BlueIvy BlueIvy komentáře u knih

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Je neuveriteľne zarážajúca skutočnosť, že tento prvý diel je pre mňa osobne najslabší. A napriek tomu je úplne úžasný. Tým chcem povedať len toľko, nepoznám iného autora kníh, ktorý by dokázal vytvoriť takúto skvelú knihu a následne sa každou ďalšou knihou série dostával vyššie a vyššie. Neuveriteľné! Nedávno som si dala opáčko, začala som čítať knihy po x-rokoch znova (teraz som na päťke) a je to úžasný zážitok. Toľko ochkania a achkania tu už dávno nebolo :P Pretože tieto knihy sú skrátka úžasné. Myslím si, že práve tieto knihy by mali byť medzi odporúčanou literatúrou na prvom stupni, pretože ak prvé diely tejto série niekoho neprinútia k čítaniu, tak je už asi pre svet kníh úplne stratený. Toľko kreativity v jednom dielku a pritom aj štýl písania uspôsobený tak, aby sa kniha deťom ľahko čítala. Tie postavy tam nie len že sú, oni tam žijú, rastú, cítia. Ten magický svet je úplne dokonalo vytvorený a každý z príbehov je taký plynulý a nenásilný (aj keď násilia je tam dosť :D). Nenásilný v zmysle, že autorka nás nasilu nenaťahuje a nenúti nás aby sme sa dostali niekam, kam chce ona. Naopak, ona nás len sprevádza dychvyrážajúcim príbehom, takým nápaditým a inovatívnym. Som z toho skrátka úplne odvarená. Evidentne sa vraciam do detských čias, ale mne to vôbec nevadí. Príbehy Harryho a jeho priateľov je asi jediná séria akú som kedy čítala, kde nemám pocit, že je to celé len umelo naťahované aby daný autor zarobil čo najviac lóve, ale je to vystavané, premyslené a vygradované... Dokázala by som tu básniť veky a trebárs aj napísať dizertačku, no je to proste srdcovka a mám pocit, že teraz ešte viac oceňujem hodnotu týchto kníh, ako keď som ich čítala ako malá. Filmy nakrútené podľa tejto série sú skvelé a mám ich veľmi rada, ale chýba v nich toľko špecifík a rôznych prepojení, ktoré sú obsiahnuté len v týchto knihách, až je to mi v niektorých prípadoch veľmi ľúto. V poslednom čase silne zvažujem nad kúpou ilustrovaných kníh z tejto série. Aj keď sú v slovenčine poriadne drahé, no aspoň je to kvalitka :)

02.03.2018 5 z 5

Vôňa jesene Vôňa jesene Lisa Kleypas

Nádherný príbeh! Markus a Lillian zdieľajú spolu s Trevorom a Alanou pomyselný najvyšší stupienok mojich najmilovanejších hlavných hrdinov historických romancí.
Krásny a vtipný dej zasadený do úžasného prostredia (a Lisa je skvelá rozprávačka). Len malé upozornenie - netreba to čítať niekde na verejnom priestranstve - ja som sa totiž musela takmer neustále uškŕňať a ktovie čo by si ostatní ľudkovia pomysleli :)
Nižšie spomenuté "hašteriace subjekty" pobavili :D a určite v knihe pobavia aj vás.

01.09.2014

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Ja proste MILUJEM Harryho Pottera! Od hlavy až po päty - viď. od prvého až po posledný diel. Som proste večné decko :) a Rowlingová je génius a môj poloboh! Ako ona má veci premyslené :P

29.11.2015 5 z 5

Učiněná katastrofa Učiněná katastrofa Jamie McGuire

Len málokedy sa stane, že názov tak úžasne vystihne celú knihu...

05.04.2015 odpad!

Drakula (skrátená verzia) Drakula (skrátená verzia) Bram Stoker

Bez urážky, ale Shakespeare môže ísť handry fajnčiť. Pre mňa je klasika jednoducho Dracula! Aj keď som ho v trinástich po prvýkrát čítala a kvôli tomu potom niekoľko nocí nespala, som schopná čítať túto knihu pokojne každý rok a vždy sa do nej dokážem nanovo ponoriť, naplno sa vžiť do deja a zakaždým z nej mám zimomriavky. Škoda len, že ostatné Stokerove knihy sa mi až tak nepáčili.

31.08.2014 5 z 5

Návrh Návrh Elle Kennedy

Wau! Keď tak čítam tieto komentáre, tak mám pocit, že som asi čítala úplne inú knihu než všetci ostatní. Som tu sama so svojím názorom na autorku a jej knihy (slza mi pomaly steká po brade).
Za mňa je táto kniha, a vlastne aj všééétky autorkine zvyšné na jedno brdo - a to (počkaj si) patetický brak plný klišé. A ja si z času na čas aj celkom rada prečítam patetický brak a niektoré klišé si vyslovene vychutnávam... (práve preto som dala Kennedyovke toľko šancí.. ale DOSŤ! musím byť asertívna a nemrhať časom).
Toto je už naozaj aj nad moju mieru znesiteľnosti = totálny odpad! Tie námety samotných kníh nie sú zlé (až tak), akurát by to mal písať niekto úplne iný, pretože z hovna* (autorka) bič** neupletieš (bič = dobrá kniha). Chapen Sie? Ešteže tu nejde dávať dislaky :D

09.05.2020 odpad!

Dům stínů Dům stínů Pamela Hartshorne

Toto je príbeh dvoch žien, ktoré mali evidentne najdlhšie vedenie na svete... Na čo príde priemerne (asi aj podpriemerne) inteligentný čitateľ už na začiatku knihy, to hrdinky zistia (aj to nie vlastným pričinením) až na jej úplnom konci. Koniec je teda totálne predvídateľný, no nepopieram, že kniha sa číta ľahko a keďže dej knihy nie je komplikovaný, tak pekne odsýpa a nebyť práve tej "zabednenosti" hlavných postáv, ktorá ma hlavne ako sa kniha blížila k záveru, už pekne vytáčala, možno by som dala aj o hviezdu viac. A možno ani nie...

24.11.2018 3 z 5

V knihe bolo viacero zaujímavých a prínosných myšlienok, ale... vôbec sa mi nepáčil spôsob akým bola kniha napísaná. Keď už je ujo Robert taký bohatý, tak by si mohol dovoliť zaplatiť niekomu s aspoň minimom talentu na písanie a nie hodiť to na krk prvej účtovníčke čo stretol, lebo z čitateľského hľadiska to bolo utrpenie. Ešteže som si občasnú zaujímavosť vypísala, pretože druhýkrát by som túto knihu už nedala...

09.08.2016 2 z 5

Očarovaná Očarovaná Sylvia Day

Tak toto je fakt VEĽKÝ prúúúser...

05.04.2015 odpad!

Jarní skandál Jarní skandál Lisa Kleypas

Veľmi pekná a zábavná séria! Určite najvydarenejšia knižná séria od Lisy Kleypas a dovolím si povedať, že jedna z naj medzi historickými románmi vôbec.
Táto kniha je v mojom rebríčku Čakaniek tretia - viac sa mi páčili už len Tajná láska a Vôňa jesene.
Len ma po prečítaní anotácie trochu sklamalo, že Daisy sa nezamiluje do Rohana (na čo ma nalákala autorka v Zimnej láske, škodaaa), ale ani taký Matt nie je na zahodenie :)

31.08.2014 5 z 5

Zelená jako smaragd Zelená jako smaragd Kerstin Gier

Celú sériu som prečítala za pár dní počas ťažkého skúškového - myslela som si, že si občas večer prečítam pár strán na odreagovanie. No kniha ma tak chytila, že nebolo možné ju odložiť a potom ani druhú a tretiu časť.. proste prudko návykové a výborné. A to som na tento typ literatúry niekedy až extrémne kritická :)
Ďalšou vecou je, že nemám rada keď musím rok-dva-tri čakať na ďalšiu časť (ale to sa nedá vydržať), takže ich radšej ani nečítam kým sériu kompletne nevydajú a pri väčšine amerických autorov sú série nekonečné, čo sa (takmer) vždy odrazí aj na kvalite kníh, ktorá má potom tendenciu prudko klesať (ehm, Anita). Tu sú knihy iba tri (zatiaľ?) ale pokojne by som privítala aj viac.

23.08.2014 5 z 5

Levy a čipka Levy a čipka Meagan McKinney

Bola to moja prvá a zostala najmilovanejšiou knihou z tohto žánru. Proste dokonalá! Po x-tom prečítaní na nej stále nevidím najmenšiu chybičku :) A to romány odohrávajúce sa v Amerike zväčša príliš nemusím. Krásna je však od Meagan aj Peklo a raj.

21.08.2014 5 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

Jediným negatívom tejto knihy (za čo ona chuderka samozrejme nemôže) je to, že jej pokračovanie vydajú až budúci rok... Ja už seriózne vážne chcem/potrebujem vedieť ako to všetko skončí!! A potom mi prirodzene bude ľúto, že už je po všetkom.. No nič, pravda pravdúca je, že dobrého veľa nebýva.
Pri čítaní knihy som sa občas našla spokojne sa pochechtávať popod fúz pri hláškach niektorých postáv (dobre, tak väčšiny postáv), či zamilovane sa usmievať nad pasážami s Thornom a Cress a vzápätí mi už tuhla krv v žilách z akcie, ktorá sa znenazdania rozpútala.
Ach, milujem Marissu, je to skvelá rozprávačka, pani SPISOVATEĽKA! Tak trochu mi tým ako to má v tejto sérii všetko premyslené, prepojené a prepletené, pripomína J. K. Rowlingovú.
A jej postavy si jednoducho musíte zamilovať! Po Scarlet, ktorá ma ako postava až tak nezaujala je Cress jeden strašne sympatický zlatúšik a z Thorna sa nám vykľul superchlap! Od knihy sa jednoducho nedá odtrhnúť kým ju neprelúskate celú a ja sa už vážne neviem dočkať Winter! Dokonca už mám aj abstinenčné príznaky!

30.07.2014 5 z 5

Dcera Sherlocka Holmese Dcera Sherlocka Holmese Leonard S. Goldberg

Ešte som túto knihu nedočítala, no dovolím si napísať moje doterajšie dojmy z nej, pretože silne pochybujem, že ďalšie stránky knihy dokážu zmeniť môj pohľad na ňu - ak áno určite prepíšem tento komentár..
Za mňa zatiaľ - hrozné. Tupé, naivné, bez nápadu a miestami dosť trápne. Od Goldberga som ešte nič nečítala a asi už ani nebudem, a je tiež pravda, že už je to nejaký čas odkedy som čítala príbehy o Sherlockovi a nie každý z nich mal rovnako dobrú úroveň, ale toto si A. C. Doyle vážne nezaslúžil... Celý príbeh je písaný akoby pre "jednoduchších ľudí" a postavy sú tak neoriginálne, nielen čo sa týka charakterov, ale aj ich konania. No a pardon, tie Joannine dedukcie? Kde v nich je ten prenikavý intelekt, ktorý mala akože zdediť po svojom otcovi? Najviac ma ale rozčuluje to, že je to sprostá vykrádačka, ktorá stavia na obľúbených a výborne vykreslených postavách iného autora. Och, pardon, na ich POTOMKOCH. Ešte aj stará pani Hudsonová tu má dcéru, no ja odpadávam. Očakávam, že na konci knihy sa objaví aj šteňa psa baskervillského.
Jediný z pôvodných tam zostal starý dr. Watson, ktorý sa asi ale medzičasom zmenil na akýsi maják, či aspoň lucerničku, pretože mu z neznámeho dôvodu neustále svietili oči (neviem či to bolo prekladom, alebo autor zamýšľal, že bude hlava Johna staršieho na každej druhej strane svietiť ako halloweenska tekvica).
To, že autor čerpá z klasiky či jednoducho len od iného autora rozhodne neodsudzujem, ale on sám tam musí priniesť niečo vlastné.. niečo zaujímavé, pútavé, nejaký nápad, emóciu. Aj keď musím uznať, že u mňa sa emócia pri čítaní dostavila - bol to hnev, ale aj frustrácia z tohto nepodarku. Doyle sa musí v hrobe obracať a ako vidím, tak už si to asi aj s Goldbergom vybavuje ručne-stručne. Za mňa strata času a peňazí.

06.05.2019 odpad!

Carevnina dcera Carevnina dcera Carolly Erickson

Tak toto teda nie. Toto bolo naozaj príšerné! A pritom to malo úžasný potenciál, ktorý zostal ale že ÚPLNE nevyužitý! Štýl akým autorka píše je totálne stupídny, postavy sú vykreslené veľmi zle, všetko je buď čierne alebo biele... a celá kniha je až na pár pasáží tááááák nudnáá. Jediný plusom je pekná obálka a to je teda sakramentsky málo. Normálne ma to naštvalo... toto je autorka, ktorá nie len že vydáva knihy v USA (to ma ale že vôbec neprekvapuje), ale veľa jej kníh sa prekladalo do iných jazykov... nechápem z akého dôvodu? Akú má výpovednú hodnotu toto jej "dielo"? Autorka je vraj bývalá univerzitná profesorka. No potěš koště, to by som rada vedieť čo učila. Asi mávala prednášky na tému "Ako umučiť čitateľa?" či úvahy ako "Dá sa knihou unudiť k smrti?" - odpoveď znie rozhodne áno, milá pani Ericksonová dá, takmer sa Vám to u mňa podarilo, blahoželám. Autorka následne prešla od mútenia mozgov mladých študentov k przneniu osudov skutočných historických postáv, skvelý to krok! Bodaj by ju duchovia týchto osobností chodili po nociach strašiť! A to pravidelne.. na striedačku. No a vraj sa dočkala "búrlivých ohlasov od odbornej kritiky aj čitateľov", tak to sa teda nedivím, aj moja prvá reakcia bola značne búrlivá, a chcela som knižku najprv šmariť do bazénu, takže tie búrlivé reakcie dokážem pochopiť. Každopádne od tejto ženštiny už nikdy nič čítať nechcem a nebudem, a neodporúčam to ani nikomu kto je pri zdravom rozume (pretože ak toto dočítate celé, tak už nebudete, muhehe).

06.08.2017 odpad!

Poslední Dračí oko Poslední Dračí oko Alison Goodman

Na rozdiel od prvej časti, kde sme sa vlastne zoznamovali s Eonou a jej okolím, a kniha mala tým pádom pomalé tempo, sa v tomto pokračovaní stále niečo deje a svet, ktorý vytvorila Alison Goodman je naozaj zaujímavý. Mne asi v druhej časti knihy došiel dych, lebo som už čítala len zo zotrvačnosti, a tiež aby som samozrejme vedela ako to celé skončí (z toho viním chorobu a skutočnosť, že už pár dní trávim takmer výlučne v posteli). Čo veľmi oceňujem je fakt, že autorka vydala v tejto sérii iba dve knihy. Je skvelé, že nemala potrebu (ako viaceré jej americké kolegyne) sériu nasilu naťahovať do 20-dielneho cyklu (aj keď v každej jednej knihe omieľam stále to isté dokola, veď hádam si to čitatelia nevšimnú), pričom posledná časť musí byť ešte samozrejme rozdelená na ďalšie štyri časti aby podľa toho mohol vzniknúť ďalší psychiku-normálnych-ľudí-drásajúci (prepadák) ehm kinohit.
A aj keď som dnes veľmi zlá (asi kvôli mojej horúčke.. sobotňajšej noci) nedá mi nespomenúť ešte jednu vec, ktorá mi občas neuveriteľne vadila... a tou bola Eona. Bože môj! Ja by to dievča bila ako žito! Ona robila také sprosté rozhodnutia, častokrát sa správala ako úplne vyšinutá - a áno, je pravda, že by som ju asi nemala súdiť, nebola som nikdy v jej situácií, na obháňanie drakov som už asi stará, ale miestami ma naša drahá hrdinka neuveriteľne vytáčala. A chlapi boli proste chlapi. Takže boli skvelí, každý z nich trochu iným spôsobom. Akurát ma vždy striaslo, keď som si predstavila, že Kygo mal perlu... no veď tam kde ju mal. A nie je to ani veľmi mužné Alison, vieš :) Keby môjmu chlapovi trčala z krku perla... Asi by som ho podozrievala, že jedol ustrice, či čo.
Ale nakoniec moja prvá "dračia kniha" dopadla veľmi fajn, takže spokojnosť! :)

29.11.2015 4 z 5

Pletichy krásného vévody Pletichy krásného vévody Laura Lee Guhrke

Celkom nerozumiem nízkemu hodnoteniu tejto knihy - asi mám divný vkus... Mňa totiž kniha prekvapila veľmi milo. Nie je to literatúra faktu, takže výčitka že dej nie je celkom reálny nie je na mieste. Postavy boli sympatické, dej zaujímavý a kniha sa čítala prakticky sama.

24.08.2014 5 z 5

Mapa, ktorá vedie k tebe Mapa, ktorá vedie k tebe J.P. Monninger

Ďalšia z kníh, ktoré sa snažia úporne hrať na city čitateľa - nemám rada takéto knihy. U mňa to bolo bez akejkoľvek odozvy a to som veľmi citlivý človek. A samozrejme, aby sme sa do postavy čo najskôr vžili, je kniha písaná ich formou. Už od začiatku bola veľmi nudná, absolútne ma nevtiahla do deja - ako sa to podarí niektorým podarenejším kúskom. No najviac mi asi vadil štýl akým autor príbeh rozpráva. Toľké slaboduché bláboly v texte som už dávno nevidela. Predpokladám, že som len málo filozoficky podkutá a teda ich asi nedokážem náležite oceniť. Haha. Skrátka mi to vôbec nesadlo a tie dve hviezdy sú len za samotný výlet po Európe. Úprimne, keby to bol výlet po USA... tak dám automaticky odpad, pretože tam by pre mňa nebolo už ale že vôbec nič zaujímavé.

11.04.2018 2 z 5

Jedna malá lež Jedna malá lež K. A. Tucker

Toto ma baviloo! Podobných kníh je milión, úprimne, väčšinou sú strašne stupídne, plné najhorších klišé aké si len viete predstaviť a s nehorázne otravnými hlavnými hrdinami.. Nie že by tu neboli klišé, bolo a bolo ich celkom dosť, ale opakujem sa.. Toto ma proste bavilo. A to doslova, ja som sa od toho nevedela odtrhnúť a že to už je čo povedať, v poslednom čase ma nevie poriadne zaujať takmer žiadna kniha. Odložila som ju o štvrtej ráno, prosím pekne. Áno, každý normálne zmýšľajúci človek si teraz klepe na čelo, ale je to tak.
Celé to tak pekne plynulo a za mňa to nemalo žiadne hluché miesta. A postavy sú super, aj tie vedľašie, čo je normálne, každá aspoň priemerná knižka musí mať zaujímavé vedľajšie postavy. Ale tu ma na počudovanie bavili hlavne ústredné postavy a to sa mi často nestáva. Ja som sa na Liviu tešila už z predošlej knihy (tá bola taká priemerná), Ashton to teda.. to bol samec!
A tak strašne pekne to medzi nimi celú dobu iskrilo! Aj keď ten psychológ, to už bolo aj na mňa silné kafé, aj ja som totiž psychológ (začínajúci, ak by mal niekto záujem :D), ale takéto rady.. Okeeey, povedzme, že boli dosť neortodoxné.
Vrátila som sa pri čítaní pár rokov späť, ale bolo to takéé príjemné čítanie s dobrou zápletkou, celé dobre :) Odporúčam

22.03.2018 5 z 5

Zuzanka a jej pes Zuzanka a jej pes Pierre Couronne

Milovala som to keď som bola ešte mrňa :) Tie nádherné kresby a milé príbehy. Stále ma to dokáže "roznežnieť" :D

29.01.2018 5 z 5