Zkazky z planety Země

Zkazky z planety Země https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8782/zkazky-z-planety-zeme-bNt-8782.jpg 4 88 18

Soubor čtrnácti povídek velmistra sci-fi Arthura C.Clarka opatřený předmluvou jiného velikána žánru Isaaca Asimova obsahuje již klasické příběhy s pestrou škálou témat.

Literatura světová , Povídky , Sci-fi

Vydáno: , Baronet , Knižní klub

Tales from Planet Earth , 1989

Luigi1
19.11.2023 4 z 5

Clarke opět nezklamal a moc pěkně se četl

kuruteku
23.07.2023 3 z 5

Někdo má rád psycho scifi a někdo akční. Někdy psal Clarke pro vlastní pobavení a někdy si řešil své obavy. Možná by jinak poskládaný výběr vyzněl jinak, ale takhle tu leží a ty, čtenáři, se s tím poper. Nebo to vzdej. Lev z Comarre ční nad vším ostatním. Zajímavé jsou ty "vodní" povídky - Muž, který přeoral moře, Hluboké pastviny a Nenávist. Příští nájemníci mi připomněli Simaka s jeho mravenci. A Parazit zase jakoby z hlavy vypadl Pecinovskému. Zbytek se mi někde v paměti ztratil.

Usire
04.02.2022 4 z 5

Soubor povídek, které jsou kvalitou značně rozkolísané. Některé jsou opravdu velkolepé, jiné, jak sám autor udává vyšly ve sci-fi časopisech pro chudé, nejsou tak kvalitní. Nicméně kniha za přečtení rozhodně stojí. Clarke často nadhazuje zajímavé myšlenky a dost často předvídá budoucnost velmi správným směrem.

PastorMal13
01.07.2021 4 z 5

Clarka jsem četl poprvé a určitě ne naposledy. Kniha se mi velmi líbila, protože obsahuje více nadprůměrných povídek než antologie, které jsem četl doposud.

Ivan F
13.05.2019 3 z 5

Poviedky oscilujú medzi majsterštikom (Lev z Comarre) s bravúrnou atmosférou až po podpriemer (Reklamní kampaň, Ten druhý tygr). Celkovo je ich úroveň nevyvážená a konečný dojem je priemer. Poviedky od Clarka nie sú tým istým, čím je jeho románová tvorba, tá je jednoznačne lepšia. V rámci žánru by som Clarka zaradil s jeho poviedkami medzi ľahký nadpriemer.

hippiesak
08.06.2018 5 z 5

Moje nejoblíbenější sbírka povídek od A.C.Clarke s mojí BEST OF povídkou "Silnice k moři. Ona to byla moje první sbírka povídek. Touto knihou jsem si zamiloval tvorbu od A.C.Clarka.

Karhal
25.02.2018 4 z 5

Clarke nezklame, dobrý počtení

Blancheerka
08.12.2016 4 z 5

Čtivé povídky ze zajímavého prostředí, které se při čtení v mysli odvíjejí jako post-apokalyptický film úplně samy :)

karel.jakubec
24.07.2016 4 z 5

Výborně čtivý soubor povídek! Subjektivní top: Silnice k moři, Nenávist, Parazit a Východ Saturnu.

Palorizek85
24.03.2016 4 z 5

Dobře čtivé povídky. Některé jsou tak na 90% jiné tak na 65%. Celkově cca 75%.

danny_21
13.10.2015 3 z 5

Jako celek bych hodnotil lehounce nadprůměr vzhledem k tomu, že mé hodnocení jednotlivých povídek dopadlo tak nějak 50-50%. Nenávist, Lev, Reklamní kapaň, Stěna Z Temnoty jsou rozhodně jedny z těch nejlepších, zbytek kolísá mezi lepším a slabým průměrem ( na Cejloňana ) - 70 %

darthvader77
12.09.2015 5 z 5

Moje první setkání z Clarkem a musím říct, že bylo příjemné. Clarke je mistrný vypravěč, povídky sází jednu lepší než druhou. Dokáže si pohrávat s čtenářovou myslí, správně směřovat příběhy a dobrat se zajímavé pointy. Určitě jsem se s Clarkem nepotkal naposledy.

krmilan
13.02.2015 5 z 5

Od tohohle autora je každá kniha super, z počátku mě překvapilo, že je to kniha složená z povídek, ale i ty mě nakonec zaujaly natolik, že jsem knihu přečetl jedním dechem. Nejvíc se mi líbila "Stěna z temnoty".

daymoon
13.09.2014 4 z 5

Nebyl to špatný soubor povídek, ale radši mám románové celky.

Tindo
20.01.2014 3 z 5

Ve své době jistě velmi dobré povídky plné zajímavých nápadů. Dnes ale zaujme a utkví delší dobu v paměti jen pár myšlenek z těchto příběhů. Nejvíce se mi líbila povídka Příští nájemníci.

Raksa.A
25.10.2011 4 z 5

Tyhle povídky mám ráda, Ale myslím, že nejvíc k zamyšlení je Reklamní kampaň. Zkuste to aplikovat ne na mimozemšťany, ale na naši současnost - ohavné, že ano?

Chogori
25.10.2011 4 z 5

Povídka není úplně můj oblíbený literární útvar a k sci-fi jsem si nikdy moc nenašla cestu. Přesto se mi dostala do ruk na základě doporučení (a následného zapůjčení) tato knížka. Přečetla jsem ji během 4 dnů (tj. na mě poměrně dost rychle), což už samo o sobě svědčí o její chytlavosti a nejspíš i kvalitě (nemám moc s čím srovnávat). Některé povídky byly slabší - ta poslední, třeba. Některé byly výborné. Především Lev z Commare (za tu myšlenku, co přímo vybízí k zamyšlení: "kdyby byla ta možnost, chtěla bych v Commare zůstat?") a Stěna z temnoty (zkrátka proto, že mě vesmír a jeho ne/konečnost fascinuje). Z těch kratších povídek potom Ten druhý tygr a Kdybych na tebe zapomněl, Země.

Elrond
30.11.-0001

Soubor povídek spisovatele řazeného k "hvězdnému triumvirátu" autorů sci-fi (Asimov-Clarke- Heinlein) je výběrem kratších povídek z let 1949 - 1987. Leccos z námětů se skutečně vyplnilo, něco je již překonáno, další věci stále aktuální. Knížka určitě stojí za přečtení.