Blancheerka Blancheerka komentáře u knih

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Christina se setkává s drogami už jako 12ti letá a její závislost se stále stupňuje. Kniha je její zpovědí a musím přiznat, že jsem jí schroupala snad za dva dny. Viděla jsem jako mladší i film a obojí mě rozhodně od drog jen oddálilo :)

26.01.2017 4 z 5

Draci podzimního soumraku Draci podzimního soumraku Tracy Hickman

Pohodové fantasy, které nevybočuje ze zajetých kolejí, ale i tak pobaví a příjemně ukrátí dlouhou chvíli. Mě osobně to bavilo, snad se dostanu i k pokračování

26.01.2017 3 z 5

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

Toto není počteníčko před spaním nebo na uvolnění a relax (tedy pro většinu populace). Nedivím se, že z knihy se čerpalo ke studiím a lékařským pozorováním, protože i styl psaní je tak popisný a strohý, jako by je snad ani sám autor emocionálně neprožíval! Mě osobně se hnusilo číst celou knihu opakovaně a připomínaně o všemožném pojídání čehokoliv, co vyjde z lidského těla, ale přesto jsem dočetla do konce. Byla to ale výzva :)

26.01.2017 3 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Krásné pravěké vyprávění hlavně asi pro mladší čtenáře. I my jsme tuhle knížku hromadně zchroupali v 5.A základní školy :)

16.12.2016 3 z 5

To To Stephen King

Knížka má tak dobré hodnocení, až mě trochu mrzí, že já ho tak vysoké nedám. Bohužel mi to přišlo jako (až příliš) dobře napsaná srágora. Hororově-pohádkový příběh o bestii z vesmíru, co žere malé děti, mě díky svému nereálnému základu příliš nevyděsil. Navíc mě rozčilovalo, že v kapitolách, kde byla vyprávěna část příběhu, autor snad pokaždé na začátku té kapitoly vlastně prozradil, jak tahle část příběhu dopadne, zda To uvidí a kdo umře... Abych ale jen neremcala, musím autorovi sklonit poklonu za skvělý sloh, barvitý a konkrétní popis a hlavně za obrovskou fantasii, díky které mě to i docela bavilo :)

16.12.2016 3 z 5

Bílé noci Bílé noci Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Velice lyricky (a tudíž obtížněji čtivý) vyprávěný příběh jednostranné zamilovanosti nechává po přečtení až prázdný pocit ...

13.12.2016 4 z 5

Kladivo na čarodějnice / Malleus maleficarum Kladivo na čarodějnice / Malleus maleficarum Iacobus Sprenger (p)

Tato kniha je sepsána několika inkvizitory 17. Století původně v latině. Jedná se o jakousi příručku pro potlačování a vymítání čarodějnictví, podle níž inkvizice skutečně postupovala. Těžké a neveselé čtení - rozhodně ne na zabavení se před spaním, spíše pro účely vzdělávání a rozšiřování obzorů.

13.12.2016 4 z 5

Tom Sawyer detektivem a jiné povídky Tom Sawyer detektivem a jiné povídky Mark Twain (p)

Kniha obsahuje 9 povídek satiricky laděných, je to přijemné a povzbudivé čtení, doporučila bych ho spíše mladšímu čtenáři.

13.12.2016 3 z 5

Deset ruských novel XIX. století Deset ruských novel XIX. století * antologie

Poměrně náročná četba, kdy všechny povídky spojuje deprese, smutek a ponurost, pro Rusko, zdá se, typická.

13.12.2016 3 z 5

Smrt si říká Engelchen Smrt si říká Engelchen Ladislav Mňačko

Těžce raněný partyzán vypráví v nemocnici svůj trpký příběh o boji proti fašismu, o lásce na pozadí války a o zrůdnostech, jichž byli nacisté schopni. Dostala mě jak skvěle napsaná knížka tak i dobře natočený CZ film.

Reportáž, psaná na oprátce Reportáž, psaná na oprátce Julius Fučík

Spisovatel se do své smrti živil hlavně novinařinou. Poté, co za války tiskl ilegální noviny byl zatčen a uvězněn. Dílo je zpověď z věznice, kde čekal na smrt. Prožitek člověka se mě hodně dotkl. Cítila jsem s ním a bylo mi ho i líto ...

08.12.2016 4 z 5

Diamantová sekera: Baltské pohádky Diamantová sekera: Baltské pohádky Jaroslav Tichý

Kniha, kterou jsem v dětství milovala. Přiběhy mnohdy až děsivé ale i poučné

Zkazky z planety Země Zkazky z planety Země Arthur Charles Clarke

Čtivé povídky ze zajímavého prostředí, které se při čtení v mysli odvíjejí jako post-apokalyptický film úplně samy :)

Proč muži lžou a ženy pláčou Proč muži lžou a ženy pláčou Allan Pease

Vážnou i nadnesenou formou sepsaná kniha o dvou světech – mužském a ženském. Kniha vysvětluje některé procesy ženského i mužského chápání světa a chování a nemůžu říct, že mě nepobavila. Líbil se mi způsob, jakým jsou mezi řádky vetkaná nadsázka a ironie :)

V zámku a v podzámčí V zámku a v podzámčí Božena Němcová

Smutná a srdcervoucí knížka ukončena (pro autorku) klasickým romantickým a hřejivým způsobem, jakým jsem u ní už v podstatě zvyklá. V člověku zanechává pocit, že na tomto světě dobro ještě je

18.10.2016 3 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Četlo se to krásně, snadno a rychle, protože mám pocit, že je spíše pro mladší čtenáře ;)

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Hlavní hrdina Humbert se po nepodařeném manželství stěhuje kvůli práci. Nachází si byt v domě ovdovělé ženy s 12ti letou dcerou, do které se Humbert okamžitě zamiluje. Začíná zkázonosná honba za uspokojením s touto nymfičkou - první půlka mě naprosto uchvátila, ale bohužel přibývalo pasáží, kdy děj byl převyprávěn stručně a věcně a za ním následovala dlouhosáhlá samozpověď sebezpytovníka Humberta, který pláčíce nad svým zvrhlým osudem stále nepřestává myslet pérem! :D

Babička Babička Božena Němcová

Klasická i povinná četba, kterou musí mít za sebou snad každý :) Krásně nevinný a pohádkově vyprávěný příběh je základem našeho vzdělání

Mýty a báje od A do Z Mýty a báje od A do Z Sarah Bartlett

Soubor příběhů s mytologickou tématikou napříč celým světem. Je zajímavé pozorovat podobnost mnohých příběhů (zvláště o stvoření a zániku světa), i když díky kvantitě mýtů je jen málo zapamatovatelných

04.10.2016 4 z 5

Řecké mýty Řecké mýty Lucilla Burn

Soubor několika základních mýtů, spíše bych ale tuto knihu podala mladšímu čtenáři.