dokázala dočíst. Ale pokouším se. .... V pravidelných intervalech. :-)

03.02.2013 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Jako malé dítě jsem viděla zfilmovanou verzi; dávali ji "na Němcích", které jsme tehdy v Litvínově chytali. :-) Naši mi museli celý film překládat, protože jsem nerozuměla jazyku. Ale ději jo. Což je trochu strašlivé, vzhledem k tomu, že mi bylo šest, ale celkem pochopitelné, neb všudem kolem nás bujel socialismus.
Vlastní kniha mě nadchla. Četla jsem ji později i v originálě. Ve výtisku, zapůjčeném z knihovny, jsem na jedné stránce objevila poznámku psanou stařeckým rukopisem a tužkou: "Mívali jsme hasiče, aby hasili požáry. Teď máme požárníky..." Nu, apsoň něco se zase vrátilo do původních kolejí. Ale tato myšlenka a vidina lidí učících se nazpaměť celé knihy mě nenechávají klidnou dodnes.

03.02.2013 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Je to možná tím, že než jsem Farmu četla, slyšela jsem na ni jen samé ódy, takže jsem pak možná očekávala víc, než jsem mohla dostat. Každopádn,ě tato kniha mě tolik nenadchla. Jediné, co se mi vrylo do paměti, byla nakonec "soudružka kočka". :-)

03.02.2013 3 z 5

Stezka odvahy Stezka odvahy Miloš Zapletal

Nádherná knížka, kterou jsem četla asi v té nejvhodnější době. Naprosto mě nadchla a dodneška se mi některé pasáže z ní, či přesněji atmosféra vybavují. Líbil se mi nesmírně styl vyprávění, který je modernější než u Jaroslava Foglara. Libily se mi ty občasné závany jemného kamarádského humoru. Myslím, že je to jedna z knížek, která i "nepolíbeného" čtenáře příjemným a nenásilným způsobem seznámí s prostředím skautingu. Dodneška na ni ráda vzpomínám a překvapuje mě, jak až často.

09.09.2016 5 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Hrozné!!!! Přejíždím, přejíždím, přejíždím!!!! (míněno v MHD)

04.06.2014 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Tak pořád nějak nevím... Vždycky to má chvíli nádech překrásné, čistokrevné fantasy a vždycky, když to začne být opravdu zajímavé, zvrtne se to v cosi, co nápadně připomíná Dallas a jiné televizní laskominy z Nového Světa. A vždycky se pak ptám "Proč?!" Takže to čtu, ale stále bojuji s tím, jestli bych neměla skončit, jestli to není jen zabíjení času. Pak mi ale zase zvědavost nedá, na chvíli se navnadím a pak zase spláču nad výdělkem. Jestli budu takhle číst nakonec celou sérii, mám do poloviny století o zábavu postaráno.

18.11.2013 3 z 5

Dluh Dluh Dmitrij Rus

Nádhera, jedním slovem nádhera!!! Reálný svět se s Jiným začíná prolínat v míře až děsivé. Závěrečná pointa vychovat si vlastní členskou základnu z dětí, které jsou v reálném světě nevyléčitelné nemocné a které mají největší potenciál přímo přetvářet realitu Jiného světa mně nesmírně dojala a ohromila zároveň.
OVŠEM: POVAŽUJI ZA ČIRÉ ZLO, ŽE SE NAKLADATELSTVÍ NECHCE TÉTO SÉRII DÁLE VĚNOVAT A NEPLÁNUJE VYDAT DALŠÍ DÍLY. Je to už poněkolikáté, co na tento přístup narážím a domnívám se, že by nakladatelé měli být vázáni nějakým druhem smlouvy, že v případě již hotové, dokončené série vydají všechny díly. Je to krajně nefér vůči čtenářům, kteří si ji začali kupovat v naději, že si ji přečtou celou.

07.10.2019 5 z 5

Klan Klan Dmitrij Rus

Nejpříjemnější na druhém díle bylo zjištění, že autor v nastaveném stylu setrval a tak je druhá kniha minimálně stejně zajímavá a především SKVĚLÁ jako první. Naprosto mě omámila postava Padlého a jeho backround. Budování klanu je něco, co opět spousta lidí se zkušeností z hraní počítačových her zažila. A tak tu najde opět spoustu styčných bodů. Líbí se mi systém zadávání úkolů a jejich odhalování. Jsem velice napjatá, jak se bude děj vyvíjet.

07.10.2019 5 z 5

Jiný svět Jiný svět Dmitrij Rus

Naprosto úžasná kniha!!! Ovšem, je třeba dodat, že je patrně nejvhodnější pro lidi, kteří mají nějakou zkušenost s MMORPG hrami (ideálně je mají velice rádi) a kteří se tudíž nebudou muset vpravovat do terminologie a vůbec se učit chápat prostředí, v němž se děj odehrává. Příběh je vymyšlený skvěle, volba typu avatara hlavního hrdiny je výborná a zajímavá. Jazyk knihy mi zpočátku přišel mírně primitivní, ale s tím, jak se děj přesunul do Jiného světa, jsem si toho všímala už méně a méně. Nikoli proto, že by se styl zlepšil, ale už to pak tolik netlouklo do očí, protože je děj prošpikován různými herními hlášeními, která na první pohled mohou vypadat rušivě. Ve skutečnosti jsou ovšem v jistém smyslu pro děj a především vývoj avatara hlavního hrdiny klíčová. (Čtenář hráč je pak z vlastní praxe na podobná hlášení zvyklý, takže v podstatě podobné vsuvky do textu vnímá jako samozřejmost.)
Jako velká milovnice her MMORPG jsem si knihu nesmírně užila a jakožto notorická lama jsem se možná i lecčemus přiučila. :-) Nemůžu se dočkat druhého dílu!!!!

07.03.2018 5 z 5

Rozhovory s dědečkem Rozhovory s dědečkem Klára Lukavská

Nádherná knížka přibližující osobnost pana profesora Lukavského. Každá kapitola, každé probírané téma je nejenom zajímavé, ale stejně tak nesmírně hodnotné autenticitou jeho vyprávění a schopností zasadit je vždy do konkrétního dějinného rámce. Ať již hovoří o svém raném dětství nebo studiích na gymnáziu anebo později o době druhé světové války či dalších etapách svého života a vývoje této země, pokaždé umí vystihnout to podstatné, to, co čtenáři přibližuje, charakterizuje tu dobu. Umí popsat hrůzy, jichž byl očitým svědkem tak, že člověka mrazí a naopak zase pohladit slovem a ocenit druhé. To je první důvod, proč stojí za to si tuto knihu přečíst. Zadruhé, jestli někdo umí prostým a přitom naprosto jasným a srozumitelným způsobem vysvětlit a popsat laikovi podstatu herecké práce, je to právě pan profesor Lukavský. A třetím důvodem, proč si knihu určitě přečíst, je hluboce lidský rozměr jeho vyprávění zrcadlící jeho životní postoje. O všech věcech, o nichž se svou nadanou vnučkou rozmlouvá, hovoří s vyrovnaností, skromností a velikým pochopením, nebo naopak nesmlouvavým nesouhlasem slušného, charakterního, vzdělaného člověka a křesťana. Svým způsobem, velice očistná kniha.

17.07.2016 5 z 5

Jedeme, jedeme Jedeme, jedeme Libor Páv

Ultimátní kniha raného dětství obou mých synů. Jak se píše v ostatních komentářích, množství detailů, jež některé člověk objeví třeba až po několikátém prohlížení knihy, je udivující. A nad spoustou z nich se srdečně pobaví i jindy mírně unavený rodič, takže mu nebude vadit donekonečna omílat kde je kdo a co tam dělá (to s nejmenšími dětmi) a naopak zkoušet a zadávat úkoly k hledání toho, či onoho se starším potomkem. Domýšlení dějů - mnohdy pak už ad absurdum - patřilo k našim nejoblíbenějším aktivitám nad knížkou , když byli kluci větší. (Například, proč si veze myslivec na motorce za sebou na sedadle kance apod. ;-) ) Tohle je doslova a do písmene spousta muziky za pár korun. Z celého srdce doporučuji všem rodičům malých dětí.

08.07.2016 5 z 5

Šedesát uzlíků na provázku života Šedesát uzlíků na provázku života Miroslav Donutil

Příjemné čtení. A příjemný styl vyprávění, nesený samozřejmě v mnohem umírněnější formě, ale stále s charakteristickými "donutilovskými" rysy a pointami. Tedy s nezbytnou dávkou humoru a občasného náznaku moralizování. Myslím, že nelze tuto knížku číst a neslyšet ji v duchu v hlavě vyprávěnou autorovým hlasem. :-) Kdo má Miroslava Donutila rád, bude určitě potěšen. Zajímavé jsou přílohy na konci. Co bych ale rozhodně ve větší míře ocenila, by bylo mnohem více osobních postřehů k jednotlivým inscenacím, ve kterých autor hrál. Alespoň k těm nejvýznačnějším. K jejich pojetí, ke svému přístupu ke konkrétní roli atd. Ne, že by v knize nebyly, ale jsou v ní zastoupeny spíše sporadicky nebo dokonce jen v podobě popisků pod fotkami, což je u tak skvělého herce věčná škoda.

05.11.2015 5 z 5

Skrytá hrozba Skrytá hrozba Maggie Stiefvater

Mnohem lepší než jednička. Děj má švih a a přijde mi, že je tato kniha obecně mnohem lépe napsaná. Se zájmem čekám na třetí pokračování.

03.06.2015 4 z 5

Zrození hrdinů Zrození hrdinů Brandon Mull

Nápad je pěkný, volba hrdinů také, ale psané mi to přijde poněkud neuměle. Takové hrubé, neotesané. Kniha se tváří tajemně, informace aby z ní čtenář doslova ždímal. Na což, obávám se, nebude mít jedenáctileté dítě trpělivost.
Osobně mám navíc z knihy s píš pocit, že je psaná na objednávku stylem "Potřebujeme vytvořit sérii knih, k nimž bude počítačová hra. Moc tam toho neodhaluj, ono se to všedchno bude ještě vyvíjet a měnit." A tak autor vlastně sám pořádně nezná pravidla světa, o němž píše, vše je jen hrubě nahozené, aby se pozdější autoři dalších dílů nemuseli zbytečně přizpůsobovat něčemu, co se už nebude hodit atd.
To mi přijde neseriózní a vůči čtenářovi celkem nefér. Navíc, co je skutečně hřích, tahle nahozenost vede logicky k tomu, že v knize chybí jakákoli drobnokresba, každý si může představovat cokoli a jakkoli, ale kniha dítě nevede a neučí ho představovat si, protože mu nedává podklady, vstupní informace. A když už se tak děje, používá k tomu nemilosrdně jazyk dospělých. Nevíš - přejdi to, nebo se doptej. No, do pytle, takhle se píše pro děti?!
Také interakce mezi jednotlivými dětmi je vpodstatě mizerná a mizerně popsaná. Teprve na konci jsou snad tři vtipnější nebo jinak zajímavější místa napovídající o tom, že děti spolu nějak asi přece jen komunikují. Což je nesmírná škoda, protože sotva začne být děj trochu zajímavější, kniha končí.
Prostě, kniha pompézní propagací na zadní straně slibuje mnoho a nabízí opravdu jen to nejnutnější. Atmosféru ovšem skoro žádnou.

26.05.2015 2 z 5

Mapa z kostí Mapa z kostí James Rollins (p)

Moje nadšení z knihy se přelévalo od naprostého zaujetí k vlažnějším pocitům. Obecně mám dojem, že autor vynikajícím způsobem dokáže zachytit "akci". Jakmile se dostane k tomu, že má jen popisovat nějaký děj, nedej bože dojde mezi postavami jen na statický "chit-chat", kniha se stává dosti nezáživnou. Ale nadchly mě různé moderní vychytávky.

15.11.2014 3 z 5